مقالات مرتبط با خدمات مو و ابرو

کاشت ریش و سبیل: هر آنچه که باید بدانید.

با کاشت موی صورت، می توانید به مدل ریش یا سبیلی که آرزو داشتید برسید.

به روز رسانی شده در تاریخ  1401/08/18- 2022/11/09

برای مردان، ریش و سبیل ممکن است نشان دهنده جایگاه اجتماعی یا به عنوان ابزاری برای نشان دادن عقاید آنها باشد. مراحل زیادی در زندگی یک مرد وجود دارد که ممکن است تصمیم بگیرد ریش خود را رها کند تا رشد کند. از آنجایی که مردان دریافته اند که می توانند خود را از طریق موهای صورت نشان دهند، ما شاهد ظهور مدل ها و مدل های مختلف در طول سال ها بوده ایم.

با این حال، گاهی اوقات ممکن است یک مرد رشد ریش کم یا تکه‌ای داشته باشد که به این معنی است که آنها در مدل‌دهی موهای صورت خود محدودیت دارند. این پراکندگی ممکن است ناشی از سوختگی، جراحت، جای زخم یا ژنتیک باشد. اینجاست که کاشت ریش و سبیل وارد عمل می شود.

کاشت ریش و سبیل چگونه است؟

در کاشت ریش ، مو را از قسمت دیگری از بدن شما می گیرند که معمولا پوست پشت سر یا زیر چانه شما است و آن را به صورت شما پیوند می زنند. به طور متوسط می توان 4000 تا 7000 تار مو را یکی یکی پیوند زد. بعضی از جراحان ممکن است از دو مو در هر پیوند کاشت ریش استفاده کنند تا ظاهر طبیعی تری به ریش بدهند. اکثر آقایانی که کاشت ریش انجام می دهند، این کار را برای پوشاندن جای زخم انتخاب می کنند و کمتر کسانی هستند که تنها برای بهتر کردن مدل ریش خود و جذاب تر کردن خودشان به سمت این روش بروند.

تفاوت کاشت ریش و سبیل طبیعی و مصنوعی

کاشت موی طبیعی در هر جای بدن که باشد، یک مزیت بسیار مهم دارد و آن این است که این فولیکول است که در ناحیه‌ گیرنده کاشته می‌ شود، نه یک تار موی مصنوعی. یعنی در سال ‌های بعد از کاشت، موهای کاشته شده رشد می‌ کنند که می ‌توانید کوتاهشان کنید یا مدل ‌های مختلف ریش و سبیل را امتحان کنید. همچنین چون از فولیکول ‌های مقاوم به ریزش برای کاشت استفاده می شود، نواحی کاشته شده معمولاً تا آخر عمر دچار ریزش مو نمی ‌شوند.

کاشت ریش و سبیل چگونه است؟
نحوه ی کاشت ریش و سبیل

عوارض کاشت ریش و سبیل

روش‌های FUE و SUT که امروزه توسط اکثر متخصصین کاشت مو مورد استفاده قرار می ‌گیرند عوارض خطرناک و به خصوصی به همراه ندارند. با این وجود احتمال بروز عفونت پس از این جراحی وجود دارد. به همین خاطر ضروری است که پس از انجام جراحی، بنابر توصیه پزشک خود آنتی ‌بیوتیک مصرف کنید.

علت ریزش موهای ریش و سبیل چیست؟

مشکلات ریش و سبیل در آقایان به سه شکل کلی قابل تقسیم است:

 1. در بیشتر آقایان بخش ‌هایی از صورت (مثل لپ ‌ها) فاقد ریش است ولی بخش‌ های دیگر تراکم خوبی دارند مثلاً چانه پر از مو است.
 2. برخی از آقایان ریش و سبیل کامل دارند ولی با تراکم کم و موهای ضعیف. این افراد عموماً نمی‌ توانند ریش و سبیل خود را بلند کنند.
 3. تعداد کمی از آقایان به طور کلی ریش و سبیل ندارند که می‌ تواند علل ژنتیکی، مادرزادی یا اکتسابی داشته باشد.
 4. این مشکلات را می‌ توانیم با کاشت ریش و سبیل برطرف کنیم، البته اگر کاندیدای خوبی برای این روش باشید.
علت ریزش
علت ریزش موهای ریش و سبیل

برای کم ‌پشت بودن ریش و سبیل شما علل محتمل زیادی وجود دارد. خوب است این علل را بشناسید ولی روش درمان همه‌ این‌ ها تقریباً یکی است.

عوامل ژنتیکی

عوامل ارثی یا ژنتیکی احتمالاً مهم ‌ترین دلایل کم‌ پشت بودن ریش و سبیل هستند. اگر پدر و پدربزرگ شما ریش پرپشت و سبیل ضخیمی داشته ‌اند، احتمالاً برای شما نیز چنین خواهد شد. اگر هم که شرایط برعکس این بوده، به احتمال زیاد ریش و سبیل پرپشتی نخواهید داشت. البته وضعیت ریش و سبیل در خانواده‌ی مادری هم مهم است.
وقتی می‌ گوییم یک چیزی ارثی یا ژنتیکی است، یعنی دارویی وجود ندارد که بتواند شرایط را عوض کند. در حال حاضر کاشت ریش و سبیل تنها چاره ‌ای است که داریم. داروها، لوسیون‌ ها، سرم‌ ها، مزوتراپی و سایر روش‌ ها نمی‌ توانند همچون معجزه ‌ای الهی، باعث رشد ریش و سبیل شما بشوند! پس فریب تبلیغات دروغین و ادعاهای توخالی را نخورید.

هورمون‌ها

هورمون‌ ها می‌ توانند یکی از عوامل کم ‌پشتی ریش و سبیل باشند. هورمونی که روی رشد موهای ریش و سبیل تاثیر حیاتی دارد، تستسترون است. یکی از هورمون‌ های جنسی بدن که به هورمون جنسی مردانه نیز معروف است. البته خانم‌ ها نیز این هورمون را می‌ سازند، ولی مقدار ترشح آن در آقایان بیشتر است.

تولید و ترشح هورمون تستسترون در دوران بلوغ آقایان زیاد می‌ شود. حتماً دیده و تجربه کرده‌اید که ریش و سبیل پسران در سن بلوغ به تدریج پرپشت ‌تر می‌ شود. برخی از متقاضیان کاشت ریش و سبیل کسانی هستند که بدنشان تستسترون کمتری تولید می ‌کند.

نحوه ی کاشت
نحوه ی کاشت ریش و سبیل

آسیب‌ ها و بیماری ‌ها

برخی آسیب‌ ها به پوست و بیماری ‌های پوستی می‌ توانند باعث طاسی موقت یا دائم در نواحی ریش و سبیل شوند. برخی از این موارد عبارت‌اند از:

 1. زخم و اسکار
 2. جای بخیه
 3. شکستگی
 4. عمل‌های جراحی مثل جراحی ترمیم شکاف کام
 5. سوختگی‌ها
 6. فولیکولیت (التهاب فولیکول‌ها)

سبک زندگی

همه ما می ‌دانیم که باید خواب کافی داشته باشیم، غذاهای سالم بخوریم، ورزش کنیم و از میزان استرس خود بکاهیم. این موارد برای سلامت عمومی بدن شما و همچنین رشد ریش و سبیل شما مهم هستند. در مورد رژیم غذایی، ویتامین‌ های بیوتین و نیاسین می ‌توانند روی رشد ریش و سبیل و موهای سر موثر باشند. این ویتامین ‌ها در خوراکی‌ هایی مانند تخم مرغ، آووکادو، شیر، ماهی و تخم آفتابگردان یافت می‌ شوند و خوب است که در رژیم غذایی شما باشند.

البته همیشه ریزش ریش و سبیل ناشی از موارد بالا دائمی نیست ولی اگر دائمی باشد، تنها راه بهبود شرایط، کاشت ریش سبیل است. به جز این موارد، آلوپسی آره‌ آتا یا ریزش موی سکه ‌ای هم می ‌تواند باعث ریزش و کم‌ پشتی موهای ریش و سبیل شود. ریزش مو در آلوپسی آره‌ آتا (چه در سر و چه در ریش) معمولاً موقتی است ولی به صورت دوره ‌ای تکرار می ‌شود. طاسی ‌های ناشی از آلوپسی آره ‌آتا را نمی ‌توان با کاشت درمان کرد.

فواید کاشت ریش و سبیل

هرکدام از روش‌ های درمانی کاشت ریش و سبیل، مزایا و فواید خاص خود را دارند که در ادامه این مقاله برای شما توضیح خواهیم داد.

مزایای و فواید
مزایای کاشت ریش و سبیل

انواع روش های کاشت

روش FIT

در کاشت مو به روش FIT ابتدا باید موهای قسمتی که به عنوان بانک مو از آن استفاده می ‌شود را کوتاه کنید، میزان این کوتاهی می ‌تواند بنا بر سلیقه‌ مراجعه کننده باشد. یکی از روش‌ هایی است که در آن هم زمان با برداشت فولیکول، کاشت آن انجام می‌ شود. به این ترتیب که از قسمت پشت سر که بانک موی خوبی دارد فولیکول‌ های مو را به صورت رندوم و تصادفی انتخاب می‌ کنند، سپس در همان لحظه آن را در قسمت ریش و سبیل می ‌کارند.
این روش به دلیل کوتاه بودن زمان کاشت یکی از پرطرفدارترین روش ‌های کاشت ریش و سبیل است.

مزایا کاشت ریش و سبیل به روش FIT
 1. برای رسیدن به تراکم بالاتر و نتیجه مطلوب‌ تر می ‌توان بار دیگر آن را انجام داد.
 2. در این روش کاشت ریش و سبیل با تراکم بالا انجام می ‌شود.
 3. از لحاظ اقتصادی بسیار مقرون به صرفه است.
 4. دوره ریکاوری کوتاه‌ مدتی دارد.

روش FUT

در فرآیند کاشت مو به روش FUT ، پزشک قسمتی از پوست سر را جدا می‌ کند و بعد از استخراج فولیکول‌ های مو، آن‌ ها را در ناحیه ریش و سبیل صورت می‌ کارد. این روش اسکار زیادی را به همراه دارد و بعد از انجام آن دیگر نمی ‌توانید به راحتی موهایتان را کوتاه کنید، این جای اسکارها برای مدت زمان طولانی روی پوست سر می ‌مانند.

تراکم ایجاد شده در قسمت ریش و سبیل فرد در این روش بسیار بالاست و بعد از رشد موها شکل یک‌ دست و یکنواختی به ریش و سبیل می ‌دهد. مزایا و معایب کاشت ریش در این روش بیش از سایر روش ‌ها بوده، تنها دلیل آن هم بخیه نوار جدا شده از پوست سر است.

مزایا کاشت ریش و سبیل به روش FUT
 1. تعداد زیادی از فولیکولر‌های مو در یک بازه زمانی کوتاه مدت کاشته می شود.
 2. در مقایسه با سایر روش‌رها بازده بسیار خوبی دارد.
 3. ظاهر طبیعی و رشد خوب آن بعد از کاشت باعث شده تا نسبت به سایر روشر‌ها، جنبه ظاهری خوبی داشته باشد.

روش BHT

از این روش زمانی استفاده می‌ کنند که موی سر تراکم لازم برای کاشت را ندارد. در این روش پزشک از بخش ‌های دیگر بدن چون دست، پا، قفسه سینه و گردن فولیکول مو خارج می‌ کند و از آن‌ ها برای کاشت در ناحیه ریش و سبیل استفاده می‌ کنند. استخراج فولیکول با اسکارهایی روی سطح پوست همراه است به همین دلیل، بهتر است برداشت فولیکول مو از بدن از قسمت‌ هایی انجام شود که در معرض دید قرار ندارند. از این روش علاوه بر کاشت ریش و سبیل برای کاشت ابرو هم استفاده می ‌شود.

مزایا کاشت ریش و سبیل به روش
 1. افرادی که دچار طاسی کامل هستند به راحتی می‌ توانند طاسی خود را با این روش درمان کنند.
 2. این روش کاشت، یک روش تهاجمی کم ضرر است.
 3. جای کاشت بعد از یک هفته التیام پیدا می ‌کند.

کاشت ریش به روش SUT

یکی از موفق‌ ترین و رایج ‌ترین روش ‌های کاشت ریش و سبیل، استفاده از روش SUT است. در این روش برداشت فولیکول‌ های مو بدون دخالت پزشک و با دستگاه انجام می‌ شود. به کمک دستگاه فولیکول‌ های مو را از ناحیه پشت سر استخراج می ‌کنند سپس در قسمت ریش و سبیل می‌ کارند. در این روش چون پزشک از دستگاه استفاده می ‌کند به هیچ عنوان جای اسکار روی پوست باقی نمی ‌ماند و از این بابت خیالتان راحت خواهد بود.

مزایا کاشت به روش SUT
 1. دوره نقاهت بسیار کوتاهی دارد.
 2. به فولیکول مو آسیبی وارد نمی ‌شود.
 3. بدون بی ‌هوشی بوده و تنها با بی حسی موضعی انجام خواهد شد.
 4. موهای کاشته شده در ریش و سبیل بعد از رشد، جلوه بسیار طبیعی و زیبایی دارند.
 5. در یک جلسه تعداد گرافت‌ های بسیاری کاشته می‌ شود.

هزینه کاشت ریش و سبیل

قیمت کاشت ریش و سبیل به میزان تراکم کنونی، تراکم هدف و روش کاشت مو بستگی دارد و بعد از انجام معاینات و جلسات مشاوره قیمت دقیق آن تعیین می شود.

قیمت و هزینه
قیمت کاشت ریش و سبیل

انتخاب کلینیک مناسب کاشت سبیل و ریش

کلینیک‌های زیادی در کشور و به خصوص در تهران برای کاشت ریش و سبیل و ارائه سایر خدمات زیبایی وجود دارند. اما ویژگی ‌های بهترین کلینیک کاشت ریش و سبیل به شرح زیر است:

 1. داشتن مجوز وزارت بهداشت
 2. تجهیزات مناسب
 3. محیط مناسب و راحت
 4. کادر حرفه ای
 5. تجربه بالا
 6. داشتن پزشکان متخصص
 7. قیمت مناسب خدمات

کلام آخر:

در این مقاله سعی شد شما را با کاشت و ریش و سبیل و روش های انجام آن آشنا کنیم. موهای پیوند داده شده پس از حدود 3 تا 4 هفته، شروع به ریزش می کنند. این یک روند کاملا طبیعی است زیرا فولیکول های زیر پوست هنوز در جای خود هستند و موهای جدید در حدود 3 تا 4 ماه شروع به رشد می کنند. موهای صورت که به تازگی کاشته شده اند دائمی هستند و به طور طبیعی مانند موهای معمولی صورت رشد می کنند. پس از رشد، مردان می توانند موها و سبیل خود را مانند موهای معمولی صورت تراشیده و مراقبت کنند.

هنوز امتیازی ثبت نشده

چقدر این مقاله برای شما مفید بود؟

مشاهده بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا