تزریق بوتاکس؛ مزایا و معایب + قیمت و فیلم تزریق

رفع موقت خطوط اخم متوسط ​​تا شدید، خطوط پنجه کلاغی و خطوط پیشانی

به روز رسانی شده در تاریخ  1401/08/30- 2022/11/21

شاید باورش کمی سخت باشد، اما مواد تشکیل دهنده بوتاکس از چیزی حدود صد سال پیش وجود داشته است که باکتری کلوستریدیوم بوتولینوم نام دارد. با این موضوع آشنا هستید که می گویند قبل از استفاده از مواد غذایی هایی که به صورت کنسرو هستند، باید 20 دقیقه آن ها را بجوشانید! این امر به خاطر وجود این باکتری در کنسرو می باشد که با جوشاندن از بین می رود.

باکتری کلوستریدیوم بوتولینوم، دارای سمی خطرناک است که در صورت مصرف توسط انسان، آن را دچار بوتولیسم می کند. این باکتری سبب فلج شدن عضلات و حتی مرگ انسان می گردد. محققان با تحقیق و انجام آزمایشات بر روی این باکتری متوجه این شدند که می توانند از این عملکرد فلج کنندگی این باکتری برای درمان های پزشکی استفاده کرد.

از بوتاکس برای فلج کردن عضلات پوست و از بین بردن چین و چروک های پوستی استفاده می شود که در واقع بوتاکس نام تجاری سم بوتولیسم می باشد. با استفاده از تزریق بوتاکس در کلینیک زیبایی دکتر خلیلی می توانید چین و چروک ها و حفره هایی که بر روی پوست شما ایجاد شده اند را برای مدتی از بین ببرید.

بوتاکس چیست؟

بوتاکس (Botox) از باکتری C. botulinum گرفته می شود که در بسیاری از محیط های طبیعی از جمله خاک، دریاچه ها، جنگل ها و مجاری روده پستانداران و ماهی ها وجود دارد.

باکتری ها و هاگ های C. botulinum که به طور طبیعی وجود دارند و عموماً بی ضرر هستند. مشکلات تنها زمانی ایجاد می شوند که هاگ ها تبدیل شوند و جمعیت سلولی آنها افزایش یابد. در یک نقطه خاص، باکتری ها شروع به تولید سم بوتولینوم، سم عصبی مرگباری به نام بوتولیسم می کنند. سم بوتولینوم بسیار خطرناک است. برخی از دانشمندان تخمین زده اند که 1 گرم منبع قابل اعتماد از فرم کریستالی این سم می تواند 1 میلیون نفر را بکشد و چند کیلوگرم می تواند همه انسان های روی این سیاره را بکشد.

طبق گزارش کالج آمریکایی استئوپاتیک پوست، با این حال بوتاکس به طور مناسب در زمینه درمانی استفاده می شود و بی خطر است و عوارض جانبی کمی دارد.

تولیدکنندگان، تزریق بوتاکس را با دوزهای بسیار کمی از سم بوتولینوم انجام می دهند. این دارو می تواند به طور موقت عضلات را فلج کند، که می تواند برای افراد مبتلا به اختلالات مختلف عضلانی یا عصبی مفید باشد.

فرآورده های تجاری سم بوتولینوم عبارتند از:

  1. اونابوتولینوم توکسین A (بوتاکس)
  2. ابوبوتولینوم توکسین A (دیسپورت)
  3. اینکوبوتولینوم توکسین A (ژئومین)
  4. ریمابوتولینوم توکسین B (میوبلوک)
  5. پرابوتولینوم توکسین A (جوو)

مردم معمولاً از اصطلاح “بوتاکس” برای توصیف همه این محصولات استفاده می کنند، اگرچه بوتاکس یک علامت تجاری ثبت شده برای یک شرکت است.

آنزیم بوتاکس
آنزیم بوتاکس

تاریخچه بوتاکس

بوتاکس نوعی سم است که که باکتری ای به نام کلوستریدیوم بوتولینوم آن را تولید می کند. در اوایل قرن 19، تعدادی از افراد دچار یک بیماری جدید شدند که بعدها محققان متوجه شدند، تمام این افراد از سوسیس استفاده کرده اند و دلیل این بیماری سوسیس های مصرفی می باشد و علت آن باکتری کلوستریدیوم بوتولینوم است. این باکتری سمی با نام بوتولوس تولید می کند که نام آن از کلمه سوسیس گرفته شده است و باعث ایجاد این بیماری بود. با افزایش سن، چین چروک و حفره هایی بر روی صورت و پوست شما ایجاد می شود که از شایع ترین علل پیری محسوب می شوند. برای رفع این معضل همه به دنبال استفاده از انواع روش های جوان سازی پوست هستند تا از شر این چین و چروک ها خلاص شوند. روش های مختلفی برای این کار مانند: تزریق بوتاکس و چربی وجود دارد که می توان از این طریق چین و چروک های پوستی را از بین برد و حفره ها را پر کرد.

تزریق بوتاکس یکی از مدل های جوان سازی پوست می باشد که به دلیل قیمت مناسب و مزایای فوق العاده ای که دارد، مورد پسند افراد بسیاری است که این روش را از نسبت به روش های گوناگونی که وجود دارد ترجیح می دهند.

علل ایجاد چین و چروک صورت

به خطوط ایجاد شده روی پوست، چین و چروک گفته می شود. با افزایش سن، تولید کلاژن و الاستین پوست رو به کاهش رفته و این امر باعث خشک شدن، نازک شدن و کاهش مقاومت پوست در برابر آسیب‌ ها می‌ شود. عوامل محیطی، کم ‌آبی بدن و پوست و سموم منجر به ایجاد چین و چروک می ‌شوند. چروک صورت در زمان پیری، اجتناب ناپذیر است؛ بنابراین هیچ جای ترس و نگرانی وجود ندارد.

برای درمان چروک صورت و از بین بردن علائم پیری پوست، درمان ‌ها و روش های زیادی موجود است، اما در بین آن ها نمی‌ توان نقش تغذیه را فراموش کرد. چین و چروک که بخشی طبیعی از سالخوردگی است بیشتر در بخش‌ هایی از پوست مثل صورت، گردن، دست‌ ها و ساعد قابل مشاهده است که بیشتر در معرض آفتاب قرار دارند. گرچه ساختار و بافت پوست عمدتاً توسط ژنتیک تعیین می ‌شود، قرار گرفتن در معرض نور آفتاب، مخصوصا در مورد افرادی که پوست روشنی دارند، یکی علل اصلی چروک محسوب می شود. از دیگر دلایل چروک صورت، می توان به آلاینده‌ های هوا و سیگار اشاره کرد.

بوتاکس چیست؟
بوتاکس چیست و تزریق آن چه مزیت هایی دارد؟

کاربرد تزریق بوتاکس

افزایش سن یکی از علل ایجاد چین و چروک در بدن است، که اگر بخواهیم دقیق تر به آن نگاه کنیم، می توان این گونه بیان کرد که چین و چروک ها به دلیل حرکت عضلات و ماهیچه ها به وجود می آیند.

تزریق بوتاکس در درجه اول به دلیل توانایی کاهش ظاهر چین و چروک صورت مورد توجه قرار می گیرد، همچنین برای درمان بیماری هایی مانند اسپاسم گردن (دیستونی دهانه رحم)، تعریق بیش از حد (هیپرهیدروزیس)، مثانه بیش فعال و تنبلی چشم استفاده می شود.  تزریق بوتاکس همچنین ممکن است به پیشگیری از میگرن مزمن کمک کند.

تزریق بوتاکس باعث فلج شدن و یا کاهش تحرک این عضلات برای مدتی می شود که در نتیجه چین و چروک ها از بین می روند و سبب جوان سازی پوست می شود.

نواحی مناسب جهت تزریق بوتاکس

نواحی که باید تزریق بوتاکس انجام شودتزریق بوتاکس در نقاط مختلفی از صورت انجام می گیرد. اما بیشترین مصرف این ماده برای از بین بردن خطوط و چین و چروک های پیشانی و خط اخم است. همچنین برای رفع مشکلات ناحیه دوره چشم و جوان سازی آن نیز می توان از بوتاکس استفاده کرد. این دو قسمت، ناحیه هایی هستند که بیشترین موارد مصرف و رضایت مندی را از تزریق بوتاکس به خود تعلق داده اند.

در ادامه قسمت های مختلفی که می توان از بوتاکس در آن ها استفاده کرد را برای شما معرفی می کنیم:

تزریق بوتاکس به اطراف لب
تزریق بوتاکس به اطراف لب

تزریق بوتاکس برای بالا بردن ابرو ها

به مرور زمان و با افزایش سن، نشانه های پیری بیش از پیش بر روی صورت شما نمایان می شوند. هرچه که از عمر انسان می گذرد ماهیچه ها و عضلات زیر ابرو تحلیل می روند و شل می شوند. این حالت باعث شل شدن پوست و پایین آمدن ابروها می شود که در این حالت پلک بالایی چشم را می پوشاند و ظاهر بدی به صورت فرد می بخشد که عده بسیاری در صدد درمان این موضوع می باشند.

برای درمان این موضوع و جوان سازی پوست از بوتاکس استفاده می شود که به زیر ابرو تزریق می شود و باعث فلج شدن و در نتیجه سفت شدن آن عضله خواهد شد که عضله سفت می شود. با این کار عضله زیر ابرو سفت شده و باعث می شود ابرو بالاتر برود.

خطوط اخم

چین و چروک ‌های عمودی هستند که بین ابروها ظاهر می‌ شوند. خطوط اخم که از انقباضات مکرر عضلات به دلیل ایجاد برخی از حالات چهره در گذر زمان، ایجاد می‌ شوند، می ‌توانند شما را اخمو و عصبانی نشان دهند. بوتاکس زیبایی می تواند این ناحیه را صاف کند تا چهره ای ملایم تر، آرام تر و صمیمی‌ تر داشته باشید.

تزریق بوتاکس جهت جوانسازی
تزریق بوتاکس به اطراف چشم

تزریق در اطراف چشم (خطوط پنجه کلاغی)

یکی از اصلی ترین قسمت هایی که دچار چین و چروک می شود به خصوص زمانی که می خندید، نواحی دور چشم یا در اصطلاح خطوط پنجه کلاغی است. خطوط اطراف چشم، که به آنها خطوط پنجه کلاغی نیز گفته می ‌شود، چین و چروک‌ های کوچکی هستند که در گوشه بیرونی چشم ها ظاهر می ‌شوند. این خطوط اغلب جزء اولین نشانه ‌های پیری صورت هستند. درمان زیبایی تزریق بوتاکس می ‌تواند با از بین بردن این خطوط، ظاهر پیری شما را به حداقل برساند تا چشم ‌ها به یک کانون جوانی و جذابیت روی صورت تبدیل شوند. با تزریق بوتاکس عضلات این ناحیه فلج یا تحرک آن ها بسیار کم می شود. که سبب از بین رفتم این چین و چروک ها می گردد.

تزریق بوتاکس پیشانی

پیشانی و ناحیه اطراف چشم از مهم ترین مناطق صورت می باشند که تاثیر بسیاری بر زیبایی شما می گذارند. خطوط و چین و چروک‌ هایی که روی پیشانی ظاهر می‌ شوند می ‌توانند ظاهری خشن و پیر را در صورت شما ایجاد کنند. در بعضی از افراد، این خطوط می‌ توانند در سنین بسیار کم ظاهر شوند. بیمارانی که خطوط پیشانی عمیقی دارند ممکن است بیش از آنچه هستند، خسته و پیر به نظر برسند.

زمانی که بوتاکس بر پیشانی شما تزریق می شود، باعث از کار افتادن ماهیچه های آن قسمت می شود و دیگر شاهد چین و چروک نخواهید بود. اولین نقطه ای از صورت شما که بیشتر در معرض دید است، پیشانی است؛ این ناحیه از پتانسیل بالایی برای به وجود آمدن چین و چروک برخوردار است. این نقطه یکی از مناطقی است که تزریق بوتاکس در آن بسیار رضایت مند است.

نحوه تزریق بوتاکس

شاید فکر کنید که عمل تزریق بوتاکس مدت زمان بسیاری به طول می انجامد و عملی ساخت است! اما این گونه نیست و تنها چند دقیق زمان می برد و در بعضی مواقع نیاز به بی حسی نیز ندارد. قبل از تزریق بوتاکس باید قسمت هایی را که قرار است تزریق در آن نواحی انجام بگیرد، کاملا از هر گونه آرایش پاک کنید.

در مرحله بعد به وسیله پد الکلی ضد عفونی می شوند. و در آخر پزشک متخصص که قسمت های مشخص را برای تزریق از قبل انتخاب کرده است. به وسیله سوزن ریز، بوتاکس را به عضلات خاص و تعریف شده تزریق می کند.

نکته: حداقل 1 هفته قبل از تزریق بوتاکس از مشروبات الکلی استفاده نکنید.

همچنین اگر از داروهایی مانند: آسپیرین و ضد التهاب استفاده می کنید استفاده از آن ها را تحت نظر پزشک متخصص کاهش دهید. تا کبودی ای که در اثر تزریق ایجاد می شود به کمترین حالت ممکن کاهش یابد.

رفع چین و چروک با تزریق بوتاکس
رفع چین و چروک با استفاده از تزریق بوتاکس

مدت زمان شروع اثر بوتاکس

تقریبا یکی از متداول ترین سوالاتی که برای افراد برای تزریق بوتاکس ایجاد می شود، زمان شروع اثر گذاری بوتاکس است که تفاوت نظر بسیاری میان افراد در این زمینه وجود دارد. شما به هیچ وجه نباید نگران پدیدار شدن اثر تزریق بوتاکس باشید و می توانید به صورت طبیعی به انجام فعالیت های روزانه خود بپردازید و هیچکس متوجه تزریق بوتاکس شما نخواهد شد. در اکثر مواقع یعنی 80 تا 90 درصد، 4 تا 1 هفته بعد از تزریق بوتاکس اثرات آن پدیدار می شود و گاها این فرآیند ممکن است سریعتر رخ دهد( 2 تا 3 روز).

اما به طور کلی بیمارانی که تزریق چربی انجام می دهند، باید 2 هفته صبر کنند تا اثرات تزریق بوتاکس به طور کامل ایجاد شود. 10 الی 20 درصد باقی مانده تاثیرات بوتاکس در طی این دوره زمانی ایجاد می شود. اگر بخواهید در بروز تاثیرات بوتاکس افراط کنید، ممکن است باعث ایجاد سفتی و تورم پوست شما شود که صورت خوشایندی نخواهد داشت. بنابراین به دلیل اینکه شما نیاز به تزریق بیش از چند مرحله در سال ندارید، انتظار چند هفته ای برای مشاهده اثرات بوتاکس نباید کار سختی باشد.

زمان مشاهده نتایج بوتاکس
زمان مشاهده نتایج بوتاکس

قیمت تزریق بوتاکس

هزینه تزریق بوتاکس به عوامل بسیاری همچون تعداد دفعات تزریق، میزان تزریق، مارک یا برند بوتاکس، محل تزریق و … بستگی دارد. در کلینیک دکتر خلیلی، قیمت بوتاکس مصپورت ایران ۱.۲۰۰.۰۰۰ تومان و بوتاکس آقایان ۲۰۰.۰۰۰ تومان بیشتر است. برای آگاهی بیشتر می توانید به کلینیک دکتر خلیلی مراجعه کنید یا تماس حاصل بفرمایید و از مشاوره رایگان بهره ببرید.

عوارض تزریق بوتاکس

بیشتر بخوانید: تزریق چربی برای صورت های لاغر و استخوانی می تواند بهترین پیشنهاد باشد، مطالعه کنید!

چه کسانی نباید بوتاکس کنند؟

مراقبت های بعد از تزریق بوتاکس

موارد منع بوتاکس
قسمت هایی که منع تزریق بوتاکس هستند

سوالات متداول

بهترین مارک بوتاکس چیست؟

Dysport ،Xeomin ، Jeuveau و مصپورت جزو بهترین مارک های بوتاکس هستند که در کلینیک زیبایی دکتر خلیلی از آن ها استفاده می شود.

ماندگاری بوتاکس تا چه زمانی است؟

بعدر از گذشتن 1 الی 2 روز نتیجه تزریق بوتاکس مشخص می شود اما به طور کلی پس از گذراندن 7 الی 10 روز بعد از تزریق بوتاکس، نتایج کلی نمایان می شود و این نتیجه بین 4 تا 6 ماه ماندگاری دارد.( ماندگاری بوتاکس به عوامل بسیاری چون سن، نوع بوتاکس، و محل تزریق آن بستگی دارد که در افراد مختلف متفاوت است.) البته باید این نکته را نیز در نظر داشته باشید که پزشک متخصص و کلینیک مناسب می تواند تاثیر بسزایی در ماندگاری و کاهش عوارض بوتاکس داشته باشد.

تفاوت بین ژل و بوتاکس در چیست؟

تزریق ژل و بوتاکس هر دو را برای از بین برد چین و چروک های صورت می توان استفاده کرد و یا آن ها را تا حد زیادی کاهش داد. بوتاکس چیزی حدود 4 تا 7 ماه دوام دارد و در مقابل تزریق ژل 6تا 18 ماه دوام خواهد داشت. ژل جایگزین حجم از دست رفته چین و چروک های صورت و سبب لیف صورت می شود و بوتاکس سیگنال های عصبی ناحیه تزریق شده را مسدود می کند و باعث شل شدن عضله می شود و در نتیجه چین و چروک تا مدتی ناپدید می شود. پزشک متخصص با در نظر گرفتن میزان چین و چروک شما و عمق آن ها بهترین گزینه را برای جوان سازی و از بین بردن چین و چروک شما استفاده می کند.

تزریق بوتاکس چند وقت یکبار بهتر است انجام شود؟

بهتر است تزریق بوتاکس در فاصله کمتر از 3 ماه انجام نشود چرا که بدن شما در برابر سم بوتولونیوم مقاوم می شود و از تاثیرگذاری آن جلوگیری می کند. با این حال می توانید در این مورد با پزشک و مشاور خود مشورت کنید .

قیمت بوتاکس در کلینیک دکتر خلیلی چقدر است؟

هزینه بوتاکس مصپورت ایران 1.200.000 تومان است که از بهترین برندهای بوتاکس موجود در ایران است.

آیا تزریق بوتاکس در پیشانی دردناک است؟

آستانه درد در افراد مختلف، متفاوت است و ممکن است بعضی از افراد این درد را درد زیادی بدانند و بعضی دیگر دردی جزئی. اما با این وجود باید ذکر کنیم که هر تزریقی طبیعتا می تواند درد داشته باشد. سوزن هایی که از آن ها برای تزریق بوتاکس استفاده می شود، بسیاری نازک هستند و به همین دلیل ایجاد درد زیادی نمی کنند. برای راحتی هرچه بیشتر شما می توانید 20 دقیقه قبل از انجام تزریق، ناحیه مد نظر را به وسیله کرم بی حس کننده موضعی و یا کمپرس یخ بی حس کنید که در این صورت در صورت وجود درد هم شما درد بسیار کمی را حس می کنید.
خروج از نسخه موبایل