مقالات مرتبط تزریق بوتاکس

بوتاکس ابرو – نحوه عملکرد، فواید و عوارض

آپدیت شده در تاریخ 1401/01/27 – 2022/04/16

بوتاکس ابرو چیست؟

تزریق بوتاکس، به منظور لیفت ابرو یک روش راحت و سریع است که می ‌توانید در کمترین زمان ممکن، مشکل افتادگی ابروهای خود را رفع کنید. بوتاکس با از بین بردن چین و چروک سطحی پوست و بالا بردن ابروها، به شما چهره ای شاداب تر و جوان تر خواهد داد. بوتاکس، بدلیل اینکه روشی دائمی نیست به همین خاطر عوارضی هم ندارد و به همین دلیل به طور مرتب می توانید از این روش برای جوان سازی و لیفت ابرو استفاده کنید.
به عنوان مثال، ابروهایی که دچار افتادگی شده اند و یا خطوطی که بین ابروهای شما ایجاد می شود، چهره شما را اخمو و پیرتر نشان می ‌دهد. تزریق بوتاکس در جهت لیفت ابرو، یکی از روش‌ های رفع خطوط ایجاد شده بین ابروها است. از طریق تزریق بوتاکس در انتهای ابروها نیز می‌ توانید به بالا رفتن ابرو کمک کنید. در کل تزریق بوتاکس یک راه حل موقت و با عارضه ‌های کمتری نسب به دیگر درمان‌ ها می‌ باشد.

بوتاکس ابرو چیست؟
بوتاکس ابرو چیست؟

کاربردهای لیفت ابرو

رفع عدم تقارن ابروها

یکی از متداول ترین اشکال عدم تقارن ابروها، بالا پایین بودن ابرو است. ارتفاع ابروها می‌ تواند تا حدی با تزریق بوتاکس، تغییر کند. موقعیت ابروها توسط چندین ماهیچه صورت مشخص می‌ شود.
فرونتال، ماهیچه پهن پیشانی ابروها را به بالا می کشد. عضله پروکروس (ماهیچه هرمی بینی)، عضله اخم (ماهیچه چین دهنده) و عضله حلقوی چشم، ابروها را به سمت پایین می کشد و این فرآیند موجب عدم قرینگی ابروها می شود.
بسته به موقعیت ابروها و اینکه آیا می ‌خواهید ابروی تحتانی را به سمت بالا بکشید و یا ابرویی که در موقعیت بالاتر قرار گرفته را به سمت پایین بکشید، تزریق بوتاکس به ماهیچه ها انجام می شود. هر چند که این روش درمانی موقتی است و برای 6 تا 12 ماه دوام دارد اما رفع عدم تقارن ابرو با بوتاکس یکی از کم عارضه ترین روش های درمان این عدم تقارن است که نسبت به تکنیک های تهاجمی مانند جراحی پلاستیک بسیار کم هزینه تر است.

رفع عدم تقارن ابروها
رفع مشکل عدم تقارن ابرو ها

لیفت ابروها

بوتاکس با شل کردن عضله‌ هایی که پیشانی را به سمت پایین می‌ کشند، کار می ‌کند. وقتی بوتاکس به عضله ‌های اخم و کنار ابرو تزریق می‌ شود، عضله ‌ها شل می‌ شوند و پوست پیشانی می ‌تواند بالا برود. خط اخم نیز کاهش پیدا می ‌کند. وقتی بوتاکس به بخش بالا، جانبی یا خارجی عضله حلقوی چشم، عضله بالایی دور چشم تزریق شد، عضله شل می ‌شود قسمت خارجی پیشانی را به پایین نمی‌ کشد و پوست پیشانی می ‌تواند بالا برود.
دو عضله بزرگ در پیشانی، عضله‌ های فرونتالیس، پیشانی را نگه می ‌دارند و به سمت بالا می‌ کشند. عضلات اخم و دور چشم برخلاف عضلات فرونتالیس پیشانی را به سمت پایین می ‌کشند. وقتی عضلات دور چشم و اخم توسط بوتاکس شل شدند، عضله فرونتالیس می‌ تواند به خوبی پیشانی را بالا بکشد. لیفت ابرو با تزریق بوتاکس نیز از قابلیت‌ های این روش تزریقی است.

مطلب مرتبط: برای داشتن پوستی جوان و بدون چین و چروک به مقاله ی لیفت صورت مراجعه کنید.

در این روش با پیشرفت قابل توجه و سفت شدن پلک‌ های بالایی، صاف و جوان شدن ناحیه اخم بین ابروها و کاهش چین و چروک دور چشم، صورت ظاهری با طراوت و جوان به خود می‌ گیرد و دیگر از چشمان خسته و عبوس خبری نیست. افرادی که پلک ‌های سنگینی ندارند و به دنبال بهبود سریع و آسان در ظاهر کلی ابروهای خود هستند، می ‌توانند با انتخاب این روش ترمیم نسبتا خوبی در این ناحیه داشته باشند.

بوتاکس ابرو روشی برای لیفت ابرو
بوتاکس ابرو روشی برای لیفت ابرو

رفع چین و چروک و خط اخم

تزریق بوتاکس برای درمان خطوط افقی پیشانی معمولاً با تزریق بوتاکس برای بالا بردن ابروها همراه است. چرا که اگر بوتاکس فقط به عضلات پیشانی تزریق شود باعث سنگینی و یا حتی افتادگی ابروها می‌ شود. بعد از مشخص نمودن محل دقیق تزریق، بوتاکس به عضله تزریق می‌ شود. این کار چیزی در حدود یک تا دو دقیقه زمان می ‌برد. پس از تزریق فشار کمی به عضله‌ فرد وارد می‌ شود تا از کبود شدن آن جلوگیری نماید و در آخر تمام نشانه گذاری ‌ها از روی پوست پاک می‌ شوند.

رفع چین و چروک با بوتاکس ابرو
از بین بردن چین و چروک با بوتاکس ابرو

کاندیدای مناسب برای بوتاکس ابرو چه کسانی هستند؟

اولین نکاته ای که باید به آن توجه شود، سن است. تمام زنان و مردان بالای ۱۸ سال می‌ توانند از تزریق بوتاکس برای بالا بردن ابرو خود استفاده کنند. البته واضح است که قبل از هر اقدامی ابتدا باید با یک پزشک متخصص در زمینه تزریق بوتاکس و آگاه شدن از خطرات احتمالی، مشورت نمایید. اگر سن مناسبی دارید به جلو آینه بروید و ابروهای خود را بررسی کنید تا بدانید باید چه خواسته‌ ای را از پزشک تان داشته باشید.

عوارض بوتاکس ابرو که ممکن است رخ دهد:

عوارض جانبی ملایم

سردرد

امکان دارد، برخی بیماران پس از تزریق بوتاکس به ناحیه پیشانی سردرد را تجربه کنند. متخصصان بر علت بروز این سردرد توافق نظر ندارند. برخی نظریه ها به شرح زیر هستند:

 1. برخورد تصادفی با استخوان فرونتال در ناحیه پیشانی
 2. انقباض بیش از حد برخی عضلات صورت
 3. ناخالصی های احتمالی در برخی ویال های بوتاکس

در حالی که علت سردرد می تواند ناشناخته باشد، درمان آن آسان است و با مصرف یک داروی مسکن بدون نسخه همچون استامینوفن برطرف می شود. سردرد ظرف چند ساعت تا چند روز پس از مصرف مسکن بدون نسخه رفع می شود.

عوارض بعد از بوتاکس ابرو
عوارض بعد از بوتاکس ابرو

سوزش

واکنش سوزش و حساسیتی به بوتاکس با اینکه رایج نیست اما امکان پذیر است. تاکنون هیچ موردی از واکنش حساسیتی سیستمیک (کل بدن) به بوتاکس گزارش نشده و کسی در اثر تزریق بوتاکس فوت نشده است. به طور معمول، عوارض جانبی بوتاکس ظرف یک هفته پس از درمان نمایان می شوند. واکنش حساسیتی تاخیری نسبت به بوتاکس بسیار نادر است.

مقاله پیشنهادی: با تزریق بوتاکس می توان چین و چروک های پوستی را از بین برد.

عوارض جانبی شدید

 1. مشکلات تنفسی
 2. افتادن مژه یا ابرو
 3. مشکلات در خوردن و قورت دادن غذا
 4. مشکل در حرف زدن
 5. اگر در حین بوتاکس ابرو از روش های جراحی دیگری استفاده کرده اید باید عوارضی همچون عفونت را هم در نظر بگیرید که از عوارض معمول جراحی است.
 6. هرگز بوتاکس را به صورت آنلاین خریداری نکنید یا برای تزریق به مراکز نامعتبر مثل آرایشگاه ها مراجعه نکنید زیرا ممکن است به مشکلات بسیار جدی حتی فلج شدن ختم شود.

بوتاکس چگونه باعث لیفت ابرو می شود؟

ابروهای ما توسط بخش پایینی عضله‌ی پیشانی در جای خود نگه داشته می ‌شود. عضله‌ پیشانی تنها عضله‌ موثر در بالا کشیدن ابرو است. پایین کشیدن ابرو وظیفه‌ عضلات پایین آورنده‌ داخلی و یک عضله‌ دیگر در طرفین چشم است. بخشی از عضله‌ حلقوی چشم که دور تا دور چشم را فرا گرفته است، انتهای خارجی ابرو را پایین می ‌کشد. این عضله همچنین مسئول ایجاد چین‌های پنجه‌ کلاغی در طرفین چشم است.
برای بالا بردن یا لیفت چشمگیر ابرو باید در دو ناحیه بوتاکس تزریق شود:

 • عضلات پایین آورنده ابرو در ناحیه‌ بین دو ابرو: این تزریق باعث محو شدن خطوط اخم و بالا رفتن ابروها می ‌شود. فلج کردن عضلات این بخش بیشترین تاثیر را در لیفت ابرو دارد.
 • بخش دمی (انتهای طرفی) ابرو: این تزریق باعث می ‌شود که دم ابرو به سمت خارج و بالا حرکت کند. معمولا تزریق در بخش دمی ابرو باعث ۱ تا ۲ میلی‌ متر لیفت بیشتر می ‌شود.

همزمان با لیفت ابرو می‌ توانیم تغییراتی در شکل قوس ابروها نیز ایجاد کنیم تا فرم و حالت ابرو زیباتر شود. برای این کار به بخش‌ هایی از عضله‌ پیشانی به صورت انتخابی بوتاکس تزریق می‌ شود و آن بخشی از عضله‌ پیشانی که در راستای خط میانی ابرو قرار گرفته را دست نخورده باقی می‌ ماند. به این ترتیب قوس ابرو اصلاح می ‌شود.

مراقبت های قبل و بعد از بوتاکس ابرو

 • یک هفته قبل از انجام تزریق بوتاکس برای بالا بردن ابروهای خود از مصرف داروهای مکمل خودداری کنید؛ زیرا این داروها رقیق کننده خون هستند: اکسردین، آلیو، آدویل و جنسینگ E آسپرین، روغن ماهی، سیر، ویتامین.
 • قبل از تزریق بوتاکس برای بالا بردن ابرو پزشک شما از کرم بی حسی استفاده می ‌نماید و با استفاده از یک تکه یخ و یا غلطک تیتانیوم سرد، پوست و عضلات مجاور را خنک می ‌کند. در صورت استفاده از این روش ها، اغلب بیمار حتی درد حاصل از تزریق را احساس نمی ‌کند.

بعد از تزریق بوتاکس به ناحیه‌ی ابرو حتما توصیه‌های زیر را رعایت کنید وگرنه اثرگذاری درمان کاهش می‌یابد:

 • تا ۴ ساعت باید سر خود را در حالت صاف نگه دارید و دراز نکشید.
 • باید در ۲ ساعت ابتدایی تقریبا هر یک دقیقه یکبار، عضلات ناحیه‌ بین دو ابرو را منقبض کنید و حرکت دهید. میزان تاثیر حرکات عضلانی بر اثربخشی بوتاکس دقیقا مشخص نیست ولی تجربه نشان داده که با انجام این انقباضات، بوتاکس بهتر جذب عضلات می ‌شود.
مراقبت های بعد از بوتاکس ابرو
مراقبت های بعد از بوتاکس ابرو

قیمت تزریق بوتاکس ابرو

هزینه تزریق بوتاکس به دو عامل کلی بستگی دارد:

 • برند بوتاکس: برندهای آمریکایی و اروپایی از همه گران ‌تر هستند. برندهای کره‌ ای و سپس برندهای ایرانی و چینی از نظر قیمتی در رتبه‌ های بعدی جای می‌ گیرند.
 • تعداد واحد تزریق: برای درمان کامل ابرو (بین دو ابرو و بخش‌ های خارجی) حدود ۳۰ تا ۵۰ واحد بوتاکس نیاز است.

سوالات متداول

آیا تزریق بوتاکس ابرو برای چشم مضر است؟

اگر در کلینیک معتبر و زیر نظر پزشک متخصص انجام شود خیر. این روش هیچگونه ضرری برای چشم نداشته و تاکنون موردی گزارش نشده است.

نتایج بوتاکس ابرو چه زمانی ظاهر می شود؟

نتیجه و ریکاوری این روش بسیار سریع است. روند درمان چند دقیقه به طول می انجامد و شما می توانید نتایج را در حدود یک هفته بعد مشاهده نمایید ولی نتایج قابل رویت در حدود یک ماه بعد به بیشترین حد خود می رسند.

نتایج بوتاکس ابرو تا چه زمانی ماندگاری است؟

در تزریق‌ های ابتدایی انتظار داریم که نتیجه‌ بوتاکس به طور متوسط بین ۳ تا ۴ ماه دوام بیاورد. به مرور زمان و با انجام تزریقات بیشتر، عضلات ناحیه تحلیل می ‌روند. این باعث می‌ شود که به مرور نتیجه تزریق بوتاکس به ابرو از نظر زیبایی بهتر و از نظر دوام طولانی‌ تر شود.
مشاهده بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا