مقالات مرتبط با جراحی زیبایی

کربوکسی تراپی | جدید ترین شیوه جوان سازی پوست + ویدیو

کربوکسی تراپی درمانی برای سلولیت، ترک های پوستی و سیاهی زیر چشم است.

به روز رسانی شده در تاریخ  1401/09/06- 2022/11/27

همان‌طور که می‌دانید، داشتن پوستی سالم، یکی از نشانه‌های جوانی و شادابی است که افراد زیادی به آن اهمیت می‌دهند. داشتن پوستی شفاف و سالم، می‌تواند در ظاهر و حتی اعتماد به نفس شما تأثیرگذار باشد. در نتیجه افراد مختلف، روش‌های متفاوتی را برای بهبود عارضه‌های پوستی و یا جلوگیری از آن‌ها امتحان می‌کنند. یکی از انواع آن‌ها، کربوکسی تراپی است. کربوکسی تراپی برای اصلاح ناهنجاری‌های پوستی، کاهش رسوبات چربی سرسخت و درمان برخی از بیماری‌ها مورد استفاده قرار می‌گیرد. بهترین ویژگی آن، این است که شما مجبور نیستید عمل جراحی را تحمل کنید و یا درمان‌های پیچیده‌ای را پشت سر بگذارید. این درمان با دی اکسید کربن است که باید به شکل حرفه‌ای و توسط متخصص انجام شود.

کربوکسی تراپی چیست؟

کربوکسی تراپی یکی از جدیدترین و پربازده ترین روش های درمانی است که برای نخستین بار در دهه 90 میلادی در فرانسه معرفی شد. تاثیرات مثبت این روش درمانی به اندازه ای قابل توجه و قابل قبول بوده است، که در حال حاضر در سراسر جهان توسط بهترین پزشکان پوست، مورد استفاده قرار می گیرد. در این روش، برای جوانسازی پوست، کربن دی اکسید را به صورت مستقیم به زیر پوست تزریق می کنند.
انجام این روش غیر تهاجمی در هر نقطه ای از بدن، مانند صورت، گردن، بازوها، باسن و پاها قابل انجام است. گاز دی اکسید کربن حتی می تواند در مناطقی که ظریف هستند یا پوست نازکی دارند مانند اطراف چشم نیز تزریق شود. این روش درمانی به منظور کاهش چربی و سلولیت، افتادگی پوست، جای آکنه، خطوط و چین و چروک و حتی گودی زیر چشم مورد استفاده قرار می گیرد.

کربوکسی تراپی چیست؟
کربوکسی تراپی

تاریخچه کربوکسی تراپی

در گذشته، افراد سلطنتی فرانسه از چشمه های معدنی برای درمان بیماری های انسداد شریانی استفاده می کردند. دانشمندان و محققان به بررسی این پدیده پرداختند و دریافتند که دی اکسید کربن موجود در این چشمه های معدنی با نفوذ به زیر پوست باعث درمان های بسیاری از بیماری ها می شود. بنابراین دانشمندان در پی آن شدند تا از این خاصیت درمانی بهترین استفاده را ببرند.
نتیجه آن شد که امروزه درمان کربوکسی تراپی پدید آمده و مورد استفاده قرار گیرد. مطالعات بر روی عده زیادی که مورد این درمان قرار گرفته اند نشان داده است که کربوکسی تراپی قابلیت ارتجاعی پوست را بهبود بخشیده و گردش خون را افزایش می دهد.

همچنین با افزایش کلاژن، باعث رفع چین و چروک ها و خطوط ریز و همچنین چربی های موضعی می شود. به این نکته توجه شود که دی اکسید کربن به صورت طبیعی در بدن ما وجود دارد و این درمان هیچ گونه خطری برای انسان ندارد و تا به حال هیچ گونه عوارضی برای آن گزارش نشده است.

کربوکسی تراپی چگونه انجام می شود؟

سرعت درمان کربوکسی تراپی نسبتاً بالا است و معمولاً بین 15 تا 30 دقیقه به طول می انجامد. پزشک متخصص از طریق یک مخزن شامل کربن دی اکسید، لوله استریل شده و سوزن بسیار نازک، گاز را وارد زیر پوست می کند. در طی درمان احساس کمی سوزش و درد طبیعی است که با استفاده از کرم بی حسی رفع می شود.
هنگام انجام تزریق، ممکن است کمی فشار احساس کنید که به خاطر گسترش گاز زیر پوست است. بعد از درمان، کمی کبودی در ناحیه تحت درمان ایجاد می شود که کاملا طبیعی است. این احتمال وجود دارد که تا 24 بعد از درمان، کمی سوزش و درد را نیز تجربه کنید.

روش انجام عمل کربوکسی تراپی
روش انجام عمل کربوکسی تراپی

موارد کاربردی کربوکسی تراپی

این روش یکی از انواع روش‌های رسیدگی و جوان سازی پوست است که به دلیل غیر جراحی و بدون درد بودن، بسیار مورد استقبال قرار می‌گیرد. نتایج موفقیت آمیز آن نیز توانسته‌اند نظر افراد زیادی را به آن جلب نمایند. عمل کربوکسی تراپی برای افرادی که می‌خواهند پوستی شفاف و جوان داشته باشند، مورد استفاده قرار می‌گیرد. در این روش، گاز دی اکسید کربن به لایه‌های زیرین پوست تزریق می‌شود و بدن نیز به صورت خودکار این هشدار را دریافت می‌کند که دچار کمبود اکسیژن شده است و جریان خون در ناحیه‌ای که تزریق در آن انجام شده، افزایش پیدا خواهد کرد. در مرحله بعد بدن خود به خود ترمیم سلولی را آغاز می‌کند. گازی که تزریق می‌شود کاملاً سازگار بوده و هیچ خطری ندارد و در اصل از سلول‌های بدن انسان تشکیل شده است.

کربوکسی تراپی پوست
کربوکسی تراپی پوست

درمان تیرگی زیر چشم با کربوکسی تراپی

امروزه، به منظور جوانسازی پوست، انجام کربوکسی تراپی در زیر چشم توانسته به محبوبیت بسیاری برسد و می توان به جرات گفت که بیشتر طرفداران این روش خانوم ها هستند. در این روش با تزریق گاز دی اکسید کربن سیاهی های دایره ای شکل در زیر چشم رفع خواهند شد و پوست، زیبایی از دست رفته ی خود را دوباره به دست می آورد.

کربوکسی تراپی زیر چشم
کربوکسی تراپی زیر چشم

درمان سلولیت و یا پوست پرتقالی با کربوکسی تراپی

وجود سلول های چربی سبب می شود که فرد دچار سلولیت و یا همان پوست پرتقالی شود که نمونه آن در ران بسیاری از خانوم ها دیده می شود، این مشکل می تواند به واسطه ی تزریق گاز دی اکسید کربن رفع گردد و به پوست جلوه ی زیباتری بخشد. بدون شک این روش درمان برای پوست های سلولیتی از پر طرفدارترین راه های درمان مخصوصا در میان خانم ها می باشد.

درمان استرچ مارک ها با کربوکسی تراپی

کشیدگی لایه های پوست سبب ایجاد استرچ مارک ها می شود، این استرچ مارک ها عموما به دلیل چاقی و یا لاغری و یا بارداری در پوست ایجاد می شوند که می تواند بر زیبایی افراد تاثیر گذار باشد و معمولا افراد از داشتن این استرچ مارک ها بر بدن خود شکایت می نمایند، خوشبختانه باید دانست که با کربوکسی تراپی می توان این استرچ مارک ها را درمان کرد.

بهبود استرچ مارک های بدن
بهبود استرچ مارک های بدن

استفاده از کربوکسی تراپی برای کاشت مو

کربوکسی تراپی روشی است برای زیبا سازی و جوان سازی پوست که در حال حاضر توانسته مورد استقبال بسیاری از افراد و پزشکان قرار گیرد، در این روش می توان به رشد و تقویت موها و درمان ریزش مو کمک کرد ولی باید توجه داشت که تنها پزشک متخصص مو می تواند برای انتخاب نوع روش درمانی به شما کمک نماید و لازم است در این زمینه از متخصص مربوطه مشاوره گرفته و بعد برای درمان از طریق کربوکسی تراپی اقدام نمایید. لازم به ذکر است که در بسیاری از افراد این روش توانسته است جایگزینی برای روش مزوتراپی پوست باشد.

درمان و رفع خطوط چین و چروک به روش کربوکسی تراپی

در این روش با تزریق دی اکسید کربن به زیر پوست، گردش خون در ناحیه مورد نظر افرایش یافته و سبب می شود که چین و چروک های موجود در محل تزریق رفع شوند و در نتیجه فرد پوستی جوان تر داشته باشد.

روشن سازی پوست با روش کربوکسی تراپی

با روش کربوکسی تراپی می توان به سفید شدن پوست کمک نمود چرا که در نتیجه ی این کربوکسی تراپی گردش خون بیشتر را شاهد خواهیم بود. این عمل در نهایت می تواند منجر به سفیدی پوست گردد. این کاربرد روشن سازی پوست به واسطه ی تزریق دی اکسید کربن توانسته توجه افراد زیادی را به خود جلب نماید.

روشن سازی پوست با carboxytherapy
روشن سازی پوست با carboxytherapy

کربوکسی تراپی واژن

این روش، یکی از روش های مدرن برای جوانسازی واژن و زیباسازی است و به کمک دستگاهی انجام می شود که گاز کربن دی اکسید را به ناحیه واژن تزریق می کند. تزریق گاز کربن دی اکسید باعث از بین رفتن تیرگی ها در ناحیه تناسلی می شود. سفیدسازی واژن به کمک این روش باعث جذابیت بیشتر این ناحیه می شود.
این دستگاه محفظه ای برای ذخیره کربن دی اکسید دارد. هنگامی که پزشک تصمیم می ‌گیرد که این گاز با چه سرعتی منتقل و استفاده شود، آن را بر همان حسب تنظیم و سپس کربن دی اکسید از لوله های استریل عبور و به پوست مراجعه کننده نیز تزریق می ‌گردد.

کربوکسی تراپی صورت

افرادی که جوش هایی در صورت خود دارند یا دارای چروکیدگی ها و افتادگی پوست ، تیرگی زیر چشم و غیره هستند می توانند با مراجعه به بهترین پزشک از این روش استفاده کنند. در این روش پزشک پس از ضدعفونی کردن ناحیه مورد نظر سوزن که به دستگاه کربوکسی تراپی متصل است پس از وارد شدن به داخل پوست گاز را به داخل پوست منتقل می کند.

بهتر است بدانید که گاز دی اکسید کربن نوعی گاز بدون خطر می باشد که با وارد شدن به داخل پوست بدن احساس کمبود اکسیژن در آن بخش از بدن می کند و با افزایش گردش خون مواد مغذی را به آن بخش انتقال می دهد. با افزایش گردش خون در آن ناحیه کلاژن سازی نیز افزایش یافته و پوست جوان تر و با طراوت تر می شود.

کربوکسی تراپی صورت
کربوکسی تراپی صورت

کربوکسی تراپی دور چشم

به حداقل رساندن گودی و تیرگی زیر چشم، یکی از رایج ترین کاربردهای کربوکسی تراپی است. دکتر آجایا کاشیاپ ، یک جراح پلاستیک در دهلی نو ، در یک پرسش و پاسخRealSelf، اظهار داشته است: “عدم اکسیژن رسانی مناسب به پوست پلک تحتانی، باعث می شود که پوست آبی رنگ دیده شود.” وی گفت: “با تزریق مقدار کمی گاز دی اکسید کربن به مناطق آسیب دیده، جریان خون افزایش یافته و شبکه های مویرگی بهبود می یابند.

بیشتر بدانید: تزریق ژل و تزریق بوتاکس جزو روش های درمانی ای هستند که برای زیبایی هرچه بیشتر صورت و جوان سازی چهره خود با مراجعه به صفحات مذکور می توانید از آن ها بهره ببرید.

چه کسانی نباید کربوکسی تراپی انجام دهند؟

افرادی که در زیر به آن ها اشاره کرده ایم، نباید این روش را انجام دهند:

 • بیماری های قلبی، نارسایی های قلبی، سکته قلبی اخیر، بیماری های مادرزادی قلبی، تنگی دریچه آئورت و میترال
 • بیماری های ریوی
 • بیماری های مغزی حاد و سکته مغزی اخیر
 • بیماران با نارسایی کلیه و تحت دیالیز
 • اشخاص دارای مواد فلزی در بدن
 • خانم های باردار
 • افراد با فشار خون بالا و کنترل نشده
 • بیماری های تنفسی شدید
 • سرطان فعال و شیمی درمانی
 • بیماری های خونی حاد
 • بیماران دارای صرع (غش)
 • بیماران دارای دیابت کنترل نشده
 • بیماران دچار گلوکوم (آب سیاه چشم) و یا در حال استفاده از داروهای این بیماری
منع انجام کربوکسی تراپی
منع انجام کربوکسی تراپی

زمان درمان چه حسی خواهید داشت؟

کربوکسی تراپی تزریق مقدار کم دی اکسید کربن در زیر پوست برای تجزیه رسوبات چربی و تحریک تولید کلاژن است. این درمان دوره نقاهت ندارد و یک جلسه درمانی می تواند بین 15 دقیقه تا 1 ساعت زمان ببرد. کربوکسی تراپی CO² را در زیر سطح پوست تزریق می کنند و بدن این اتفاق را به عنوان کمبود اکسیژن می داند و با تامین اکسیژن و مواد مغذی به ناحیه تحت درمان پاسخ می دهد و با بهتر شدن گردش خون باعث ترمیم سلول ها می شود. این افزایش غلظت اکسیژن باعث بهتر شدن احتباس آب یا تورم در ناحیه تحت درمان می شود.

بیشتر شدن جریان خون تولید کلاژن را تحریک می کند که باعث صاف شدن چین و چروک ها و کم شدن تیرگی زیر چشم و تحریک رشد مو می شود و توسط اثرات پوستی خود را انجام می دهد. با قرارگیری صفحه های زیادی از کلاژن عادی بر یکدیگر و کلاژن پایدارتری ایجاد می شود. برای کم شدن حجم چربی ها و گاز گرم با حجم زیاد را به عمق لایه چربی وارد می کنند که باعث شکستن سلول های چربی و تحریک تشکیل عروق جدید و جوان سازی پوست می شود. برای کم شدن سلولیت روش درمانی تخلیه لنفاوی گردش خون را در ناحیه تحت درمان بیشتر می کنند. که باعث کم شدن تجمع سموم که دلیل اصلی ایجاد سلولیت است می شود.

با ورود این گاز به درون درم چربی سطحی که باعث به وجود آمدن منظره ای شبیه به سطح پنیر می شود را تجزیه کرده و سطح کلاژن پوستی را تحریک می کند. همه این ها باعث بهبود بافت و ظاهر سلولیت یا حالت پرتقالی پوست می شود.

برای از بین رفتن علائم کشیدگی پوست قدیمی و جدید این تنها روش درمانی است که کلاژن شکسته را ترمیم کرده و برای همه انواع پوست بی خطر است. کربوکسی تراپی باعث تشکیل کلاژن جدید می شود و باعث ضخیم شدن پوست می شود تا ظاهر آن که دارای علائم کشیدگی بوده است بهتر شود و ماده زمینه ای کلاژن بازسازی شود.

عوارض کربوکسی تراپی چیست؟

این روش درمانی اگرچه کاملاً اثبات شده و آزمایش شده است، اما مانند تمامی درمان‌های دیگر، ممکن است با عوارض احتمالی نیز همراه باشد. البته اگر شما موارد منع مصرف را رعایت کنید و این کار را به یک کلینیک تخصصی بسپارید، تمامی مراحل به بهترین شکل انجام می‌شوند و عوارض آن به حداقل خواهند رسید. کلینیک زیبایی دکتر خلیلی، تمامی این تکنیک های درمانی را با بهترین دستگاه‌ها و دانش روز دنیا، با بهترین قیمت برای شما انجام خواهد داد. باید بدانید که این روش عوارض شدیدی ندارد اما به‌طورکلی عوارض رایج در کربوکسی تراپی، شامل موارد زیر می‌شوند.

 • درد خفیف و کم
 • کبودی‌های جزئی به مدت حداکثر یک هفته
 • ایجاد شدن قرمزی بعد از یک الی دو روز
 • تورم که بعد از دو روز از بین می‌رود
 • احساس باقی ماندن گاز تا چند ست

کربوکسی تراپی عموما برای افرادی که دارای شرایطی چون بارداری، سرطان، صرع، گلوکومهستند ممنوعاست. تنها عارضه ی کربوکسی ایجاد درد، خارش و سوزش در محل استفاده است. گاهی کربوکسی باعث ایجادی کبودی در زیر پلک می شود که پس از گذشت چند ساعت به سادگی از بین می رود.

کربوکسی تراپی از بین برنده مشکلات پوستی ران
جوان سازی پوست ناحیه ران با استفاده از کربوکسی تراپی

تعداد جلسات درمان

تعداد جلسات کربوکسی تراپی کاملا بستگی به فرد و همچنین دلیل انجام کربوکسی تراپی دارد برای مثال اگر فرد برای درمان سلولیت (پوست پرتغالی) اقدام به کربوکسی تراپی نمود است، نیاز است که این عمل را بین 10 تا 20 بار در بازه ی زمانی خاص (که توسط پزشک متخصص تعیین می گردد) انجام دهد، تا به نتیجه ی دلخواه رسد. به طور معمول کربوکسی تراپی در هفته، تا دو بار قابل تکرار می باشد.

قیمت کربوکسی تراپی صورت

کربوکسی تراپی روشی غیر تهاجمی برای درمان عارضه های پوستی است. که نسبت به جراحی های زیبایی هزینه ی کمتری دارد. لازم به ذکر است که کربوکسی تراپی محدود به یک جلسه نیست و گاهی برای حصول نتیجه ی مورد نظر لازم است طی چند جلسه تکرار شود. تعداد جلسات کربوکسی تراپی به شرایط پوستی بیمار و پاسخی که به کربوکسی تراپی می دهد بستگی دارد. بدیهی است هر چه تعداد جلسات مورد نیاز برای کربوسی تراپی بیشتر باشد هزینه بیشتری صرف می شود. البته انتخاب متخصص پوست و کلینیک درمانی در تعیین مقدار این هزینه بی تاثیر نیست.

در مورد قیمت و هزینه این روش برای صورت، قیمت واحد و مشخصی وجود ندارد و به عوامل مختلفی بستگی دارد. به طور مثال:

 • مساحت ناحیه مورد نظر
 • تعداد جلسات درمان

این دو از عوامل بسیار مهم در تعیین قیمت برای کربوکسی تراپی می باشد.

هزینه های کربوکسی تراپی
هزینه های انجام کربوکسی تراپی

جمع بندی

کربوکسی تراپی یکی از روش‌های درمانی برای بهبود مشکلات پوستی و از بین بردن عارضه‌هایی مانند چربی‌های مضر، اسکار، خطوط، چین و چروک و موارد بسیار دیگری است که در کشورهای مختلف مورد استفاده قرار می‌گیرد. این روش در بسیاری از موارد موفق عمل کرده است و طرفداران زیادی دارد. کربوکسی تراپی (carboxy therapy)، در حیطه روش های درمانی غیر تهاجمی قرار می گیرد که در آن با استفاده از کربن دی اکسید، تغییرات بسیار زیادی در پوست اعمال می شود. اگر به دنبال راهی برای جوانسازی پوست هستید و در عین حال می خواهید از پیشرفته ترین روش های موجود به غیر از لیزر یا جراحی استفاده کنید، پیشنهاد ما این گزینه برای شما است.

سوالات متداول

آیا گاز کربن دی اکسید سمی است؟

بعضی از افراد تصور می ‌کنند کربن دی‌اکسید گازی سمی است که به سلول‌های بدن آسیب می‌ رساند؛ درصورتی که این گاز به‌طور طبیعی در بدن وجود داشته و در واقع محصولی است که از فرایندهای سوخت و سازی در بدن انسان به وجود می ‌آید. بنابراین درمان مشکلات پوستی به این روش هیچ خطری نداشته و می ‌توانید با استفاده از آن جوانی را به خودتان ارزانی دهید.

آیا کربوکسی تراپی دائمی است؟

مدت زمان دوام کربوکسی تراپی بین ۶ تا ۱۲ ماه است اما همان طور که گفته شد در افراد مختلف فرق دارد.دقت داشته باشید که هر بار که عمل کربوکسی تراپی انجام می دهید مدت زمان ماندگاری آن بیشتر ازسری قبل خواهد شد.هم چنین اگر عمل کربوکسی تراپی را هم زمان با لیزرتراپی انجام دهید مدت زمان ماندگاری آن بیشتر خواهد شد.معمولاٌ افراد برای کسب بهترین نتیجه ممکن تعداد دفعات استفاده از این روش را افزایش می دهند.برای گرفتن نتیجه مثبت ۶ تا ۱۰ جلسه و هر جلسه به مدت ۱۰ الی ۲۵ دقیقه کافی است.

آیا کربوکسی تراپی دردناک است؟

با سوال‌های که از بیماران در زمان تزریق می‌ شود تا کنون بیماری از داشتن درد شدید و غیر قابل تحملی اعتراض نکرده است. بیشتر بیماران این درمان را بدون درد توصیف می کنند. اما باز نمی توان به طور کلی گفت این تزریق بدون درد بوده چون ممکن است بیماری احساس ناراحتی، فشار یا خستگی ناشی تزریق را در زمان درمان احساس کند.

 

هنوز امتیازی ثبت نشده

چقدر این مقاله برای شما مفید بود؟

مشاهده بیشتر

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا