مقالات مرتبط با خدمات مو و ابرو

مراقبت های بعد از کاشت ریش + نکات ضروری

موفقیت کاشت ریش نه تنها به انتخاب یک جراح خوب و یک کلینیک خوب برای ترمیم مو بستگی دارد، بلکه به مراقبت پس از پیوند ریش بستگی دارد که از توصیه های جراح پیروی شود.

ریش یکی از جذاب‌ترین ویژگی‌های مردانه است که تأثیر بسیار زیادی بر گیرایی چهره دارد؛ اما در مواقعی ممکن است افراد به دلایل مختلفی نتوانند آن‌طور که دوست دارند، ریش‌های خود را بلند بگذارند و به جذابیت خود اضافه کنند. این شرایط ممکن است کمی آزاردهنده باشد اما خوشبختانه راه‌حلی برای آن وجود دارد. کاشت ریش یکی از روش‌های درمانی برای داشتن ریش‌های پرپشت و زیبا است که طی مراحلی مشابه با کاشت مو انجام می‌شود. اگر شما نیز به دنبال کسب اطلاعات بیشتری درباره نحوه کاشت و مراقبت های بعد از کاشت ریش هستید، تا انتهای مطلب با ما همراه باشید. در ادامه ما به مواردی همچون نحوه انجام عمل، مراقبت های قبل و بعد، دوره نقاهت و….، در حوزه کاشت ریش خواهیم پرداخت که تصمیم‌گیری را تا حدود زیادی برای شما آسان خواهد کرد.

کاندیدای مناسب کاشت ریش

سالیان زیادی است که نتایج کاشت ریش ثابت کرده‌اند که این روش یکی از مؤثرترین راه‌ها برای ایجاد و رشد موهای جدید بر روی صورت است. همچنین در صورت رعایت نکات مربوط به مراقبت های بعد از کاشت ریش، این جراحی دارای روند بهبودی نسبتاً سریع و بدون درد خواهد بود. بنابراین کاشت ریش می‌تواند عملی بسیار مفید و مؤثر برای افزایش جذابیت چهره باشد؛ با انجام عمل کاشت ریش، موهای کم‌پشت و نازک صورت تبدیل به ریش خوش‌فرم و پرپشت خواهد شد که نقش مؤثری در افزایش اعتماد به نفس افراد نیز خواهد داشت.

کاندیدهای کاشت ریش
کاندیدهای کاشت ریش

 

کاشت ریش فواید زیادی دارد اما همواره عوارض و خطراتی را نیز ایجاد می‌کند؛ در نتیجه برای اینکه بدانید آیا کاشت ریش گزینه مناسبی برای شماست یا خیر، لازم است که اطلاعات کافی درباره این روش کسب کرده و جنبه‌های مثبت و منفی آن را مورد بررسی قرار دهید. تنها در این شرایط می‌توانید به صورت آگاهانه تصمیم خود را مبنی بر کاشت ریش نهایی کنید. به طور کلی افرادی که به دلایل عوامل مختلف دچار ریزش ریش و یا رشد تکه‌ای یا کچلی موهای صورت شده‌اند، و یا تمایل دارند ریش‌های پرپشت تری داشته باشند، می‌توانند کاندیدای مناسبی برای کاشت ریش باشند و با این روش، ظاهر مردانه خود را کامل‌تر و جذاب‌تر کنند.

دلایل ریزش ریش

سبک زندگی ناسالم از جمله مواردی است که می‌تواند در ریزش ریش تأثیرگذار باشد. درواقع بسیاری از فرآیندهای زندگی روزمره می‌توانند باعث کاهش رشد ریش‌ها شوند؛ به عنوان مثال دوری از ورزش، الگوی خواب نامنظم، رژیم غذایی نامناسب و عدم رعایت نکات بهداشتی ممکن است تأثیراتی غیرمستقیم بر روند رشد ریش داشته باشند. اما عامل مهم و موثق‌تری که می‌توان از آن به عنوان یکی از دلایل ریزش ریش نام برد، ژنتیک افراد است. درواقع عوامل ژنتیکی تا حدود زیادی تعیین‌کننده نوع، ضخامت، مقاومت و دوام ریش‌ها هستند که در برخی موارد می‌توانند باعث ریزش شوند. علاوه بر این بیماری‌هایی مانند اختلالات خود ایمنی و بیماری‌های زمینه‌ای نیز در ریزش ریش نقش دارند. در تمام این موارد افراد معمولاً به دنبال روش‌های درمانی مؤثر برای رفع مشکل ریزش ریش هستند که کاشت ریش یکی از بهترین گزینه‌های درمانی برای آن‌هاست. بنابراین با دید کلی می‌توان موارد زیر را در لیست عوامل ریزش ریش قرار داد:

دلایل ریزش ریش
دلایل ریزش ریش
 • رژیم غذایی نامناسب
 • کمبود خواب
 • بیماری‌ها
 • ژنتیک
 • حوادث مختلف
 • شرایط محیطی
 • اضطراب و استرس
 • و…

معرفی انواع ریش‌ها

قبل از اینکه تصمیم خود را برای کاشت ریش نهایی کنید، خوب است با انواع ریش‌ها آشنایی پیدا کرده و نمونه دلخواه خود را تعیین کنید. درواقع تعیین سبک و ظاهر ریش نقش مؤثری در نتیجه نهایی و رضایت‌بخش بودن عمل کاشت ریش خواهد داشت، بنابراین لازم است توجه و دقت کافی را هنگام انتخاب به کار ببرید. در ادامه می‌توانید نمونه‌هایی از انواع ریش را به طور مختصر مورد بررسی قرار دهید:

 • ریش پرپشت و بلند

این سبک ریش در سالیان اخیر بیش از پیش مورد استقبال قرار گرفته و رایج شده است. ریش‌های بلند پرپشت امروزه به یکی از مدل‌های طبیعی و جذاب تبدیل شده‌اند که بسیاری از افراد جامعه آن را جذاب می‌دانند.

 • ته ریش

ته ریش را می‌توان به عنوان محبوب‌ترین سبک ریش دانست که تقریباً تمام افراد آن را دوست دارند. این سبک می‌تواند خطوط فک را به طور مؤثر برجسته کرده و جذابیت چهره مردانه را چند برابر کند.

معرفی انواع مدل های ریش
معرفی انواع مدل های ریش
 • خط ریش فک

گاهی اوقات افراد ریش کامل را نمی‌پسندند، بنابراین سبک‌های خلاقانه‌تری مانند خط ریش فک با سبیل کم پست و مقداری ریش در چانه، می‌تواند به خوبی چهره‌ای متفاوت برای آن‌ها ایجاد کند.

 • ریش بزی

این مدل ریش یکی از جذاب‌ترین استایل‌ها را ایجاد می‌کند که در آن نقطه کانونی لب‌ها هستند و سبیل در بالا و مقدار مو در چانه، به خوبی ظاهر این سبک ریش را ایجاد می‌کند.

نحوه انجام عمل پیوند و کاشت ریش

کاشت ریش نوع خاصی از عمل کاشت مو است که در آن مو از قسمت‌های مختلف بدن برداشته شده و در برش‌های نازک و کوچک روی چانه، گونه‌ها یا گردن قرار می‌گیرد. مانند سایر روش‌های کاشت مو، این فرآیند نیز با استفاده از موهای طبیعی انجام شده و منجر به ایجاد و رشد موهای جدید در نواحی گیرنده خواهد شد. روش‌های مختلفی برای کاشت ریش وجود دارد که در هر مورد مراقبت های بعد از کاشت ریش، نحوه انجام و نتایج آن‌ها کاملاً یکسان نخواهد بود؛ امروز جراحان معمولاً بر اساس شرایط بیمار، از دو روش اصلی برای کاشت ریش استفاده می‌کنند:

نحوه انجام عمل پیوند ریش
نحوه انجام عمل پیوند ریش
 • پیوند واحد فولیکولی (FUE)

این روش یکی از رایج‌ترین عملیات کاشت مو و ریش است که طی چند مرحله ساده انجام می‌شود:

 1. ناحیه اهداکننده و گیرنده، برای برداشتن و قرار دادن راحت‌تر فولیکول‌ها، برش داده می‌شوند.
 2. موهای طبیعی و فولیکول‌ها که به آن‌ها واحد فولیکولی نیز می‌گویند، با دقت از ناحیه اهداکننده پوست برداشته می‌شوند.
 3. واحدهای فولیکولی در محل گیرنده و در برش‌های ایجاد شده قرار داده می‌شوند.
 • کاشت واحد فولیکولی (FUT)

این روش نیز یکی از روش‌های اصلی کاشت مو و ریش است که با برداشتن نواری از فولیکول‌های ناحیه اهداکننده انجام می‌شود. فرآیند کاشت ریش به این روش کمی پیچیده‌تر از روش قبلی است، با این حال به عنوان یکی از روش‌های ساده و مؤثر شناخته می‌شود:

 1. مانند روش پیوند، موهای ناحیه اهداکننده و گیرنده تراشیده شده و برش‌هایی روی ناحیه گیرنده صورت ایجاد خواهد شد.
 2. نوار کوچکی از بافت موی ناحیه اهداکننده به صورت دست نخورده بریده می‌شود؛ به همین دلیل به این روش برداشت نواری نیز گفته می‌شود.
 3. بریدگی ایجاد شده ناشی از برداشت نواری، بخیه و مسدود می‌شود.
 4. نوار برداشته شده با استفاده از میکروسکوپ و با دقت بالا به بخش‌های کوچک‌تری تقسیم می‌شود؛ این بخش‌های شامل یک الی چهار فولیکول مو هستند.
 5. بخش‌های برش خورده حاوی فولیکول در نواحی گیرنده قرار می‌گیرند.

در برخی موارد از هر دو روش پیوند و کاشت ریش برای دریافت نتایج بهتر استفاده می‌شود؛ با این حال در تمام این روش‌ها از موهای اصلی دارای رشد طبیعی استفاده می‌شود و هیچ عامل مصنوعی در این روش درمانی دخیل نیست.

مراقبت های قبل از کاشت ریش

توجه به نکات مرتبط با مراقبت های قبل از کاشت ریش یکی از کلیدهای مهم برای موفقیت عمل پیوند و کاشت است که در تسریع روند بهبودی نیز مؤثر است. در ادامه می‌توانید برخی از توصیه‌های مراقبتی قبل از کاشت ریش را مورد بررسی قرار دهید:

مراقبت های قبل از کاشت ریش
هرآنچه که باید قبل کاشت ریش بدانید
 • درباره عملکرد متخصص و کلینیک تحقیق کنید.

نتایج قبلی کاشت ریش انجام شده توسط متخصص و کلینیک مورد نظر را بررسی کرده و از رضایت و موفقیت آمیز بودن عملیات اطمینان حاصل کنید. جراح کاشت ریش باید از مهارت کافی برخوردار باشد تا بدین ترتیب جراحی با کمترین میزان عوارض انجام شود.

 • شرایط بهداشتی کلینیک را مورد ارزیابی قرار دهید.

حتماً مطمئن شوید که فرآیند کاشت در محلی مجهز و مطابق با بروزترین فناوری و استانداردهای جراحی انجام خواهد شد. تنها در این صورت می‌توانید نسبت به نتایج موفقیت آمیز کاشت ریش امیدوار باشید و از بروز عفونت‌ها و عوارض احتمالی جلوگیری کنید.

 • ریش‌ها را اصلاح نکنید.

حدود یک ماه پیش از عمل کاشت ریش، اصلاح و کوتاه کردن آن را متوقف کنید و بگذارید طول مناسبی حدود یک اینچ داشته باشند.

 • در زمان مناسب استفاده از برخی داروها را متوقف کنید.

اگر از روش‌های درمان دارویی برای قطع ریزش ریش استفاده می‌کنید، بهتر است حدود دو هفته مانده به جراحی کاشت ریش، مصرف آن‌ها را متوقف کنید. همچنین لازم است استفاده از داروهای رقیق‌کننده خون و داروهای ضدالتهابی را نیز با مشورت پزشک خود متوقف کنید.

 • سیگار نکشید.

سیگار می‌تواند مانعی برای بهبود سرعت رشد موها شود، بنابراین حداقل دو هفته قبل از کاشت ریش، سیگار کشیدن را متوقف کنید.

 • آزمایش‌های لازم را انجام دهید.

حداقل یک هفته قبل از کاشت ریش، آزمایش‌های سلامتی خود را تکمیل کرده و برای بررسی و کنترل آن‌ها به کلینیک مراجعه کنید.

 • ریش خود را بشویید.

شب قبل از عمل کاشت ریش، استحمام کنید و ریش‌های خود را کاملاً با مواد شوینده و ضدعفونی کننده مناسب شستشو دهید.

 • از انجام تمرینات شدید خودداری کنید.

حدود 24 ساعت قبل از عمل کاشت ریش، از انجام ورزش و تمرینات سنگین خودداری کرده و آمادگی خود را برای فرآیند جراحی حفظ کنید.

 • در روز کاشت ریش با آمادگی کامل به کلینیک مراجعه کنید.

در روز کاشت ریش، صبحانه کامل و سالم بخورید و از استفاده هرگونه کرم و لوسیون خودداری کنید. همچنین لازم است به موقع به کلینیک مراجعه کرده و از به همراه داشتن اشیاء حساس و قیمتی خودداری کنید.

مراقبت های بعد از کاشت ریش

در جراحی کاشت ریش همواره احتمالاتی مبنی بر بروز عوارض جانبی وجود دارد؛ به عنوان مثال ناحیه اهداکننده و یا گیرنده ممکن است دچار عفونت‌های جزئی ‌شوند که در صورت عدم رعایت نکات درمانی و مراقبتی بعد از پیوند ریش دردسرساز خواهند شد. بنابراین لازم است در طول فرآیند بهبودی، به نکات مرتبط با مراقبت های بعد از کاشت ریش که در ادامه به بیان برخی از آن‌ها خواهیم پرداخت، توجه داشته و آن‌ها را به خوبی رعایت کنید:

مراقبت های بعد از پیوند ریش
مراقبت های بعد از پیوند ریش
 • دستورالعمل‌هایی و نکات مربوط به مراقبت های بعد از کاشت ریش که پس از انجام عملیات توسط جراح به شما ارائه می‌شود را با دقت و به طور کامل دنبال کنید.
 • با مشورت پزشک، از داروها و پمادهای مسکن برای بهبود درد و سوزش در نواحی پیوند استفاده کنید.
 • در هفته اول کاشت، از دست زدن به ریش‌ها خودداری کنید و تا 24 ساعت ناحیه کاشت را کاملاً خشک نگه دارید.
 • در ماه اول کاشت از شنا کردن خودداری کنید.
 • پس از گذشت 24 ساعت، ناحیه کاشت را با استفاده از آب گرم، دستمال مرطوب و سایر تجهیزات بهداشتی تمیز کنید. برای انجام این کار از اعمال فشار بیش از حد در ناحیه کاشت خودداری کرده و تماس با آب را محدود کنید.
 • به منظور جلوگیری از خطر تورم در ناحیه کاشت، در هفته اول پس از جراحی، به پشت بخوابید و سر خود را بالا نگه دارید.
 • فعالیت بدنی سنگین می‌تواند گرافت‌های پیوندی ریش را از جایگاه خارج کرده و منجر به بروز عفونت در آن ناحیه شود؛ بنابراین در هفته اول از انجام فعالیت‌های سنگین خودداری کنید.
 • زمانی که بدن شما در حالت آرام و بدون آدرنالین و کورتیزول قرار دارد، بهترین عملکرد خود را ارائه می‌دهد، بنابراین تلاش خود را برای برقراری آرامش به کار ببرید.
 • رژیم غذایی سالم را رعایت کرده و به اندازه کافی بخوابید؛ این کار ضمن بهبود جریان خون و کاهش التهاب، توانایی بدن شما برای افزایش روند بهبودی را افزایش داده و شما در نهایت از نظر روحی و جسمی، احساس بهتری خواهید داشت.
 • با پزشک خود در ارتباط باشد و دستورالعمل‌های مربوط به مراقبت های بعد از کاشت ریش و راهنمایی‌های لازم را به طور منظم دریافت کنید.

دوران نقاهت و بهبودی پس از انجام پیوند ریش

روش پیوند فولیکول (FUT) در صورت رعایت نکات درمان و مراقبت های بعد از کاشت ریش، معمولاً روند بهبودی سریع‌تری در مقایسه با سایر روش‌های کاشت خواهد داشت و عملیات جراحی آن نیز با سرعت بیشتری انجام می‌شود.  این جراحی اغلب در یک جلسه تکمیل می‌شوند اما در برخی موارد نیز بسته به تراکم موی دلخواه، ممکن است طی دو یا سه جلسه انجام شود. این عملیات می‌تواند بین 2 تا 12 ساعت زمان ببرد و به طور میانگین کمتر از 8 ساعت به طول مینجامد.

دوران نقاهت پس از پیوند ریش
دوران نقاهت پس از پیوند ریش

بهبودی پس از جراحی کاشت ریش معمولاً در هفته اول اتفاق می‌افتد و افراد معمولاً پوسته‌های نازکی را در اطراف نواحی پیوند مشاهده می‌کند. این اثرات معمولاً در عرض چند روز از بین رفته و نتایج جراحی به تدریج نمایان خواهند شد. همچنین پس از گذشت سه یا چهار هفته، ریش‌های پیوند داده شده به صورت می‌ریزند و ریش‌های جدید شروع به رشد می‌کنند؛ بدین ترتیب ظرف سه تا شش ماه می‌توانید ریش پرپشت و کاملی داشته باشید. درنهایت باید توجه داشته باشید که زمان بهبودی جراحی کاشت (FUT) ممکن است کمی بیشتر از روش پیوند (FUE) زمان ببرد و محل اهداکننده اغلب به بخیه و مراقبت نیاز دارد؛ با این حال سوراخ و برش‌های ایجاد شده در روش پیوند ریش، زمان بیشتری برای بهبود نیاز دارند.

نتایج نهایی

کاشت و پیوند ریش یکی از روش‌های درمانی ایمن است که نتایج اثربخشی را به طور دائمی برای افراد ایجاد می‌کند. با استفاده از این روش می‌توانید انواع مدل و سبک‌های ریش را تجربه کرده و با درمان ریزش، کم‌پشتی و کچلی ریش، ظاهر طبیعی و جذاب را به صورت خود بازگردانید. پس از جراحی کاشت ریش می‌توانید انتظار داشته باشید که ریش‌های شما همان‌گونه که انتظار دارید رشد کنند و بتوانید آن‌ها را به طور معمول و به سبک‌های مختلف اصلاح کنید. لازم به ذکر است که توجه به نکات و مراقبت های بعد از کاشت ریش می‌تواند نقش مؤثری در نتایج نهایی کاشت و ظاهر ریش‌ها داشته باشد.

نتیجه نهایی بعد از کاشت ریش
نتیجه نهایی بعد از کاشت ریش

تفاوت های کاشت ریش و سبیل

سبیل تأثیر بسزایی در تعیین و تغییر حالت چهره مردانه دارد و تا حدودی می‌تواند گیرایی و جذابیت چهره را دوچندان کند. در مواردی که سبک موردنظر شما برای رشد موهای صورت بر نواحی اطراف لب و سبیل متمرکز است و رشد کافی در سبیل ندارید، به جای کاشت ریش می‌توانید تنها کاشت سبیل را برای درمان مدنظر قرار دهید. مسلماً در این روش به تعداد فولیکول‌های کمتری نیاز است، بنابراین عملیات کاشت سبیل نیز با سرعت بالاتری انجام می‌شود. به دنبال آن، هزینه کاشت سبیل نیز کاهش یافته و دوران نقاهت به مراتب کوتاه‌تر و آسان‌تر خواهد بود. در رابطه با کاشت سبیل نیز احتیاطاتی همانند مراقبت های بعد از کاشت ریش وجود دارد که نسبت به ریش، ناحیه محدودتری را شامل می‌شود.

تفاوت بین کاشت ریش و سبیل
تفاوت بین کاشت ریش و سبیل

عوارض جانبی و خطرات

عملیات کاشت ریش مانند تمام فرآیندهای پزشکی، ممکن است با خطرات و عوارض مختلفی همراه باشد؛ اما در صورتی که با آگاهی کامل و اطمینان از عملکرد کلینیک، فرآیند کاشت را به جراح ماهر و متخصص بسپارید و به توصیه‌های قبل از جراحی و مراقبت های بعد از کاشت ریش، توجه کافی داشته باشید، تا حدود زیادی می‌توانید این عوارض را کاهش و سرعت بهبودی را افزایش دهید. در ادامه می‌توانید برخی از عوارض کاشت ریش را مورد بررسی قرار دهید:

 • اسکار در محل پیوند
 • عفونت
 • تورم و کبودی خفیف
 • قرمزی پوست
 • حساسیت در ناحیه اهداکننده یا گیرنده
 • و…
عوارض احتمالی پیوند ریش
عوارض احتمالی پیوند ریش

هزینه ها

 هزینه جراحی کاشت ریش تحت تأثیر عوامل مختلفی تعیین می‌شود که در ادامه می‌توانید به بررسی برخی از آن‌ها بپردازید:

 • کیفیت کلینیک درمانی و خدمات ارائه ‌شده
 • تعداد فولیکول‌های موی منتقل‌ شده
 • تعداد جلسات کاشت و زمان صرف شده
 • ابزار و تکنیک‌های به کار رفته

بنابراین لازم است که تحقیقات خود را مبنی بر تعیین هزینه کاشت ریش تکمیل کرده و این هزینه ها را با میزان بودجه و خدماتی که ارائه خواهد شد، مطابقت دهید و انتخابی آگاهانه داشته باشید. برای کسب اطلاعات بیشتر درباره قیمت جراحی کاشت ریش می‌توانید ویژگی‌های موردنظر خود را تعیین کرده و با متخصصان کلینیک دکتر خلیلی مشورت کنید.

قیمت جراحی کاشت ریش
قیمت جراحی کاشت ریش

چرا کلینیک دکتر خلیلی

همه ما برای دریافت خدمات مختلف به دنبال بهترین گزینه‌های موجود برای دریافت مؤثرترین و باکیفیت ترین نتایج نهایی، هستیم. کلینیک دکتر خلیلی همواره در تلاش است تا بیشترین میزان رضایت متقاضیان کاشت ریش را جلب کرده و به اعتبار خود بیفزاید. در چنین شرایطی می‌توانید مطمئن باشید که جراحی کاشت و پیوند ریش شما با استفاده از بروزترین تکنیک‌های درمانی و باکیفیت ترین خدمات مراقبتی، متناسب با شرایط خاص فردی شما ارائه خواهند شد.  همچنین نکات مؤثر و مراقبت های بعد از کاشت ریش توسط متخصصان و مشاوران این کلینیک ارائه‌شده و به طور مؤثر پیگیری خواهند شد تا نتایج مطلوب برای بیماران حاصل شود.

سوالات متداول

کاشت ریش برای چه کسانی مناسب است؟

برای اینکه تعیین کنید آیا کاشت ریش درمان مناسبی برای شماست یا خیر، لازم است که روش‌های انجام این جراحی و جنبه‌های مختلف آن را به خوبی بررسی کرده و سپس با پزشک متخصص مشورت کنید.

آیا جراحی کاشت ریش درد دارد؟

عملیات کاشت ریش معمولاً بدون درد و با استفاده از بی حسی‌های موضعی انجام می‌شود؛ بنابراین این جراحی ممکن است ناراحتی جزئی را ایجاد کند اما روشی نسبتاً بدون درد است. ضمناً با رعایت نکات مربوط به مراقبت های بعد از کاشت ریش نیز می‌توانید به طور مؤثر درد و عوارض کاشت ریش را کاهش دهید.

کاشت ریش چقدر ماندگاری دارد؟

این روش، درمانی دائمی است و پس از اتمام فرآیند کاشت، ریش به طور طبیعی و دائمی رشد خواهند کرد.

 کاشت ریش چقدر هزینه دارد؟

هزینه کاشت ریش تحت تأثیر عوامل مختلفی تعیین می‌شود و در جلسات مشاوره اولیه، با توجه به شرایط درمانی توسط متخصص به متقاضی ارائه خواهد شد.
هنوز امتیازی ثبت نشده

چقدر این مقاله برای شما مفید بود؟

مشاهده بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا