مقالات مرتبط با مکمل های خوراکی

فواید مصرف کلاژن و تاثیر آن بر پوست، مو و استخوان ها

کلاژن و فواید مصرف کلاژن، یکی از فراوان‌ ترین پروتئین های موجود در بدن انسان است و بخش بزرگی از پوست، مو، و ناخن ها را تشکیل می دهد و از این رو، جای تعجب نیست که نامی مطرح و بزرگ در دنیای زیبایی محسوب شود.

فواید مصرف کلاژن و تاثیرات مصرف
فواید مصرف کلاژن و تاثیرات مصرف آن بر بدن

کلاژن، یک پلی پپتید متشکل از اسید آمینه ها مانند پرولین و گلاسین که در تمام بافت های همبند، غضروف، استخوان، و پوست وجود دارند، است. بدن انسان به کلاژن نیاز دارد، اما این ماده در بدن تولید می شود و بر همین اساس، بیشتر افراد نیازی به افزودن پودر کلاژن به غذاهای خود یا مصرف آن در قالب یک مکمل ندارند.

کلاژن و بدن انسان

به گفته متخصصان تغذیه، بدن انسان کلاژن را به طور کامل جذب نمی کند و از این رو، ایده مصرف مکملی که می تواند به صورت مستقیم رشد استخوان و سلامت پوست و مو را بهبود بخشد، نادرست است. آن چه بدن انجام می دهد تجزیه کلاژن در دستگاه گوارش به اسید آمینه هایی است که بدن در هر جایی که به آن ها نیاز دارد، از آن استفاده می کند، اما به طور خودکار پوستی درخشان را برای شما به ارمغان نمی آورد. از جنبه مثبت، مصرف مکمل کلاژن می تواند بدن را به تولید کلاژن بیشتر تشویق کند.

کلاژن و پوست

پیش از این که به امید بهبود شرایط پوست خود مصرف مکمل کلاژن را آغاز کنید، این مساله را در نظر داشته باشید که در حال حاضر داده ها و مطالعات علمی دقیق بسیار اندکی درباره کلاژن های خوراکی موجود است. در نتیجه، همچنان به طور قطع نمی توان گفت که این مکمل ها برای پوست افرادی که یک رژیم غذایی متعادل با انواع منابع پروتئین مانند مرغ، ماهی، تخم مرغ، مغزهای خوراکی و ماست را دنبال می کنند، هیچ گونه فایده معنی داری خواهد داشت یا خیر.

جلوگیری از پیری پوست

با افزایش سن، میزان تولید کلاژن در بدن رو به کاهش می رود. همین امر سبب خشکی پوست و ایجاد چین و چروک می شود. با گذر زمان بهتر است مصرف مکمل های این پروتئین در کنار وعده های غذایی افزوده شود. این مکمل ها باعث کند شدن روند پیری پوست می شود. با مصرف مکمل حاوی 2.5 الی 5 گرم در طول 8 هفته تفاوت ایجاد شده کاملا قابل مشاهده می باشد.

کلاژن و مو

افزایش سن انسان، یکی از دلایل کاهش طبیعی سطح کلاژن در بدن است. این دلیل خوبی برای مد نظر قرار دادن استفاده از مکمل های کلاژن است. بنابر پژوهش های صورت گرفته، کلاژن به حمایت و افزایش پروتئین های سازنده مو نیز کمک می کند، که از ریزش مو پیشگیری کرده، رشد مو را تشویق می کند، و پدیدار شدن تارهای سفید مو را به واسطه پشتیبانی از ساختار سالم فولیکول مو، جایی که رنگدانه تولید می شود، کاهش می دهد. افزون بر این، مکمل های کلاژن در درمان موهای خشک و شکننده به واسطه تامین رطوبت لازم مو تاثیر بسیار زیادی می گذارند.

کلاژن، رژیم غذایی، و سبک زندگی

تنها مصرف مکمل کلاژن کافی نیست. به گفته کارشناسان بهتر است ویتامین C و کلاژن را در کنار یکدیگر استفاده کنید. زیرا اگر ویتامین C در بدن سطح پایینی داشته باشد، کلاژن به میزان کافی تولید نخواهد شد. کاهو، میوه های قرمز، میوه های خانواده مرکبات و هویج همگی به طور طبیعی باعث تقویت تولید کلاژن می شوند. در کنار روند کاهش تولید کلاژن به واسطه افزایش سن، سبک زندگی مدرن مانند استرس، رژیم غذایی، و عدم تعادل سلامت روده می توانند در کاهش توانایی بدن در تولید کلاژن تاثیر زیادی داشته باشند.

انواع کلاژن

سه نوع کلاژن وجود دارد:

کلاژن نوع یک 90 درصد از پوست، مو، ناخن ها، اندام ها، استخوان، و رباط ها را شامل می شود و از این رو، بهترین گزینه برای پوست و زیبایی است. کلاژن نوع دو با غضروف در ارتباط است، در شرایطی که کلاژن نوع سه در پروتئین فیبری در استخوان، غضروف، عاج دندان، تاندون و دیگر بافت های همبند وجود دارد.

 فواید مصرف کلاژن و انواع کلاژن
انواع کلاژن و تاثیر مصرف آن ها

کمک به مفاصل و جلوگیری از پوکی استخوان

مصرف کلاژن به تسکین درد مفاصل کمک می کند. این پروتئین یکپارچگی غضروف را حفظ می کند. هرچه سطح آن در بدن رو به کاهش برود، خطر ابتلا به اختلالات مرتبط با مفاصل افزایش می یابد. وجود کلاژن کافی در بدن پوکی استخوان را به تاخیر می اندازد. مصرف مکملی حاوی 10 گرم از این ماده به مدت دو سال به مفاصل آرامش می دهد و درد آن ها را آرام می کند. مصرف این پروتئین به ورزشکاران هم توصیه می شود.

منابع کلاژن

شما می توانید در اشکال مختلف کلاژن دریافت کنید: قرص های کلاژن حاوی تا یک گرم کلاژن در هر قرص هستند و می توانند محتوی ویتامین C نیز باشند که به تولید کلاژن بیشتر در بدن کمک می کند. همچنین، پودر و مایع کلاژن  برای افرادی که با خوردن قرص با مشکل مواجه می شوند، گزینه  بهتری بحساب می آید. اگر گیاهخوار یا وگان هستید نیز در حال حاضر مکمل های کلاژن مورد پسند گیاهخواران و وگان ها وجود دارند که حاوی ترکیبی از اسید آمینه ها، عصاره های گندم، و ویتامین ها به جای مواد تشکیل دهنده حیوانی هستند. با مصرف گوشت ماهی، گوشت گاو، و گوشت مرغ نیز می توانید از رژیم غذایی خود کلاژن دریافت کنید.

مکمل کلاژن

در سال های اخیر مصرف مکمل های حاوی کلاژن بسیار رواج یافته است. اکثر این مکمل ها هیدرولیزه می باشند. به این معنا که مولکول کلاژن، شکسته شده و بدن آن را راحت تر جذب می کند. علاوه بر این مکمل ها، مواد غذایی متنوعی مانند مایع استخوانی دارای این پروتئین هستند که با مصرف آن ها می توان میزان کلاژن بدن را افزایش داد.

چه مواد غذایی کلاژن دارند؟

مصرف کلاژن را به راحتی می توان به برنامه غذایی خود اضافه کرد. بافت پیوندی همه پستانداران از این پروتئین تشکیل می شود. بنابراین مصرف گوشت گاو، مرغ و ماهی را به خاطر داشته باشید. سوپ یا آبگوشت حاوی مایع استخوانی انتخاب بسیار مناسبی برای تامین این ماده در بدن می باشد. ویتامین C به تولید طبیعی کلاژن در بدن کمک می کند.

مواد غذایی حاوی کلاژن
مواد غذایی حاوی کلاژن

سخن آخر

در این مقاله با کلاژن ها، فواید و نحوه ی مصرف آن ها آشنا شدید. اکنون می توانید با آگاهی و آسودگی خیال سراغ مصرف مکمل های کلاژن ساز بروید و از آن ها استفاده کنید. امیدواریم این مقاله برای شما مفید بوده باشد. در صورت داشتن تجربه مصرف این نوع از مکمل ها، آن را با ما و سایر خوانندگان این مقاله در قسمت نظرات به اشتراک بگذارید.

هنوز امتیازی ثبت نشده

چقدر این مقاله برای شما مفید بود؟

مشاهده بیشتر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا