مقالات مرتبط با روش های غیرجراحیمقالات مرتبط با زیبایی پوست

کرایو تراپی | کاربردها، هزینه، مزایا و عوارض

کرایو تراپی چیست؟

سرما درمانی یا کرایوتراپی یکی از روش های نوین است که برای درمان ضایعات پوستی از آن استفاده می شود. این روش درمان از اواخر سال 1890 میلادی در یونان آغاز شد چرا که خود واژه کرایوتراپی از دو واژه کرایو به معنای سرما و تراپی به معنای درمان در زبان یونانی گرفته شده است.
این درمان نوین برای درمان ضایعات عروقی، ویروس های مانند زگیل ها که از بیماری های جنسی هستند و کنتاژیوروم ها قابل استفاده است و بسیار هم روش مناسبی پیشنهاد شده است.

مراحل انجام کرایو تراپی

مراحل انجام کرایو تراپی

فرایند درمان کرایوتراپی به چه شکل است؟

کرایوتراپی به عبارت ساده تر همان سرمادرمانی است. در این روش قسمتی از بدن بیمار که قرار است تحت درمان قرار بگیرد را در معرض کاهش دما قرار می دهد. به این صورت با توجه به اینکه بدن انسان نسبت به کاهش دما واکنش نشان می دهد پس از پایین آمدن سطح دما در ناحیه انتخاب شده سیستم عصبی واکنش نشان می دهد و فرایند درمان از این طریق ادامه پیدا می کند.
به صورت کلی فرایند انجام کرایوتراپی در سه مرحله انجام می شود.

فاز اول) انتقال حرارت

فاز اول فرایند کرایوتراپی فرایند آماده سازی و کاهش حرارت را به همراه دارد. بر همین اساس برای آماده کردن مقدمات کرایوتراپی از ماده ای به نام کرایو که یک نیتروژن مایع است استفاده می شود. این نیتروژن در ابتدا باید به نقطه حرارت 196 درجه سانتیگراد برسد و بر روی ضایعه سلولی قرار گیرد.
با توجه به فرایند سخت کرایوتراپی که در بیشتر مواقع برای از بین بردن زگیل تناسلی است، پیشنهاد می کنیم تا با انجام رفتار جنسی ایمن رسیدن به این نوع درمان را به حداقل برسانید.

فاز دوم) تخریب سلول ها

در بخش دوم برای تکمیل فرایند درمانی ضایعات باید سریعا توسط سرما ضعیف شده و از بین رود. سرد شدن ناگهانی ضایعه، موجب تخریب سلول ها می شود و به همین سبب این تخریب می تواند به سرعت سبب از بین رفتن خال و زگیل ها شود.

فاز سوم) فاز التهابی و بهبودی

در نهایت ناحیه مورد درمان تحت التهاب و قرمزی قرار می گیرد که نتیجه طبیعی مرگ سلولی است. در این صورت بیمار باید به مراقبت های پس از کرایوتراپی توجه داشته باشد چرا که عدم توجه به بهبودی پس از کرایوتراپی عوارض شدیدی را به همراه دارد.

کاربردهای کرایو تراپی

کرایوتراپی در شرایط زیادی کاربرد دارد، از جمله:

 • گره ها
 • ضایعات پوستی
 • تومورهای پوستی
 • کک و مک ناخوشایند
 • خال های پوستی پیش سرطانی
 • سرطان پروستات، کبد و دهانه رحم
 • رتینوبلاستوما، سرطان شبکیه در دوران کودکی

سایر کاربرد های کرایوتراپی شامل درمان تومورهای سایر قسمت های بدن مانند کلیه ها، استخوان ها (از جمله ستون فقرات)، ریه ها و پستانها (از جمله توده های خوش خیم پستان به نام فیبروآدنوم) می باشد. اگرچه تحقیقات بیشتری برای تعیین اثر بخشی طولانی مدت آن لازم است، نشان داده شده است که کرایوتراپی در برخی بیماران موثر است.

انجام کرایوتراپی برای لاغری
انجام کرایوتراپی برای لاغری

کرایو تراپی برای لاغری

در روش لاغری با کرایوتراپی سرما متابولیسم بدن را افزایش می ‏دهد و باعث سوختن 500 تا 800 کالری در هر سه دقیقه می ‏شود. این کاهش وزن در تمامی نواحی بدن به صورت یکدست اتفاق می ‏افتد. .
سرما به بدن فرمان می ‏دهد که گردش خون را افزایش دهد و این بالا رفتن سرعت باعث تسریع سوخت و ساز بدن می ‏گردد. در چند جلسه می‏ توان با کرایوتراپی بسیار وزن کم کرد.

از بین بردن زگیل تناسلی به وسیله کرایو تراپی

درمان زگیل تناسلی با کرایو یا همان نیتروژن مایع سرد در سه مرحله زگیل های ایجاد شده را از بین می برد.
مرحله اول: شاید تصور کنید، فریز و سرما موجب از بین رفتن زگیل ها می شود، اما در واقع انتقال گرما موجب از بین رفتن زگیل ها می شود. نیتروژن مایع دمایی در حدود 196- درجه سانتی گراد دارد، یعنی هر چیزی می تواند موجب جوشیدن این نیتروژن شود. در طی کرایوتراپی زمانی که این مایع در تماس با زگیل قرار می گیرد، گرمای بدن بیمار به آن منتقل شده و موجب جوشیدن آن می شود. در نتیجه این امر جریان طویل موجب از بین رفتن زگیل می شود.
مرحله دوم: پس از مرحله اول سلول ها زگیل در تماس با نیتروژن منجمد می شوند، در این حالت نیتروژن برای از بین بردن کامل بافت زگیل به عمق بافت های زگیل دسترسی پیدا کرده و سلول های آن را نابود می کند. به بیانی دیگر می توان گفت انجام کرایو موجب شکل گیری فرم کریستال شده و دیواره سلول ها را تخریب می کند. مرگ سلول ها در این مرحله انجام می شود.
مرحله سوم: در آخرین مرحله بعد از مرگ سلولی، التهاب ایجاد می شود که به از بین رفتن بافت کمک می کند. پس از وقوع التهاب، بافت های زگیل شروع به ریزش کرده در نتیجه قسمت های ویروسی از بین می روند.

کرایو تراپی زگیل صورت

کرایوتراپی، انجماد یا فریز کردن زگیل صورت به اعمال نیتروژن مایع در دما -196 درجه سانتی گراد روی زائده گفته می شود. پزشک با استفاده از این ماده در واقع زگیل ها را خشک می کند و پس از گذشت چند روز خود به خود می ریزند.

از بین برنده کیست های توموری خوش خیم

سرما درمانی برای چندین سرطان مختلف کاربرد دارد. علاوه بر سرطان کبد و پروستات برای سرطان پوست در مراحل اولیه نیز تاثیرگذار است. محققان سرمادرمانی را برای بهبود بسیاری از سرطان‏های دیگر مانند سرطان سینه، روده بزرگ و کلیه ارزشمند و موثر می ‏دانند. همچنین در صدد ترکیب این روش درمانی با دیگر تکنیک‏ های دیگر مانند هورمون درمانی، شیمی درمانی و پرتو درمانی هستند.
قابل ذکر است که برای درمان سرطان پروستات تنها زمانی از کرایو استفاده می‏ شود که سرطان از غدد پروستات بیرون نرفته باشد. در صورت گسترده شدن آن استفاده از کرایو توصیه نمی ‏شود.
به طور خلاصه این روش در درمان سرطان های زیر قابل استفاده می باشد:

 • سرطان استخوان
 • سرطان دهانه رحم، سرطان کبد، سرطان پروستات
 • سلول های پیش سرطانی در دهانه رحم (انتهای پایین رحم)
 • سلول های پیش سرطانی و در مراحل اولیه سرطان پوست شامل کارسینوم سلول سنگ فرشی (Squamous Cell Carcinoma) و کارسینوم سلول بازال ( Basal Cell Carcinoma)
 • رتینوبلاستوما (Retinoblastoma) که سرطان شبکیه چشم در کودکان است.

برداشتن خال

اگرچه برداشتن توده ها و زائده های خوش خیم (غیر سرطانی) از بدن شما ضروری نیست؛ اما بسیاری از افراد به دلایل زیبایی و راحتی خود درصدد برطرف کردن آنها هستند. بیمارانی که دارای توده هایی بی خطر مانند زگیل، خال و ضایعات پوستی هستند، کاندیدهای خوبی برای کرایوتراپی هستند. کرایوتراپی یک روش ساده و غیرتهاجمی است که در آن از نیتروژن مایع برای فریز کردن و از بین بردن توده ها و دانه هایی که بر روی سطح پوست ظاهر می شوند، استفاده می شود. این یک روش درمانی مؤثر برای ضایعات پوستی پیش سرطانی (کراتوزهای آکتینیک یا آکنه ای) و همچنین سایر بیماری های پوستی مانند زگیل، تگ های پوستی و خال می باشد. استفاده از نیتروژن مایع بر روی ضایعات پوستی به پزشکان پوست این امکان را می دهد تا سلول های آسیب دیده پوست را هدف قرار داده و آنها را در سطح سلولی از بین ببرند.

مزایا کرایوتراپی

مزایا کرایو تراپی

 • کرایوتراپی یک روش کاملا غیرتهاجمی و بدون درد است.
 • عوارض سرما درمانی معمولا محدود هستند و پس از مدت کوتاهی از بین می روند.
 • درد ایجادشده در اثر این روش کاملا قابل تحمل است و نیازی به استفاده از بی حسی موضعی وجود ندارد.
 • سطح انرژی فرد در اثر کرایوتراپی افزایش پیدا می کند و احساس خوشایندی در او به وجود می آید.

معایب کرایو تراپی

هزینه یک جلسه کرایوتراپی زیاد است

ازآنجاکه این روش به تازگی شناخته شده و محبوب شده است، به نظر می رسد بزرگترین عیب کرایوتراپی هزینه هنگفت مربوط به کرایو کل بدن است. به عنوان مثال اگر از کرایوتراپی برای برداشتن زگیل های تناسلی استفاده کنید باید جلسه ای 700 الی 900 هزارتویمان بپردازید! قطعا هزینه کرایوتراپی در دستگاه های ایستاده بالاتر خواهد بود و بیمه هم هزینه آن را پرداخت نخواهد کرد.

احساس سرما و سوختگی حین کرایوتراپی

هنگامی که در محفظه نیتروژن مایع هستید، تکنسین معمولاً شمارا تشویق می کند تا حرکت کنید تا حواس شما از سرما پرت شود. مکالمه، حرکت های ساده یا حتی مدیتیشن می تواند به شما در تحمل 3 دقیقه سرمای شدید کمک کند. شاید 3 دقیقه زمان زیادی به نظر نرسد اما یکی از معایب کرایوتراپی که تا تجربه اش نکنید، درکش نخواهید کرد این است که حتی 1 دقیقه در آن سرما ممکن است هزار سال به نظر برسد! پوست شما در طول این روند آن قدر سرد می شود که احساس می کنید در حال سوختن است.
احساس سرمای طولانی مدت پس از کرایوتراپی

اگرچه درروش سرما درمانی به مدت 180 ثانیه یا کمتر در معرض سرمای شدید قرار می گیرید، اما سردی که تجربه می کنید می تواند نیم ساعت یا بیشتر پس ازآن ادامه یابد. شما ممکن است در بقیه روز احساس سرحالی کنید، زیرا احساس سرخوشی به دلیل افزایش اندورفین ها اتفاق می افتد.

افزایش فشارخون

اگر فشارخون طبیعی دارید، پس از گذراندن یک جلسه سرما درمانی احساس می کنید که چند فنجان قهوه اسپرسو خورده اید! افزایش انرژی که تجربه می کنید می تواند به شما در گذراندن روز بدون هیچ محرک مصنوعی کمک کند. به دلیل این نتیجه، برخی شرایط خاص وجود دارد که معایب کرایوتراپی برای آن ها بیشتر است. اگر بیماری قلبی، فشارخون بالا، بیماری خود ایمنی، مشکلات روماتیسمی، دیابت یا پوست حساس دارید، بهتر است معایب کرایوتراپی را بیشتر از مزایایش در نظر بگیرید.
تحت شرایط خاص، کرایوتراپی کشنده است!
چلسی آکه سالواسیون که در این صنعت کار می کرد و درمان های کرایوتراپی را در طول روز در سالن خود ارائه می داد، در اکتبر 2015، تصمیم گرفت از کرایوتراپی برای رفع خستگی پس از یک روز طولانی کار استفاده کند! متاسفانه این آخرین تصمیم او بود زیرا فردا صبح جسد یخ زده اش در محفظه نیتروژنی پیدا شد.

کرایو تراپی به چه کسانی توصیه نمی شود؟

کرایو تراپی برای چه کسانی پیشنهاد نمی شود؟

 • در افراد مسن و کودکان: به علت احتمال بیشتر تشکیل تاول و اسکار
 • افراد دیابتی: به علت احتمال عدم ترمیم مناسب و ایجاد زخم پس از انجام کرایوتراپی
 • افراد با پوست تیره: به علت احتمال تغییر رنگ محل ضایعه (هیپوپیگمانتاسیون )
 • پوست آسیب دیده ( بر اثر آفتاب ، استفاده موضعی از کورتیکواستروئیدها و … ): به علت افزایش خطر تشکیل تاول و نکروز

مراقبت های بعد از کرایو تراپی

 • بعد از کرایوتراپی احتمال بروز تاول بسیار زیاد می باشد، این تاول های در برخی از موارد به رنگ سفید می باشند و در برخی موارد دیگر به علت خونریزی قرمز یا بنفش هستند نگرانی در رابطه با این تاول ها نداشته باشید طبیعی می باشد.
 • شست و شوی ناحیه درمان دارای اهمیت بسیار بالایی می باشد.
 • پانسمان روی ناحیه کرایوتراپی شده اختیاری می باشد، اما توصیه می شود این کار انجام گیرد.
 • به هیچ عنوان نباید پوسته های تاول کنده شود، از دستکاری کردن تاول خودداری نمایید استفاده از وازلین در زمان پوسته پوسته شدن توصیه می شود .

هرینه کرایو تراپی

اینکه کرایوتراپی یا سرمادرمانی چقدر برای شما هزینه داشته باشد؛ بستگی به عوامل مختلفی دارد که از مهم ترین آن ها می توان به موارد زیر اشاره کرد:

 1. کلینیک
 2. مهارت و تخصص پزشک
 3. میزان و شدت آسیب های پوستی
 4. تعداد جلسه های مورد نیاز و طول دوره درمان

به دلیل تنوع ضایعات پوستی و حجم متفاوت آن ها نمی توان قیمت دقیقی برای این روش درمانی نگارش کرد. هر جلسه کرایوتراپی ممکن است بین ۳۰۰ تا ۷۰۰ هزار تومان هزینه داشته باشد.

سخن پایانی

کرایوتراپی یکی از روش های نوین در زمینه رفع ضایعه های پوستی مانند خال و . . . همچنین زگیل و درمان سرطان های خوش خیم و حتی لاغری است که اگر به درستی و در مراکز معتبر انجام شود روش کارآمد و مناسبی می باشد پس در انتخاب مرکز درمانی خود دقت کنید.

سوالات متداول

آیا کرایو تراپی زگیل تناسلی درد دارد؟

ممکن است احساس سوزش خفیف داشته باشید. بعد از درمان ممکن است کمی ناراحتی در محل زگیل، تاول های خفیف یا تحریک پوست احساس کنید. بهبودی پوست شما معمولا بین یک تا سه هفته طول می کشد.

قبل از انجام کرایو تراپی آیا نیاز به اقدامات خاصی است؟

قبل از انجام هر نوع کرایوتراپی، با پزشک خود مشورت کنید. اگر از ضربان ساز قلب استفاده می کنید، سابقه فشار خون بالا، سکته مغزی، تشنج، خطر بالای عفونت، کلاستروفوبیا یا بارداری دارید، نباید کرایوتراپی کنید.

هنوز امتیازی ثبت نشده

چقدر این مقاله برای شما مفید بود؟

مشاهده بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا