مقالات مرتبط با خدمات مو و ابرو

کاشت ابرو روی جای زخم و بخیه

کاشت ابرو روی جای زخم و بخیه امکان پذیر است؟

طبق مطالعات و بررسی های انجام شده، ثابت شده است که در بیشتر مواقع، بافت اسکار مانع از رشد فولیکول ‌های پیوند داده شده در روش کاشت ابرو نمی‌ شود. این موضوع یک خبر مسرت بخش برای تمام افرادی بود که طی حوادث مختلف ابروهای آن ها دچار صدمه شده است. وقتی فولیکول‌ های مو در یک مرکز معتبر توسط یک پزشک بسیار با تجربه با دقت به ناحیه ابرو و اسکار پیوند شوند، بافت اسکار می‌ تواند از رشد فولیکول مو پشتیبانی کند. مناطق اسکار که ناشی از سوختگی، تروما، آسیب دیدگی، تصادف، بریدگی، جراحی، پرتو درمانی و دلایل دیگر باشند را نیز می توان با کاشت ابرو پوشاند.

کاشت ابرو روی جای زخم چگونه انجام می شود؟

عمل زیبایی کاشت ابرو بدون بیهوشی انجام می ‌شود و پزشک شما تنها با ایجاد بی ‌حسی موضعی شروع به کار می‌ کند. در عمل پیوند فولیکولی ابرو، پزشک تعدادی از فولیکول ‌ها و مو‌های موجود در بانک مو را برداشت می‌ کند. بهترین بانک مو برای پیوند ابرو، موی پشت گوش و سپس موی پشت سر است. کاشت ابرو عمدتا به دو روش FIT و FUT انجام می ‌شود که تنها مراحل ابتدایی و روش برداشت مو و فولیکول ‌ها متفاوت از هم است.

در برخی موارد قبل از آغاز عمل کاشت ابرو، پزشک یک عمل کوچک و جزئی FIT را روی ناحیه‌ مورد نظر انجام می‌ دهد تا مطمئن شود که ناحیه‌ اسکار توانایی پرورش فولکول ‌های جدید را دارد. در روش FUT، پزشک برای برداشت فولیکول ‌ها و مو‌ها از تیغ جراحی استفاده می ‌کند. به این صورت که یک قطعه کوچک از پوست بانک مو را برداشت کرده و آن را به دسته ‌های کوچک ‌تر تقسیم می‌ کند. سپس محل برداشت شده را بخیه می ‌زند. در نهایت این لایه زیر میکرسکوپ قرار می‌ گیرد تا فولیکول ‌ها برداشته شده و پیوند ابرو طبیعی در محل اسکار انجام شود.

در کاشت ابرو به روش FUE برخلاف روش FUT نیازی به تیغ جراحی و یا بخیه زدن نیست. در این روش پزشک با استفاده از پانچ، از ناحیه بانک مو فولیکول‌ ها را با دقت و ظرافت برداشت کرده و آن ‌ها را آماده کاشت می ‌کند. سپس پزشک سوراخ و حفره ‌های عمیقی را در ابرو‌های شخص مورد نظر به منظور کاشت موهای ابرو ایجاد می ‌کند. باید عمق حفره‌ ها مناسب باشد تا فولیکول و مو‌های کاشته شده بتوانند از عروق خونی موجود در عمق پایین ‌تر پوست تغذیه کنند.

در نهایت متخصص فولیکول ‌ها و مو‌های برداشت شده را در حفره‌ ها به دقت بسیار زیادی فرو می ‌کند. دقت در اجرای این عمل بسیار حائز اهمیت است تا فولیکول‌ ها از دست نرفته و مدل ابرو بعد از اتمام کار، زیبا و طبیعی به نظر برسد. اگر به ابرو‌های خود خوب نگاه کنید متوجه می ‌شوید که مو‌های هر ناحیه از ابرو با زاویه خاصی رشد می ‌کنند و اگر جراح به این زوایا دقت نکند بعد از عمل کاشت، ابرو‌ها در جهت غیر طبیعی رشد کرده و شکل نا مطلوبی به صورت فرد متقاضی می ‌دهند.

نحوه انجام عمل کاشت ابرو روی جای زخم

مراقبت های بعد از کاشت ابرو بر روی زخم و بخیه

 • تا 2 روز پس از کاشت ابرو روی جای زخم یا بخیه سعی کنید به آن آب نزنید و اگر می ‌خواهید وضو بگیرید، از روش تیمم استفاده نمایید. پس از گذشت دو روز، می ‌توانید شروع به شستشو پوست با آب ولرم نمایید.
 • سعی کنید تحت هیچ شرایطی پوستتان را مالش ندهید.
 • هنگام شستن صورتتان، ممکن است ریزش پوسته ‌ها را مشاهده کنید، به هیچ وجه شروع به کندن آن‌ ها ننمایید.
 • از ماساژ دادن زیاد ناحیه کاشت خودداری کنید. اما اگر به طور اتفاقی این کار را انجام دادید و مشاهده کردید که از محل پیوندها پوست ناحیه کاشت چند قطره خون بیرون زد نگران نشوید و در این شرایط به استراحت بپردازید و از ماساژ بیش از حد خودداری کنید.
 • اگر پزشکتان مایع شستشو دهنده خاصی را به شما معرفی کرده است، هنگام شستن صورت، از آن استفاده نمایید.
 • از داروهای تجویزی توسط پزشکتان به طور منظم استفاده کنید.
 • تا 2 هفته از مصرف سیگار و دخانیات خودداری کنید زیرا باعث افزایش خونریزی می‌ شوند.
 • تا 3 هفته در معرض مستقیم نور آفتاب و اشعه UV مانند سالن سولاریوم قرار نگیرید.
 • تا 1 ماه پس از کاشت، فعالیت ‌های شدید ورزشی انجام ندهید.
 • فعالیت جنسی خود را حداقل 1 هفته به تاخیر بیاندازید.
مراقبت های بعد از کاشت ابرو روی جای زخم

عوارض جانبی ناشی از کاشت ابرو روی اسکار

پیوند ابرو نیز مانند سایر عمل‌ های زیبایی دارای خطرات و عوارض جانبی است. البته این عوارض بسیار خفیف بوده و در موارد نادری باعث بروز مشکلاتی برای فرد شده‌ اند. یکی از مزایای عمل کاشت ابرو این است که دوران نقاهت بسیار کوتاهی دارد. معمولا طی مدت یک هفته تا حداکثر ده روز تمام علائم بهبود می ‌یابند و اثری از آن ‌ها نمی ‌ماند. مگر آنکه اتفاقات خاص و نادری رخ دهد که در ادامه به آن‌ها اشاره کرده ایم.

 • از عوارض کاشت ابرو، حساسیت به دارو‌های بی‌ حسی است که به مرور زمان تاثیرات آن از بدن دفع می ‌شود. اگر قبلا سابقه حساسیت به ماده بی‌ حسی داشته‌ اید حتما به پزشک خود اطلاع دهید.
 • چنانچه محیط انجام کاشت ابرو یا ابزار انجام عمل، بهداشتی و استریل نباشند و یا شما پس از انجام عمل زیبایی کاشت طبیعی ابرو مسائل بهداشتی را رعایت نکنید ممکن است دچار عفونت یا چرک در محل پیوند شوید.
 • ممکن است پس از انجام کاشت ابرو طبیعی در محل اسکار، در ناحیه کاشت شده دچار تورم و یا درد شوید. این دو عارضه طبیعی بوده و بعد از چند روز رفع می‌ شوند. برای تسکین درد می ‌توانید از مسکن استفاده کند.
 • اگر برای کاشت ابرو از روش FUT استفاده شود، ممکن است در حین عمل خونریزی داشته باشید همچنین در این روش از بخیه برای بستن محل زخم استفاده می‌ کنند.
 • تا چند روز پس از انجام عمل زیبایی پیوند ابرو شما در ناحیه هدف دچار التهاب و قرمزی و خارش خفیفی خواهید شد.
 • گاهی هم پیش می‌ آید که مدتی پس از پیوند طبیعی ابرو در محل اسکار، مو‌های کاشته شده شروع به ریزش می ‌کنند و دوباره بخشی از ابرو خالی می ‌شود. اگر این اتفاق افتاد نگران نباشید چرا که این موضوع، بخشی از روند طبیعی رشد مو‌های کاشته شده در بدن است. مو‌ها در بدن ما به شکل دوره ‌ای رشد می ‌کنند. بخشی از این دوره، زمان استراحت نام دارد که رشد مو‌ها در این مدت متوقف و یا آهسته می‌ شود. بعد از گذشت چند هفته دوره‌ استراحت تمام می ‌شود و دوباره مو‌های ناحیه ‌ای که در آن کاشت انجام شده شروع به رشد می ‌کنند و شکل طبیعی به خود می ‌گیرند.

لازم به ذکر است توصیه ‌ها و دارو‌های تجویز شده توسط پزشک را حتما به موقع و منظم در طول دوره نقاهت پیوند مو روی اسکار استفاده کنید.

محدودیت کاشت ابرو روی جای زخم و محدودیت آن

کاشت ابرو روی زخم با چه روش هایی انجام می شود؟

ابتدا پزشک باید ناحیه آسیب دیده و عمق آن را با دقت بررسی کند و پس از آن باید نواحی گیرنده مو (بانک مو) را چک کند و از پتانسیل اهدا و دریافت دو ناحیه اهدا کننده و گیرنده مطمئن شود. پس از آن، یکی از دو روش FUE و FUT را برای کاشت ابرو روی اسکار انتخاب می‌ نماید؛ البته گاهی نظر خود شخص داوطلب نیز می ‌تواند بر این تصمیم گیری موثر باشد.

روش FUT روشی است که با برداشت فلپ (یک نوار پوستی) کوچکی از ناحیه پشت گوش به عنوان بانک مو شروع می‌ شود و سپس واحدهای فولیکولار را در زیر میکروسکوپ جداسازی و پالایش می‌ کنند. این متد خاص از کاشت ابروی طبیعی، به دلیل عدم نیاز به تراشیدن مو به طور ویژه در بانوان مورد استقبال قرار می‌ گیرد و به آن ‌ها کمک می ‌کند تا ظاهر روتین خود را دستخوش تغییر نکنند.

روش FUE برای کاشت ابرو روی جای زخم و بخیه یک راه درمان عالی به حساب می‌ آید. این روش با حداقل تهاجم می‌ تواند از آسیب دوباره بافت و ایجاد زخم‌ های جدید در پوست جلوگیری نماید و ابروهایی متراکم و بسیار طبیعی را به ارمغان آورد. برخلاف متد قبلی که گفته شد، این روش طوری است که نیاز به برداشتن نوار پوستی از محل اهدا کننده محل ندارد در نتیجه، هیچگونه آثاری از زخم و اسکار بعد از پایان پیوند ابرو بر روی پوست سر باقی نخواهد ماند.

دانستنی: اگر دچار ریزش مو و یا طاسی سر شده اید، از طریق کاشت مو به راحتی می توانید اعتماد به نفس و زیبایی را مجددا برای خود به ارمغان بیاورید.

محدودیت کاشت ابرو روی جای بخیه و زخم

برای بررسی محدودیت‌ های فرایند کاشت ابرو روی جای زخم، ابتدا باید به ویژگی های بافت پوست که حاوی اسکار می‌ باشد پرداخته شود. زمانی که بافت پوست به هر دلیلی دچار اسکار می ‌شود، فولیکول‌ های مو و غدد عرق خود را از دست می‌ دهد و دیگر به طور طبیعی توانایی رویاندن مجدد مو در این مناطق را نخواهد داشت.

با توجه به از بین رفتن نقش کاربردی بافت در ناحیه اسکار، تغذیه رسانی توسط عروق به بافت این ناحیه نیز تا حد زیادی کاهش خواهد یافت که این موضوع می ‌تواند روند بهبود فرایند کاشت ابرو را تحت تاثیر قرار دهد.

پس از قرار گرفتن تارهای جدید طی فرایند کاشت ابرو، بافت پوست باید تغذیه رسانی به این تار ها از طریق عروق را انجام دهد تا در دوران نقاهت عمل زیبایی کاشت ابرو طبیعی ، پروسه ترمیم و بازسازی به سرعت طی شود. با توجه به عدم عملکرد کامل ناحیه اسکار در زمینه تغذیه رسانی به مو، رشد و تقویت پس از اتمام پروسه کاشت ابرو با سرعت کمتری انجام شده و مدت زمان لازم برای تکمیل فرایند بهبودی طولانی‌ تر خواهد بود.

به طور کلی افرادی که دارای اسکار بر روی سطح ابروی خود می‌ باشند، نه تنها محدودیت دیگری (به جز مورد ذکر شده) برای انجام کاشت ابرو روی جای زخم و بخیه نخواهند داشت، بلکه پیوند ابرو یه عنوان یک راه حل دائمی و ایده آل برای بازیابی حجم از دست رفته ابروی آن ‌ها می ‌باشد.

محدودیت کاشت ابرو روی جای زخم

سوالات متداول

آیا بعد از کاشت ابرو روی جای زخم، موهای ابرو رشد می کنند؟

به منظور پیوند مو بر روی اسکار، جراح موهایی را که هنوز فولیکول‌ های آن‌ ها وجود دارند، به جای زخم پیوند می ‌زند. این عمل به موها اجازه می ‌دهد تا پس از تماس با رگ ‌های خونی شروع به ریشه زدن و رشد مجدد کنند. پس در صورت انجام درست عمل کاشت ابرو، فولیکول‌ های مو معمولاً پس از بهبود ناحیه و پیوند کامل فولیکول‌ ها در پوست شروع به رشد مجدد مو می ‌کنند و جریان خون را از رگ‌ های خونی مجاور دریافت می‌ کنند. ولی در نظر داشته باشید که کاشت مو روی بافت اسکار نیاز به مراقبت‌ های بیشتری نسبت به کاشت مو در پوست طبیعی دارد تا بتوان نتیجه موفقیت آمیز بودن آن را مشاهده کرد.

برای کاشت ابرو روی جای زخم و اسکار، با چه مشکلاتی مواجه خواهیم شد؟

طبیعتا برای رسیدن به نتایج مطلوب و عالی باید زحمات و سختی های بیشتری متحمل شد. از جمله اقداماتی که دارای سختی های زیادی است و نیاز به توجه و حساسیت های بسیاری می باشد، کاشت ابرو بر روی اسکار است.

 • در اسکار ها بافت عروق خونی وجود ندارد د نتیجه کاشت ابرو روی اسکار بسیار سخت می باشد و ممکن است این کاشت نگیرد و در یک جلسه نمی توان تراکم دلخواه را ایجاد نمود و به تعداد جلسات زیادی احتیاج دارد تا نتیجه دلخواه آشکار گردد.
 • اسکار به دلیل جنس که دارا می باشد، کاشت ابرو روی اسکار سخت می باشد و به دقت و زمان بیشتری احتیاج دارد و این امر بسته به مهارت و تکنیک پزشک می باشد.
 • در اسکارها جهت رویش موها را نمی توان به صورت دلخواه ایجاد نمود در نتیجه باید این امر را قبل از کاشت ابرو روی اسکار به بیمار اطلاع داد تا بعد از نتیجه ی نامطلوب شک نشود.
 • کاشت فولیکول ها باید به صورت عمیق تر صورت گیرد تا عروق خونی بتوانند به ابروی کاشته شده روی اسکار کمک نماید تا رشد کافی را دارا باشد.
 • خون رسانی بعد از کاشت ابرو روی اسکار بسیار کم بوده و این امر سبب پس زدن کاشت می شود و کاری بی فایده می باشد. برای پس نزدن کاشت باید اسکار را گرم و مرطوب نگه داشته شود.

آیا بعد از کاشت ابرو، جای زخم در قسمت کاشته شده محو می شود؟

بله در این صورت جای اسکار به طور کامل محو خواهد شد چون ابروهای پیوندی روی اسکار را می ‌پوشانند.

مشاهده بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا