مقالات مرتبط با لیفت

لیفت صورت و انواع روش های موقت و دائم

برداشتن پوست اضافی، صاف کردن چین و چروک ها و سفت کردن بافت صورت

به روز رسانی شده در تاریخ  1401/08/26 – 2022/11/17

هر چه علائم پیری پوست روی صورت شما کمتر باشد، می توانید از روش های غیر تهاجمی که نیازی به جراحی ندارند استفاده کنید. لیفتینگ صورت تنها برای افرادی با سنین بالا انجام نمی شود؛ گاهی سبک زندگی نادرست، طرز خوابیدن اشتباه، رژیم های سنگین و… افراد سبب می شود تا در سنین پایین تر نیز دچار افتادی پوست و چین و چروک شوند. با بالا رفتن سن افراد روند کلاژن سازی بدن کاهش می یابد و پوست صورت قابلیت ارتجاعی خود را از دست می دهد. در نتیجه این اتفاق چین و چروک های عمیق، افتادگی پوست، غبغب و … ایجاد می شود. از آن جا که صورت نقش تأثیرگذاری در زیبایی دارد، بسیاری از افراد به دنبال از بین بردن این آثار هستند.

لیفت صورت چیست؟

لیفت صورت، لیفتینگ یا Rhytidectomy به روشی گفته می شود که برای جوان سازی موقت یا دائمی پوست صورت انجام می شود. در عمل لیفت، پوست شما به سمت بالا کشیده می شود تا پوست سفت شده و چین و چروک ها از بین برود. روش های مختلفی برای لیفت صورت وجود دارد که برخی از آن ها نیازمند جراحی هستند.

لیفت صورت یک عمل جراحی زیبایی برای ایجاد ظاهری جوان تر در صورت است. این روش می تواند افتادگی پوست را کاهش دهد. همچنین می تواند به صاف شدن چین های پوست روی گونه ها و خط فک کمک کند. لیفت صورت را ریتیدکتومی نیز می نامند. در طول لیفت صورت، یک فلپ از پوست در هر طرف صورت به عقب کشیده می شود. بافت های زیر پوست تغییر می کند و پوست اضافی برداشته می شود. این به صورت فرمی جوان تر می دهد.

لیفتینگ صورت چیست؟
لیفتینگ صورت چیست؟

هر چه علائم پیری پوست روی صورت شما کمتر باشد، می توانید از روش های غیر تهاجمی که نیازی به جراحی ندارند استفاده کنید. لیفتینگ صورت تنها برای افرادی با سنین بالا انجام نمی شود؛ گاهی سبک زندگی نادرست، طرز خوابیدن اشتباه، رژیم های سنگین و… افراد سبب می شود تا در سنین پایین تر نیز دچار افتادی پوست و چین و چروک شوند. با بالا رفتن سن افراد روند کلاژن سازی بدن کاهش می یابد و پوست صورت قابلیت ارتجاعی خود را از دست می دهد. در نتیجه این اتفاق چین و چروک های عمیق، افتادگی پوست، غبغب و … ایجاد می شود. از آن جا که صورت نقش تأثیرگذاری در زیبایی دارد، بسیاری از افراد به دنبال از بین بردن این آثار هستند.

کاهش سن با لیفت صورت
کاهش سن با لیفت صورت

روش های مختلفی برای از بین بردن چین و چروک های پوستی وجود دارد. اما اکثر روش های جوانسازی پوست موقتی هستند و پوست بعد از گذشت چند ماه به حالت اولیه خود باز می گردد. در این بین جراحی Rhytidectomy بهترین روش دائمی جوان سازی پوست است. اگر می خواهید در مورد ویژگی ها و عوارض لیفتینگ بدانید،  با کلینیک زیبایی دکتر خلیلی در ادامه همراه باشید.

لیفت صورت می تواند این تغییرات مرتبط با افزایش سن را برطرف کند:

 • افتادگی ظاهر گونه ها
 • پوست اضافی در خط فک پایین
 • چین های عمیق پوست از کناره های بینی تا گوشه دهان
 • افتادگی پوست و چربی اضافی در گردن (اگر این روش شامل لیفت گردن باشد)
ناحیه های لیفت صورت
لیفت صورت چه تاثیری دارد؟

انواع روش های لیفتینگ صورت

هایفوتراپی: هایفوتراپی از روش های ریتیدکتومی پوست صورت بدون هیچ گونه درد و جراحی برای جوان سازی پوست است. در این شیوه امواج فراصوت روی پوست تابیده می شود و به لایه های عمیق پوستی نفوذ می کند. با این کار پوست تحریک می شود تا روند کلاژن سازی را تسریع کند و در نتیجه چین و چروک ها و افتادگی پوست از بین می رود. هایفوتراپی بین 1 تا 3 ماندگاری دارد.

لیزر اندولیفت: یکی دیگر از روش های فیس لیفت بدون جراحی، اندولیفت است. در این روش لیزری با طول موج 1470 نانومتر به بافت پوست تابیده می شود. با این کار پوست مجبور به کلاژن سازی می شود و چربی های پوست تجزیه می شوند. ماندگاری این روش نیز 3 سال است.

لیفت صورت با نخ: در روش لیفت صورت با نخ نیازی به جراحی نیست و صرفاً بی حسی موضعی انجام می شود. در این روش با نخ های بخیه قابل جذب پوست صورت به طرف بالا کشیده می شود تا افتادگی پوست درمان شود. این روش حدوداً 1 سال ماندگاری دارد.

لیفت پوست صورت
جوانسازی با لیفت صورت

جراحی لیفت صورت: اگر مشکلات پوستی گسترده تر باشد باید از روش جراحی لیفت استفاده کنید. در این روش چربی های اضافه پوست برداشته می شود و با بالا کشیدن پوست صورت چین و چروک ها و افتادگی پوست را درمان می کنند. ماندگاری روش لیفت صورت حدودأ 10 سال است.

تزریق ژل و فیلر: روش دیگری که برای جوان سازی پوست انجام می شود، تزریق ژل است. در این روش موادی ژل مانند به پوست تزریق می شود که در نتیجه آن پوست صورت حجم می گیرد. این روش بین 6 ماه تا 5 سال ماندگاری دارد. فیلر چربی از جمله بهترین ژل ها برای حجم دهی به پوست صورت است.

تزریق بوتاکس: در روش مطرح تزریق بوتاکس ماده ای به نام بوتولینوم به نواحی مختلف پوست تزریق می شود. با انجام این روش علاوه بر رفع برخی مشکلات پوستی، از بروز چین و چروک های بیشتر جلوگیری می شود. ماندگاری این روش حدوداً 6 ماه است.

بیشتر بدانید: شما می توانید با مراجعه به صفحات کاشت مو و کاشت ابرو اطلاعات مفیدی در این زمینه ها که جزو روش های زیبایی محسوب می شوند، کسب کنید.

چه عواملی موجب پیری پوست صورت می شوند؟

 • عدم استفاده از کرم ضد آفتاب و قرار گرفتن در معرض اشعه های مضر خورشید
 • استعمال دخانیات و مصرف مشروبات الکلی
 • استرس و اضطراب در زندگی
 • سبک زندگی نادرستپ
 • عوامل ژنتیکی
 • افزایش سن
 • کاهش وزن
عوامل تاثیر گذار در پیری پوست
عوامل تاثیر گذار در پیری پوست

عوارض جانبی قابل انتظار

پس از لیفت صورت، معمول است که:

 • صورت سفت، پف کرده و بی حس برای چند هفته یا چند ماه
 • کبودی موقت گونه ها – کبودی ها در نهایت با نیروی جاذبه به سمت پایین گردن حرکت می کنند.
 • جای زخم – این زخم ها محو می شوند، اما به طور کامل ناپدید نمی شوند
 • برآمدگی خط مو یا سوزش پهلو

بیشتر بدانید: لیفت صورت درمانی برای چین و چروک های ریز، آسیب های ناشی از نور خورشید، چین و چروک های اطراف بینی و لب بالایی یا رنگ ناهموار پوست نیست.

جراحی لیفت صورت می تواند عوارضی ایجاد کند. برخی از آنها را می توان با مراقبت مناسب، دارو یا جراحی دیگر مدیریت کرد. عوارض طولانی مدت یا دائمی نادر است اما می تواند باعث تغییر در ظاهر شود.

عوارض و خطرات لیفت صورت:

هماتوم:

تجمع خون (هماتوم) در زیر پوست شایع ترین عارضه لیفت صورت است. هماتوم باعث تورم و فشار می شود. معمولاً در عرض 24 ساعت پس از جراحی ایجاد می شود. هنگامی که هماتوم تشکیل می شود، درمان سریع با جراحی به جلوگیری از آسیب به پوست و سایر بافت ها کمک می کند.
جای زخم. اسکارهای برش حاصل از لیفت صورت دائمی هستند. با این حال، آنها معمولاً توسط خط مو و خطوط طبیعی صورت و گوش پنهان می شوند. به ندرت، برش ها می توانند منجر به زخم های برجسته شوند.

ممکن است از تزریق یک داروی کورتیکواستروئید یا سایر درمان‌ها برای بهبود ظاهر اسکار استفاده شود.

آسیب عصبی:

آسیب به اعصاب نادر است. آسیب می تواند بر اعصابی که حس یا ماهیچه ها را کنترل می کنند تأثیر بگذارد. این اثر ممکن است موقت یا دائمی باشد. از دست دادن موقت احساس یا ناتوانی در حرکت دادن عضله صورت می تواند چند ماه تا یک سال طول بکشد. این می تواند منجر به ظاهر یا حالت ناهموار صورت شود. جراحی ممکن است مقداری بهبود را ارائه دهد.
ریزش مو. شما ممکن است ریزش موی موقت یا دائمی را در نزدیکی محل های برش تجربه کنید. ریزش مو دائمی را می توان با جراحی پیوند پوست با فولیکول های مو برطرف کرد.

عوارض لیفت صورت
عوارض لیفت صورت

از دست دادن پوست:

به ندرت، لیفت صورت می تواند خون رسانی به بافت های صورت را مختل کند. این می تواند منجر به از دست دادن پوست شود. ریزش پوست با داروها و مراقبت های مناسب از زخم درمان می شود. در صورت لزوم، یک روش می تواند جای زخم را کاهش دهد.
مانند هر نوع جراحی بزرگ دیگری، لیفت صورت خطر خونریزی یا عفونت را به همراه دارد. همچنین خطر واکنش به بیهوشی وجود دارد. برخی از شرایط پزشکی یا عادات سبک زندگی نیز می توانند خطر عوارض را افزایش دهند.

مراقبت های بعد از لیفت صورت به روش جراحی

خودمراقبتی در خانه در طی سه هفته اول به بهبودی شما کمک می کند و خطر عوارض را کاهش می دهد:

 • دستورالعمل های مراقبت از زخم را طبق دستور جراح خود دنبال کنید.
 • پوسته های پوسته ای که روی زخم شما ایجاد می شود را دست کاری نکنید.
 • دستورالعمل های مربوط به زمان شروع استفاده از شامپو و صابون و انواع استفاده را دنبال کنید.
 • لباس هایی بپوشید که از جلو بسته می شوند. از لباس هایی که روی سر کشیده می شوند خودداری کنید.
 • از فشار یا حرکت بیش از حد بر روی و اطراف برش ها خودداری کنید.
 • از استفاده از لوازم آرایش خودداری کنید.
 • از فعالیت یا ورزش شدید یا هوازی خودداری کنید.
 • به مدت سه هفته از قرار گرفتن در معرض آفتاب مستقیم در محل برش خودداری کنید. پس از آن از ضد آفتاب با SPF 30 یا بالاتر استفاده کنید.
 • حداقل به مدت شش هفته از رنگ کردن، دکلره کردن موها خودداری کنید.

در هفته های بعد از لیفت صورت، ممکن است موهای خود را حالت دهید تا علائم برش را پنهان کنید. ممکن است شرکت در رویدادهای اجتماعی مهم را برای چند ماه به تعویق بیندازید.

مراقبت های بعد از جراحی لیفت صورت
مراقبت های بعد از جراحی لیفت صورت

ماندگاری و نتایج لیفت صورت

لیفت صورت می تواند چهره و گردن شما را جوان تر کند. اما نتایج لیفت صورت دائمی نیستند. با افزایش سن، پوست صورت ممکن است دوباره شروع به افتادگی کند. به طور کلی می توان انتظار داشت که لیفت صورت 10 سال طول بکشد.

سوالات متداول

قیمت لیفت صورت چقدر است؟

هزینه لیفت صورت برای نواحی مختلف متفاوت است و روش انتخابی و تعداد جلسات لازم برای هر نوع پوستی فرق میکند. در کلینیک دکتر خلیلی یک جلسه مشاوره بصورت رایگان با پزشک متخصص برای مراجعه کننده برگزار می شود تا بتواند بهترین شیوه ی کشیدن صورت را انتخاب کند.

آیا تمام لیفت های صورت دائم هستند؟

خیر، دو نوع موقت و دائم در انواع لیفتینگ وجود دارد که میزان ماندگاری هر کدام متفاوت میباشد، برای ریتیدکتومی موقت از 6 ماه تا 1 سال و ریتیدکتومی با نخ بصورت دائم ماندگار است.

آیا کرم های موجود در بازار و تبلیغات برای لیفتینگ صورت مفید می باشند؟

خیر، کرم ها ممکن است فقط مقدار کمی از سطح پوست یا همان لایه ی درم و لایه ی هیپودرم را پوشش دهند که تاثیرش کوتاه مدت و موقتی میباشد، درحالی که برای لیفت صورت هدف لایه ی درم و هیپودرم است که تاثیر طولانی تر و ماندگار تری دارد. این مدل کرم ها فقط جنبه ی تبلیغاتی دارند.
هنوز امتیازی ثبت نشده

چقدر این مقاله برای شما مفید بود؟

مشاهده بیشتر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا