تزریق چربی

کلینیک زیبایی دکتر خلیلی، کاشت مو، کاشت ابرو، تزریق ژل، تزریق چربی، تزریق بوتاکس، لیفت صورت و ابرو

خانه تزریق چربی
تزریق چربی دور چشم

آپدیت شده در تاریخ 1400/02/14

05/04/2022

تزریق چربی چیست؟

در روش Fat Injection برای جوان سازی پوست از چربی های بدن به عنوان یک فیلر استفاده می کنند. فیلر با ورود به لایه پوست منجر به حجم دهی و جوان سازی پوست می شود که به خاطر استخراج چربی از بدن فرد اثرات آن ماندگارتر می شود. فیلرها انواع مختلفی دارند که از شناخته شده ترین آن ها در ایران می توان به تزریق ژل و چربی اشاره کرد.

اگر می خواهید خطوط و چین و چروک های پوست خود را از بین ببرید و فرم زیبایی به صورت و اندام خود بدهید تزریق چربی بهترین راهکار برای شما است. و به نسبت تزریق ژل اثر ماندگارتری برای شما خواهد داشت.

یکی از اصلی ترین معضلاتی که با افزایش سن گریبان گیر افراد می شود، کاهش حجم بافت های صورت و بدن است. با ظاهر شدن چین و چروک های صورت و از بین رفتن بافت پوست در سنین مختلف افراد به فکر حل این مشکل می افتند.

امروزه روش های زیادی برای حجم دهی و جوان سازی پوست وجود دارد که یکی از آن ها تزریق چربی است.

به طور کلی امکان تزریق چربی در تمام اندام های بدن وجود دارد. تزریق بدون درد و خونریزی انجام می شود و زمان ریکاوری آن نسبتاً کوتاه است. به طوری که در 1 الی 2 هفته بعد از تزریق تمام عوارض جانبی یا کبودی ها به طور کامل رفع می شود.

امروزه افراد زیادی برای فرم دهی صورت یا بدن خود از این روش استفاده می کنند. در چند سال اخیر این عمل بین خانم ها و آقایان با استقبال زیادی روبرو شده است.

تزریق چربی گردن
عکس تزریق چربی

تزریق چربی به صورت

تزریق چربی به صورت برای جوان سازی پوست در سنین مختلف انجام می شود. افزایش سن، ژنتیک، عوامل محیطی، مراقبت نادرست، نور خورشید و … به مرور زمان منجر به خشکی پوست و از بین رفتن چربی های صورت می شود. در نتیجه چین و چروک و فرورفتگی هایی در قسمت های مختلف صورت ایجاد می شود. با تزریق چربی به صورت می توانید لب ها، چانه، گونه، زیر چشم و پیشانی خود را فرم دهید و چین و چروک ها را از بین ببرید.

نکاتی که باید در مورد تزریق چربی بدانید

 • به نسبت دیگر فیلرها دارای ماندگاری بیشتری خواهد بود و هزینه بیشتری هم دارد.
 • تزریق چربی روشی مناسب برای جوان سازی پوست می باشد و احتمال واکنش های آلرژیک بدن نسبت به آن کمتر است.
 • به دلیل استخراج چربی از بدن فرد مراحل آماده سازی فیلر کمی زمان بر است.
 • برای افزایش حجم باسن و سینه از طریق تزریق چربی عمدتاً باید چند جلسه به کلینیک مراجعه کنید.
 • بهتر است چند هفته پیش از عمل تزریق مصرف آب خود را افزایش دهید.
تزریق چربی به بدن
عکس تزریق چربی به بدن

میزان ماندگاری تزریق چربی

میزان ماندگاری تزریق چربی تا حدودی به بدن بیمار و میزان چربی های تزریق شده بستگی دارد. ممکن است میزان ماندگاری چربی در بدن یک فرد 10 ماه و در بدن دیگر 2 سال باشد. اما طبیعتاً عوامل دیگری نیز در ماندگاری تزریق چربی تاثیرگذار است. با رعایت چندین نکات می توانید میزان ماندگاری این ماده را در بدن خود افزایش دهید.

 • هر چقدر به محل تزریق کمتر دست بزنید، ماندگاری چربی در بدن شما بیشتر خواهد شد.
 • کم و زیاد شدن وزن بعد از تزریق چربی منجر به کم شدن ماندگاری تزریق چربی می شود.
 • تزریق چربی از قسمتی از بدن به بخش های دیگر منجر به دائمی شدن ماندگاری چربی می شود.
 • عدم بروز آلرژی و حساسیت بدن نسبت به چربی می توانید در ماندگاری آن تاثیرگذار باشد.
 • تزریق چربی به دفعات بیشتر می توانید میزان ماندگاری چربی تزریق شده را افزایش دهد.
 • داشتن رژیم غذایی متعادل و سالم باعث ماندگاری تزریق چربی می شود.
تزریق چربی به صورت
عکس تزریق چربی به صورت
 • حداقل 6 هفته قبل از عمل از مصرف سیگار و قلیان پرهیز کنید.
 • برای مدتی قبل از عمل از مصرف داروهای ضد التهاب پرهیز کنید.
 • بعد از عمل تزریق چند روزی را استراحت کنید تا زودتر مراحل بهبودی خود را طی کنید.
 • امکان ایجاد زخم یا اسکار پس از عمل لیپوساکشن امکان پذیر است. البته در بیشتر مواقع اسکارها به مرور زمان کمرنگ می شوند.
 • عمل تزریق چربی در برخی مواقع منجر به عوارض زیر می شود:
  • اختلال در حس پوستی که به مرور زمان رفع می شود.
  • عفونت
  • حساسیت و واکنش نسبت به مواد بی حسی
  • اسکار
  • واکنش آلرژیک یا آسیب به ساختارهای عمقی پوست
تزریق چربی به پیشانی
عکس تزریق چربی به پیشانی

مراحل تزریق چربی

اولین مرحله مشخص سازی میزان چربی مورد نیاز برای عمل تزریق چربی است. بعد از آن بخش های مشخص شده بدن را بی حس کرده و از طریق روش لیپوساکشن چربی های مورد نیاز استخراج می شود. چربی استخراج شده از بدن در دستگاه سانتریفیوژ خالص سازی می شود و چربی ها در سرنگ های مخصوص قرار می گیرند.

در مرحله آخر نیز سرنگ های چربی به بخش های مختلف پوست تزریق می شود. با توجه به محل تزریق چربی و میزان چربی مورد نیاز ممکن است در چند جلسه درمانی به نتیجه دلخواه برسید.

کاندیدای مناسب برای تزریق چربی چه کسانی هستند؟

هدف از تزریق چربی افزایش حجم کلی یا پر کردن بخش‌ هایی از بدن است که دچار کاهش حجم شدهر‌اند. رایجر‌ترین محل‌رهای تزریق چربی شامل پشت دست، صورت (شامل لب‌رها)، افتادگیر‌های پوستی (بعد از لیپوساکشن یا زخم شدن) و همچنین حجم‌ دهی به باسن و سینه است. برای انجام تمام این‌ کارها، باید در بدن شما به اندازه‌ کافی چربی وجود داشته باشد که بتوانیم چربی‌ ها را از ناحیه‌ دهنده به بخشی دیگر انتقال دهیم.

کاندیدای مناسب تزریق چربی:

 • از بیماری‌ های سیستم گردش خون رنج نمی ‌برد.
 • وضعیت سلامت عمومی خوبی دارد.
 • انتظارات واقع‌ گرایانه و روحیه ‌ای مثبت دارد.

تزریق چربی به صورت لاغر

داشتن اندام و ظاهری زیبا برای هر کسی از اهمیت بالایی برخوردار است. لاغری بیش از حد همانند چاقی مفرط موجب زیبایی افراد نمی شود. بسیاری از افراد برای فرم دهی به صورت از روش تزریق چربی استفاده می کنند. تزریق چربی به صورت لاغر موجب افزایش زیبایی ظاهر و بالا رفتن اعتماد به نفس می شود. اما برای تزریق چربی به صورت لاغر متقاضی باید چربی کافی برای انتقال به اجزای صورت را داشته باشد.

بیشتر بدانید: تزریق ژل و تزریق بوتاکس جزو روش های دیگر جوان سازی پوست محسوب می شوند که با مراجعه به این صفحات می توانید اطلاعات کامل در این زمینه را بدست بیاورید.

قبل و بعد تزریق چربی
عکس قبل و بعد تزریق چربی

موارد استفاده از تزریق چربی

تزریق چربی به سینه

تزریق چربی به سینه یکی از روش ‌های زیبایی سینه بوده که در بین بانوان رواج پیدا کرده است. دلیل جراحی ‌های زیبایی سینه متفاوت هستند. این موضوع صحیح است که هدف پایانی همه جراحی‌ های زیبایی، بهتر و زیباتر شدن بدن و چهره بیمار است و این‌ که جراحی‌ های زیبایی اختیاری هستند. اما باید به این نکته هم اشاره کرد که در مواقعی بیمار، چار‌ه ‌ای جز جراحی‌ زیبایی ندارد. برای مثال، بیمار مبتلا به سرطان که جراحی برداشت سینه را انجام داده است، چاره ‌ای جز بزرگ کردن سینه از طریق تزریق چربی یا دیگر روش ‌ها ندارد.

تزریق چربی به سینه
افزایش حجم سینه با تزریق چربی سینه

تزریق چربی به باسن

تزریق چربی به باسن یا بالا بردن باسن به روش برزیلی یکی از روش‌ های جدید برای تغییر اندازه و شکل باسن است که بدون نیاز به هیچگونه پروتزی انجام می ‌شود. برای انجام این عمل، چربی اضافه موجود در بدن مانند شکم، پهلو، ران با یکی از روش ‌های نوین خارج شده و به باسن تزریق می ‌شود. در صورتی که این جراحی توسط بهترین دکتر تزریق چربی انجام شود، چربی اضافه به صورت یکنواخت از بدن خارج شده و به صورت یکنواخت به باسن تزریق می‌ شود تا برای سالیان متمادی ماندگار باشد.

تزریق چربی به صورت

یکی از فاکتورهای مهمی که باعث می‌ شود پوست حالتی سفت و جوان به خود بگیرد چربی ‌های موجود در زیر آن است. چرا که این چربی ‌ها پوست را شفاف‌ تر کرده و مانع از رخ دادن چین و چروک بر روی آن می ‌شود؛ از جمله روش ‌های جدیدی که هم اکنون به پیشنهاد بسیاری از پزشکان انجام می‌ شود و رضایت بیماران را جلب کرده تزریق چربی صورت است. همان طور که از نام آن می ‌توان متوجه شد در این روش چربی‌ های از دست درفته در ناحیه مورد نظر با تزریق دوباره چربی به آن بازگردانده می ‌شود. اما آنچه باعث محبوبیت بیشتر این روش در میان سایر پرکننده‌ های شده برگرفتن چربی از بافت ‌های چربی اضافی خود بدن بیمار است.

تزریق چربی به لب

چربی و ژل‌ های آرایشی مخصوصا تزریق چربی به لب به طور فزاینده ‌ای جهت حجم دهی به لب‌ ها و هماهنگ سازی این عضو با سایر شاخص ‌های موجود در صورت محبوب شده‌ اند. این روش سن و سال و جنسیت نمی‌ شناسد. همان طور که روزانه در برخی از دختران و پسران جوان و افراد مسن نیز آثار تزریق ژل یا تزریق چربی به لب را ممکن است ببینیم. با افزایش استقبال عمومی از تزریق‌ های زیبایی به نقاط مختلف صورت و بدن، مردم بیشتر به دنبال کسب اطلاعات در مورد مزایا و عوارض این روش ‌ها هستند. یک جایگزین مناسب برای ژل و پروتزهای مصنوعی، استفاده از بافت چربی بدن خود فرد برای افزایش حجم لب است.

تزریق چربی به لب
فرم دهی لب از طریق تزریق چربی

تزریق چربی به گونه

کاشت گونه با تزریق چربی از جمله شایع ترین جراحی های زیبایی است. در صورت سه نقاط مهم وجود دارد که به آن مراکز زیبایی چهره می گویند که شامل گونه، بینی، چانه می باشد. در صورتی که این نقاط دارای ایرادی باشد تناسب چهره فرد را برهم می زنند. برخی افراد به دلیل لاغری بیش از حد دارای گونه تکیده و کم حجمی هستند. برای پرحجم کردن گونه به دنبال راه های افزایش وزن می روند که در این صورت نه تنها باعث برهم خوردن تناسب چهره می شوند بلکه دچار چاقی موضعی در اندام ها می شوند که جایگزین این روش، تزریق چربی به گونه است.

در چه زمانی تزریق چربی به پوست انجام می شود؟

 1. رفع چین و چروک ها و افتادگی صورت
 2. حجم دهی فک و گونه ها
 3. افزایش اندازه و حجم سینه ها و باسن
 4. رفع مشکل عدم تقارن اندازه سینه
 5. افزایش حجم ران ها و ساق پا
 6. ترمیم آسیب های وارد شده به سینه یا بازسازی سینه
 7. افزایش حجم لب ها
 8. جوان سازی پوست بدن
تزریق چربی به صورت
فرم دهی به صورت با تزریق چربی

قیمت تزریق چربی

هزینه تزریق چربی به نسبت تزریق ژل بالاتر است. از طرف دیگر آماده سازی چربی به زمان بیشتری نیاز دارد. علاوه بر آن، استخراج و ماندگاری تزریق چربی نیاز به تخصص بالای پزشک متخصص دارد. طبعاً قیمت آن با توجه به هزینه استخراج چربی، خالص سازی چربی در آزمایشگاه، مواد مصرفی، هزینه کلینیک و هزینه دکتر متخصص بستگی دارد.

برای اطلاعات بیشتر در مورد قیمت تزریق چربی به صورت و دیگر قسمت های بدن می توانید تماس بگیرید.

مزایا و معایب تزریق چربی

 1. کاهش واکنش های آلرژیک در بدن فرد
 2. ماندگاری بالاتر تزریق چربی در بدن
 3. عوارض پایین تر تزریق چربی نسبت به دیگر فیلرها
 4. جوان سازی منافذ پوستی
 5. جذب سریع چربی بعد از تزریق
 6. اصلاح فرم صورت و بدن
 7. امکان تزریق چربی به بخش های مختلف بدن
 8. کبودی و تورم بعد از تزریق چربی
 9. بی حسی موقت در ناحیه تزریق چربی
 10. ایجاد زخم های کوچک در نواحی برداشت و تزریق چربی
مزایای تزریق چربی به صورت
مزایا و معایب تزریق چربی صورت

مراقبت های قبل و بعد از تزریق چربی

مراقبت های قبل از تزریق چربی:

 1. دو هفته قبل از اقدام به تزریق از سیگار و مشروبات الکلی اجتناب کنید.
 2. داروهایی که ممکن است خونریزی را تشدید کنند مصرف نکنید.
 3. آزمایشات تجویز شده را به طور کامل انجام دهید.
 4. سعی کنید برای استراحت چند روزه برنامه ریزی نمایید.
 5. آنتی بیوتیک تجویز شده توسط پزشک باید قبل از تزریق مصرف شود.
 6. در روز تزریق باید از آرایش صورت و چشم و ناحیه ای که قرار است تزریق انجام گیرد خودداری کرد.
 7. بهتر است ناحیه مورد نظر با صابون و بتادین شسته شود.

 

مراقبت های بعد از تزریق چربی:

مشاهده کبودی

ممکن است در ناحیه تزریق و محلی که چربی از آن گرفته شده تورم،درد و به ندرت کبودی مشاهده شود.این حالت طبیعی بوده و به تدریج طی چند روز تا چند هفته برطرف خواهد شد، میزان کبودی و تورم متناسب با مقدار چربی تزریق شده است ولی به طور معمول دو هفته به طول می انجامد.

 

جلوگیری از فشار به ناحیه تزریق شده

به منظور جلوگیری از جا به جایی چربی های تزریق شده توصیه می شود بعد از تزریق از وارد کردن فشار به آن نواحی جدا خودداری شود. به عنوان مثال در تزریق چربی گونه تا حدود ده تا چهارده روز نباید روی گونه خوابید.

 

کاهش تورم

در روز اول برای کاهش تورم و کبودی استفاده از کمپرس آب سرد هر پنج تا ده دقیقه و در روزهای بعد استفاده از کمپرس آب گرم ملایم توصیه می شود.

ماندگاری تزریق چربی
مدت زمان ماندگاری تزریق چربی

نحوه خوابیدن

برای جلوگیری از تشدید تورم بهتر است از چند بالش زیر سر برای خوابیدن استفاده شود تا سر بالاتر از بدن قرار گرفته و خون در نواحی تزریق تجمع نکند. لازم است شخص از خوابیدن روی گونه ها و نواحی تزریق پرهیز کرده و به صورت طاق باز بخوابید، همچنین از ماساژ صورت باید خودداری کرد.

 

جلوگیری از خم کردن سر

در 3 الی 4 روز اول پـس از تزریـق صـورت، از خـم کردن سر به مدت طولانی جهت انجام کارهای روزمـره خـودداری کنید.

استحمام

استحمام بعد از گذشت 24 ساعت امکان‌پذیر است. از فشار دادن و ماساژ دادن نواحی تزریق‌ شده اکیداً خودداری فرمایید.

 

مشاهده درد و تورم ناگهانی همراه با تب و لرز

چنانچه در دو هفته اول درد و تورم ناگهانی همراه با تب و لرز وجود داشته باشد بیمار باید سریعا به پزشک خود مراجعه نمایید.

تزریق چربی دائمی

تزریق چربی یک عمل زمان دار است و اینکه به صورت دائمی با یک بار تزریق چربی تا آخر عمر این چربی برای شما ماندگار می شود، (تزریق چربی دائمی) کاملا اشتباه بوده و صحت ندارد. تزریق چربی نهایتا با رعایت نکات بعد از عمل که از سوی پزشک به شما اعلام می شود، تا 1 سال دوام دارد که مجددا با مراجعه به پزشک متخصص می توانید اقدام به تزریق چربی کنید.
از طریق موارد زیر می توانید میزان ماندگاری تزریق چربی را افزایش دهید:

 • ثابت نگه داشتن وزن
 • عدم انجام فعالیت های سنگین
 • مراجعه به پزشک متخصص در این حوزه
 • تزریق چربی کمی بیش از نیاز فرد
 • تامین آب مورد نیاز بدن در طول روز
 • افزودن پلاسمای غنی شده به چربی هنگام تزریق
 • نداشتن رژیم غذایی سنگین
تزریق چربی به بدن
نحوه تزریق چربی به بدن

عوارض تزریق چربی

 • بروز عفونت های پوستی
 • امکان صدمه به بافت اصلی بدن
 • دوره نقاهت طولانی
 • ایجاد واکنش های آلرژیک بعد از عمل تزریق چربی
 • باقی ماندن جای زخم در برخی موارد
 • نیاز به تکرار عمل تزریق چربی به صورت در برخی موارد
 • لخته شدن خون و تجمع مایع در زیر پوست
 • بالا بودن مدت زمان استراحت و دوره نقاهت
 • مشکلی قابل درمان به نام هماتوم یا سروما که به معنای لخته شدن خون و جمع شدن مایع در زیر پوست می باشد.

پشیمانی از تزریق چربی

عوارضی که بعد از عمل تزریق چربی پدیدار می شوند، مهم ترین عاملی است که سبب پشیمانی بیماران بعد از انجام تزریق چربی می شود. باید ذکر کنیم کنیم که عمل تزریق چربی نیز مانند تمام سایر عمل دارای معایب و عوارضی می باشد و نمی توان این موضوع را نادیده گرفت؛ اما شما با مراجعه نزد یک پزشک با تجربه می توانید این عوارض را به حداقل برسانید که به طبع آن پشیمانی ای وجود نخاهد داشت و از چهره زیبای خود می توانید نهایت لذت را ببرید.

هزینه تزریق چربی
قیمت تزریق چربی چقدر است؟

سؤالات متداول در مورد تزریق چربی پوست

عمل تزریق چربی چقدر زمان می برد؟

عملی نسبتاً راحت است و این عمل با بی حسی موضعی بیمار انجام می شود. به طوری معمول 1 الی 3 ساعت زمان می برد.

تزریق چربی چه مزایایی دارد؟

این عمل زیبایی باعث جوان سازی پوست، بهبود بافت های از بین رفته و اصلاح بخش های بد فرم پوست می شود. علاوه بر آن، امکان تزریق چربی به تمام نقاط بدن و ماندگاری طولانی مدت چربی وجود دارد.

تفاوت تزریق چربی با تزریق ژل چیست؟

چربی های مورد نیاز از بدن خود فرد استخراج می شود اما در عمل تزریق ژل این گونه نیست. علاوه بر آن، چربی به نسبت ژل ماندگاری طولانی تری دارد.

پس از تزریق می توانیم به حمام برویم؟

بهتر است پس از تزریق تا 3 روز حمام نکنید. پس از آن نیز باید تا چند هفته از حمام های طولانی خودداری کنید. همچنین، از استفاده شامپوهای التهاب آور پرهیز کنید.

هزینه تزریق چربی چقدر است؟

برای تزریق چربی می توان این گونه بیان کرد: کسانی که نیاز به افزایش حجم قسمت های مختلفی از بدن مانند صورت و نواحی دیگر را دارند، یکی از مقرون به صرفه ترین روش ها، تزریق چربی است. در این روش تا حد دلخواه می توان از چربی خود فرد استفاده کرد که هزینه آن بسته به میزان تزریق چربی و ناحیه تزریق شده متفاوت است. برای کسب اطلاعات بیشتر در این زمینه می توانید با کلینیک دکتر خلیل تماس بگیرید و مشاوره کسب کنید.

ماندگاری ای که بعد از تزریق چربی وجود دارد چقدر است؟

یکی از متداول ترین سوالاتی که همواره جزو دغده های افرد در تزریق چربی است، میزان ماندگاری تزریق چربی است. در پاسخ به این سوال باید اینگونه بیان کنیم که میزان ماندگاری تزریق چربی در نواحی مختلف به تحرک ناحیه تزریق شده بستگی دارد. به این معنی است که هرچه میزان تحرک ناحیه ای از بدن که در آن تزریق چربی صورت گرفته است کمتر باشد، ماندگاری و دوام چربی تزریق شده نیز بیشتر خواهد بود.

آیا نوع تغذیه خاصی قبل و بعد از تزریق چربی باید رعایت شود؟

خیر محدودیت خاصی در زمینه تغذیه وجود ندارد اما خوردن آناناس تازه می تواند تا حد زیادی سبب کاهش التهاب و ورم شود.

آیا میزان تزریق چربی در یک جلسه در نواحی مختلف بدن محدودیت دارد؟

یکی دیگر از پر تکرار ترین سوالاتی که مراجعه کنندگان مطرح می سازند، میزان تزریق چربی در یک جلسه است و اینکه در کدام نواحی می توان میزان تزریق بیشتری داشت؟ در پاسخ به این سوال باید ذکر کنیم که میزان پذیریش چربی در نواحی گوناگون بدن مختلف است و حجم محدودی دارند. به عنوان مثال ناحیه صورت به دلیل ظرافتی که دارد از ظرفیت محدودی برخوردار است. همچنین ممکن است علاوه بر تزریق چربی در حالت حداکثر استاندارد (full dose) میزان تزریق برای مراجعه کننده کافی نبوده و نیاز به تزریق در چند مرحله بسته به نظر پزشک وجود داشته باشد. به دلیل شرایط آناتومی مچ پا این فرآیند برای این ناحیه نیز صدق می کند و برای اولین تزریق میزان محدودی وجود دارد. در این میان به دلیل شل بودن پوست ناحیه ران پا میزان تزریق در این قسمت از بدن تا حد بسیار بالایی برای مراجعه کنندگان قابل قبول و رضایت بخش است و تنها در بعضی موارد بسته به نظر مراجعه کننده می توان تزریق مجدد انجام داد.

آیا در یک جلسه می توان حجم زیادی از چربی را تزریق کرد؟

به دلیل بسته بودن ناحیه تزریق چربی، نمی توان مقدار زیادی از چربی را تزریق کرد که دلیل آن فشار به عروق خونی و کاهش خون رسانی به آن قسمت می باشد. بنابر این تزریق چربی بیش از حد نتیجه مطلوبی را در پی نخواهد داشت.

آیا پس از عمل تزریق چربی، جای زخم یا اسکار باقی می ماند؟

تزریق چربی باعث ایجاد زخم یا اسکار نمی ‌شود؛ ولی در مرحله‌ استخراج، برش کوچکی برای انجام لیپوساکشن ایجاد می‌ شود که ممکن است باعث اسکار شود.

سن مناسب برای تزریق چربی چقدر است؟

بهترین سن، فاصله بین 30 تا 65 سالگی است. در سن بلوغ بدن به ثبات وزن نرسیده و اختلالات هورمونی شدید در بدن وجود دارد به همین دلیل تزریق چربی نه تنها ثبات نداشته بلکه ممکن است عواقبی را نیز به همراه داشته باشد.

4/5 - (2 امتیاز)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.