تزریق چربی، روشی طبیعی جهت حجم دهی

افزایش پری صورت، پر کردن چین و چروک و جلوگیری از ایجاد خطوط کم عمق

فهرست محتوا پنهان
تزریق چربی که به عنوان پیوند چربی نیز شناخته می شود، چربی را از مناطقی که چربی اضافی دارند (“محل اهدا کننده”) به قسمت دیگری از بدن (“محل دریافت کننده”) منتقل می کند. این کار عمدتاً برای پر کردن مناطق کمبود حجم و همچنین برای صاف کردن چین و چروک ها انجام می شود. تزریق بدون درد و خونریزی انجام می شود و زمان ریکاوری آن نسبتاً کوتاه است. به طوری که در 1 الی 2 هفته بعد از تزریق تمام عوارض جانبی یا کبودی ها به طور کامل رفع می شود.

تزریق چربی چیست؟

تزریق چربی یا لیپومدلینگ یکی از شناخته شده ترین فیلر ها در ایران است. در روش Fat Injection برای جوان سازی پوست از چربی های بدن به عنوان یک فیلر استفاده می کنند. فیلر با ورود به لایه پوست منجر به حجم دهی و جوان سازی پوست می شود که به خاطر استخراج چربی از بدن فرد اثرات آن ماندگارتر می شود.

یکی از اصلی ترین معضلاتی که با افزایش سن گریبان گیر افراد می شود، کاهش حجم بافت های صورت و بدن است. با ظاهر شدن چین و چروک های صورت و از بین رفتن بافت پوست در سنین مختلف افراد به فکر حل این مشکل می افتند. امروزه روش های زیادی برای حجم دهی و جوان سازی پوست وجود دارد که یکی از آن ها Fat Injection است. اگر می خواهید خطوط و چین و چروک های پوست خود را از بین ببرید و فرم زیبایی به صورت و اندام خود بدهید، تزریق چربی بهترین راهکار برای شما است و به نسبت تزریق ژل اثر ماندگارتری برای شما خواهد داشت.

تزریق چربی چیست؟
تزریق چربی چیست؟

به طور کلی امکان تزریق چربی در تمام اندام های بدن وجود دارد.  امروزه افراد زیادی برای فرم دهی صورت یا بدن خود از این روش استفاده می کنند. در چند سال اخیر این عمل بین خانم ها و آقایان با استقبال زیادی روبرو شده است.

تزریق چربی تاثیر زیاد در جوان سازی

تزریق به صورت برای جوان سازی پوست در سنین مختلف انجام می شود. افزایش سن، ژنتیک، عوامل محیطی، مراقبت نادرست، نور خورشید و … به مرور زمان منجر به خشکی پوست و از بین رفتن چربی های صورت می شود. در نتیجه چین و چروک و فرو رفتگی هایی در قسمت های مختلف صورت ایجاد می شود. با Fat Injection به صورت می توانید لب ها، چانه، گونه، زیر چشم و پیشانی خود را فرم دهید و چین و چروک ها را از بین ببرید.

"<yoastmark

نکاتی که باید در مورد تزریق چربی بدانید

میزان ماندگاری بالا

میزان ماندگاری Fat Injection تا حدودی به بدن بیمار و میزان چربی های تزریق شده بستگی دارد. ممکن است میزان ماندگاری چربی در بدن یک فرد 10 ماه و در بدن دیگر 2 سال باشد. اما طبیعتاً عوامل دیگری نیز در ماندگاری تزریق چربی تاثیرگذار است.

با رعایت چندین نکات می توانید میزان ماندگاری این ماده را در بدن خود افزایش دهید.

"<yoastmark

عمل تزریق چربی در برخی مواقع منجر به عوارض زیر می شود:

کاندیدای مناسب چه کسانی هستند؟

هدف از Fat Injection افزایش حجم کلی یا پر کردن بخش‌ هایی از بدن است که دچار کاهش حجم شدهر‌اند. رایج ترین محل‌ های تزریق چربی شامل پشت دست، صورت (شامل لب‌ها)، افتادگی های پوستی (بعد از لیپوساکشن یا زخم شدن) و همچنین حجم‌ دهی به باسن و سینه است. برای انجام تمام این‌ کارها، باید در بدن شما به اندازه‌ کافی چربی وجود داشته باشد که بتوانیم چربی‌ ها را از ناحیه‌ دهنده به بخشی دیگر انتقال دهیم.

کاندیدای مناسب تزریق چربی:

مراحل انجام تزریق چربی

مراجل تزریق چربی

اولین مرحله مشخص سازی میزان چربی مورد نیاز برای عمل پیوند است. بعد از آن بخش های مشخص شده بدن را بی حس کرده و از طریق روش لیپوساکشن چربی های مورد نیاز استخراج می شود. چربی استخراج شده از بدن در دستگاه سانتریفیوژ خالص سازی می شود و چربی ها در سرنگ های مخصوص قرار می گیرند.

در مرحله آخر نیز سرنگ های چربی به بخش های مختلف پوست تزریق می شود. با توجه به محل تزریق و میزان چربی مورد نیاز ممکن است در چند جلسه درمانی به نتیجه دلخواه برسید.

استخراج چربی از بدن
استخراج چربی از بدن

بیشتر بدانید: تزریق ژل و تزریق بوتاکس جزو روش های دیگر جوان سازی پوست محسوب می شوند که با مراجعه به این صفحات می توانید اطلاعات کامل در این زمینه را بدست بیاورید.

موارد استفاده:

برای صورت های لاغر

داشتن اندام و ظاهری زیبا برای هر کسی از اهمیت بالایی برخوردار است. لاغری بیش از حد همانند چاقی مفرط موجب زیبایی افراد نمی شود. بسیاری از افراد برای فرم دهی به صورت از روش Fat Injection تزریق چربی استفاده می کنند. تزریق چربی به صورت لاغر موجب افزایش زیبایی ظاهر و بالا رفتن اعتماد به نفس می شود. اما برای تزریق به صورت لاغر متقاضی باید چربی کافی برای انتقال به اجزای صورت را داشته باشد.

تزریق چربی به زیر چشم
تزریق چربی به زیر چشم

تزریق چربی به سینه

تزریق چربی به سینه یکی از روش ‌های زیبایی سینه بوده که در بین بانوان رواج پیدا کرده است. دلیل جراحی ‌های زیبایی سینه متفاوت هستند. این موضوع صحیح است که هدف پایانی همه جراحی‌ های زیبایی، بهتر و زیباتر شدن بدن و چهره بیمار است و این‌ که جراحی‌ های زیبایی اختیاری هستند. اما باید به این نکته هم اشاره کرد که در مواقعی بیمار، چار‌ه ‌ای جز جراحی‌ زیبایی ندارد. برای مثال، بیمار مبتلا به سرطان که جراحی برداشت سینه را انجام داده است، چاره ‌ای جز بزرگ کردن سینه از طریق Fat Injection یا دیگر روش ‌ها ندارد.

تزریق چربی به گونه

کاشت گونه با تزریق چربی از جمله شایع ترین جراحی های زیبایی است. در صورت سه نقاط مهم وجود دارد که به آن مراکز زیبایی چهره می گویند که شامل گونه، بینی، چانه می باشد. در صورتی که این نقاط دارای ایرادی باشد تناسب چهره فرد را برهم می زنند. برخی افراد به دلیل لاغری بیش از حد دارای گونه تکیده و کم حجمی هستند. برای پرحجم کردن گونه به دنبال راه های افزایش وزن می روند که در این صورت نه تنها باعث برهم خوردن تناسب چهره می شوند بلکه دچار چاقی موضعی در اندام ها می شوند که جایگزین این روش، چربی تزریق شده به گونه است.

تزریق چربی به گونه
تزریق چربی به گونه

تزریق چربی به صورت

یکی از فاکتورهای مهمی که باعث می‌ شود پوست حالتی سفت و جوان به خود بگیرد چربی ‌های موجود در زیر آن است. چرا که این چربی ‌ها پوست را شفاف‌ تر کرده و مانع از رخ دادن چین و چروک بر روی آن می ‌شود؛ از جمله روش ‌های جدیدی که هم اکنون به پیشنهاد بسیاری از پزشکان انجام می‌ شود و رضایت بیماران را جلب کرده تزریق چربی صورت است. همان طور که از نام آن می ‌توان متوجه شد در این روش چربی‌ های از دست رفته در ناحیه مورد نظر با تزریق دوباره چربی به آن بازگردانده می ‌شود. اما آنچه باعث محبوبیت بیشتر این روش در میان سایر پرکننده‌ های شده برگرفتن چربی از بافت ‌های چربی اضافی خود بدن بیمار استعلاوه بر این برای افرادی که دچار لاغری در ناحیه صورت هستند با بررسی پزشک و تزریق به صورتی پر و کانتور شده دست پیدا میکنند.

بیشتر بخوانید: تزریق چربی به صورت لاغر یک روش مطمئن برای رسیدن به صورتی گرد با ماندگاری طولانی مدت می باشد.

تزریق چربی به باسن

لیپوفیلینگ یا همان تزریق چربی به باسن یکی از روش های جراحی زیبایی است که علاوه بر حجم دهی به باسن برای رفع عیب های مربوط به بافت بدن هم مانند زخم، جای جوش و .. استفاده می شود. این روش پر طرفدار باعث افزایش انحنا و خوش فرم سازی باسن با تزریق چربی به نواحی آن و خارج سازی چربی با لیپوساکشن انجام می شود.

تزریق چربی به باسن
حجم دهی و خوش فرم ساختن باسن با تزریق چربی

تزریق چربی به لب

چربی و ژل‌ های آرایشی به لب به طور فزاینده ‌ای جهت حجم دهی به لب‌ ها و هماهنگ سازی این عضو با سایر شاخص ‌های موجود در صورت محبوب شده‌ اند، این روش سن و سال و جنسیت نمی‌ شناسد. همان طور که روزانه در برخی از دختران و پسران جوان و افراد مسن نیز آثار تزریق ژل یا تزریق چربی به لب را ممکن است ببینیم. با افزایش استقبال عمومی از تزریق‌ های زیبایی به نقاط مختلف صورت و بدن، مردم بیشتر به دنبال کسب اطلاعات در مورد مزایا و عوارض این روش ‌ها هستند. یک جایگزین مناسب برای ژل و پروتزهای مصنوعی، استفاده از بافت چربی بدن خود فرد برای افزایش حجم لب است.

تزریق چربی
تزریق چربی به لب ها

در چه زمانی تزریق چربی به پوست انجام می شود؟

 1. رفع چین و چروک ها و افتادگی صورت
 2. حجم دهی فک و گونه ها
 3. افزایش اندازه و حجم سینه ها و باسن
 4. رفع مشکل عدم تقارن اندازه سینه
 5. افزایش حجم ران ها و ساق پا
 6. ترمیم آسیب های وارد شده به سینه یا بازسازی سینه
 7. افزایش حجم لب ها
 8. جوان سازی پوست بدن
تزریق چربی به پیشانی
تزریق چربی به پیشانی

مراقبت های قبل از تزریق چربی:

 1. دو هفته قبل از اقدام به تزریق از سیگار و مشروبات الکلی اجتناب کنید.
 2. داروهایی که ممکن است خونریزی را تشدید کنند مصرف نکنید.
 3. آزمایشات تجویز شده را به طور کامل انجام دهید.
 4. سعی کنید برای استراحت چند روزه برنامه ریزی نمایید.
 5. آنتی بیوتیک تجویز شده توسط پزشک باید قبل از تزریق مصرف شود.
 6. در روز تزریق باید از آرایش صورت و چشم و ناحیه ای که قرار است تزریق انجام گیرد خودداری کرد.
 7. بهتر است ناحیه مورد نظر با صابون و بتادین شسته شود.

مقاله پیشنهادی: تزریق بوتاکس، موارد استفاده، مزایا و معایب

مراقبت های بعد از تزریق چربی:

مشاهده کبودی

ممکن است در ناحیه تزریق و محلی که چربی از آن گرفته شده تورم،درد و به ندرت کبودی مشاهده شود.این حالت طبیعی بوده و به تدریج طی چند روز تا چند هفته برطرف خواهد شد، میزان کبودی و تورم متناسب با مقدار چربی تزریق شده است ولی به طور معمول دو هفته به طول می انجامد.

جلوگیری از فشار به ناحیه تزریق شده

به منظور جلوگیری از جا به جایی چربی های تزریق شده توصیه می شود بعد از تزریق از وارد کردن فشار به آن نواحی جدا خودداری شود. به عنوان مثال در لیپومدلینگ گونه تا حدود ده تا چهارده روز نباید روی گونه خوابید.

کاهش تورم

در روز اول برای کاهش تورم و کبودی استفاده از کمپرس آب سرد هر پنج تا ده دقیقه و در روزهای بعد استفاده از کمپرس آب گرم ملایم توصیه می شود.

ماندگاری تزریق چربی
مدت زمان ماندگاری تزریق چربی

نحوه خوابیدن

برای جلوگیری از تشدید تورم بهتر است از چند بالش زیر سر برای خوابیدن استفاده شود تا سر بالاتر از بدن قرار گرفته و خون در نواحی تزریق تجمع نکند. لازم است شخص از خوابیدن روی گونه ها و نواحی تزریق پرهیز کرده و به صورت طاق باز بخوابید، همچنین از ماساژ صورت باید خودداری کرد.

جلوگیری از خم کردن سر

در 3 الی 4 روز اول پـس از تزریـق صـورت، از خـم کردن سر به مدت طولانی جهت انجام کارهای روزمـره خـودداری کنید.

استحمام

استحمام بعد از گذشت 24 ساعت امکان‌پذیر است. از فشار دادن و ماساژ دادن نواحی تزریق‌ شده اکیداً خودداری فرمایید.

مشاهده درد و تورم ناگهانی همراه با تب و لرز

چنانچه در دو هفته اول درد و تورم ناگهانی همراه با تب و لرز وجود داشته باشد بیمار باید سریعا به پزشک خود مراجعه نمایید.

مزایا و معایب تزریق چربی

 1. کاهش واکنش های آلرژیک در بدن فرد
 2. ماندگاری بالاتر در بدن
 3. عوارض پایین نسبت به دیگر فیلرها
 4. جوان سازی منافذ پوستی
 5. جذب سریع چربی بعد از تزریق
 6. اصلاح فرم صورت و بدن
 7. امکان تزریق چربی به بخش های مختلف بدن
 8. کبودی و تورم بعد از پیوند
 9. بی حسی موقت در ناحیه تزریق شده
 10. ایجاد زخم های کوچک در نواحی برداشت

"مزایای

تزریق چربی دائمی

تزریق چربی یک عمل زمان دار است و اینکه به صورت دائمی با یک بار تا آخر عمر این چربی برای شما ماندگار می شود، (به صورت دائمی) کاملا اشتباه بوده و صحت ندارد. Fat Injection نهایتا با رعایت نکات بعد از عمل که از سوی پزشک به شما اعلام می شود، تا 1 سال دوام دارد که مجددا با مراجعه به پزشک متخصص می توانید اقدام به تزریق کنید.

از طریق موارد زیر می توانید میزان ماندگاری تزریق چربی را افزایش دهید:

عوارض جانبی

هزینه تزریق چربی

قیمت تزریق چربی به نسبت تزریق ژل بالاتر است. از طرف دیگر آماده سازی چربی به زمان بیشتری نیاز دارد. علاوه بر آن، استخراج و ماندگاری بالای چربی در تزریقات نیاز به تخصص بالای پزشک متخصص دارد. طبعاً قیمت آن با توجه به هزینه لیپومدلینگ، خالص سازی چربی در آزمایشگاه، مواد مصرفی، هزینه کلینیک و هزینه دکتر متخصص بستگی دارد.

برای اطلاعات بیشتر در مورد قیمت می توانید از طریق صفحه ی تماس با ما سوالات خود را بپرسید.

هزینه تزریق چربی
قیمت تزریق چربی چقدر است؟

مواردی که باعث پشیمانی می شود

عوارضی که بعد از عمل پدیدار می شوند، مهم ترین عاملی است که سبب پشیمانی بیماران بعد از انجام تزریق چربی می شود. باید ذکر کنیم که این عمل نیز مانند تمام سایر عمل دارای معایب و عوارضی می باشد و نمی توان این موضوع را نادیده گرفت؛ اما شما با مراجعه نزد یک پزشک با تجربه می توانید این عوارض را به حداقل برسانید که به طبع آن پشیمانی ای وجود نخواهد داشت و از چهره زیبای خود می توانید نهایت لذت را ببرید.

نمونه کار تزریق چربی

در این بخش می توانید تصاویر قبل و بعد تزریق چربی به صورت را در کلینیک دکتر خلیلی با تیم خبره و مجرب مشاهده کنید.

قبل و بعد تزریق چربی به صورت

نمونه کار تزریق چربی به صورت

نمونه کار تزریق چربی

  سوالات متداول

  عمل تزریق چربی چقدر زمان می برد؟

  عملی نسبتاً راحت است و این عمل با بی حسی موضعی بیمار انجام می شود. به طوری معمول 1 الی 3 ساعت زمان می برد.

  لیپومدلینگ چه مزایایی دارد؟

  این عمل زیبایی باعث جوان سازی پوست، بهبود بافت های از بین رفته و اصلاح بخش های بد فرم پوست می شود. علاوه بر آن، امکان Fat Injection به تمام نقاط بدن و ماندگاری طولانی مدت چربی وجود دارد.

  تفاوت تزریق چربی با تزریق ژل چیست؟

  چربی های مورد نیاز از بدن خود فرد استخراج می شود اما در عمل تزریق ژل این گونه نیست. علاوه بر آن، چربی به نسبت ژل ماندگاری طولانی تری دارد.

  پس از تزریق می توانیم به حمام برویم؟

  بهتر است پس از تزریق تا 3 روز حمام نکنید. پس از آن نیز باید تا چند هفته از حمام های طولانی خودداری کنید. همچنین، از استفاده شامپوهای التهاب آور پرهیز کنید.

  هزینه تزریق چربی چقدر است؟

  کسانی که نیاز به افزایش حجم قسمت های مختلفی از بدن مانند صورت و نواحی دیگر را دارند، یکی از مقرون به صرفه ترین روش هاست. با این روش تا حد دلخواه می توان از چربی خود فرد استفاده کرد که هزینه آن بسته به میزان و ناحیه، در تزریق متفاوت است. برای کسب اطلاعات بیشتر می توانید با کلینیک دکتر سمانه خلیلی تماس حاصل کنید و مشاوره بگیرید.

  ماندگاری ای که بعد از تزریق چربی وجود دارد چقدر است؟

   میزان ماندگاری در نواحی مختلف به تحرک ناحیه تزریق شده بستگی دارد. به این معنی است که هرچه میزان تحرک در ناحیه کمتر باشد، ماندگاری و دوام چربی تزریق شده نیز بیشتر خواهد بود.

  آیا نوع تغذیه خاصی قبل و بعد از تزریق چربی باید رعایت شود؟

  خیر محدودیت خاصی در زمینه تغذیه وجود ندارد اما خوردن آناناس تازه می تواند تا حد زیادی سبب کاهش التهاب و ورم شود.

  آیا میزان تزریق چربی در یک جلسه در نواحی مختلف بدن محدودیت دارد؟

  میزان پذیریش چربی در نواحی گوناگون بدن مختلف است و حجم محدودی دارند. به عنوان مثال ناحیه صورت به دلیل ظرافتی که دارد از ظرفیت محدودی برخوردار است. همچنین ممکن است علاوه بر تزریق چربی در حالت حداکثر استاندارد (full dose) میزان آن برای مراجعه کننده کافی نبوده و نیاز به تزریق در چند مرحله بسته به نظر پزشک وجود داشته باشد. به دلیل شرایط آناتومی مچ پا این فرآیند برای این ناحیه نیز صدق می کند و برای اولین تزریق میزان محدودی وجود دارد. در این میان به دلیل شل بودن پوست ناحیه ران پا میزان تزریق در این قسمت از بدن تا حد بسیار بالایی برای مراجعه کنندگان قابل قبول و رضایت بخش است و تنها در بعضی موارد بسته به نظر مراجعه کننده می توان تزریق مجدد انجام داد.

  آیا در یک جلسه می توان حجم زیادی از چربی را تزریق کرد؟

  به دلیل بسته بودن ناحیه مورد تزریق، نمی توان مقدار زیادی از چربی را تزریق کرد که دلیل آن فشار به عروق خونی و کاهش خون رسانی به آن قسمت می باشد. بنابر این تزریق بیش از حد نتیجه مطلوبی را در پی نخواهد داشت.

  آیا پس از عمل تزریق چربی، جای زخم یا اسکار باقی می ماند؟

  این عمل باعث ایجاد زخم یا اسکار نمی ‌شود؛ ولی در مرحله‌ استخراج، برش کوچکی برای انجام لیپوساکشن ایجاد می‌ شود که ممکن است باعث اسکار شود.

  سن مناسب برای تزریق چربی چقدر است؟

  بهترین سن، فاصله بین 30 تا 65 سالگی است. در سن بلوغ بدن به ثبات وزن نرسیده و اختلالات هورمونی شدید در بدن وجود دارد به همین دلیل Fat Injection نه تنها ثبات نداشته بلکه ممکن است عواقبی را نیز به همراه داشته باشد.
  خروج از نسخه موبایل