مقالات مرتبط با خدمات مو و ابرو

علت شپش سر و راهکارهای درمان آن

شپش سر با نام علمی پدیکولوزیس (Pediculus humanus capitis)، حشره ریز قهوه ای یا خاکستری‌ رنگ است که از خون موجود در پوست سر انسان تغذیه می‌ کند. شپش ماده‌ ای چسبناک تولید می‌ کند که باعث متصل شدن تخم شپش به ساقه مو می شود. این موجود اغلب روی پوست سر، پشت گوش و نزدیک خط گردن در پشت گردن لانه می کند.

شپش سر با چنگال ‌هایی شبیه قلاب که در انتهای هر شش عدد پای آن ها دیده می شود، موها را می ‌گیرد. شپش سر به ‌ندرت روی بدن، مژه یا ابرو پیدا می‌ شود. این موجودات روی پوست سر، ممکن است قابل مشاهده باشد اما چون بسیار کوچک است، به سختی قابل تشخیص است. این عارضه، به خصوص در میان کودکان یک مشکل شایع و بسیار مسری است.

کودکان پیش دبستانی و دبستانی (۳ تا ۱۱ سال) و خانواده ‌های آن ها بیشتر در معرض مبتلا شدن هستند. دختران بیشتر از پسران و زنان بیشتر از مردان به شپش مبتلا می‌ شوند. گزش آن ها باعث خارش و تحریک پوست سر می شود و این خراشیدن منجر به عفونت می گردد. اگر می‌ خواهید  درباره رفع شپش سر و علت به وجود آمدن آن را  بدانید، تا ادامه این مقاله با ما همراه باشید!

 

شپش سر و درمان
علت شپش سر و راهکارهای درمان آن

 

علائم شپش سر

علائم و نشانه‌ های شایع آلودگی به شپش شامل موارد زیر است:

خارش

شایع ‌ترین علامت آلودگی به شپش، خارش پوست سر، گردن و گوش است. این خارش یک واکنش آلرژیک به گزش شپش است. وقتی فردی برای اولین ‌بار به شپش مبتلا می‌ شود، ممکن است چهار تا شش هفته پس از آلودگی، همچنان خارش را احساس نکند.

حرکت چیزی روی پوست و موی بدن

شپش‌ ها معمولاً روی بدن یا لا به ‌لای موهای افراد حرکت می ‌کنند و به ‌این خاطر، گاهی احساس بی قراری آن‌ قدر در افراد زیاد می شود که نمی توانند حتی خواب راحتی داشته باشند.

زیاد شدن شوره سر

اگر به شپش سر مبتلا شده باشید، فکر می‌ کنید که موهایتان شوره زده، اما آن ها در حقیقت، تخم شپش هستند که گاهی بدلیل شباهت با شوره سر اشتباه گرفته می ‌شوند. شوره سر را به‌ راحتی می توان با شانه زدن مو یا حتی فقط مالش تشخیص داد. به علاوه، شوره سر به‌ راحتی از روی مو جدا می ‌شود اما تخم شپش سر محکم به ساقه مو متصل است و به‌ سختی و تنها با نوک ناخن جدا می شود.

برجستگی ‌های قرمز رنگ روی پوست سر، گردن و شانه

شپش‌ ها پوست سر، گردن و شانه‌ هایتان را می ‌گزند و جای گزش آن ها تبدیل به برجستگی ‌هایی جوش مانند می‌ شود.

 

شپش سر و درمان و علائم آن
علائم ابتلا به شپش سر

 

علت ابتلا به شپش سر چیست؟

داشتن شپش سر بسیار آزار دهنده است، اما خطرناک نیست و باعث شیوع بیماری نمی‌ شود. ابتلا به شپش، نشانه این نیست که بهداشت فرد ضعیف بوده است بلکه شپش سر به خون احتیاج دارد و فرقی نمی ‌کند که این خون متعلق به فردی تمیز است که بهداشت را کاملاً رعایت می کند یا فردی که نامرتب و غیربهداشتی است. ابتلا به شپش سر از دو طریق امکان پذیر است:

انتقال شپش به روش مستقیم

انتقال شپش بیشتر به ‌صورت مستقیم و رو در رو رخ می ‌دهد چون شپش سر می ‌خزد، اما قادر به پرش یا پرواز نیست.

تماس با فردی که قبلاً مبتلا بوده است در طول بازی، مدرسه یا فعالیت ‌های ورزشی و در مدرسه، خانه یا مهمانی.

 

لباس ‌های آلوده، مانند کلاه، روسری، کت، لباس ورزشی یا اکسسوری های مو.

 

شانه، برس یا حوله آلوده.

 

استفاده از هدفون آلوده.

 

درازکشیدن روی تخت، کاناپه، بالش و فرش.

 

تماس با حیوانی که اخیراً با فرد مبتلا به شپش در تماس بوده است.

 

انتقال شپش به روش غیرمستقیم

انتقال غیرمستقیم شپش، روشی غیرمعمول است و می‌ تواند از طریق لباس‌ هایی که در کنار هم به چوب ‌رختی آویزان شده‌ اند، صورت بگیرد. به‌ عنوان ‌مثال، کلاه یا روسری ‌هایی که به یک قلاب آویزان شده یا در یک کمد مشترک در کنار هم نگهداری می ‌شوند.

 

راه های انتقال شپش سر و درمان
راه های انتقال شپش سر و درمان

 

شپش و راهکارهای درمان آن

با توجه به اینکه شپش سر مشکلی جهانی است و از قدیم وجود داشته است، راهکارهای زیادی برای رفع شپش سر وجود دارد. این راهکارها می ‌توانند باعث از بین رفتن حشرات بالغ و در بعضی موارد تخم ها شوند. توجه کنید که اگر بر روی پوست سر زخم مشاهده شده است یا خارش سر بسیار شدید است بهتر است به سراغ راهکارهای دارویی بروید که اثرگذاری بیشتر و سریع ‌تری دارند.

قبل از شروع درمان بهتر است موهای خود یا فرزندتان را تا حد امکان کوتاه کنید تا بتوانید خراشیدگی یا زخم موجود در سر را تشخیص دهید و حشرات را بر روی سر پیدا کنید. ضمن اینکه کوتاهی مو احتمال انتقال شپش به سایر افراد را هم کاهش می‌ دهد.

شانه زدن موها با شانه ضد شپش (شانه نیت)

شانه‌ های ضد شپش، شانه ‌های فلزی بادندانه های ریزی هستند که می‌ توانند تخم ‌های شپش را به‌ طور کامل از پوست سر جدا کنند. استفاده از این روش معمولا در مراحل اولیه که هنوز تعداد شپش‌ های بالغ زیاد نشده است کاربردی خواهد بود؛ اما در زمان گسترش شپش‌ ها نیز برای جلوگیری از تکثیر آن‌ ها استفاده می ‌شود.

در زمان شانه زدن موها با این شانه‌ ها باید آن‌ ها را به‌صورت دسته ای جدا کنید و شانه را در نزدیکی کف سر بکشید تا تخم ‌های چسبیده به انتهای ساقه جدا شوند. برای بهتر دیده شدن تخم‌ ها می ‌توانید از چراغ‌ های ذره‌ بینی کوچک هم استفاده کنید.

 

شپش سر و درمان با شامپو نیت
شپش سر و درمان با شامپو نیت

 

استفاده از سس مایونز

یکی از روش های خانگی برای رفع شپش سر، سس مایونز نقش خفه‌ کننده برای شپش‌ های سر دارد. برای استفاده از این ماده ی موثر مراحل زیر را به دقت انجام دهید.

موهایتان را به مقدار مناسبی سس مایونز آغشته کنید و مطمئن شوید که همه قسمت‌ های کف سر و موها را پوشش داده‌ اید.

با استفاده از کلاه حمام یا پلاستیک موها را بپوشانید و بر روی آن نیز یک روسری یا حوله ببندید.

 

بعد از گذشت ۵ تا ۶ ساعت موها را با استفاده از شامپو کامل شستشو دهید.

 

بعد از شستشو سرتان را با استفاده از باد گرم سشوار خشک کنید تا افزایش حرارت نیز باعث از بین رفتن این حشرات موذی شود.

 

در نهایت با استفاده از شانه ضد شپش تخم‌ ها و شپش ‌های مرده را می توانید از پوست سر خود جدا کنید.

 

استفاده از سرکه

استفاده از سرکه انگور و سیب از موثرترین راهکارهای درمان خانگی برای شپش سر است. شما باید پوست سر فرد مبتلا و موهای او را به ‌طور کامل به سرکه آغشته کنید و بعد از ۲۰ دقیقه آن‌ ها را شستشو دهید. بعد از شستشو می ‌توانید برس یا شانه را به کمی روغن نارگیل آغشته کنید تا شپش ‌های مرده راحت ‌تر از پوست سر جدا شوند. به‌ منظور افزایش اثرگذاری اسید استیک موجود در سرکه می‌ توانید آن را با روغن معدنی با نسبت مساوی ترکیب کنید و سپس مراحل زیر را انجام دهید.

مخلوط را به کف سر و موهایتان بمالید و آن‌ها را با کلاه مخصوص حمام بپوشانید.

 

یک شب تا صبح صبر کنید و سپس موهایتان را با شامپو بشویید.

 

بعد از آبکشی موها سرکه را با مقدار مساوی آب رقیق کرده و بر روی کف سر و موهایتان اسپری کنید.

 

بعد از ۱۰ دقیقه مجددا موها را بدون استفاده از شامپو بشویید.

 

برای اینکه درمان شپش سر با سرکه کاملا اثرگذار باشد از این ماسک به مدت ۲ ماه، ۲ یا ۳ بار در هفته استفاده کنید. بعد از هر بار شستشوی موها آن‌ ها را با شانه نیت شانه بزنید تا شپش‌ های مرده و تخم ‌های حل شده در سرکه از پوست سر جدا شوند.

 

شپش سر و درمان با سرکه
شپش سر و درمان با سرکه

 

استفاده از آب پیاز

با توجه به اینکه پیاز سرشار از گوگرد است می‌ تواند به رفع شپش سر کمک کند. نکته مهم این است که اگر پوست سرتان در اثر وجود شپش زخم یا خراشیده شده است بهتر است از این روش استفاده نکنید؛ چراکه این ماده باعث ایجاد سوزش بسیار زیادی در پوست سر خواهد شد. برای استفاده از آب پیاز مراحل زیر را دنبال کنید.

با توجه به حجم موها ۴ یا ۵ پیاز متوسط را در مخلوط‌ کن بریزید تا کاملا حالت خمیری پیدا کنند.

 

با قرار دادن خمیر در صافی و فشردن آن آب پیاز را استخراج کنید و پوست سرتان را چند دقیقه‌ با آن ماساژ دهید.

 

سرتان را با کلاه حمام یا روسری بپوشانید و اجازه دهید که حدود ۲ ساعت بگذرد.

 

بعد از آن موها را با شامپو بشویید و با استفاده از باد گرم سشوار خشک کنید.

 

و در آخر شانه زدن موها با شانه نیت فراموش نشود.

 

برای اینکه آب پیاز تاثیر مناسبی بر روی شپش سر بگذارد باید مراحل بالا در سه روز متوالی تکرار شود. البته لازم است که تا دو ماه هفته ‌ای یک ‌بار و هر بار سه روز متوالی این کار را انجام دهید تا شپش ‌ها به‌طور کامل ریشه ‌کن شوند.

 

استفاده از روغن نارگیل

علاوه بر اینکه ترکیب روغن نارگیل و سرکه یک روش مطمئن برای رفع شپش سر محسوب می‌شود، خود این روغن به ‌صورت جداگانه نیز یک خفه ‌کننده قدرتمند برای از بین بردن این موجودات ریز محسوب می شود. برای استفاده از این ماده باید ماسک زیر را تهیه کنید و آن را به مدت ۵ روز هر روز بر روی پوست سر بمالید.

 

سه قاشق غذا خوری روغن نارگیل را با مقدار کمی کافور ترکیب کنید و آن را بر روی همه قسمت‌ های سر بمالید.

 

چند دقیقه‌ کف سر را با استفاده از این ترکیب ماساژ دهید.

 

سرتان را با استفاده از حوله یا کلاه حمام بپوشانید و اجازه دهید که ماسک، شب تا صبح روی سرتان بماند.

 

سپس آن را با استفاده از شامپو خوب شست و شو دهید و بگذارید که موها در دمای محیط خشک شوند.

 

در نهایت موها را با استفاده از شانه ضد شپش شانه بزنید.

 

شپش سر و درمان با روغن نارگیل
شپش سر و درمان با روغن نارگیل

 

داروهای بر پایه پیرترین

ترکیب شیمیایی این داروها از گل داوودی استخراج شده و معمولا برای درمان شپش سر کودکان استفاده می‌شوند. این ترکیبات به شپش ‌های زنده و بالغ حمله می‌ کنند؛ البته تعدادی از انواع شپش ‌ها در برابر این دارو مقاوم شده ‌اند. این محصول ساختاری مانند شامپو دارد و باید به موهای خشک مالیده شود. بعد از گذشت ۱۰ دقیقه موهایتان را خیس کنید و آن‌قدر ماساژ دهید تا کف کنند. سپس آن‌ ها را با شانه نیت شانه کنید. این شامپو ممکن است باعث واکنش‌ های آلرژیک شود؛ به همین دلیل قبل از استفاده باید تست حساسیت را انجام دهید.

داروهای بر پایه پرمترین

یکی از راهکارهای رفع شپش سر، پرمترین است که نسخه مصنوعی پیرترین ‌هاست و به شپش‌ های زنده حمله می‌ کند. قبل از استفاده از آنها باید موی سر را با استفاده از شامپو، بدون نرم‌کننده شستشو دهید و آن را به سرکه سفید آغشته کنید و مجددا بشویید. این دارو به شکل لوسیون در بازار موجود هست که بعد از شستشو با شامپو باید آن را به موها آغشته کنید. این لوسیون در عموم به نام شامپوی ضد شپش یا شامپوی پرمترین نیز شناخته می ‌شود. درصورتی ‌که بعد از استفاده از این لوسیون همچنان شپش‌ های زنده روی سر خود مشاهده کردید درمان را یک هفته بعد تکرار کنید.

 

شپش سر و درمان آن با محلول
شپش سر و درمان آن با شامپو ضد شپش

 

سخن آخر

شپش ‌ها به‌ خودی‌ خود عامل خطرناکی نیستند و اگر به‌ موقع درمان شوند هیچ مشکلی برای سلامت شما ایجاد نخواهند کرد. وجود شپش زمانی نگران‌ کننده است که خارش سر بسیار شدید شده باشد و زخم‌ های عفونی در پوست کف سر به وجود آمده باشند. البته در این موارد نیز می ‌توان ظرف مدت چند هفته یا نهایتا چند ماه با استفاده از دارو های قوی شپش‌ ها را ریشه‌ کن کرد و سپس به درمان زخم‌ های ایجاد شده پرداخت.

در این مقاله، روش های رفع شپش سر را به طور کامل توضیح دادیم. امیدواریم که پس از خواندن این مقاله، با علت به وجود آمدن شپش و انتخاب بهترین روش برای درمان آن به خوبی آشنا شده باشید.

شما تا به حال از کدام روش درمانی برای شپش سر استفاده کرده اید؟

مشاهده بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا