مقالات مرتبط با لیزر موهای زائد

موهای کرکی را لیزر کنیم یا نه؟

بهترین راه از بین بردن موهای نازک صورت و بدن

به روز رسانی شده در تاریخ  1401/08/27 – 2022/11/19

لیزر موهای زائد بدن یکی از راه‌های از بین بردن این موها است که امروزه بسیار رایج است. البته سوالات بسیاری درباره این روش از بین بردن موها وجود دارد و هنوز بسیاری معتقدند که لیزر عوارض جانبی بسیاری به همراه دارد. از طرفی دسته‌‌ای از کسانی که لیزر انجام داده‌اند معتقدند که آن، روشی معجزه‌آسا است و دسته‌ای دیگر آن را بی‌اثر می‌دانند. در اینکه لیزر بر موهای مشکی و ضخیم تاثیر گذار است، شکی نیست؛ اگرچه این تاثیر اندک باشد. ولی آیا این روش برای از بین بردن موهای کرکی صورت و بدن نیز موثر است؟ این سوالی است که ممکن است ذهن شما را درگیر کرده باشد؛ از همین رو این مقاله را برای پاسخ به پرسش شما تهیه کرده‌ایم.

آیا می‌توان با لیزر، موهای کرکی صورت و بدن را از بین برد؟

به طور کلی لیزر با استفاده از ساتع کردن یک نوع اشعه، انرژی را به موهای زائد منتقل می‌کند. ملانین یا رنگ‌دانه‌هایی که در موها وجود دارند، این انرژی را دریافت کرده و آن را به سوی ریشه یا فولیکول‌ مو سوق می‌دهند. نتیجه این فرایند، سوختن و نابود شدن ریشه مو است تا موی زائد مجددا رشد نکند. از آنجایی که این انرژی توسط رنگ‌دانه‌ها دریافت می‌شوند، موهای کرکی که رنگ‌دانه روشن‌تری دارند، به سختی با استفاده از لیزر از بین می‌روند. تمایل به حذف موهای زائد تیره و ضخیم قابل درک است؛ اما گاهی افراد بر از بین بردن موهای نازک صورت و بدن خود از طریق لیزر اصرار دارند، باید بدانند که این روش ممکن است باعث رشد مجدد و بیشتر موهایی که نسبت به موها قبلی، تیره‌تر و ضخیم‌تر هستند ‌شود. به طور کلی این روش را نمی‌توان به طور قطع تایید یا رد کرد؛ زیرا عوامل بسیاری در آن دخیل هستند.

از بین بردن موهای کرکی صورت و بدن
از بین بردن موهای کرکی صورت و بدن

برای مثال ارث، عامل تعیین کننده‌ای در نوع و حالت موهای زائد بدن است؛ در نتیجه اگر موهای زائد به طور ارثی از لیزر تاثیر نمی‌پذیرند، چاره‌ای جز امتحان کردن راه‌های دیگر برای حذف آن‌ها نیست. هورمون و تغییرات آن از دیگر عواملی است که تعیین می‌کند آیا لیزر قادر به از بین بردن موهای کرکی صورت و بدن هست یا خیر. در برخی موارد، این عوامل حتی موجب تبدیل موهای کرکی به موهای ضخیم و می‌شوند. از طرفی در برخی موارد نیز با استفاده از لیزر این نوع مو‌ها، از تعداد آن‌ها کاسته شده و یا رنگ روشن‌تری پیدا می‌کنند.

موهای قابل لیزر صورت و بدن

همان‌طور که گفتیم می‌توان موهای کرکی بدن را با لیزر از بین برد؛ اما به دلیل تفاوت افراد در رنگ پوست، رنگ‌دانه‌های مو و عوامل دیگر وراثت و هورمون، ممکن است روش مذکور همه را به نتیجه مطلوب نرساند. برای جلوگیری از اتلاف وقت و هزینه بهتر است پیش از شروع دوره لیزر از یک پزشک متخصص یا فردی که در این حوزه اطلاعات کافی دارند راهنمایی بگیرید. همچنین پزشک متخصص می‌تواند با بررسی پوست و موی شما، دستگاه و روشی از لیزر که برای شما مناسب‌تر است را تشخیص دهد. در لیزر موهای زائد صورت و بدن چند عامل بسیار تعیین کننده و مهم هستند. در ادامه به برخی از آن‌ها اشاره می‌کنیم.

 • نواحی که لیزر می‌شود
 • میزان ضخامت مو
 • نوع پوست
 • رنگ مو
 • نوع لیزر مورد استفاده
روش های نابودی موی کرکی صورت
روش های نابودی موی کرکی صورت

عوامل ذکر شده باعث می‌شود هر فرد نتیجه متفاوتی از لیزر موها بگیرد. اما به طور معمول برای رسیدن به نتیجه مطلوب می‌بایست لیزر 8 تا 12 جلسه ادامه پیدا کند. بعد از پایان این دوره، هر سال نیز یک یا دو بار باید در جلسات یادآور شرکت کرد. اگر قصد دارید موهای نرم صورت و بدن خود را لیزر کنید، باید نکات زیر را در نظر داشته باشید.

 1. پیش از انجام فرایند لیزر، نباید موهای نازک را اپیلاسیون کرد.
 2. حداقل 24 ساعت تا زمان انجام لیزر، نباید موهای کرکی شیو شوند.
 3. اگر از کرم‌های لایه بردار استفاده می‌کنید، مصرف آن را تا 1 هفته قبل از انجام لیزر متوقف کنید.
 4. برنز کردن پوست پیش از لیزر کردن موها مجاز نیست.
 5. از مصرف کافئین قبل از انجام این فرایند خودداری کنید.
 6. دوری از نور خورشید قبل از لیزر ضروری است.

در استفاده از روش لیزر برای از بین بردن موهای نازک صورت و بدن نمی‌توان عوارض آن را نادیده گرفت. لیزر یکی از پرطرفدارترین و بهترین روش‌ها برای از بین بردن موهای زائد و کرکی محسوب می‌شود؛ اما این مسئله به معنای نداشتن عوارض جانبی نیست. در ادامه مقاله بیشتر درباره این موضوع صحبت خواهیم کرد.

بیشتر بخوانید: برای اطلاعات بیشتر به شما پیشنهاد میکنیم مقاله مراقبت های پس از لیزر را بخوانید.

آیا همه دستگاه‌های لیزر مو می‌توانند موهای کرکی بدن را از بین ببرند؟

مطمئنا جواب این پرسش خیر است؛ زیرا موهای کرکی از موهای خاص هستند که برای از بین بردن آن‌ها به دستگاه‌های ویژه‌ای نیاز است. در گذشته دستگاه‌هایی که با تکنولوژی‌های قدیمی تولید شده بودند تنها برای از بین بردن موهای تیره و ضخیم کاربرد داشتند و کوچک‌ترین اثر مثبتی بر موهای کرکی به خصوص در افراد دارای پوست روشن نداشتند. به مرور زمان و افزایش نیاز به از بین بردن این نوع مو‌ها، دستگاه‌هایی نیز تولید شد که بتوانند علاوه بر موهای زائد ضخیم و تیره، موهای کرکی را نیز حذف کنند. اگر می‌خواهید اقدام به از بین بردن موهای کرکی صورت و بدن خود کنید، بهتر است بدانید که کدام دستگاه‌ها برای این نوع موها تولید شده است.

دستگاهی با همین هدف که می‌توانیم معرفی کنیم، دستگاه کندلا اکس است که توانسته رضایت بسیاری از مصرف کنندگان را به خود جلب کند. روش‌های الکترولیز و کرم آمپولریتین در فهرست موثرترین روش‌های از بین بردن مو کرکی با استفاده از لیزر بیان کرد.

موهای نازک چگونه با لیزر از بین می‌روند؟

لیزر موهای کرکی کمی مشکل خواهد بود؛ اما به احتمال زیاد پس از انجام مراحل لازم به نتیجه دلخواه خواهید رسید. اغلب متخصصان پیشنهاد می‌کنند لیزر موهای کرکی با استفاده از لیزر کندلا Alexandrite و Nd: Yag و یا ان دی یگ انجام شود. انتخاب هر یک از این روش‌های لیزر با توجه به رنگ و نوع پوست شما تعیین خواهد شد. لازم است مجددا اشاره کنیم طبق گفته متخصصان نتیجه لیزر موهای ضخیم و تیره به مراتب بهتر از نتیجه لیزر موهای نازک و بور خواهد بود. هنگامی که انرژی لیزر به خوبی به ملانین جذب شود، موجب سوختن فولیکول موجود در موی کرکی می‌گردد. لیزر طوری فولیکول مو را می‌سوزاند تا دیگر مویی در آن قسمت رشد نکند. در صورتی که موی زائد ضخیم و تیره باشد لیزر بهتر و با کیفیت بیشتری صورت می‌گیرد.

راه حل رفع موهای کرکی
راه حل رفع موهای کرکی

در صورتی که تصمیم به لیزر موهای کرکی صورت و بدن خود گرفتید، باید به فکر انتخاب کلینیکی معتبر برای انجام این کار باشید. کلینیک زیبایی دکتر خلیلی می‌تواند گزینه مناسبی برای شما باشد. این مرکز زیبایی خدمات لیزر انواع موهای بدن و صورت را ارائه می‌دهد. شما می‌توانید از مشاوره رایگان و راهنمایی پیش از انجام هر عمل زیبایی که توسط کلینیک دکتر خلیلی ارائه می‌شود، نیز بهره‌مند شوید.

لیزر موهای نازک بدن چه عوارض جانبی دارد؟

لیزر نیز مانند سایر روش‌های زیبایی و درمانی دارای عوارض است، با این تفاوت که این روش عوارض کمتری به دنبال دارد. لازم است بدانید افرادی که پوست تیره‌تری دارند اغلب نسبت به دیگران دچار عوارض جانبی بیشتری می‌شوند. همچنین زمان تابش لیزر و طول موج آن نیز در میزان عوارض جانبی آن تاثیر بسیار زیادی می‌گذارد. برخی از عوارض احتمالی این روش از بین بردن موهای کرکی به شرح زیر است.

 • پوسته پوسته شدن
 • التهاب
 • قرمزی
 • در برخی مواقع تغییر رنگ پوست

بیشتر بدانید: همه چیز درباره دستگاه لیزر الکساندرایت و سوپرانو

عوارض جانبی موهای کرکی
عوارض جانبی موهای کرکی

الکترولیز در از بین بردن موهای کرکی بهتر عمل می‌کند یا لیزر؟

از آنجایی که روش الکترولیز جزو روش‌های جدید از بین برنده موهای زائد و کرکی محسوب می‌شود، طبیعتاً بهتر عمل خواهد کرد. به گفته متخصصان انجام لیزر با استفاده از روش الکترولیز موجب می‌شود در قسمتی از بدن که از تحت تاثیر این روش بوده، دیگر هیچ مویی رشد نکند. با وجود فایده بیشتر الکترولیز اغلب مردم ترجیح می‌دهند از لیزر برای از بین بردن موهای زائدشان استفاده کنند؛ چراکه الکترولیز درد بیشتری به همراه دارد و رسیدن به نتیجه دلخواه باید در جلسات بیشتری حضور پیدا کنید. هزینه بیشتر روش الکترولیز نیز در تمایل افراد برای از بین بردن موهای زائد با لیزر بی تاثیر نیست.

لیزر نیز عملکرد خوبی در حوزه از بین بردن موهای کرکی دارد؛ اما بهتر است بدانید که لیزر باید به طور سالانه یا هر چند ماه، تکرار شود، در حالی که معمولا الکترولیز نیازی به تکرار سالانه ندارد. از همین رو برخی افراد برای از بین بردن موهای کرکی‌شان، الکترولیز را از لیزر بهتر می‌دانند. خوب است بدانید در طول لیزر شما دردی احساس نخواهید کرد.

استفاده از الکترولیز در رفع موهای زائد
استفاده از الکترولیز در رفع موهای زائد

سخن پایانی

لیزر یکی از روش‌های از بین برنده موهای زائد بدن است که می‌تواند تاثیر فوق‌العاده‌ای بر کاهش میزان رشد این نوع موها داشته باشد. گاهی افراد از وجود موهای کرکی بر صورت و بدن خود رضایت ندارند و مایل‌اند با استفاده از لیزر آن‌ها را از بین ببرند. ما در این مقاله به تاثیر این روش بر از بین رفتن موهای کرکی پرداختیم و راهنمای جامعی از آن را در اختیار شما قرار دادیم. همان‌طور که بیان شد لیزر با استفاده از روش و دستگاهی خاص می‌تواند در حذف موهای کرکی موثر باشد؛ اما نکاتی وجود دارد که باید با توجه به آن‌ها، روش مناسب لیزر را انتخاب نمود. مشورت با پزشک متخصص بهترین راه برای انتخاب روش درست است. امیدواریم که مطالب بیان شده برای شما مفید بوده باشد.

 

سوالات متداول

چه نوع مویی برای لیزر موهای زائد بهتر نتیجه می‌دهد؟

افرادی که موهایشان از ملانین بیشتری برخوردار است، از لیزر موهای زائد بهتر نتیجه می‌گیرند. دلیل این موضوع هدف قرار دادن این ماده در مو توسط لیزر است که موجب به وجود آمدن حرارت و در نتیجه سوختن ریشه مو می‌شود؛ بنابراین اگر میزان ملانین کم باشد، حرارت ایجاد نشده و ریشه نمی‌سوزد.

معمولا چند نوبت برای لیزر موهای کرکی کافی است؟

معمولا برای رسیدن به نتیجه مطلوب باید بین 8 تا 12 جلسه لیزر انجام شود. پس از آن نیز در هر سال به 1 یا 2 بار جلسه یادآور نیاز خواهید داشت. از آنجایی که لیزر موهای کرکی سخت‌تر انجام می‌شود ممکن است تعداد جلسات بیشتر هم شود.

حد فاصل جلسات لیزر موهای کرکی چقدر است؟

بین جلسات لیزر موهای کرکی صورت و بدن باید سه تا شش هفته فاصله وجود داشته باشد. زمان دقیق، متناسب با دستگاه مورد استفاده، مو و پوست شما تعیین خواهد شد.

لیزر موهای کرکی نسبت به موهای ضخیم دردناک‌تر است؟

خیر، با پیشرفت تکنولوژی و تولید دستگاه‌های جدیدتر که دارای سیستم خنک کننده ACC و DCD هستند، هنگام لیزر موهای کرکی درد و ناراحتی بسیار کم خواهد بود. سیستم مذکور اسپری کریوژن دارد و پیش و پس از هر پالس لیزر، هوای خنک از آن دمیده می‌شود.

آیا لیزر موهای کرکی که رنگ بلوند، قرمز یا خاکستری دارند را هم می‌تواند از بین ببرد؟

به طور کلی در صورتی لیزر بر از بین بردن موهای کرکی تاثیر گذار خواهد بود که پوست روشن و موها تیره رنگ باشند؛ بنابراین نمی‌تواند لیزر را روش مناسبی برای حذف موهای کرکی بلوند، قرمز یا خاکستری به دلیل نداشتن ملانین کافی، دانست.

لیزر مو چگونه روی موهای کرکی تاثیر می‌گذارد؟

لیزر که یک نوع پرتو است، ملانین یا رنگ‌دانه‌های موهای کرکی را هدف قرار داده و به آن‌ها انرژی منتقل می‌کند. اگر میزان ملانین کافی باشد، این انرژی به ریشه مو می‌رسد آن را می‌سوزاند. نتیجه این اتفاق جلوگیری از رشد مجدد مو در قسمت‌های لیزر شده است.

آیا لیزر موهای کرکی باعث ضخیم‌تر و تیره‌تر موها می‌شود؟

در حقیقت این اتفاق ممکن است رخ دهد؛ اما زمانی که اپراتور تخصص کافی در زمینه کار با دستگاه لیزر را نداشته باشد. اگر این فرد نتواند متناسب با موی کرکی، فرکانس، شدت انرژی و تعداد پالس را تنظیم کند، موهای ضخیم‌تر و تیره‌تری به جای موی کرکی رشد خواهد کرد.

آیا موهای کرکی که بعد از لیزر تیره و ضخیم شده‌اند با لیزر مو از بین می‌روند؟

بله از بین می‌روند؛ اما باید تعداد جلساتی که برای از بین بردن موهای کرکی تعیین شده بود، افزایش پیدا کند. از طرفی لیزر بر موهای ضخیم و تیره بهتر جواب می‌دهد؛ بنابراین بین 4 تا 5 جلسه، این موهای زائد از بین خواهند رفت.
هنوز امتیازی ثبت نشده

چقدر این مقاله برای شما مفید بود؟

مشاهده بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا