مقالات مرتبط با خدمات مو و ابرو

همه چیز در مورد فولیکول مو و آناتومی آن

فولیکول مو چیست؟

مو یکی از مهمترین عناصر زیبایی در چهره انسان است و مهمترین وظیفه آن محافظت از بدن در برابر نور آفتاب، ساییدگی است. برای مثال، موی ابرو از رفتن عرق پیشانی در چشم جلوگیری می ‌کند. فولیکول بخشی از ساختار مو است. اگر قصد کاشت مو دارید قطعا بارها کلمه فولیکول به گوشتان خورده است. در تعریف ساده فولیکول یک بخش مهم از ساختار مو در جانداران است که باعث ایجاد و رشد مو می‌ شود. فولیکول ها شبیه به کیسه‌ های لوله ‌ای هستند که ریشه مو در آن رشد کرده و بلند می ‌شود تا از پوست بیرون بزند.
طبق تحقیقات، به طور متوسط در بدن هر انسان در حدود 5 میلیون فولیکول مو وجود دارد و از این میزان موجود، در حدود صد هزار آنها در پوست سر هستند. در مورد میزان و تعداد فولیکول ها، باید به این نکته توجه داشت که عامل مهمی همچون ژنتیک بر تعداد این فولیکول ها می تواند تاثیر گذار باشد.

فولیکول مو چیست

مراحل رشد و ساختار فولیکول مو

رشد موها در مراحل مختلفی صورت می گیرد که در تمام این پروسه، فولیکول های مو، اصلی ترین عامل بر نحوه ی رشد می باشند که برای درک بهتر از اینکه فولیکول مو چیست، مراحل را برای شما شرح داده ایم:

 • مرحله نخست: آناژن، این مرحله ابتدایی ترین مرحله رشد مو می باشد که آن را به عنوان مرحله تکثیری می شناسیم.
 • مرحله بعدی: کاتاژن، این مرحله فاز توقف نام دارد.
 • مرحله ی آخر: تلوژن، که این فاز در حقیقت استراحتی است برای تارهای موجود که در مراحل قبلی ساخته شده اند.

مرحله آناژن

آناژن در واقع ابتدایی ترین مرحله برای رشد موها می باشد که آن را به عنوان رشد فعال فولیکول مو می شناسیم. مادامی که رشد مو در این مرحله اولیه قرار دارد ریشه مو به سرعت به قسمت های مختلف تقسیم می گردد و می توان گفت که در هر 28 روز، 1 سانتی متر رشد در این موهای به تازگی شکل گرفته، اتفاق می افتد. موهای پوست سر در این فاز فعال رشد، بین 2 تا 7 سال باقی می ماند. می توان گفت که این دوره به ژنتیک هر فرد بستگی دارد و مدت زمان گفته شده در همه افراد یکسان نیست و در پایان این مرحله، سیگنالی ناشناخته سبب می شود تا فولیکول مو از فاز آناژن خارج شده و وارد فاز و یا مرحله کاتاژن شود.

 

مرحله کاتاژن

پایان مرحله آناژن، آغاز مرحله کاتاژن است که می توان آن را مرحله ای کوتاه بر شمرد که ورود به این مرحله به معنای پایان رشد فعال مو می باشد. این مرحله برای تکمیل شدن به مدت زمان دو تا سه هفته نیاز دارد، در این مرحله عمل بهره گیری از خون متوقف شده و سلول هایی شکل می گیرند که بتوانند تارهای مویی جدیدی را به وجود آورند. در این مرحله گره ای سخت در انتهای هر تار مو شکل می گیرد که رنگ آن سفید می باشد.

 

مرحله تلوژن

مرحله تلوژن را در مراحل رشد مو به عنوان فاز استراحت فولیکول مو می شناسند که در آن موهای مرده از سطح پوست خواهند ریخت تا مرحله ابتدایی که همان مرحله آناژن می باشد کار خود را از ابتدا آغاز نماید باید گفت که کاهش 50 تا 100 عدد تار مو از کف سر در هر روز کاملا طبیعی می باشد.

علل ریزش مو

بالا رفتن سن، مصرف داروها، تغذیه نامناسب، مشکلات و بیماری‌ های هورمونی، بیماری ‌های وراثتی، اختلال در چرخه رشد مو، تغییر فعالیت میتوزی و … همه می ‌توانند دلایل ریزش شدید مو باشند. از طرفی با بالا رفتن سن ریزش مو بیشتر شده و سرعت رشد موها کاهش می ‌یابد.
به همین دلیل اگر فردی به هر دلیلی دچار ریزش مو و طاسی شود باید به پزشک مراجعه کرده تا پزشک با انجام آزمایشات مختلف دلیل ریزش مو را پیدا کرده و آن را درمان کند. در بسیاری مردان بخصوص اگر سن آن ها بالا باشد و ریزش مو الگوی خاصی داشته باشد کاشت مو بهترین راه حل برای درمان خواهد بود زیرا سریعترین و بهترین نتیجه را خواهد داشت. با این حال در برخی دلایل ریزش مو متفاوت بوده یا سن مناسب را برای کاشت ندارند یا حتی بانک موی مناسبی برای کاشت مو ندارند.

علل ریزش مو و شناخت فولیکول مو

روش های تقویت فولیکول مو

عدم استفاده از حرارت زیاد

سشوار، اتوی مو، فرهای داغ و سایر ابزارهای حالت دهنده حالت دهنده می‌ توانند بر موهای شما تأثیر منفی بگذارند، به‌خصوص اگر موهای شما خشک یا مستعد شکستگی باشد. گرمای بیش از حد می تواند موهای شما را ضعیف کند. برای محدود کردن آسیب ناشی از خشک شدن مو، محققان طبق تحقیقات انجام شده، توصیه می کنند سشوار را در فاصله ۶ اینچی از سطح موهای خود نگه دارید و سشوار را در حال حرکت نگه دارید و روی یک نقطه متمرکز نکنید.
سشوار کشیدن و سایر جلسات حالت دهی حالت دهنده را به دو یا سه بار در هفته محدود کنید تا موهای شما بین هر جلسه زمان بازیابی داشته باشند. خشک کن و سایر وسایل حالت دهنده را روی حرارت کمتری قرار دهید تا احتمال آسیب موها کاهش یابد. همچنین ممکن است بخواهید از یک محصول محافظ حرارتی روی موهای خود استفاده کنید تا آسیب را به حداقل برسانید.

 

افزایش مصرف ویتامین

موهای شما مانند بقیه قسمت های بدن بدن به ویتامین ها و مواد معدنی خاصی نیاز دارند تا سالم و قوی باشند. کمبودهای تغذیه ای ممکن است با ریزش مو ارتباط داشته باشد. ویتامین ها و مواد معدنی که ممکن است برای رشد مو اهمیت بیشتری داشته باشند به شرخ زیر است:

 • ویتامین A در سیب زمینی شیرین، هویج، کدو، اسفناج، شیر، تخم مرغ و ماست موجود است.
 • ویتامین B به ویژه بیوتین: در زرده تخم مرغ، جگر، ماهی آزاد، آووکادو، آجیل و دانه ها و محصولات لبنی یافت می ‌شود.
 • ویتامین C منابع خوب شامل مرکبات، توت فرنگی و فلفل دلمه ای است.
 • ویتامین D در ماهی های چرب، زرده تخم مرغ و غذاهای غنی شده مانند شیر و آب پرتقال وجود دارد.
 • ویتامین E منابع خوب شامل تخمه آفتابگردان، بادام، اسفناج و آووکادو است.
 • آهن: در تخم مرغ، گوشت قرمز، عدس و اسفناج یافت می ‌شود.
 • روی: منابع خوب شامل گوشت گاو، تخمه کدو و عدس است.
افزایش مصرف ویتامین برای فولیکول مو
فولیکول مو و افزایش ویتامین

استفاده از شامپو را کاهش دهید

تمیز نگه داشتن موهای شما بسیار مهم است. اما اکثر شامپوها از موادی استفاده می کنند که روغن طبیعی موهای شما را از بین می ‌برد تا چربی را کاهش داده و آلودگی را از بین ببرد. مگر اینکه موهای شما بسیار چرب باشد، احتمالاً می‌ توانید بجای هر روز به دو تا سه بار در هفته شستشو با شامپو را کاهش دهید. شستن مکرر موها ممکن است باعث خشک شدن آن ها شود و احتمالاً ساقه مو را ضعیف کند.

 

ماساژ پوست سر

افزایش گردش خون در پوست سر شما ممکن است به سلامت و وضعیت پوست سر شما کمک کند و همچنین جریان خون را در فولیکول های مو افزایش دهد. بر اساس یک مطالعه کوچک در سال ۲۰۱۶، یک ماساژ روزانه ۴ دقیقه ای پوست سر ممکن است توانایی افزایش ضخامت و استحکام مو را در طول زمان داشته باشد. می توانید با اعمال فشار به صورت دایره ای با نوک انگشتان خود به مدت چند دقیقه پوست سر خود را ماساژ دهید. می توانید این کار را روی موهای خشک یا زمانی که موهای شما خیس است درست قبل از استفاده از شامپو انجام دهید.

ماساژ پوست سر برای فولیکول مو
فولیکول مو و ماساژ پوست سر

ماسک زرده تخم مرغ

زرده تخم مرغ حاوی همان پروتئین هایی است که فولیکول مو نیاز دارد و طبق یک مطالعه معتبر در سال ۲۰۱۸، پپتیدهای موجود در زرده تخم مرغ ممکن است به تحریک رشد مو کمک کند. زرده تخم مرغ همچنین دارای چندین ماده مغذی ضروری است که به منبع مو و رشد موهای سالم مرتبط هستند، از جمله ویتامین A و D ، بیوتین.

کوتیکول مو و انواع قسمت های آن

کوتیکول در واقع یکی از سه لایه ساختمان هر تار مو است. این سه بخش عبارتند از: مدولا، کورتکس و کوتیکول.

 • مدولا بخش مرکزی تار مو است که بافت نرمی دارد. جالب است بدانید این بخش فقط در موهای ضخیم وجود دارد. یعنی در موهای نازک خبری از مدولا نیست. مدولا توسط کورتکس پوشانده می‌ شود.
 • کورتکس بخش میانی مو است که بیشترین حجم آن را نیز به خود اختصاص می ‌دهد. این بخش به طور عمده از کراتین تشکیل شده است. همچنین ملانین که رنگدانه طبیعی مو است در کورتکس قرار دارد. و اما کوتیکول دو لایه مدولا و کورتکس را در بر می‌ گیرد.
 • کوتیکول از سلول‌ های کراتین که بر روی هم قرار گرفته ‌اند، تشکیل می‌ شود . این سلول‌ ها در یک الگوی رو به پایین و شبیه به فلس بر روی مو قرار دارند. با بسته ماندن سلول ‌های کوتیکول، مو در برابر آسیب ‌های خارجی محافظت می‌ شود. این در شرایطی است که رطوبت می ‌تواند به راحتی به تار مو وارد شده یا از آن خارج شود.
انواع قسمت های فولیکول مو

ملانین مو چیست؟

ملانین، رنگدانه ای طبیعی است که رنگ مو را تعیین می کند. هنگامی که تولید این رنگدانه کاهش پیدا کند، مو خاکستری یا سفید خواهد شد؛ و به همین دلیل افراد زیادی به دنبال راه هایی برای افزایش میزان تولید ملانین، پیشگیری از سفید شدن مو و بازگرداندن رنگ اصلی موهایشان هستند.
رنگ موی شما با توجه به نوع و میزان ملانین موجود در موهایتان مشخص می شود. نوع ملانین موجود در موها تا حد بسیار زیادی به عوامل ژنتیکی بستگی دارد. هر فرد ممکن است یکی از دو نوع ملانین زیر را داشته باشد:

 • یوملانین باعث تشکیل رنگ های تیره می شود.
 • فئوملانین باعث تشکیل رنگ های روشن می شود.

گرافت مو چیست؟

گرافت یا پیوند در پزشکی برای توصیف قطعه‌ ای از بافت زنده که از بدن خارج می ‌شود، استفاده می ‌گردد. این گرافت‌ ها پس از خروج از جای اصلی خود، در قسمت دیگری از بدن برای ترمیم قرار می ‌گیرند. گرافت در بخش ‌های مختلف پزشکی مانند ترمیم پوست پس از سوختگی، ترمیم پستان پس از بهبودی سرطان و یا ترمیم قسمت‌ های آسیب ‌دیده در اثر تصادف یا ضربه استفاده می‌ شوند. به عبارت بهتر استفاده از گرافت ‌ها در زیبایی فرد نقش بسیار موثری دارند.

گرافت مو هم همانند سایر پیوندها شامل برداشتن فولیکول‌ های موی سالم و پیوند آن‌ ها به منطقه دیگری که فولیکول ‌های آن زنده نیستند، اطلاق می ‌شود. گرافت مو را می‌ توان از هر قسمت بدن گرفت. اما به‌ طور معمول از موهای موجود در ناحیه پشت پوست سر گرفته می ‌شوند. زیرا موهای این قسمت نسبت به سایر موها پایداری بیشتری دارند.

گرافت مو چیست در فولیکول مو

دانستنی: کاشت مو یکی از روش های موثر برای بازگردانی زیبایی و کسب اعتماد به نفس دوباره است.

چگونه فولیکول مو را زنده کنیم؟

 • پوست سر خود را با مخلوطی از روغن بادام و رزماری و اسانس نعناع ماساژ دهید. سه یا چهار قطره از اسانس نعناع و رزماری را به یک قاشق غذاخوری روغن بادام اضافه کنید و پوست سر خود را دو بار در روز با این ترکیب ماساژ دهید. به گزارش مرکز پزشکی دانشگاه مریلند، این ترکیب منجر به رویش مجدد موها و رشد آنها خواهد شد.
 • پزشکان طب سنتی برای تحریک فولیکول های مو ماساژ پوست سر با آب گزنه تازه را توصیه می کنند.
 • پوست سر و موهای خود را فقط هفته ای یک بار با شامپوهای قوی بشویید. برای شست و شوی روزانه موها از شامپوهای ملایم استفاده کنید. استفاده روزانه از شامپوهای قوی باعث خشک و خشن شدن موهایتان می شود.
 • به اندازه کافی میوه و سبزیجات سبز و زرد استفاده کنید. پروتئین بیشتری مصرف کنید. گاهی کمبود پروتئین علت کمی رشد مو است.
 • روزانه از مکمل های ویتامین ب استفاده کنید. ویتامین های گروه ب و بخصوص بیوتین برای رشد موها و جلوگیری از ریزش موها بسیار ضروری هستند.

سوالات متداول

آیا با کندن مو امکان رشد مو مجدد در آن قسمت وجود دارد؟

بله، در بیشتر مواقع این اتفاق خواهد افتاد، هنگامی که شما یک مو را از سطح پوست بیرون می کشید (مانند آنچه به هنگام اصلاح ابرو و یا ابرو برداشتن شاهد آن هستیم) آن مو در واقع از ریشه بیرون کشیده می شود ولی فولیکول مو همچنان بر زیر پوست باقی خواهد مانند و دوباره شاهد رشد مو در همان قسمت خواهیم بود، اما این اتفاق مادامی اتفاق می افتد که به فولیکول مو صدمه ای وارد نشود صدمه دیدن فولیکول مو سبب خواهد شد تا دیگر شاهد رشد مجدد موها در آن قسمت نباشیم.

c

آیا روند رشد تمام فولیکول های بدن، یکنواخت است؟

توزیع فولیکول ها در تمامی نقاط پوست یکسان نیست. برای مثال این فولیکول ها در کف دست و یا کف پای انسان ها دیده نمی شوند، در حالی که وجود آنها در کف سر، زیر بغل، ناحیه دستگاه تناسلی دیده می شود که البته بیشترین میزان آن را در کف سر مشاهده می توان مشاهده کرد که کمبود آن ها در همین ناحیه و یا عملکرد نادرست آنها برای افراد می تواند عواقبی داشته باشد و در زیبایی ظاهری آنها تاثیر گذار باشد.

چرا موهای انسان با گذشت زمان سفید یا خاکستری می شود؟

مو زمانی خاکستری یا سفید می شود که ملانوسیت ها ملانین کمتری تولید کنند، یا تولید رنگدانه ها به کلی متوقف شود. بهترین راه برای افزایش تولید ملانین و در نتیجه پیشگیری از سفید شدن مو، مصرف غذاهای سالمی است که مقادیر بالایی از آنتی اکسیدان، پروتئین و مس دارند. تحقیقات نشان داده است که مصرف ویتامین های B6 و B12 نیز می تواند سبب پیشگیری از سفید شدن موها شود.

مشاهده بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا