مقالات مرتبط با روش های غیرجراحی

انواع روش های رفع غبغب + نکات 100% کاربردی

رفع چربی های اضافی غبغب با هایفوتراپی، اولتراسوند کویتیشن و لیزر آر اف

بسیاری از ما در نقطه تلاقی چانه و گردن با مشکل چربی اضافی روبرو هستیم که در اصطلاح با آن غبغب گفته می شود. غبغب را به سختی می‌ توان با رژیم غذایی و ورزش کردن از بین برد، به علت که بوجود آمدن غبغب ارثی است و از بین بردن آن با این روش‌ ها عملاً ممکن نیست. خوشبختانه روش رفع غبغب غیرجراحی برای کاهش غبغب وجود دارد که با بهره ‌گیری از آنها می ‌توان خط فکی خوش ‌تراش و صاف داشت.

تحمل غبغب بدفرم که زیبایی صورت را خدشه‌ دار می‌کند، بسیار سخت و ناراحت کننده است. غبغب چه ارثی باشد یا چربی زائد، در برابر رژیم لاغری و ورزش مقاوم است و می‌ توان به روش ‌های گوناگون آن را از بین برد تا ناحیه چانه خوش تراش و صاف شود. متخصص زیبایی بهترین روش رفع غبغب را با توجه به شرایط و ترجیح بیمار در نظر می گیرد. از راه ‌های از بین بردن غبغب می‌ توان هایفوتراپی، مزوتراپی، کویتیشن، رادیوفرکانسی (آر اف) را نام برد.

انواع روش های رفع غبغب
انواع روش های رفع غبغب

غبغب

غبغب یا در اصطلاح پزشکی لایه چربی ساب ‌منتال یا آرواره‌ ای به جمع شدن چربی اضافه در ناحیه تلاقی آرواره و چانه گفته می ‌شود که فرم چانه را به شکل ناخوشایندی تغییر می ‌دهد. اگر چه غبغب عموماً یکی از نتایج چاقی است، با این حال غبغب در افراد لاغر و با اندام متناسب هم دیده می ‌شود.

زاویه گردن و صورت در دوران جوانی حدود ۱۱۸ درجه است، اما این زاویه در اثر انباشته شدن چربی در ناحیه زیر چانه کاهش قابل ملاحظه‌ ای پیدا می کند و حالت فرورفتگی و گودی خوشایند گردن را کمتر می ‌کند. غبغب درآوردن و نامشخص شدن خط فک یکی از نشانه ‌های بالا رفتن سن نیز محسوب می ‌شود.

علل ایجاد غبغب

غبغب نتیجه جمع شدن چربی اضافی و شل شدن و افتادگی پوست گردن در زیر چانه است. چاقی، ژنتیک یا بالا رفتن سن از عامل‌ های ایجاد غبغب به شمار می‌ آید. غبغب صرف نظر از دلیل ایجاد آن زیبایی صورت و اعتماد به نفس را تحت ‌الشعاع قرار می‌ دهد.

متقاضیان مناسب درمان غبغب

اگر از داشتن غبغب ناراحت هستید و احساس می ‌کنید که اعتماد به نفس و زیبایی صورتتان کاهش یافته است، متقاضی مناسبی برای امتحان روش رفع غبغب هستید. شرایط زیر معمولاً درباره متقاضیان رفع غبغب صدق می ‌کند:

  • داشتن چربی اضافی زیر چانه که با ورزش کردن از بین نمی‌ رود.
  • تمایل به داشتن چانه‌ ای خوش فرم ‌تر
  • در پیش گرفتن یک سبک زندگی سالم

مزایای درمان

  • محکم و کشیده شدن پوست چانه
  • نتایج آنی و بلند مدت
  • درمان غبغب راحت و بدون درد
  • جوانسازی پوست چانه
  • غیرتهاجمی و غیرجراحی
  • بهبود گردش خون و افزایش اکسیژن‌ رسانی به پوست

روش های رفع غبغب

هایفو(هایفوتراپی)

این روش یکی از بهترین و موثرترین روش های درمان غبغب غیرجراحی است که دوران بهبود کوتاهی نیز دارد. هایفوتراپی بر پایه عبور دادن پرتوهای مافوق صوت متمرکز و با شدت بالا از پوست به شیوه ‌ای کنترل شده مبتنی است. هایفو آسیب کنترل شده ای را به لایه‌های داخلی عمقی‌ تر پوست وارد می‌ کند.

بافت ‌های شل و افتاده در واکنش به این آسیب‌ دیدگی و در اثر متلاشی شدن لایه چربی زیرپوستی سفت و منقبض می ‌شوند. این نوع آسیب کنترل شده و تجزیه شدن همزمان چربی زیرپوستی باعث تولید کلاژن جدید می‌ شود. هایفوتراپی علاوه براین که غبغب را کوچک می‌ کند، به دلیل تحریک تولید کلاژن جدید باعث جوانسازی صورت هم می ‌شود.

هایفو درمانی بسیار ایمن و با دوران بهبود بسیار کوتاه است که حدقل آسیب را به لایه‌های فوقانی درم و اپیدرم  هم وارد نمی‌ کند. یک جلسه هایفوتراپی بسته به ناحیه تحت درمان ۳۰ تا ۹۰ دقیقه طول می ‌کشد. یک جلسه درمان برای از بین بردن غبغب کافی است و پس از آن نیازی به استراحت کردن نیست.

روش رفع غبغب هایفوتراپی
روش های رفع غبغب – هایفوتراپی

ایمنی هایفو

از آنجایی که هایفوتراپی برای از بین بردن غبغب آسیب‌ هایی کنترل شده را با عبور دادن پرتوهای متمرکز اولتراسوند وارد می‌ کند، درمانی بسیار ایمن است.

ماندگاری نتایج هایفو

از آنجایی که هایفو مبتنی بر تغییر شکل و سفت کردن بافت ‌ها است، نتایج نهایی آن پس از گذشت یک تا دو ماه قابل مشاهده است. یک جلسه کافی است تا نتایجی با ماندگاری یک تا یک و نیم سال به دست آید. اگر بیمار از پوست خود مراقبت های لازم را به عمل بیارد، رژیم غذایی مناسب و سبک زندگی سالمی داشته باشد، نتایج ماندگارتر نیز خواهد شد.

مزوتراپی

در مزوتراپی چندین تزریق ساده برای از بین بردن ناحیه ‌های موضعی کوچک چربی انجام می‌ شود. فرایند متلاشی کردن چربی در اصطلاح لیپولیز نام دارد. متخصص، محلولی را مستقیماً در لایه های چربی و بافت پیوندی تزریق می‌ کند. این تزریق برای برداشتن غبغب بدون درد است، با این حال برخی بیماران ترجیح می ‌دهند که قبل از تزریق از کرم بی ‌حسی موضعی استفاده شود.

داروی تزریقی باعث واکنشی شیمیایی در بدن می‌ شود که در کنار فیزیولوژی بدن به سخت شدن دیواره سلول ‌های چربی و از بین رفتن ناحیه ‌های موضعی چربی منجر می‌ انجامد. نتیجه مزوتراپی سه هفته پس از درمان مشخص می ‌شود. چند جلسه درمان در فواصل چهار تا شش هفته‌ ای انجام می ‌شود تا نتیجه‌ ای رضایت‌ بخش حاصل شود.

روش رفع غبغب مزوتراپی
روش های رفع غبغب – مزوتراپی

اولتراسوند کویتیشن

اولتراسوند کویتیشن یک روش غیرجراحی ملایم و جدید است که به منظور از بین بردن چربی اضافی در ناحیه‌ های معینی از بدن اعمال می شود. کویتیشن هم یکی از ایمن ‌ترین روش‌ های رفع غبغب است. طول موج مافوق صوت به سرعت گسترش می‌ یابد و دیواره غشاء سلول‌ های چربی را مرتعش و منقبض می ‌کند؛ در نتیجه حباب هوای کوچکی داخل سلول ایجاد می‌ شود. سپس حباب هوا بعث منفجر شدن دیواره سلولی می شود و به این ترتیب تری گلیسیرید داخل سلول در مایع میان سلولی اطراف آزاد می ‌شود.

کویتیشن فقط و فقط بر سلول ‌های چربی اثر می‌ گذارد که ضعیف‌ تر از سلول های دیگر هستند و کوچک ترین آسیبی به بافت‌ های اطراف وارد نمی‌ کند. تری گلیسیرید به گلیکول و اسیدهای چربی تبدیل می ‌شود، گلیکول به جریان خون وارد می ‌شود و به عنوان منبع انرژی مصرف می‌ شود. سیستم لنفاوی نیز اسیدهای چرب را جذب و برای استفاده یا دفع به کبد منتقل می ‌کند.

روش رفع غبغب اولتراسوند کویتیشن
انواع روش های رفع غبغب – اولتراسوند کویتیشن

رادیوفرکانسی

در رادیوفرکانسی (آر اف) ناحیه‌ های چربی موضعی مانند غبغب با تابش انرژی گرم شده و سلول‌ های چربی مورد نظر پس از جذب گرما در فرایندی موسوم به آپوپتوز یا خودمرگی از بین می‌ روند. سپس این مواد توسط سیستم لنفاوی جذب، در کبد فراوری و در نهایت به صورت ادرار از بدن دفع می‌ شود.

از آنجایی که سلول‌ های چربی دفع می‌ شود، اثر لاغری موضعی دائمی خواهد بود. اکثر بیماران، در طول درمان حس می ‌کنند که گویی یک پد گرم کننده بزرگی روی آن ناحیه قرار گرفته است. اگر چه پوست گرم و صورتی می ‌شود، اما رادیوفرکوئنسی (RF) به هیچ وجه دردناک نیست. نتایج نهایی معمولاً یک تا دو ماه پس از آخرین جلسه درمان قابل مشاهده است.

روش رفع غبغب رادیوفرکانسی
انواع روش های رفع غبغب – رادیو فرکانسی

سخن آخر

در این مطلب به طور کامل با علل ایجاد و روش رفع غبغب آشنا شدیم و به شیوه های مختلف رفع آن بدون جراحی پرداختیم. همچنین به این نکته باید توجه داشته باشید که انتخاب دکتر پوست متخصص و با دانش تاثیر بسزایی در نتیجه درمان دارد. امیدواریم با خواند این مطلب اطلاعات لازم در خصوص درمان غبغب بدون جراحی را به دست آورده باشید.

 

سوالات متداول

بهترین روش رفع غبغب چیست؟

لیفت گردن، لیپوساکشن و کویتیشن از بهترین روش های رفع غبغب هستند و رضایت زیادی در بین زیباجویان دارد.

آیا استفاده از کرم موجب رفع غبغب می شود؟

کرم‌های متنوعی برای رفع غبغب در بازار وجود دارد که تاثیر بسیار کمتری نسبت به روش های هایفوتراپی، لیزر آر اف و… دارد.
هنوز امتیازی ثبت نشده

چقدر این مقاله برای شما مفید بود؟

مشاهده بیشتر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا