مقالات مرتبط با جراحی زیبایی

هر آنچه باید درمورد لابیاپلاستی بدانید!

بهبود ظاهر لابیای شما، کاهش ناراحتی فیزیکی یا به عنوان بخشی از جراحی تایید جنسیت

فهرست محتوا نمایش

به روز رسانی شده در تاریخ  1401/09/15- 2022/12/06

اگرچه جراحی پلاستیک بسیار رایج است، افراد بسیار کمی در مورد لابیاپلاستی چیزی شنیده اند . ممکن است نام آن را شنیده باشید، اما ممکن است اصلاً ندانید که چیست و کدام قسمت از بدن درگیر است.

خوب، اگر اینجا هستید، شاید بخواهید اطلاعات خود را بالا ببرید. در این مقاله به شما اطلاعاتی در مورد لابیاپلاستی و آنچه که مستلزم آن است ارائه خواهیم داد.

لابیاپلاستی چیست؟

امروزه علاوه بر توجه به زیبایی ظاهر، زیبایی اندام های بدن نیز به صورت چشمگیر مورد توجه قرار گرفته است. یکی از مواردی که توجه خانم ها را به خود جلب نموده است، زیبایی ظاهری اندام جنسی است. اندام جنسی زنان از قسمت های مختلفی تشکیل شده است.
یکی از این قسمت ها لابیا نام دارد. لابیا، یک اندام گوشتی مانند است که از اعضای داخلی دستگاه تناسلی زنان مانند کلیتوریس و دهانه واژن محافظت می کند.
در برخی خانم ها به دلایل متفاوتی لابیاهای دستگاه تناسلی بزرگ، بدشکل و بد رنگ شده و در نتیجه منجر به تحریک جنسی مزمن، قابل دیدن بودن از روی لباس های تنگ و حتی عدم اعتماد به نفس حین برقراری رابطه جنسی می شود.
در این شرایط خانم ها درصدد اصلاح این مشکل ساختاری بر می آیند. عمل جراحی که به اصلاح این مشکل می پردازد، عمل لابیاپلاستی نام دارد. در این عمل لبه های داخلی و یا خارجی واژن کوتاه شده و اصلاح می گردد.

در طول لابیاپلاستی و بسته به دلیل انجام آن، جراح شما یکی از موارد زیر را انجام می دهد:

 • مقداری از بافت لابیا را برای کاهش اندازه آن جدا می کند.
 • یک ماده پرکننده یا چربی به لابیا تزریق می کند تا آن را بزرگ کند.
 • لابیا را از بافت دیگر بازسازی می کند.
لابیاپلاستی چیست؟
لابیاپلاستی چیست؟

بیهوشی برای لابیاپلاستی

لابیاپلاستی یک جراحی سرپایی است. این روش را می توان در عرض یک ساعت به صورت جداگانه یا با سایر جراحی های زیبایی انجام داد. بسته به طرح درمانی که با جراح پلاستیک شما صحبت می شود، می توان آن را تحت بی حسی موضعی یا بیهوشی عمومی انجام داد.

چه کسانی کاندیدای مناسب برای عمل لابیاپلاستی هستند؟

 • افرادی هستند که به دلیل لابیاهای بزرگ نمی توانند دوچرخه سواری کنند و با با این نوع فعالیت ها دچار سوزش، خارش و درد می شوند اینها افرادی هستند که مناسب جهت لابیاپلاستی و کوچک کردن لابیاها هستند.
 • افرادی که به دلیل بزرگی لابیاها در حین رابطه جنسی دچار سوزش و درد می شوند، نیاز به کوچک کردن لابیاها و لابیاپلاستی دارند.
 • در افرادی که لابیاهای بزرگی دارند پوشیدن شلوار و لباس های تنگ سبب ایجاد مشکلاتی از جمله سوزش و درد می شود که آزار دهنده است در این افراد نیز با کوچک کردن لابیاها و لابیاپلاستی می توان به برطرف شدن مشکلاتشان کمک کرد.
 • عفونت های مکرر در افرادی که لابیاهای بزرگی دارند آزاردهنده است برای رفع عفونت مکرر در این افراد نیز لابیاپلاستی یا عمل کوچک کردن لابیاها می تواند بسیار کمک کننده و موثر باشد.
 • در صورت غیر قرینگی لابیاها نیز انجام لابیاپلاستی کمک کننده است.
 • همچنین در افرادی که لابیاها بسیار تیره دارند می ‌توان با کوچک کردن لابیا و برداشتن نواحی تیره به حذف تیرگی لابیاها کمک کرد.
 • افرادی که به هر دلیلی از لابیاهای بزرگ خود راضی نیستند و دچار مشکلاتی هستند می توانند عمل لابیاپلاستی را انجام دهند.

چه کسانی نباید عمل زیبایی واژن انجام ندهند؟

 • سنین کمتر از 18 سال
 • سنین بالای 55 سال
 • بانوان باردار

چرا باید عمل لابیاپلاستی (عمل زیبایی واژن) انجام داد؟

خیلی از افراد تصور دارند، عمل لابیاپلاستی یک جراحی غیر ضروری است؛ یا قضاوت های نادرست در مورد بانوانی که این جراحی را انجام داده اند، می کنند که به دلیل نداشتن اعتماد به نفس این جراحی را انجام می دهند.
در صورتی که خیلی از خانم ها تنها به دلیل مشکلاتی که لابیا های بزرگ برای آن ها ایجاد کرده است از جمله احساس درد، ناراحتی در زمان ورزش کردن، دوچرخه سواری، پوشیدن لباس تنگ، عفونت مکرر، خارش، تحریک مداوم و… کاندید عمل لابیاپلاستی می شوند.
لابیاپلاستی هم از جهت زیبایی و هم از جهت درمانی کاربرد دارد، همانطور که گفته شد خیلی از افراد به دلیل برطرف کردن مشکلاتی که، لبیا های بزرگ دلیل آن است اقدام به جراحی می کنند و خیلی از بانوان دیگر تنها به دلیل جنبه زیبایی لابیاپلاستی را انجام می دهند.

چرا باید عمل لابیاپلاستی انجام داد؟
ضرورت عمل لابیاپلاستی

رایج ترین روش های لابیاپلاستی

لابیا ماژور

لابیا ماژور یا لابیای بیرونی دو لایه پوستی است که از تپه ونوس روی استخوان شرمگاهی تا ناحیه پرینه ادامه دارد. که وظیفه پوشش دهی و محافظت از ساختارهای حساس و داخلی مانند دهانه واژن، لابیا مینورا و کلیتوریس را بر عهده دارد.

لابیا ماژور
لابیا ماژور

لابیا مینور یا لابیا داخلی

دو لایه پوست در هر سمت دهانه واژن است که بین لابیا ماژور قرار دارد. لابیا مینور از نظر رنگ و اندازه در بین خانم ها متفاوت است. لابیا مینور از کلیتوریس به سمت پایین در هر دو طرف دهانه واژن کشیده شده است.

لابیا مینور
لابیا مینور

عمل لابیاپلاستی چگونه است؟

با پیشرفت های بسیاری که امروزه در علم پزشکی به خصوص روش های جراحی زیبایی واژن به وجود آمده، جراحان زیبایی در تلاش هستند تا با بر جای گذاشتن کمترین عارضه و جای برش به انجام جراحی لابیاپلاستی بپردازند.
اما باید همواره به این نکته توجه داشت که مراجعه به یک جراح با تجربه، آگاه و ماهر در حوزه جراحی های زیبایی و ترمیمی واژن قبل از هر اقدامی جهت انجام عمل لابیاپلاستی یکی از مواردی است که باید به آن توجه ویژه داشت.
جراح زیبایی واژن با بهره گیری از آخرین تکنیک های روز جهان به اصلاح و تغییرات شکل واژن می پردازد. در این جراحی علاوه بر حفظ حساسیت های موجود در لابیاها اقدام به شکل دهی فرم آنها می کند و حداقل میزان زخم را باقی می گذارد.
جراحی لابیاپلاستی را می توان تحت بیهوشی عمومی یا تحت بی حسی موضعی انجام داد. این جراحی معمولا ۴۵ دقیقه تا یک ساعت به طول می انجامد. پس از بیهوشی یا بی حسی بیمار، جراح اقدام به جراحی می کند.
جراح زیبایی با دقت بسیار بالا و بکار گیری مهارت و تکنیک های بسیار پیشرفته برش های بسیار کوچکی و خاصی بر روی پوست لابیامینور و لابیاماژور ایجاد می کند تا در نهایت به برقراری فرم و شکل زیبای ناحیه تناسلی منجر شود. در پایان این جراحی پوست باقی مانده کشیده می شود و به یکدیگر بخیه زده می شود.

هزینه لابیاپلاستی چقدر است؟

در مورد هزینه دقیق عدد خاصی را نمی توان نام برد زیرا هزینه لابیاپلاستی کاملا بر اساس ساختار بدن افراد مشخص می شود به همین دلیل بسیار تنوع قیمت وجود دارد. بهترین راه برای تعیین قیمت این است که فرد حضوری مراجعه کند و پس از معاینه‌ از هزینه مطلع شود. زیرا هزینه‌ی لابیاپلاستی بر اساس ساختار تناسلی شخص مشخص می ‌شود.

مراقبت های لازم بعد از عمل لابیاپلاستی

 • در سه روز اول بعد از جراحی، احساس درد و تورم طبیعی است که با قرص های مسکن مثل ایبوپروفن به راحتی قابل کنترل است.
 • روز اول پس از عمل، استفاده از کمپرس یخ و تمیز نگه داشتن ناحیه تناسلی بسیار مهم است.
 • از پوشیدن لباس های تنگ و چسبان تا بهبودی کامل خودداری کنید.
 • بیشتر بیماران در کمتر از یک هفته (3 تا 5 روز) به سر کار و فعالیت های عادی روزمره خود بر می گردند.
 • می توانید 24 ساعت پس از جراحی دوش بگیرید اما باید از مالش ناحیه جراحی خودداری کنید.
 • حمام طولانی، نشستن در وان و یا رفتن به استخر تا بهبودی کامل ممنوع هستند.
 • تورم و درد تا سه روز بیشترین میزان را دارد و ورم تا دو یا سه هفته بعد از جراحی به مرور کاهش خواهد یافت.
 • استفاده از مواد غذایی حاوی فیبر مثل انجیر در کاهش تورم ناشی از جراحی لابیاپلاستی موثر می باشد. مصرف غذای پرچرب و پر نمک، تورم را افزایش خواهد داد.
 • از تمرینات ورزشی که به طور مستقیم موجب وارد آمدن فشار و سایش به ناحیه تناسلی می شوند (دوچرخه سواری، اسب سواری و غیره) تا خوب شدن کامل خودداری کنید.
 • فعالیت جنسی را می توان 3 تا 4 هفته پس از عمل جراحی از سر گرفت اما بیشتر زنان برای جلوگیری از باز شدن زخم ترجیح می دهند که 6 تا 8 هفته صبر کنند. (بهتر است اجازه دهید ناحیه جراحی به طور کامل بهبود یابد وگرنه احتمالا مجبور به طی کردن دوره بهبودی جدیدی می شوید.) توجه کنید که تمام توصیه ها و روند های بهبودی از بیماری تا بیمار دیگر متفاوت هستند. بنابراین، این توصیه های عمومی ممکن است برای تمام بیماران قابل اجرا نباشند. حتما با پزشک خود در تماس باشید و بر اساس صلاحدید او فعالیت های مختلف را از سر بگیرید.
مراقبت های بعد از عمل لابیاپلاستی
مراقبت های بعد از عمل لابیاپلاستی

عوارض لابیاپلاستی

لابیاپلاستی مانند اکثر جراحی ها، دارای عوارض طبیعی می باشد که در کوتاه مدت بهبود می یابد. یکی از این عوارض ایجاد تورم در محل جراحی می باشد. از آنجایی که واژن دارای بافت ها و غدد لنفاوی و عصبی فراوان می باشد در اثر جراحی آسیب کمی به رگ ها و بافت های این ناحیه وارد می شود که در نهایت باعث تورم در واژن می شود. ب
عضی اوقات مدت زمان بهبودی برای تورم واژن تا یک ماه به طول می انجامد که جای نگرانی نیست و از بین می رود. لازم است پس از بروز هرگونه عارضه جانبی بعد از عمل جتما به پزشک مراجعه کنید و از خوددرمانی خودداری کنید.

چه زمانی می توانم به کار، فعالیت بدنی و فعالیت جنسی برگردم؟

پس از چند روز باید بتوانید به سر کار و سایر فعالیت های سبک بازگردید. اگر شغل شما شامل فعالیت بدنی یا بلند کردن وزنه است، ممکن است لازم باشد مدت بیشتری در خانه بمانید. شما باید از موارد زیر به مدت چهار تا شش هفته یا تا زمانی که جراح خود را پاک کند اجتناب کنید:

 • تمرین های ورزشی دشوار.
 • فعالیت های بدنی مانند دوچرخه سواری، دویدن و شنا.
 • صمیمیت جنسی.

بازگشت زودهنگام به این فعالیت ها می تواند بر زخم فشار وارد کند، بخیه ها را پاره کند و بهبودی را به تاخیر بیندازد.

مزایای لابیاپلاستی

بصورت کلی مزایا و کاربردهای عمل زیبایی لابیاپلاستی را می توان در لیست زیر مشاهده کرد :

 • زیبایی ظاهری واژن و بدنبال آن افزایش اعتماد به نفس
 • کاهش برجستگی ناحیه تناسلی در هنگام پوشیدن لباس های تنگ
 • اصلاح عدم تقارن لبه های واژن که یکی از مشکلات و مسائل شایع بانوان می باشد.
 • بهبود کیفیت رابطه ی جنسی
 • جلوگیری از احساس درد در لب های واژن بدلیل سایش بخصوص در هنگام ورزش کردن
 • تحریک بیشتر کلتوریس ( زمانیکه لابیا بزرگ باشد بدلیل وجود حجم زیادی چین پوستی روی آن باعث کاهش تحریک کلیتوریس می گردد)
 • سهولت بیشتر در رعایت مسائل بهداشتی
 • برطرف کردن مشکل تحریک مزمن
مزایای لابیاپلاستی
مزایای لابیاپلاستی

ماندگاری نتایج لابیاپلاستی چقدر است؟

لابیاپلاستی که به‌عنوان جراحی کاهش انجام می‌شود، یک عمل یک‌باره و طولانی‌مدت است. تا زمانی که عوارض ایجاد نشود، ممکن است دیگر هرگز به این جراحی نیاز نداشته باشید. لابیاپلاستی تقویتی با تزریق چربی یا فیلر ممکن است به مرور زمان نیاز به “لمس”های اضافی داشته باشد.

باید بدانید که اگر تصمیم به بچه دار شدن بعد از عمل خود داشته باشید، لابیاپلاستی شما ممکن است تحت تاثیر قرار گیرد. بسیاری از افراد تصمیم می‌گیرند که برای انجام لابیاپلاستی خود تا پایان خانواده خود صبر کنند.

آیا لابیاپلاستی تاثیری بر میل جنسی می گذارد؟

عمل لابیاپلاستی تنها به منظور زیبایی ظاهری ناحیه تناسلی انجام می شود و اکثر افرادی که ناحیه تناسلی آن ها دارای چین و چروک، پوست اضافه، لابیاهای بسیار بزرگ باشند می توانند این جراحی را انجام دهند. در واقع این جراحی هیچ گونه آسیبی به ناحیه کلیتوریس نخواهد داشت و در برخی موارد حتی می تواند موجب افزایش میل جنسی شود.

سوالات متداول

آیا عمل لابیاپلاستی محدودیت سنی دارد؟

بهترین سن برای انجام این عمل، بین 18 تا 55 سالگی است. قبل از 18 سالگی، اندام های جنسی هنوز در حال تکامل هستند و شکل نهایی خود را پیدا نکرده اند و بعد از 55 سالگی به این خاطر که زخم ها به طور طبیعی دیرتر جوش خورده و بهبود پیدا می کنند، سن مناسبی برای این عمل نیستند.

آیا جراحی زیبایی واژن درد دارد؟

همانطور که گفته شد، این عمل یک عمل سرپایی محسوب می شود و با درد بسیار خفیفی همراه است که با استفاده از بی حسی های موضعی و حتی با استفاده از بیهوشی این مشکل برطرف می شود.

بعد از عمل لابیاپلاستی چه مدت زمانی باید تحت نظر پزشک باشیم؟

بعد از انجام این عمل نیاز مبرمی برای تحت نظر بودن دائمی زیر نظر پزشک نیست. دوران نقاهت پس از عمل بسیار کوتاه است و تنها چند روز به بیمار توصیه می شود تا خیلی پیاده روی نداشته باشد و استراحت نماید از رانندگی کردن و ایستادن اجتناب ورزد زیرا این ناحیه بافت ظریفی دارد و سریعا در بافت مایع تجمع پیدا می کند و می تواند روی بخیه ها اختلال ایجاد نماید. همچنین بهتر است پس از جراحی لابیاپلاستی به مدت چهل روز از انجام فعالیت های سنگین ورزشی و تماس جنسی اجتناب کنید.

آیا لابیاپلاستی برای روشنایی واژن نیز مورد استفاده قرار می گیرد؟

لابیاپلاستی همزمان با سفید کردن واژن امکان پذیر است. بانوانی که عمل لابیاپلاستی را انجام می دهند، همزمان می توانند با آن سایر روش های جراحی زیبایی واژن نظیر سفید کردن واژن را انجام دهند.

آیا لابیاپلاستی موجب تنگ شدن واژن می شود؟

خیر. این عمل به تنهایی باعث تنگ شدن واژن نمی شود، ولی همانطور که گفته شد همراه با لابیاپلاستی سایر جراحی های زیبایی دیگر هم می توان انجام داد که یکی از آن ها تنگ کردن واژن است.

آیا عمل لابیاپلاستی ماندگاری دائم دارد؟

لابیاپلاستی در دسته اعمال جراحی سرپایی است که نتیجه ای ایده آل و دائمی به همراه دارد و ماندگاری آن برای همیشه است به عبارت دیگر لابیاپلاستی بدون بازگشت است و پس از انجام این عمل زیبایی، نتیجه آن تا مدت ها باقی خواهد ماند. با انجام این جراحی زیبایی بانوان می توانند از داشتن اندام تناسلی زیبا برخوردار شده و کیفیت روابط جنسی خود را ارتقا بخشند.

آیا جراحی لابیاپلاستی در بارداری و زایمان طبیعی تاثیرگذار است؟

عمل لابیوپلاستی هیچ تأثیری بر روی توانایی باروری و یا زایمان طبیعی نمی گذارد و بیماران بعد از عمل لابیاپلاستی می توانند هم باردار شوند و هم زایمان موفقی را تجربه نمایند. ولی بدلیل اینکه لگن در حین بارداری به خصوص زایمان پر خون می شود و فرم لابیا ها تغییر می کند، ممکن بر روی عمل لابیاپلاستی شما تاثیر بسیار کمی بگذارد و نیاز به ترمیم آن باشد.
مشاهده بیشتر

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا