مقالات مرتبط با لیزر موهای زائد
موضوعات داغ

راهنمای جامع لیزر موهای صورت، مزایا و معایب

داشتن پوست شفاف‌تر، صاف‌تر و کاهش دائمی موهای زائد صورت

به روز رسانی شده در تاریخ  1401/08/25- 2022/11/16

از بین بردن موهای زائد بدن و صورت یکی از دغدغه‌های انسان‌ها است و از این لحاظ، تفاوتی میان زنان و مردان وجود ندارد. در هر دو جنسیت افرادی وجود دارند که مایل‌اند به هر طریقی که شده از شر این موها خلاص شوند. راه‌های گوناگونی برای حذف موهای زائد وجود دارد که همگی جزو روش‌های موقتی حذف این موها به شمار می‌آیند؛ به جز روش لیزر.

لیزر موهای زائد بدن و صورت با استفاده از ساتع کردن یک نوع اشعه انجام می‌شود که می‌تواند با به وجود آوردن حرارت، ریشه مو را بسوزاند؛ در نتیجه رشد مو متوقف می‌شود. اگر مایل به لیزر موهای صورت خود هستید، بهتر است پیش از هر اقدامی، اطلاعات کافی درباره آن کسب کنید. این مقاله به منظور آشنایی شما با فرایند لیزر این موها تهیه شده و راهنمای مناسبی برایتان خواهد بود.

نواحی مورد لیزر

پوست صورت از بخش‌هایی به شمار می‌آید که از پوست سایر قسمت‌های بدن حساس‌تر است؛ اما خبر خوش اینکه موهای زائد این قسمت را نیز می‌توان به کمک لیزر به طور تقریبا دائمی از بین برد. نواحی که امکان لیزر موهای صورت در آن وجود دارد به عبارت زیر هستند:

 • دور ابروها
 • میان دو ابرو (ابروی پیوندی)
 • چانه
 • گردن
 • پشت لب بالایی
 • پشت سر و گردن
 • خط ریش آقایان
نواحی مورد لیزر صورت
نواحی از صورت که میتوان لیزر کرد

البته منظور از لیزر دور ابرو، قسمت فوقانی دو ابرو است نه قسمت زیرین آن. لیزر موهایی که زیر ابروها وجود دارند به دلیل نزدیکی به چشم و احتمال آسیب رسیدن به چشم‌ها توسط اشعه لیزر، انجام نمی‌شود. البته برای ایمنی بیشتر، هنگام لیزر موهای صورت در هر قسمت، چشم‌ها با عینک مخصوص پوشیده می‌شوند.

مطالعه بیشتر: دانستنی های شگفت انگیز درباره لیزر خانگی موهای زائد و دستگاه های لیزر خانگی

لیزر موهای صورت آقایان

شاید برخی گمان کنند که لیزر موهای زائد مختص خانم‌ها است و آقایان به این خدمات نیازی ندارند. ولی آقایانی که عادت به شیو کردن موهای صورت خود دارند، دچار زبری مو و زخم و جوش بر روی صورت می‌شوند. حتی شیو مداوم ممکن است بسیاری از افراد را خسته کرده باشد. شیو مداوم به همراه عوارض بسیار آن را می‌توان با لیزر موهای صورت جایگزین کرد که قادر است برای مدت طولانی از رویش مجدد مو جلوگیری کند. گاهی رشد موهای صورت در آقایان باعث می‌شود فرد با بیماری‌های پوستی مانند فولیکولیت کاذب رو به رو شود. در این نوع بیماری موهای ریش هنگام رشد، به جای بالا آمدن در سطح پوست، به درون پوست بر می‌گردد و در آن باقی می‌ماند. نتیجه این اتفاق، التهاب پوست و به وجود آمدن جوش‌ به صورت پراکنده در صورت و به ویژه در گردن است.

لیزر موهای صورت آقایان
لیزر موهای صورت آقایان

در این شرایط لیزر می‌تواند به کمک فرد بیاید و به عنوان یک روش درمانی این بیماری را برطرف سازد. تا کنون تنها روش موثری که برای درمان بیماری فولیکولیت کاذب یافت شده، لیزر موهای صورت است. در نتیجه بسیاری از آقایان که تعدادشان روز به روز در حال افزایش است، برای لیزر این موها اقدام می‌کنند. به دلیل ویژگی‌های مو و پوست آقایان و تفاوت آن با پوست و موی خانم‌ها، تعداد جلساتی که برای لیزر موهای صورت آقایان تعیین می‌شود، بیشتر است.

چه طیف پوستی برای لیزر بهتر است؟

طبیعتا تاثیری که هر فرد از لیزر موهای زائد می‌گیرد، یکسان نیست. این موضوع به دلیل تفاوت‌های فردی انسان‌ها در رنگ پوست، رنگ مو، نوع پوست و مو و… است. اگر مایل به انجام لیزر هستید پیشنهاد می‌کنیم با ویژگی‌هایی که موجب می‌شود فرایند لیزر تاثیر خوبی بر از بین بردن موهای صورت داشته باشد، آشنا شوید. این ویژگی‌های عبارت‌اند از:

 • روشن بودن رنگ پوست
 • ضخیم و تیره رنگ بودن موهای زائد (به این نوع مو، به اصطلاح موهای مردانه گفته می‌شود.)
طیف پوستی مناسب جهت لیزر
طیف پوستی مناسب جهت لیزر

به طور کلی نتیجه لیزر در مواردی بهتر خواهد بود که رنگ مو و رنگ پوست در اختلاف با یکدیگر باشند. افرادی موهای بور، موهای کرکی، پوست تیره و موی نازکی دارند، کاندیدای مناسبی برای انجام لیزر به حساب نمی‌آیند. البته برای رفع نیاز افرادی که موهای مردانه دارند و پوستشان تیره و سبزه است، فناوری‌های لیزری جدیدی مانند Nd:Yag به وجود آمده است. اگر شک دارید که آیا می‌توانید از لیزر موهای صورت نتیجه مناسبی بگیرید یا خیر، بهتر است با پزشک متخصص مشورت کنید. معمولا در کلینیک‌هایی که خدمات لیزر را ارائه می‌دهند دکتر و متخصصانی حضور دارند که می‌توانند مشاوره تخصصی در این حوزه به شما ارائه دهند.

عوارض لیزر موهای صورت

لیزر موهای صورت عوارضی را به همراه دارد؛ اما این به بدین معنا نیست که لیزر خطرناک بوده و باید کنار گذاشته شود. عوارض این روش چندان جدی نبوده و در تمام افراد نیز دیده نمی‌شود؛ اما اگر فردی نیز با آن‌ها مواجه شود، معمولا این مواجعه طولانی مدت نخواهد بود و حتی می‌توان عوارض به وجود آمده را درمان کرد. در ادامه تمام عوارضی که ممکن است پس از لیزر پدید آید را بیان می‌کنیم.

 • قرمزی و درد خفیف
 • پوسته پوسته شدن
 • ایجاد تاول (در صورت وجود اشکال در دستگاه یا کم تخصص بودن اپراتور)
 • ایجاد اسکار (بافت جوشگاهی) (در صورت وجود اشکال در دستگاه یا کم تخصص بودن اپراتور)
عوارض لیزرموهای صورت
عوارض احتمالی لیزر موهای صورت

نکات قبل از لیزر موهای صورت

همان‌طور که می‌دانید روش‌هایی دیگری به جز لیزر نیز وجود دارد که بتوان به وسیله آن‌ها از شر موهای صورت خلاص شد؛ اما همه این راه‌ها موقتی هستند و تنها راهی که می‌توان آن را دائمی به حساب آورد، لیزر است. این روش می‌تواند به شما در داشتن پوستی صاف و بدون موهای زائد کمک کند؛ البته این در صورتی است که به نکات زیر توجه کنید.

در مورد لیزر اطلاعات کاملی جمع آوری کنید.

از سوی همه مشاوران و پزشکان پوست پیشنهاد می‌شود قبل از هرگونه تصمیم به عمل‌های زیبایی و یا لیزر راجع به این روش‌ها حداقل اطلاعات لازم را داشته باشید. داشتن این اطلاعات به شما در داشتن آرامش هنگام لیزر کمک خواهد کرد.

نکات مهم قبل از انجام لیزر موهای صورت
نکات مهم قبل از انجام لیزر موهای صورت

کلینیک مناسبی را برای لیزر بیابید.

همه لیزرها به یک صورت نیستند و کلینیک‌های مختلف از روش‌های متنوعی برای لیزر استفاده می‌کنند؛ از این رو پیشنهاد می‌کنیم مرکز مناسبی را برای لیزر موهای صورت خود بیابید. یکی از کلینیک‌هایی که می‌توانید برای لیزر صورت به آنجا مراجعه کنید کلینیک دکتر خلیلی است که علاوه بر لیزر صورت، لیزر سایر قسمت‌های بدن را نیز انجام می‌دهند. برای اطلاعات بیشتر می‌توانید به سایت کلینیک دکتر خلیلی مراجعه کنید.

مشورت با مشاور پوست را فراموش نکنید.

مشاوره پوست می‌تواند به شما بگوید با توجه به موهای صورتتان نیاز به چند جلسه لیزر دارید و یا بهتر است از چه روشی برای از بین بردن موهای صورت خود استفاده کنید. توجه به نکات مذکور می‌تواند به شما در رسیدن به نتیجه دلخواه بسیار کمک کند.

تعداد جلسات مورد نیاز و قیمت

تعداد جلسات لیزر برای همه افراد یکسان نیست و با توجه به نظر پزشک و مشاور تعیین می‌شود. در تعیین تعداد  این جلسات عوامل مختلفی دخیل هستند که موجب می‌شوند لیزر در تعداد جلسات زیاد‌تر و یا کمی‌تری صورت بگیرد. این عوامل به عبارت زیر است:

 • موقعیت و اندازه قسمت دلخواه بر روی بدن
 • تخصص و مهارت پزشک
 • دستگاهی که با آن لیزر انجام می‌شود
چند جلسه برای از بین بردن موهای صورت نیاز است؟
چند جلسه برای از بین بردن موهای صورت نیاز است؟

قیمت لیزر نیز به همین صورت به عوامل مختلفی بستگی دارد. همیشه هزینه لیزر موهای صورت با توجه به قسمت مورد نظر برای لیزر، میزان دستمزد پزشک و دستیاران، تعداد جلسات لیزر و همچنین دستگاه مورد استفاده تعیین خواهد شد.

لیست قیمت در کلینیک دکتر خلیلی

یکی از فاکتورهای مهم در انتخاب مرکز مناسب برای لیزر موهای صورت، توجه به قیمت خدماتی است که ارائه می‌شود. بهتر است به دنبال قیمت‌های بسیار ارزان نروید که نشان از بی‌کیفیت بودن دستگاه یا تازه کار بودن اپراتور دارد. کلینیک دکتر خلیلی خدمات لیزر را با بهترین کیفیت در مناسب‌ترین قیمت به مراجعان ارائه می‌دهد. لیست قیمت خدمات لیزر موهای صورت در این مرکز را می‌توانید در جدول زیر مشاهده کنید.

پکیج تک جلسه نواحی
155.000  تومان 180.000  تومان کل صورت
90.000  تومان 110.000  تومان صورت جز پیشانی
54.000  تومان 60.000  تومان جلو گردن
54.000  تومان 60.000  تومان پشت گردن
36.000  تومان 40.000  تومان گوش
45.000  تومان 50.000  تومان پیشانی
27.000  تومان 30.000  تومان اطراف ابرو
45.000  تومان 50.000  تومان گونه
25.000  تومان 30.000  تومان روی بینی
25.000  تومان 30.000  تومان بینی
35.000  تومان 40.000  تومان پشت لب
35.000  تومان 40.000  تومان زیر لب
35.000  تومان 40.000  تومان چانه
35.000  تومان 40.000  تومان زیر چانه
45.000  تومان 50.000  تومان خط ریش

چه نوع موهایی را می‌توان لیزر کرد؟

برای آنکه بتوان لیزر موهای صورت را با روش مناسبی انجام داد و به نتیجه دلخواه برسید لازم است موهای این قسمت از بدن دارای ویژگی‌ها و خصوصیات خاصی باشند. به طور کلی جنس مو و رنگ پوست بیشترین تاثیر را در نتیجه لیزر دارند. تیره و کلفت بودن موهای این قسمت از بدن می‌تواند نقش تعیین کننده‌ای در سوختن ریشه و حذف موها داشته باشند. این را نیز باید گفت که لیزر بر روی موهای بور، نازک و کرک مانند تاثیر نخواهد گذاشت و این موها پس از لیزر باز هم رشد خواهند کرد.

تاثیر نوع مو بر روی لیزر
تاثیر نوع مو بر روی لیزر

به طور کلی افرادی که موهایشان دارای رنگدانه‌های مشکی بیشتری بوده و ریشه کلفت‌تری داشته باشد نسبت به دیگران پس از انجام لیزر نتیجه بهتری دریافت خواهند کرد. این به آن خاطر است که لیزر مستقیم بر روی ملانین مو تاثیر می‌گذارد و انتقال حرارت توسط رنگ‌دانه‌ها به ریشه، ریشه می‌سوزد.

بیشتر بخوانید: همه چیز درباره مراقبت های پس از لیزر!

آسیب‌های بعد از لیزر موهای صورت

به طور معمول افرادی که از لیزر برای از بین بردن موهای صورت خود استفاده می‌کنند پس از آن دچار آسیب‌های جدی نمی‌شوند و عوارض معمول لیزر اغلب موقتی و ساده هستند؛ مانند خارش، التهاب، درد و یا سوزش. در موارد اندکی نیز افراد ممکن است پس از لیزر صورت دچار آسیب‌های جدی شوند که این آسیب‌ها می‌توانند به عبارت زیر باشند.

 • آسیب به چشم

اشعه‌های لیزر برای چشم‌ها بسیار مضر هستند و به آن‌ها آسیب جدی وارد می‌کنند؛ از این رو پیشنهاد می‌شود حتما در طول جلسه لیزر موهای صورت، از عینک‌های مخصوص استفاده شود تا از آسیب رسیدن به چشم جلوگیری به عمل آید.

 • زخم شدن، تاول و سوختگی پوست

زخم شدن پوست را نمی‌توان از آسیب‌های اصلی لیزر به حساب آورد؛ زیرا اغلب مراجعه کنندگان به آن دچار نمی‌شوند. هر سه این آسیب‌ها زمانی به وجود می‌آیند که پزشک در طول لیزر اشتباهی کرده باشد و یا مشکلی در جلسه لیزر پیش آید. برای جلوگیری از این آسیب‌های ناگوار لازم است برای لیزر به کلینیک‌های حرفه‌ای، با تجربه و با مهارت مراجعه کنید.

 • عفونت پوست

این موضوع که افراد پس از انجام لیزر دچار عفونت پوستی شوند بسیار نادر است؛ اما امکان رخ دادن آن وجود دارد. در صورتی که این مشکل پس از لیزر موهای صورت برای شما پیش آمد و دچار جوش، تب‌خال، درد، خارش نسبتا شدید و… شدید لازم است بلافاصله به کلینیکی که خدمات را در آن دریافت کردید، مراجعه کنید. معمولاً تب‌خال اطراف لب‌های مراجعه کننده به دلیل استرس و یا دیگر عوامل به وجود می‌آید.

آسیب های بعد از لیزرموهای زائد صورت
آسیب های احتمالی بعد از لیزر صورت

میزان درد لیزر موهای صورت

شاید برایتان تعجب‌آور باشد بدانید برخی از مراجعه کنندگان در طول لیزر هیچ دردی احساس نمی‌کنند و یا برخی دیگر ممکن است فقط کمی سوزش حس کنند. اما به طور معمول افراد پس از گذراندن جلسه لیزر دچار سوزش در قسمتی که لیزر شد می‌گردند. مراجعه کنندگان سوزش لیزر را تا حدودی مانند سوختن پوست توسط آفتاب می‌دانند.

لیزر صورت درد دارد؟
لیزر صورت درد دارد؟

جمع بندي

در این مقاله تلاش کردیم شما را با فواید لیزر موهای صورت و طیف‌هایی پوستی مختلفی را که لیزر برای آن‌ها مناسب است آشنا کنیم. شما می‌توانید در این مقاله درباره فواید لیزر برای آقایان و عوارض آن‌ برای مردان نیز مطالعه کنید. در ادامه مقاله به نکات قابل توجهی در رابطه با لیزر صورت پرداختیم. ما به این موضوع اشاره کردین که بهتر است قبل از لیزر حتما اطلاعات ضروری درباره آن را داشته باشید و کلینیک مناسبی را برای این کار برگزینید. تعداد جلسات و آسیب‌هایی که لیزر به پوست وارد می‌کند را نیز بررسی کردیم. امیدواریم این مطالب برایتان مفید بوده باشد.

 

سوالات متداول

عوارض جانبی لیزر موی صورت چه علائمی هستند؟

لیزر صورت می‌تواند با قرمزی و درد خفیف، پوسته پوسته شدن، ایجاد تاول (در صورت وجود اشکال در دستگاه یا کم تخصص بودن اپراتور) و ایجاد اسکار (بافت جوشگاهی) (در صورت وجود اشکال در دستگاه یا کم تخصص بودن اپراتور)داده شود.

لیزر موی صورت به چند جلسه نیاز دارد؟

به طور دقیق نمی‌توان تعداد جلسات لیزر را مشخص کرد؛ چراکه تعداد آن‌ها به عوامل متعددی بستگی دارد؛ مانند مهارت پزشک، موقعیت و اندازه قسمت دلخواه برای لیزر و دستگاهی که با آن لیزر انجام می‌شود.

لیزر صورت برای چه نوع مویی مناسب است؟

هرچقدر موها کلفت‌تر و سیاه‌تر و بر عکس پوست صورت شخص سفیدتر و روشن‌تر باشد، فرد برای انجام لیزر موهای صورت از شرایط مناسب‌تری برخوردار است.
هنوز امتیازی ثبت نشده

چقدر این مقاله برای شما مفید بود؟

مشاهده بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا