مقالات مرتبط با جراحی زیبایی

لیپوماتیک و هرآنچه که در مورد آن باید بدانید!

فرآیند حذف چربی با استفاده از آخرین فناوری موجود در دنیا

به روز رسانی شده در تاریخ  1401/09/20- 2022/12/11

لیپوماتیک مانند لیپوساکشن یک عمل غیرتهاجمی برای برداشتن چربی اضافه است. لیپوماتیک که در اصطلاح پزشکان زیبایی به آن پیکرتراشی نیز گفته می ‌شود، برای برداشتن چربی‌ های موضعی در حد کم قابل استفاده است. در این روش شما برای از بین بردن چربی‌ های موضعی می‌ توانید اقدام کنید، ولی برای برداشتن چربی‌ های اضافه در حد تغییر وزن زیاد نمی‌ توان از این روش استفاده کرد.

در لیپوماتیک برخلاف لیپوساکشن، هدف تغییر فرم و سایز در یک نقطه خاص است و همچنین در این روش چربی ‌ها برداشته می ‌شوند، سوزانده نمی‌ شوند. انجام عمل لیپوماتیک یک عمل سرپایی و کوتاه‌ مدت است که در این روش به وسیله لوله دستگاهی به ‌نام کانولا که از یک سوراخ کوچک وارد پوست می‌ شود، در نقطه مورد نظر با ایجاد حرکات لرزشی، سلول‌ های چربی بدون روش لیزری و حرارتی خارج شده و به طور کامل در درون محفظه دستگاه جمع می‌ شود.

چون سلول‌ ها تغییر شکل پیدا نکرده‌ اند، می ‌توان از سلول ‌ها برای تزریق در نقاط دیگر بدن چنانچه احتیاج به بزرگ شدن داشته باشند، مثل سینه، باسن، گونه‌ها و اندام ‌های دیگر استفاده کرد.

مراحل انجام عمل لیپوماتیک یا پیکرتراشی

لیپوماتیک از نسل جدید روش‌ های لاغری به شمار می‌ آید. دستگاه لیپوماتیک دارای یک پمپ تولید باد و مکش است. کانولا از دیگر قسمت‌ های این دستگاه است که از استیل ضد زنگ ساخته شده است. پزشک با برش بین ۲ تا ۵ میلیمتری روی قسمت مشخصی از بافت چربی، کانولا را وارد لایه ‌های چربی زیر پوستی می‌ کند. کانولا با چرخش‌ های دورانی، بالا و پایین، باعث کوچک شدن بافت چربی می‌ شود. پمپ تعبیه شده در سر کانولا، چربی ‌های کوچک شده را از داخل بدن به بیرون پمپاژ می‌ نماید.

لیپوماتیک چیست؟
لیپوماتیک چیست؟

عمل پیکرتراشی شامل سه مرحله اصلی است:

 1. در ابتدا فرد بیهوش شده و محل اندام هدف استریل می‌ گردد.
 2. در مرحله بعد باید سوراخ و برشی که کانولا از آن نقطه وارد ناحیه مورد نظر خواهد شد را مشخص نمود. در محل ورود کانول نیز بی‌ حسی موضعی ‌زده خواهد شد تا از خونریزی ‌های گسترده جلوگیری شود.
 3. پس از ورود کانولا، با ایجاد ارتعاشاتی، چربی ‌ها به آرامی جدا شده و توسط دستگاه خلأ بیرون کشیده خواهد شد.

انواع مدل های لیپوماتیک

لیپوماتیک ران

گاهی اوقات شما وزن زیادی ندارید اما قسمت ران‌ شما دارای شکل ایده‌آل شما نبوده و در بعضی قسمت های ران خود دارای توده‌ های انباشته چربی هستید. در این صورت شما کاندید مناسبی برای عمل لیپوماتیک ران هستید. باید در نظر گرفت علاوه‌ بر موارد فوق، برای اینکه بتوانید کاندید عمل لیپوماتیک ران باشید، نباید پوست شما شل شده باشد و همچنین خاصیت ارتجاعی خود را از دست نداده باشد. همچنین بیماری ‌های زمینه‌ ای همچون بیماری ‌های قلبی، کلیوی و یا دیابت نداشته باشید.

چون برای انجام عمل لیپوماتیک در نقاطی که دارای انباشت توده چربی هستند، سوراخ‌ های ریز ایجاد می‌ شود تا لوله (پروب) دستگاه از آن سوراخ‌ ها وارد شود و عمل تخلیه چربی را انجام دهد؛ ممکن است پس از عمل در این نقاط دارای ترشح و عفونت باشید. در هر حال جای زخم سوراخ‌ های ایجاد شده، تا مدتی همراه شماست و چنانچه ترمیم بدن شما دچار ضعف باشد، ممکن است در جای زخم دچار گوشت اضافه نیز بشوید.

همچنین امکان ایجاد کبودی طولانی‌ مدت در منطقه ‌ای که چربی آن تخلیه شده، وجود دارد و یا ممکن است در پاره‌ ای مواقع دچار بی‌ حسی‌ های طولانی مدت در این نقاط باشید. اما از آنجا که از بین بردن این چربی‌ های موضعی که بیشتر در قسمت ‌های بالای ران وجود دارد، به روش ‌های دیگر میسر نمی ‌شود، انجام این روش و نتیجه آن برای کسانی که از بودن این چربی‌ ها رنج می‌ برند، قابل توجه و رضایت ‌بخش است.

لیپوماتیک ران
لیپوماتیک ران یکی از انواع لیپوماتیک

لیپوماتیک شکم و پهلو

عمل زیبایی لیپوماتیک با هدف رسیدن به اندامی زیبا و خوش‌ فرم انجام می‌ شود. به این صورت که کاندیدهای انجام پیکرتراشی می‌ توانند از شر چربی ‌های اضافی شکم و پهلو خلاص شده و از نتایج حاصل از این کار لذت ببرند. آنچه سبب شده تا افراد چاق و کسانی که از چربی‌ های انباشته شده بدن خود شکایت دارند به سمت استفاده از لیپوماتیک سوق پیدا کنند، مزایای قابل توجه حاصل از آن است.

از جمله این موارد می ‌توان به کم خطر بودن پروسه انجام آن اشاره کرد. همچنین افراد می‌ توانند بلافاصله بعد از اتمام جلسه درمانی، نشانه‌ های مثبت حاصل از کار را مشاهده کنند.

لیپوماتیک شکم و پهلو
لیپوماتیک شکم و پهلو یکی دیگر از انواع لیپوماتیک

لاغری غبغب

در پیکرتراشی غبغب، چربی‌ هایی که زیر چانه تجمع یافته ‌اند، تخلیه شده و ظاهری زیبا در چهره فرد ایجاد می‌ کند. با تخلیه چربی‌ های غبغب، گردن فرد بلندتر دیده شده و ظاهری جوان‌ تر در چهره او به وجود می‌ آید. غبغب تاثیر بسیار زیادی بر چهره انسان گذاشته و باعث می‌ شود سن، بیشتر به نظر برسد. جراحی لاغری غبغب در کم‌ ترین زمان ممکن، نتایجی باور نکردنی را به وجود می‌ آورد.

لیپوماتیک سینه

تا به امروز، کوچک‌ سازی سینه بیشتر به روش ماموپلاستی انجام می‌ گرفت که در این روش جراحی با برداشتن چربی و پوست اضافی و انتقال دادن نوک و هاله‌ سینه به ناحیه ‌ای دیگر، کوچک‌ سازی، فرم ‌دهی و همچنین لیفت سینه امکان ‌پذیر است. در ماموپلاستی با اینکه نتایج خوبی به دست می‌ آید اما مقدار خونریزی و خطرات ناشی از جراحی سنگین در ناحیه‌ حساسی مانند سینه را هم باید در نظر گرفت.

امروزه عمل زیبایی پیکرتراشی سینه نه به عنوان جایگزین ماموپلاستی بلکه به عنوان روشی نوین برای حل مشکل افرادی است که صرفاً برای کوچک سازی سینه به دنبال روشی ایمن با کمترین خونریزی و جای زخم جزئی هستند. برای کاهش سایز سینه با روش لیپوماتیک سینه زنان، با ایجاد سوراخ‌ های خیلی کوچک در اطراف سینه صرفاً عمل کوچک ‌سازی انجام می‌ شود.

بیشتر بدانید: ماموپلاستی روشی است که می توانید از آن نیز برای کوچک کردن سینه های خود استفاده کنید.

با وجود اینکه جای زخم عمل بعد از مدتی کمتر قابل تشخیص خواهد بود اما باز هم سوراخ ‌ها معمولاً در نقاطی اطراف و زیر سینه ایجاد می‌ شوند که زیاد در معرض دید نباشند. تأثیرات عمل لیپوماتیک سینه زنان به شرایط سینه بستگی دارد. با توجه به اینکه چه مقدار از سینه بافت غددی و چه مقدار بافت چربی است، نتایج تحت تأثیر قرار خواهد گرفت. برای این منظور با استفاده از ماموگرافی قبل از عمل، درمورد میزان اثربخشی این روش برای کاهش سایز سینه بحث می ‌شود.

لیپوماتیم سینه
کاهش سایز سینه از طریق لیپوماتیک سینه

لاغری بازو

بازو‌ها نقش مهمی در زیبایی اندام شما دارند و تجمع چربی‌ های اضافه در هر قسمتی از بازو، باعث می‌ شود عیوب اندامی شما بیشتر به چشم آمده و تناسب اندام شما بهم بریزد. عمل زیبایی پیکرتراشی با کمترین عوارض جانبی پس از عمل و بدون هیچگونه درد و خون ‌ریزی حین عمل، باعث حذف چربی ‌هایی می ‌شود که به صورت موضعی در قسمت‌ های مختلف بازو تجمع یافته ‌اند.

چربی ‌های ناحیه‌ بازو، از مقاوم‌ ترین چربی‌ های بدن هستند و به گفته‌ متخصصان متعدد، حذف چربی ‌های این ناحیه، پروسه ‌ای زمان ‌بر است که در طی زمان‌ های طولانی می‌ توان به کاهش آن‌ ها ‌امیدوار بود. اما طی عمل زیبایی لیپوماتیک، حذف کامل چربی‌ های ناحیه‌ بازو در کمترین زمان، ممکن خواهد بود و با رفع این مشکل، تناسب اندام از دست رفته‌ شما باز می‌ گردد و عیوب اندامی ناحیه‌ بالاتنه‌ شما برطرف خواهد شد.

لاغری بازو با لیپوماتیک
عمل لیپوماتیک برای لاغری بازو

لیپوماتیک باسن

باسن افراد بخش مهمی است که می تواند در زیبایی اندام تاثیر گذار باشد. اگر شما دارای باسنی بیش از حد بزرگ هستید و می خواهید که به صورت طبیعی زیبایی اندام خود را داشته باشید باید از طریق لیپوماتیک مقادیری از چربی های اضافی این ناحیه را خارج کنید. این امر می تواند به راحتی صورت گیرد، بدون اینکه عوارضی را بعد از لیپوماتیک مشاهده کنید.

با انجام عمل زیبایی پیکر تراشی تا مدت زیادی می توانید با خیال راحت از نتایج آن استفاده کنید، در واقع نتایج لیپوماتیک می تواند دائمی باشد، اما این امر تا حدود بسیار زیادی به شما بستگی دارد. همانطور که می دانیم لیپوماتیک عملی است که بدون دردسر و جراحی انجام می شود به همین دلیل بعد از لیپوماتیک شما درد و یا بخیه ای در باسن خود مشاهده نمی کنید. چربی های اضافی از طریق دستگاه هایی که دارای قطر 3 میلی متر هستد از بدن و باسن خارج می شود.

در واقع با ایجاد سوراخ هایی با همین قطر و یا کمتر این عمل امکان پذیر است. عملیات تخلیه چربی از این روش می تواند به سرعت انجام شود و شما را بعد از گذشت چند ساعت دارای باسنی خوش فرم و بدور از چربی اضافی کند. می توانید مطمئن باشید که افتادگی های پوستی بعد از لیپوماتیک در شما ایجاد نمی شود و پوستی سفت و بدور از کشیدگی در باسن شما ایجاد خواهد شد.

لیپوماتیک باسن
لاغری باسن به واسطه لیپوماتیک

تفاوت لیپوماتیک و لیپوساکشن

لیپوساکشن و لیپوماتیک دو روش جراحی هستند که برای از بین بردن چاقی موضعی و استخراج چربی ها به کار می روند. این دو عمل از نظر روش انجام با هم متفاوت هستند هرچند هر دو به یک هدف انجام می ‌شوند. این دو عمل در زمینه روش انجام، عوارض، مزایا، دوره نقاهت و… تفاوت هایی با هم دارند. در عمل لیپوساکشن بیشتر مراحل به صورت دستی و با نیروی فیزیکی جراح انجام می شود. به این گونه که جراح فشار لازم را برای جدا کردن چربی ها وارد می کند.

در این روش ممکن است جراح خسته شده و دقت عمل کمتر شود. البته لیپوساکشن با استفاده از روش ‌های مختلفی قابل انجام است که هر کدام با تغییرات جزئی انجام می شود. اما روش انجام لیپوماتیک به اینگونه است که کانولا ارتعاشات و حرکات متناوب لازم را در تمام جهات ایجاد کرده و چربی ها را خورد و گسسته می کند. در نتیجه این حرکات لایه های چربی حالت مایع گرفته و به صورت یکنواخت خارج می شود. این موضوع باعث می‌ شود که عمل و استخراج چربی با دقت بالاتری انجام شده و به دیگر اعضای بدن آسیبی وارد نشود.

عوارض لیپوماتیک

یکی از عوارض لیپوماتیک، مدت زمان انجام عمل است؛ زیرا در این روش چون بر اثر تکان ‌های شدید و یا ویبریشن دستگاه، چربی‌ ها جدا می‌ شوند؛ عمل طولانی‌ مدت بوده و ممکن است پزشک و بیمار هردو خسته شوند. همچنین پزشکی که اقدام به عمل لیپوماتیک می‌ کند باید حوصله، تخصص و دقت کافی داشته باشد تا نتیجه کار رضایت بخش باشد.

لیپوماتیک برای برداشتن چربی‌ های اضافه ران ‌ها، بازو‌ها و قسمت شکم مناسب است. دیگر عوارض لیپوماتیک این است که چون تحت بی ‌حسی موضعی انجام می ‌گیرد، ممکن است دچار عفونت قسمت جراحی شود. از سایر مشکلات و عوارض لیپوماتیک می‌ توان به موارد زیر اشاره کرد:

 1. ایجاد مشکل برای کلیه یا قلب
 2. گاهی اوقات ایجاد واکنش ‌های آلرژیک
 3. سوختگی پوست
 4. افتادگی و شل شدن پوست
 5. خارش پوست
 6. بالا رفتن دمای بدن
 7. حالت تهوع
 8. احساس ضعف
 9. سرگیجه

پس از عمل لیپوماتیک بافت چربی زیر پوست شما خالی شده و این موجب شل شدن و افتادگی پوست می‌ شود که برای برگشت آن باید از گن استفاده کرد و پس از عمل لیپوماتیک در قسمت شکم تا ۳ ساعت باید درازکش بود تا پوست شکم چروک نشود.

عوارض عمل لیپوماتیک
عوارض عمل لیپوماتیک

مزایای لیپوماتیک

 • تاثیر گذاری و دریافت نتایج مطلوب در کمترین زمان نسبت به سایر روش ها ( ماندگاری لیپوماتیک نسبت به سایر روش ها که برای کاهش اضافه وزن مورد استفاده قرار می گیرند بیشتر می باشد.)
 • لیپوماتیک یک روش بسیار ایمن می باشد در این روش بدلیل تعبیه شدن سنسور در لوله کانولا در هنگام برخورد با بافت های غیر چربی لوله کانولا توقف می کند در نتیجه هیچ آسیبی به بافت های مجاور وارد نمی شود.
 • جلوگیری از شل شدن و افتادگی پوست
 • احتمال بروز آمبولی در این روش بسیار کم است.( پس از لیپوماتیک بیمار باید از همان روزهای اول به آرامی شروع به راه رفتن کند تا از بروز آمبولی خودداری شود.)
 • لیپوماتیک با بی حسی موضعی و بدون بی هوشی انجام می شود به همین علت عوارض احتمالی که ممکن است بعد از بی هوشی بروز نماید در این روش رخ نمی دهد.
 • محافظت از پوست در مقابل سوختگی زیرا در این روش چربی ها با حرکات ارتعاشی و چرخشی تخریب می شوند.
مزایای لیپوماتیک
مزایای لیپوماتیک

مراقبت های قبل و بعد از انجام لیپوماتیک

قبل از انجام لیپوماتیک، جلسه مشاوره ‌ای برگذار می شود. در این جلسه درمورد بیماری‌ های شما، دارو‌های مصرفی و وضعیت جسمانی شما مسائلی مطرح خواهد شد. بهتر است واقعیت‌ ها را در این جلسه بیان نمایید چرا که پزشک باید دارو‌های شما را برای پیکرتراشی تنظیم نماید. اما به صورت کلی قبل از لیپوماتیک باید اقدامات زیر را انجام دهید:

 1. سعی کنید برای شام یک غذای سبک انتخاب کنید و صبح ناشتا به کلینیک مراجعه نمایید.
 2. توصیه دارویی پزشک را رعایت نمایید.
 3. دوش بگیرید و برای فردا آماده شوید.
 4. دخانیات و نوشیدنی الکلی را یک ماه قبل از عمل مصرف نکنید.
 5. داروهای رقیق‌ کننده خون را به مدت دو هفته قبل از جراحی ترک کنید.
 6. شب قبل از عمل خوب بخوابید تا روز جراحی خسته نباشید و استرس نداشته باشید.

دوران نقاهت بعد از پیکرتراشی چندان سخت نیست و تقریباً یک هفته زمان نیاز دارد. فعالیت ‌های تعیین شده در این دوران، در نداشتن عوارض لیپوماتیک و همچنین گرفتن نتایج ‌ایده‌آل مؤثر هستند. از جمله اقداماتی که باید انجام شود، موارد هستند:

 1. چند ساعت بعد از لیپوماتیک مقداری راه بروید اما ورزش و فعالیت سنگین ممنوع است.
 2. رژیم غذایی بعد از لیپوماتیک بسیار مهم و تأثیرگذار است. شما باید بعد از پیکرتراشی رژیم غذایی خود را تغییر دهید در غیر این صورت افزایش وزن خواهید داشت.
 3. تا یک ماه بعد از لیپوماتیک استفاده از دخانیات و نوشیدنی‌ های الکلی ممنوع است.
 4. اگر لیپوماتیک شکم انجام داده‌اید تا ۷۲ ساعت بعد نباید بنشینید چرا که ممکن است پوست شما چروک و بد شکل شود.
 5. استفاده از گن را به هیچ عنوان فراموش نکنید چرا که از افتادگی پوست جلوگیری می ‌کند.
 6. بهداشت را در محل زخم ‌ها رعایت کنید تا عفونی نشوند.
 7. دوش گرفتن از روز دوم بعد از عمل ممکن است اما سعی کنید تا چند هفته استخر نروید.
 8. در زمان خواب به گونه ‌ای دراز بکشید که به محل زخم ‌ها فشار وارد نشود.

هزینه عمل لیپوماتیک

این روش چون یک روش زیبایی محسوب می شود، تحت هیچ نوع بیمه ‌ای قرار نمی ‌گیرد و بیمار باید شخصاً کلیه هزینه‌ های آن را پرداخت نماید. با توجه به حجم چربی که برداشته می‌ شود؛ یعنی مدت زمانی که شما در اتاق عمل قرار می‌ گیرید، هزینه ‌های اتاق عمل، بی‌ حسی، پزشک متخصص و… تغییر می‌ کند. همچنین میزان دستمزد پزشکی که عمل لیپوماتیک را انجام می ‌دهد و بسته به تجربه و کارایی او، متفاوت است.

پس از عمل لیپوماتیک شما به مقداری دارو نیازمند دارید که هزینه آن نیز به این عمل اضافه می‌ شود. با این همه با توجه به اینکه این عمل به ‌صورت فوری انجام شده و تاثیر آن را نیز به ‌صورت آنی متوجه می ‌شوید و یک عمل موضعی است؛ برای بیماران عمل جذابی محسوب می‌ شود و بسیاری از افراد هزینه آن را متقبل می‌ شوند.‌

همواره در نظر داشته باشید که این عمل برای کاهش وزن مناسب نیست و تنها برای پیکر تراشی و ایجاد تناسب اندامی مناسب و حذف چربی ‌های موضعی مثل ران، شکم، بازوها، قسمت زانوها، چانه و غبغب و بالای سینه ‌ها مناسب است.

سوالات متداول

کدام رده سنی برای انجام عمل لیپوماتیک مناسب است؟

در مورد سن مناسب عمل لیپوماتیک باید گفت که لیپوماتیک از سن ۱۸ سالگی به بعد مجاز خواهد بود. این افراد علاوه بر شرایط جسمی مناسب باید دارای شرایط روحی مناسب از جمله نگرش مثبت به پیکرتراشی، اهدافی مشخص و انتظاری معقول و واقع‌ بینانه باشند.

کاندیدای مناسب برای عمل لیپوماتیک کدام افراد هستند؟

کاندیدای مناسب برای انجام جراحی لاغری افرادی هستند که از سلامت عمومی برخوردار بوده و فاصله فرد با وزن ‌ایده‌ آل بیش از ۱۱ کیلوگرم نباشد. این اضافه وزن هم به صورت موضعی است که به ورزش و رژیم غذایی مقاومت دارد.

آیا عمل لیپوماتیک درد دارد؟

لیپوماتیک بر خلاف روش‌ های سنتی لیپوساکشن، به جای بی هوشی عمومی، با بی ‌حسی موضعی انجام می‌ شود. به همین دلیل فرد هیچ گونه دردی در حین این عمل احساس نخواهد کرد و همچنین بلافاصله پس از اتمام عمل پیکرتراشی می‌ تواند مرخص شود. فردی که نسبت به انجام این عمل اقدام می ‌کند حدودا ۲ تا ۴ روز ممکن است درد خفیف یا متوسطی داشته باشد ولی بعد از این مدت به مرور بهتر خواهد شد.

دوران نقاهت عمل لیپوماتیک چقدر است؟

خوشبختانه در عمل زیبایی جراحی لاغری نیاز به بستری طولانی مدت نیست. در بیشتر مواقع فرد همان روز مرخص می‌ شود ولی در شرایط خاص بسته به سختی عمل، ممکن است مدت کوتاهی بستری شود. معمولا اکثر پزشکان توصیه می ‌کنند که حدود یک هفته استراحت کامل داشته و بعد از این مدت به فعالیت‌ های روزانه خود بپردازید.

ماندگاری لیپوماتیک چقدر است؟

ماندگاری لیپوماتیک بعد از لاغری دائمی می ‌باشد در صورتی که شما مراقبت های بعد از لیپوماتیک را به خوبی انجام دهید و توصیه های جراح در خصوص مصرف مواد غذایی و پوشیدن گن مخصوص را رعایت نمایید.
هنوز امتیازی ثبت نشده

چقدر این مقاله برای شما مفید بود؟

مشاهده بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا