مقالات مرتبط با روش های غیرجراحیمقالات مرتبط با زیبایی پوست

میکرودرم؛ کاربردها، مزایا و هزینه ها

میکرودرم چیست؟

یکی از روش‌ های جوانسازی پوست صورت میکرودرم صورت است، که برای نخستین بار در سال ۱۹۸۵ در کشور ایتالیا انجام شد. به ‌تدریج با توجه به تاثیری که روی جوانسازی پوست صورت داشت در سایر کشورهای جهان از آن استفاده کردند. این روش درمانی نوین و جدید ابتدا به سمت کشورهای اروپایی رفت، در حال حاضر این روش یکی از کم ‌خطر‌ترین روش‌ های جوانسازی پوست صورت به شمار می‌ رود.
میکرودرم صورت یک روش غیرتهاجمی، غیرشیمیایی و روشی برای پاکسازی و جوانسازی پوست صورت است. بدون اینکه عمل باز روی مراجعه کننده انجام شود تمام سلول ‌های مرده سطح پوست را از بین برده و به جوانسازی و سلامت پوست صورت کمک بسیاری می ‌کند. این روش جوانسازی پوست صورت با وجود اینکه بسیار آرام و سطحی انجام می ‌شود اما می‌ توان از آن برای از بین بردن مشکلات عمیق پوستی استفاده کرد.

میکرودرم چیست؟

میکرودرم در چه مواردی کاربرد دارد؟

رفع لکه ناشی از آفتاب

تماس مستقیم پوست صورت با نور خورشید می‌ تواند، فرآیند پیری در فرد را تسریع کند. اشعه آفتاب می ‌تواند باعث سوختگی شدید و ایجاد لک روی پوست صورت شود. میکرودرم صورت یکی از روش ‌های درمانی است که با استفاده از آن می‌ توان علاوه بر جوانسازی پوست صورت به ترمیم بخش ‌های آسیب دیده هم کمک کرد. در واقع ترمیم بافت ‌های آسیب دیده ناشی از آفتاب سوختگی و لایه برداری پوست صورت می‌ تواند یکی از کاربردهای اصلی میکرودرم صورت باشد.

رفع کدری پوست

اگر پوست تیره و کدری دارید، می ‌توانید از میکرودرم صورت استفاده کنید. در واقع این تیره و کدر بودن پوست تنها نشان دهنده وجود سلول‌ های مرده روی سطح پوست است. میکرودرم صورت می ‌تواند همانند یک لایه ‌بردار قوی عمل کند و با لایه‌ برداری سلول‌ های مرده سطح پوست به جوان شدن، شادابی، شفافیت و روشنی پوست صورت کمک بسیاری کند.

یکدست کردن رنگ پوست

در بسیاری از مواقع لک ‌های حاملگی و لک ‌های ناشی از استفاده از داروی خاص می‌ تواند باعث تیره و روشن شدن پوست صورت شود. اگر به دنبال آن هستید تا پوست صورتتان را یکدست و یکنواخت کنید، بهتر است از میکرودرم صورت استفاده کنید. میکرودرم صورت می‌ تواند با لایه ‌برداری و از بین بردن سلول ‌های مرده سطح پوست باعث روشن شدن و یکدست شدن رنگ پوست صورت شود.

از بین بردن زخم و جای جوش

بسیاری از افراد از جای جوش ‌های جوانی، آکنه، جای آبله ‌مرغان و… رنج می‌ برند. با استفاده از میکرودرم صورت می ‌توان جای جوش و اسکارهای سطحی را از بین برد. هرچه عمق این اسکارها بیشتر باشد مدت زمان و جلسات بیشتری برای میکرودرم صورت مورد نیاز خواهد شد. در بسیاری از مواقع آکنه‌ های سطحی و ضعیفی روی پوست صورت ظاهر می‌ شوند که تنها با یک یا دو جلسه میکرودرم صورت می ‌توان آن‌ ها را از بین برد.

بهبود روزاسه در سنین میانسالی

روزاسه یکی از مشکلات پوستی است که در سنین میانسالی و سالمندی برای افراد ایجاد می ‌شود. این عارضه باعث تغییر رنگ پوست صورت در بخش‌ هایی از صورت چون بینی، گونه و پیشانی می ‌شود و در نهایت از زیبایی صورت فرد می‌ کاهد. همه‌ روش‌ های درمانی پوست صورت نمی‌ تواند روی این عارضه تاثیر گذار باشد و تنها روشی که می‌ تواند آن را از بین ببرد، میکرودرم صورت است.

کنترل میزان ترشح غدد چربی پوست

خشکی پوست صورت و ترک‌ های پوستی می ‌تواند دلیلی بر ایجاد چین و چروک روی پوست صورت باشد. استفاده از میکرودرم صورت می ‌تواند ترشح چربی پوست را کنترل کند و از خشکی پوست صورت و ایجاد چین و چروک ‌های بیشتر جلوگیری کند. میکرودرم صورت با لایه ‌برداری پوست صورت و تحریک غدد به تولید چربی، می‌ تواند از خشکی پوست جلوگیری کند.

لیفت پوست

استفاده از روش درمانی میکرودرم صورت علاوه بر اینکه لایه‌ بردار قوی است می‌ تواند سلول‌ های سطح پوست را ترمیم کند. این روش با ایجاد کشش منفی و افزایش خون رسانی به بافت‌ های صورت می‌ تواند از افتادگی و شل شدن پوست جلوگیری کند. به مرور زمان و با افزایش سن و سال قدرت پوست صورت برای ترمیم کاهش پیدا می‌ کند، استفاده از این روش ‌های درمانی می‌ت واند به ترمیم پوست صورت و لیفت کمک بسیاری کند.

کاربرد میکرودرم

نحوه انجام میکرودرم

متخصصین کلینیک زیبایی با تعیین مقدار جریان کریستال و قدرت خلأ عمق این جداسازی و پوسته ‌پوسته شدن را کنترل می‌ کند. متخصص معمولاً دستگاه را دوبار روی پوست حرکت می ‌دهد، البته اگر پوست به ‌اندازه کافی ضخیم باشد یا ناحیه ‌ای، مانند لک قهوه ‌ای یا جای جوش صورت و یا آفتاب سوختگی پوست، نیاز به توجه بیشتر داشته باشد، ممکن است ۳ بار فرایند پاکسازی پوست صورت را تکرار کند.

میکرودرم و پاکسازی پوست صورت با کریستال می ‌تواند تا حدی، به ویژه در اطراف بافت حساس دهان و بینی، ناراحت‌ کننده باشد، اما به‌ هیچ‌ وجه دردناک نیست. متخصص زیبایی در طول درمان جوان سازی پوست صورت میزان راحتی بیمار را از وی جویا می ‌شود.

متخصص زیبایی باید در طول عمل درمان جای جوش دستکش به دست داشته باشد و از ماسک و عینک محافظ استفاده کند، چشمان بیمار نیز باید محافظت شده باشد. ردی از کریستال بر روی صورت باقی می ‌ماند که ممکن است بعدا قرمز خواهد شد. میکرودرم با نوک الماس از سری دستی و فن‌ آوری خلأ یکسان بهره می‌ گیرد، اما در این تکنیک هیچ کریستالی از نوک الماس دستگاه خارج نمی‌ شود، بلکه نوک الماس خود، سلول‌ های مرده پوست را جدا کرده و پوست مرده با به کارگیری خلأ پاک خواهد شد.

نوک ‌های متفاوت متعددی با درجه‌ زبری گوناگون وجود دارد که متخصص گونه مناسب را با توجه به نوع پوست و هدف درمان انتخاب می ‌کند. اگر چه بیمار در این روش با نوک الماس ناراحتی بسیار کمتری را تحمل می‌ کند و این روش برای پوست‌ های حساس مناسب ‌تر است، اما در مجموع نتیجه هر دو روش کریستالی و الماسی یکسان است.

نحوه انجام میکرودرم

میکرودرم آبریژن چیست؟

میکرودرم ابریژن روشی غیرتهاجمی برای جوانسازی پوست است. در این روش با استفاده از تکنیک‌ های مختلف، لایه‌ سطحی پوست شما برداشته می ‌شود. بعد از التیام کامل، لایه‌ سطحی جدید زیباتر، یکدست‌ تر و جوان ‌تر به نظر می‌ رسد.
جلسه درمانی برای صورت بین ۳۰ تا ۴۰ دقیقه و برای گردن حدود ۲۰ دقیقه زمان می‌ برد. در طول جلسه‌ درمانی دردی نخواهید داشت و نیازی به استفاده از داروی بی‌ حسی نیست. بعد از درمان ممکن است کمی تورم یا احساسی مشابه آفتاب سوختگی داشته باشید که طی چند روز کاهش یافته و بر طرف می ‌شود.
برای رسیدن به بهترین نتایج جوانسازی، بین ۵ تا ۱۶ جلسه درمانی نیاز است. این جلسات به صورت هفتگی، دو هفته یکبار یا ماهانه انجام می ‌شوند. فواصل بین جلسات درمانی با توجه به اهداف، دلیل درمان و همچنین نوع پوست شما تعیین می شود. نتایج جوانسازی این روش دائمی نبوده و نیاز به تمدید دارد.

انواع روش های میکرودرم آبریژن

هندپیس نوک الماس

هندپیس نوک الماس در مواقعی استفاده می شود که نیاز به خارج کردن سلول های مرده پوست باشد. با استفاده از این دستگاه، سلول ها به آرامی از پوست خارج شده و همزمان توسط مکش کشیده می شوند. عمق ورود مکش و خارج شدن سلول های مرده، به فشاری و مدت زمان اعمال دستگاه روی پوست، بستگی دارد. با توجه به دقت و ظرافت این دستگاه، از آن برای مناطق حساس پوست، مانند نزدیک چشم استفاده می شود.

میکرودرم کریستالی

میکرودرم کریستالی رایج ترین شیوه برای از بین بردن سلول های مرده پوست است. در این روش، ماده ای کریستالی روی پوست پاشیده شده و سپس با استفاده از یک وسیله دستی لایه رویی پوست تراشیده شده و با دستگاه مکش، جمع می شود.

هیدرودرم ابریژن

هیدرودرم جدیدترین روش میکرودرم آبریژن است. در این روش همزمان با جدا کردن سلول های مرده، مواد مخصوص برای جوان سازی و ترمیم بافت های آسیب دیده وارد پوست می شود. در نتیجه میزان اثر بخشی درمان چندین برابر افزایش پیدا کرده و بافت پوست بهبود چشمگیری پیدا خواهد کرد.

میکرودرم آبریژن

عوارض میکرودرم

  • ممکن است برای چند ساعت بعد از انجام میکرودرم صورت، قرمزی و التهابات خفیفی روی پوست صورت ایجاد شود. این التهابات موقت بوده و بعد از گذشت چند ساعت بهبود پیدا می‌ کنند.
  • ممکن است تا یک هفته پس از میکرودرم صورت، سطح پوست خشک و پوسته پوسته شود. بهتر است از پمادهای آبرسان و مرطوب کننده برای از بین بردن این خشکی استفاده شود. این روش درمانی چربی پوست را کمی از بین می‌ رود. به این ترتیب اگر پوست چربی داشتید، پس از میکرودرم صورت کمی از چربی آن کاسته خواهد شد.
  • به دلیل ضربه‌ هایی که کاتر میکرودرم روی پوست ایجاد می‌ کند، ممکن است سطح پوست کمی کبود شود. البته این میزان کبودی تنها برای یک دوره‌ موقت است و برای مدت زمان طولانی روی پوست ماندگار نخواهد بود.
  • با انجام میکرودرم صورت، پوست نازک و حساس می‌ شود. به همین دلیل بهتر است تا یک هفته پس از میکرودرم از تماس مستقیم با نور خورشید بدون داشتن ضد آفتاب خودداری کنید. باید تا ۳۰ روز پس از میکرودرم صورت از ضدآفتاب استفاده کنید. تا با تماس مستقیم نور خورشید دچارآفتاب سوختگی نشوید.
  • کاتری که با آن سلول‌ های مرده سطح پوست را خراش می ‌دهند، ممکن است باعث بروز خراش ‌ها و زخم‌ های سطحی روی پوست صورت شود. البته این عارضه کوتاه مدت بوده و بعد از گذشت چند روز از بین می ‌رود.
عوارض میکرودرم

تفاوت میکرودرم و میکرونیدلینگ

میکرودرم و میکرونیدلینگ هردو اهداف مشترکی دارند. هدف این رو روش زیبایی پوست، رفع عارضه‌ های پوستی، ناهمواری‌ ها، جوش، آکنه و لکه‌ های پوستی و به طور کلی پاکسازی پوست صورت است. اما این دو روش تفاوت ‌هایی نیز با هم دارند. میکرودرم روشی است که با استفاده از سایش پوست توسط کریستال‌ های بسیار ظریف سبب لایه برداری پوست می ‌شود. این روش بیشتر شدن گردش خود در پوست صورت شده و می ‌تواند پوست را در سه حالت سطحی، متوسط و عمیق لایه برداری کند.

اما در میکرونیدلینگ از سوزن ‌هایی استفاده می‌ شود که کار آن‌ ها ایجاد سوراخ‌ های میکروسکوپی در پوست است. این روش می‌ تواند سوراخ‌ های عمقیق در پوست ایجاد کرده کلاژن سازی کند. این روش برای از رفع جوش‌ های عمقی صورت و همین طور از بین بردن چروک ‌های ایجاده شده بزرگ روی صورت، بهتر است.

مراقبت های بعد از انجام میکرودرم

  • بعد از انجام میکرودرم هیچ محدودیت خاصی وجود نداشته و می توانید سریعا کلیه فعالیت های خود را از سر بگیرید.
  • برای جلوگیری از پوسته پوسته شدن، بهتر است که مرطوب کننده های ملایم استفاده کنید.
  • حداقل 1 روز بعد از درمان، از داروهای موضعی استفاده نکنید.
  • تا چند هفته بعد از انجام میکرودرم آبریژن، حساسیت پوست بسیار زیاد است. استفاده از کرم ضد آفتاب را به هیچ عنوان فراموش نکنید.
مراقبت های بعد از میکرودرم

میکرودرم خانگی چیست؟

میکرودرم خانگی در اصل همان دستگاه میکرودرم است که برای مصارف خانگی تولید شده و البته قدرت کم‌ تری نسبت به دستگاه‌ هایی دارد که در کلینیک‌ های پزشکی از آن استفاده می‌ کنند. میکرودرم‌ های خانگی در نوع کریستالی و الماسی ارائه می‌ شوند که نوع الماسی آن پر طرفدارتر است. با برخی از این دستگاه‌ ها شما حتی می‌ توانید عمق و میزان لایه برداری را هم تنظیم کرده تا به نتیجه دلخواه خود برسید.
تفاوت دستگاه‌ های خانگی میکرودرم با دستگاه ‌ها موجود در کلینیک پزشکی در قدرت و کیفیت لایه‌ برداری است. لایه برداری در دستگاه‌ های خانگی سطح است و برای لایه‌ برداری‌ های عمیق‌ تر نیاز به مراجعه به پزشک خواهید داشت.

دانستنی: میکرونیدلینگ یکی دیگر از روش های پاکسازی و جوان سازی پوست می باشد که تا حد زیادی با میکرودرم شباهت دارد.

قیمت میکرودرم

معمولا هزینه تکنیک‌ های مختلف میکرودرم آبریژن با هم تفاوت دارند. هزینه‌ دقیق در جلسه مشاوره به شما اعلام خواهد شد.

سوالات متداول

آیا محدودیت سنی در این روش دخیل است؟

معمولا درمان ‌های مربوط به جوانسازی پوست صورت را از زمان ظهور چین و چروک روی صورت آغاز می ‌کنند.

آیا نوع پوست روی نتیجه تاثیرگذار است؟

خیر، میکرودرم صورت برای هر نوع پوستی انجام می‌شود.

میزان ماندگاری میکرودرم چقدر است؟

متاسفانه هیچ کدام از روش ‌های جوانسازی پوست دائمی نیستند. علت این است که در تمامی درمان‌ ها، فرآیند پیری پوست متوقف نمی‌ شود؛ بلکه تنها ظاهر پوست بهبود می ‌یابد. البته نتایج برخی از روش‌ های جوانسازی مثل تزریق چربی تا چندین سال دوام می‌ آورد.

میکرودرم نیاز به چند جلسه دارد؟

همانطور که گفتیم جلسات میکرودرم آبریژن به شکل هفتگی، یک هفته در میان یا ماهانه انجام می‌ شود. چون در این روش تنها لایه‌ سطحی پوست را درمان می‌ کنیم، پوست به سرعت التیام می‌ یابد. در مورد بسیاری از مراجعین، این فرآیند یک هفته زمان می‌ برد. در برخی موارد هم التیام کامل پوست ۲-۳ هفته طول می‌ کشد که در این صورت جلسات باید به صورت دو هفته یکبار یا ماهانه انجام شود.

هنوز امتیازی ثبت نشده

چقدر این مقاله برای شما مفید بود؟

مشاهده بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا