مقالات مرتبط با خدمات مو و ابرو

ماینوکسیدیل؛ مزایا، روش مصرف و عوارض

ماینوکسیدیل و کابردهای آن

ماینوکسیدیل یک داروی مفید برای درمان ریزش موی 35 میلیون مرد با ریزش موی مدل مردانه یا طاسی ارثی است. 35 میلیون مرد در آمریکا که طاسی مدل مردانه دارند از 2 داروی تقویتی برای مقابله با ریزش مو استفاده می کنند که ماینوکسیدیل یکی از آن ها است. در برخی مردان استفاده از دارو یک یا 2 بار در روز در همان اوایل شروع ریزش مو می تواند باعث توقف ریزش مویشان شود. حتی اگر فرد خوش شانس باشد می تواند باعث تحریک رشد موهای جدید شود.

نکته کلیدی استفاده از ماینوکسیدیل استفاده کردن از آن به محض مشاهده ریزش مو است.

مزایا و معایب ماینوکسیدیل

متخصصان معتقدند استفاده ازماینوکسیدیل بسیار موثر است بخصوص برای مردان جوانی که در آستانه 20 سالگی هستند و موهای نازکی دارند از سوی دیگر طاسی ارثی در خانواده شان موروثی است در این موارد استفاده از ماینوکسیدیل بهترین نتیجه را می دهد. مزیت دیگرماینوکسیدیل در دسترس بودن آن است. برای دستیابی به ماینوکسیدیل نیاز به نسخه پزشک نیست و می توان آن را براحتی از داروخانه تهیه کرد. اما بهتر است با پزشک خود نیز مشورت کنید و از مصرف خودسرانه خودداری کنید.

معایب ماینوکسیدیل

 • اول موضوه هزینه بالای آن است چون طولانی مدت باید استفاده شود. دوم اینکه استفاده از ماینوکسیدیل می تواند طاقت فرسا باشد چون روزی 2 بار باید استفاده شود.
 • از سوی دیگر ممکن است ماینوکسیدیل در مورد همه جواب ندهد.
 • همانطور که گفتیم استفاده از ماینوکسیدیل در مورد افرادی که تازه دچار ریزش مو شده اند بهتر جواب می دهد بنابراین اگر ریزش مو دارید زود اقدام کنید.
 • مشکل بعدی استفاده از ماینوکسیدیل این است که بعد از توقف و استفاده نکردن از آن، موها مجدد شروع به ریزش می کند.
شیوه مصرف ماینوکسیدیل

شیوه مصرف ماینوکسیدیل

در هفته‌های ابتدایی ممکن است مصرف داروی ماینوکسیدیل تاثیری را از خود نشان ندهد. چرا که این دارو در ۲ تا ۸ هفته اول ریزش موها را افزایش خواهد داد. اما فرد نباید نا امید شده و مصرف دارو را قطع کند. پس از این مدت نتایج استفاده از این دارو قابل مشاهده است. بسته به نوع موها، ضخامت و میزان ریزش آن ‌ها، انواع مختلفی از این دارو استفاده می شود.

برای اینکه ماینوکسیدیل به ‌خوبی روی موهای فرد اثر بگذارد، باید قبل از مصرف موها را به طور کامل تمیز کرده و روزانه دو بار از آن استفاده کرد. صبح‌ ها پس از بیدار شدن و شب‌ ها قبل از خواب مقدار مناسبی از دارو (معمولا ۱۵ قطره یا یک سی ‌سی) را به موهای خود بمالید. بهتر است دارو را روی نوک انگشتان ریخته و با استفاده از انگشتان آن را به طور کامل روی کف سر پخش کنید.

توجه کنید که دارو باید با کف سر تماس داشته باشد. بنابراین حتما موهای خود را کنار زده و مطمئن شوید که ماینوکسیدیل به پوست سر رسیده است. پس از اتمام کار نیازی به بستن یا پانسمان سر نیست. تنها باید اجازه دهید که پوست سر به طور کامل خشک شود.
شما می ‌توانید یک ساعت پس از استفاده از دارو موها را به طور کامل بشویید یا به حمام و استخر بروید. چرا که دارو برای جذب کامل به یک ساعت زمان نیاز دارد. دقت کنید که محلول نباید بر روی قسمت‌ هایی که نیازی به درمان ندارند، بریزد. درصورتی ‌که این اتفاق افتاد، حتما پس از اتمام کار این محل‌ ها را پاک کنید. در نهایت پس از اتمام کار حتما دست‌ های خود را با آب و صابون بشویید.

حتما پس از مصرف محلول درب بسته آن را محکم ببندید و آن را در محلی به دور از نور و رطوبت و البته دسترس کودکان و در دمای اتاق نگهداری کنید.

طرز استفاده ماینوکسیدیل

نکات قابل توجه بعد از مصرف

 1. هرگز دست ‌های شسته نشده خود را به چشم‌ ها، دهان یا بینی خود نزنید.
 2. ترجیحا تا زمان خشک شدن کامل دارو نخوابید.
 3. هرگز از سشوار یا روش‌ های دیگر برای سرعت بخشیدن به فرایند خشک شدن دارو استفاده نکنید و سر را نبندید و اجازه دهید دارو در معرض هوا خشک شود.
 4. تا زمان جذب کامل دارو از شست‌ و شوی موها خودداری کنید.
 5. اگر پس از مصرف دارو قصد بیرون رفتن دارید، حتما از کلاه استفاده کنید.
 6. در صورت فراموشی مصرف دارو، دوز بعدی را دو برابر نکنید.
 7. مصرف دارو را به‌ صورت خود سرانه آغاز نکرده و آن را با تصمیم خودتان قطع نکنید.
 8. از آنجایی ‌که داروی ماینوکسیدیل ممکن است باعث بروز حاسیت شود، از توصیه آن به دیگران خودداری کرده و خودتان نیز آن را بدون توصیه پزشک مصرف نکنید.
 9. این دارو مصرف خوراکی نداشته و به‌ صورت موضعی مصرف می‌ شود.
 10. از این دارو برای درمان ریزش ابروها و مژه ‌ها استفاده نکنید.
 11. در زمان مصرف دارو مراقب تماس آن با چشم ‌ها، دهان و بینی باشید.
 12. این دارو نیازی به پانسمان یا بانداژ ندارد.

مدت زمان تاثیرگذاری ماینوکسیدیل

یکی از مواردی که در اثرگذاری این داری بسیار موثر است، شروع مصرف در زمان مناسب است. پزشکان توصیه می ‌کنند که مصرف این دارو بلافاصله پس از مشاهده ریزش موها آغاز شود نه زمانی که کار از کار گذشته و به‌ راحتی می ‌توان اثرات ریزش مو را در او مشاهده کرد. معمولا نشانه‌ های بهبودی پس از مصرف داروی ماینوکسیدیل ۴ تا ۶ ماه پس از آغاز مصرف قابل مشاهده خواهند بود. این دارو ممکن است در بعضی افراد باعث درمان کامل ریزش شود و در بعضی دیگر تنها مقدار آن را کاهش دهد.

مدت زمان تاثیرگذاری ماینوکسیدیل

تفاوت نوع محلول و فوم ماینوکسیدیل

این دارو هم به شکل محلول و هم به صورت فوم موجود می باشد. باید بگوییم که محلول ماینوکسیدیل ممکن است موجب شود تا موها تا حدودی چرب به نظر برسند در حالی ‌که در شکل فوم این مشکل وجود ندارد. فوم برای آقایانی که دچار طاسی هستند مناسب‌ تر است زیرا اگر آن ها از نوع محلول استفاده کنند، مایع روی سر آنها نمی‌ ماند و فورا لیز می ‌خورد. اما افرادی که موهای بلندتر دارند به راحتی می‌ توانند از شکل محلول این دارو استفاده نمایند. از لحاظ مقدار تاثیرگذاری هیچ تفاوتی میان ماینوکسیدیل محلول و فوم وجود ندارد.
برای افرادی که ریزش موی سکه‌ای یا موضعی دارند، استفاده از شکل محلول مناسب است. زیرا در این مدل ریزش مو فوم ماینوکسیدیل به مقدار کافی به کف سر نرسیده و دارو به درستی جذب نمی‌شود.

رویش موهای جدید با استفاده از محلول ماینوکسیدیل

مکانیسم دقیق اثر محلول ماینوکسیدیل مشخص نیست ولی دیده شده ‌است که این دارو ریزش ‌مو را در ‌مناطقی که موها نازک و ضعیف شده‌اند؛ کند می‌کند و موجب ضخیم‌ شدن موهای نازک و کرکی می‌شود اما باعث رشد مجدد مو در مناطق کاملا طاس سر نمی‌شود. به عبارت دیگر با مصرف ماینوکسیدیل روند طاسی کند می‌شود اما موهای ریخته شده دوباره درنمی‌آیند.

رویش مو با استفاده از ماینوکسیدیل

سوالات متداول

آیا استفاده این محصول محدودیت مصرف برای آقایان و بانوان ندارد؟

مردان و زنان می‌ توانند از ماینوکسیدیل برای درمان آلوپسی آندروژنیک استفاده کنند. انواع مایندوکسیدیل بدون نسخه‌ی مخصوص زنان و مردان فقط در میزان غلظت با هم تفاوت دارند.

آیا پس از کاشت مو می توان ازین محلول استفاده کرد؟

استفاده از این دارو پس از کاشت موها از نظر پزشکی ممنوعیتی ندارد اما ضروری نیست. در بعضی موارد ممکن است پزشک برای تکمیل فرآیند درمان ماینوکسیدیل را به عنوان یکی از داورهای تقویتی بعد از کاشت مو نیز تجویز کند. البته فرد نباید بلافاصله پس از کاشت موها مصرف این دارو را آغاز کند. معمولا یک هفته پس از کاشت، زمانی که زخم‌ ها به طور کامل خوب شدند، می‌ توان درمان با این دارو را ادامه داد.

آیا به صورت دائمی باید ازین محلول استفاده کرد؟

ماینوکسیدیل موضعی برای استفاده طولانی مدت برای درمان آلوپسی آندروژنیک بی‌خطر است. اگر بیمار عوارض جانبی مانند خارش، سوزش، حساسیت یا قرمزی داشته باشد، باید در ماه‌های اول به پزشک اطلاع دهد و اگر این عوارض آزاردهنده شد، باید مصرف دارو را قطع کند.

مشاهده بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا