مقالات مرتبط با زیبایی پوست

کیست میلیوم یا میلیا چیست؟روش های جلوگیری و درمان میلیا

کیست میلیوم یک جوش کوچک و سفید می باشد که به طور معمول روی بینی و گونه ها بوجود می آید. این کیست معمولا به صورت چندتایی ظاهر می  شود. به مجموعه  میلیوم  ها، میلیا ( Milia) می گویند. میلیوم از اجتماع و گیر افتان کراتین زیر پوست ظاهر می شوند. کراتین نوعی پروتئین سفت است که به طور معمول در بافت پوست، مو، ناخن  یافت می  شود. میلیوم می  تواند برای هر سنی رخ بدهد. اگرچه بیشتر در نوزادان دیده می  شود.

علائم کیست میلیوم چیست؟

میلیوم ها، جوش هایی گنبدی شکل ریز هستند که می توانند سفید یا زردرنگ باشند. و اکثرا  بدون درد و خارش هستند. اگر چه ممکن است برای بعضی از افراد ناراحتی ایجاد کنند. ملافه یا سطح خشن لباس ها، ممکن است  باعث قرمزی و التهاب میلیوم شود.

کیست ها به طور معمول درصورت، لب ها، پلک ها و گونه ها یافت می شوند. هرچند ممکن است در قسمت های دیگر بدن مثل نیم تنه و ناحیه تناسلی نیز دیده شوند.

میلیوم معمولا با مروارید اپشتین اشتباه گرفته می شود. این حالت شامل ظاهر شدن کیست های زرد یا سفید رنگ بی ضرر در لثه و دهان نوزاد است. همچنین میلیوم به اشتباه به آکنه نوزادی تعبیر می شود.

علل ایجاد کیست میلیوم

علت میلیوم در نوزادان و بزرگسالان ممکن است متفاوت باشد.

نوزادان

علت میلیوم در نوزادان  هنوز مشخص نیست. و اکثرا با آکنه نوزادی، که به واسطه ی تغییرات هورمونی بدن مادر ایجاد می شود، اشتباه گرفته می شود. برخلاف آکنه نوزادان، میلیوم سبب التهاب یا تورم نمی شود. نوزادانی که میلیوم دارند همراه آن بدنیا می آیند اما آکنه نوزادی تا دو الی چهار هفته بعد از تولد ظاهر نمی شود.

کودکان و بزرگسالان

علت میلیوم درکودکان و بزرگسالان  ممکن است با آسیب های پوستی مرتبط باشد که می تواند شامل موارد زیر باشد:

 • تاول زدن به علت شرایط و بیماری های پوستی مانند: بیماری پروانه ای یا EB، پمفیگوئید سیکاتریسی، پورفیری پوستی تاردا یا PCT
 • زخم های تاول  مانند مثل poison ivy
 • سوختگی ها
 • آفتاب سوختگی طولانی مدت
 • استفاده دراز مدت از کرم های استروئیدی
 • روش های ضد عفونی کننده پوست، ازقبیل برداشتن پوست یا لایه برداری با لیزر

اگر پوست توانایی طبیعی خود را برای لایه برداری از دست بدهد میلیوم می تواند رشد کند. که این موضوع می تواند بخاطر افزایش سن باشد.

انواع کیست میلیوم

میلیوم براساس اینکه درچه سنی به وجود آمده اند یا چه عواملی باعث افزایش کیست شده اند، دسته بندی می شود. دسته بندی آن شامل نوع اولیه و نوع ثانویه است. میلیوم اولیه به صورت مستقیم از به گیر افتادن کراتین ایجاد می شود که بیشتر در صورت بزرگسالان و نوزادان دیده می شود.

میلیوم ثانویه نیز شبیه به نظر می رسد اما زمانی رشد می کند که مجاری به سطح پوست باز می شوند، در اثر عواملی مانند زخم، سوختگی و گرما زدگی مسدود شوند.

انواع کیست میلیوم
انواع کیست میلیوم

انواع میلیوم ثانویه

میلیوم نوزادی

میلیوم نوزادی جزو میلیای اولیه در نظر گرفته می شود. در نوزادان رشد می کند و معمولا در عرض چند هفته از بین می رود. میلیوم ها به طور معمول در صورت، پوست سر و نیم تنه بالایی دیده می شوند. باتوجه به آمار بیمارستان کودکان سیاتل، میلیوم نوزادی در ۴۰ درصد نوزادان بدو تولد وجود دارد.

کیست میلیوم نوزادی
کیست میلیوم نوزادی
میلیوم اولیه درکودکان بزرگتر و بزرگسالان

کیست ها ممکن است در ناحیه پلک در زیرچشم، پیشانی یا در اطراف ناحیه تناسلی دیده شوند. میلیوم اولیه در این افراد ممکن است ظرف چند هفته از بین برود یا بهبود آن ماه ها طول بکشد.

میلیوم نوجوانان

اختلالات ژنتیکی نادر که سبب بسته شدن مجاری منتهی به پوست می شود،  ممکن است باعث میلیوم نوجوانان شود. که می تواند شامل:

 • سندرم کارسینومای سلول های قاعده ای خال یا NBCCS که خود می تواند منجر به سرطان سلول های قاعده ای یا BCC شود.
 •  Pachyonychia congenital: که این حالت می تواند منجر به ذخامت یا غیر عادی شدن ناخن ها شود.
 • سندرم گاردنر: این اختلال ژنتیکی نادر ممکن است در طی زمان منجر به سرطان کولون شود.
 • سندرم  syndrome  Bazex_Dupre_Christol: این سندرم بر روی رشد مو و تعریق اثر می گذارد.
  کیست میلیوم در اطراف چشم در کودکان وبزرگسالان
  میلیوم در اطراف چشم در کودکان وبزرگسالان

میلیوم ان پلاک

این حالت احتمال دارد با اختلال ژنتیکی یا اختلال خود ایمنی پوست همراه شود. مانند لوپوس دیسکوئید یا لیکن پلان(خزه پوستی). پلاک میلیوم ممکن است روی پلک ها، گوش ها،گونه ها و فک (کام) اثر بگذارد. کیست ها می توانند چندین میلیمتر قطر داشته  باشند که این وضع در وحله اول در خانم های میانسال دیده می شود اما می تواند در هر جنس و هر سنی از بزرگسال تا کودک دیده شود.

میلیوم چندتایی فورانی

این نوع میلیوم شامل قسمت هایی است که دارای خارش می باشد و در صورت، بازوی بالایی و نیم تنه دیده می شود. کیست ها اغلب در یک محدوده زمانی ازچند هفته تا چند ماه ممکن است ظاهر شوند.

میلیوم  تروماتیک

این نوع کیست هنگامی ظاهر می شود که آسیبی به پوست وارد شود. مانند سوختگی شدید و راش ها. کیست ها می توانند تحریک پذیر شوند به طوری که اطراف کیست قرمز و مرکز آن سفید باشد.

میلیوم  ناشی از داروها و محصولات دیگر

استفاده از کرم های استروئیدی ممکن است منجر به ایجاد میلیوم درسطح پوست، درجایی که کرم  استفاده می شود، بشود. اگرچه این عارضه جانبی نادر است. بعضی ترکیباتی که برای مراقبت از پوست استفاده می شوند یا بعضی از وسایل آرایشی ممکن است منجر به ایجاد میلیوم در بعضی از افراد شوند.

اگر پوست مستعد برای آماده برای میلیوم  است از مصرف ترکیبات زیر خودداری کنید:

 • پارافین مایع
 • مواد نفتی مایع
 • روغن پارافین
 • پارافینوم مایع
 • پترولاتوم (وازلین)مایع
 • روغن پترولاتوم

همه ی موارد بالا، نوعی از مواد معدنی هستند که ممکن است باعث ایجاد میلیوم بشوند. لانولین نیز ممکن است ایجاد میلیوم را افزایش دهد.

کیست میلیوم چگونه تشخیص داده می شود؟

تشخیص عموما به وسیله معاینه ظاهری جوش ها توسط پزشک انجام می شود. بیوپسی لزیون پوستی فقط در موارد خیلی کمی نیاز خواهد بود.

میلیوم چگونه درمان می شود؟

هیچ درمان قطعی برای میلیوم نوزادی وجود ندارد. چون کیست ها ظرف چند هفته بهبود پیدا می کنند. در کودکان بزرگتر و بالغان، میلیوم معمولا ظرف چند ماه از بین می رود. اگر این کیست ها باعث ناراحتی شوند، درمان هایی وجود دارد که می تواند آن هارا برطرف کند:

 • کرایوتراپی: با نیتروژن مایع میلیوم را منجمد می کنند. این روش معمول ترین درمان برای میلیوم است.
 • تخلیه سازی: با یک سوزن استریل محتویات کیست را تخلیه می کنند.
 • رتینوئیدهای موضعی: این پماد ها دارای ویتامین A هستند که به لایه برداری و بهبود پوست کمک می کند.
 • لایه برداری شیمیایی: لایه برداری های شیمیایی اولین لایه پوست را بر می دارند و پوست جدید زیرین را جایگزین آن می کنند.
 • برش لیزری: یک لیزر کوچک روی مناطق آسیب دیده برای حذف کیست ها تمرکز می کند.
 • گرما درمانی: گرمای شدید کیست ها را ازبین می برد.
 • کورتاژ تخریبی: کیست ها را از طریق جراحی  برداشته و می سوزانند.
  کیست میلیوم چگونه درمان می شود
  کیست میلیوم چگونه درمان می شود

سخن آخر

میلیوم مشکلات طولانی مدت ایجاد نمی کند. در نوزادان ظرف چند هفته و در کودکان و بالغان ظرف چند ماه از بین می رود. همچنین در این مدت مشکلات قابل توجهی بوجود نمی آورد. اگر وضع شما ظرف چند هفته بهبود پیدا نکرد، با پزشک خود مشورت کنید تا مطمئن شوید مشکل پوستی دیگری شمارا تهدید نمی کند.

 

هنوز امتیازی ثبت نشده

چقدر این مقاله برای شما مفید بود؟

مشاهده بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا