مقالات مرتبط با جراحی زیبایی

پلاسما جت بینی و مراقبت های بعد از آن

پلاسما جت تکنیکی ایمن در جهت جوانسازی پوست می ‌باشد. انجام این تکنیک به وسیله دستگاهی با همین نام انجام می پذیرد. پلاسما جت بینی از جمله مدرن ‌ترین شیوه ‌های عمل بینی به شمار می‌رود که بسیار موثر است و کمترین عوارض جانبی را دارد.

در این شیوه، لایه سطحی پوست که را اپیدرم نام دارد، از جامد به گاز مبدل شده و موجب جمع ‌شدگی لایه‌ های تحتانی پوست خواهد شد. پلاسما می ‌تواند فرد را از تجربه دشوار جراحی بی‌ نیاز کرده و بدین ترتیب وضعیتی مطلوب برای او به وجود آورد. اگر چه نمی ‌توان نتایج نهایی این فرآیند را دائمی دانست اما می ‌توان اثر آن را برای چندین سال مشاهده کرد و همین مسئله می ‌تواند موجب القای حس رضایت در فرد شود.

 

پلاسما جت بینی چیست
پلاسما جت بینی و مراقبت های بعد از آن

 

فرم نامناسب بینی می تواند ما را به فکر اصلاح نقص‌ های آن بیندازد. راهکارهای بسیاری در این زمینه جهت رسیدن به فرم دلخواه بینی وجود دارد. یکی از روش ‌هایی بسیار محبوب در این زمینه، پلاسما جت بینی نام دارد. هر شخصی می تواند از این تکنولوژی برحسب نیاز خود بهره گیرد. این روش بدان جهت طرفداران بسیاری پیدا کرده است که علاوه بر نتایج بسیار خوب، هزینه‌ های بسیار پایینی نسبت به سایر روش ‌های جراحی دارد.

 

پلاسما جت بینی چیست؟

جراحی زیبایی بینی از جمله جراحی ‌های محبوب در ایران است. اما گاهی این سوال پیش می ‌آید که آیا نتیجه جراحی بینی همواره رضایت‌ بخش خواهد بود؟ به عنوان مثال ریسک جراحی بینی در افراد دارای بینی گوشتی بسیار بالاست، زیرا احتمال زیادی می ‌رود این عمل نتیجه ‌ای را که مورد انتظار است، ارائه ندهد یا اینکه پس از گذشت زمانی نه چندان زیاد، بینی به حالت قبلی خود بازگردد.

 

یک تعریف ساده

در یک تعریف ساده، پلاسما جت بینی را می ‌توان روشی غیر تهاجمی جهت فرم دادن به بینی دانست. از این روش جهت لیفت و کوچک کردن بینی استفاده می‌ گردد. استفاده از پلاسما  جت در ناحیه بینی فرآیندی بسیار آسان است. متقاضیان می‌ توانند جدا از دردسرهایی که جراحی بینی دارد، به فرم دلخواه بینی خود برسند. در جراحی بینی به دلیل ایجاد برش، امکان ماندگاری اثر بخیه زیاد است.

دیگر اینکه این روش دارای دوران نقاهت نسبتا زیادی است. اما در پلاسما جت بینی نه از بخیه خبری هست نه نقاهت طولانی مدتی دارد که این می ‌تواند مزیت بزرگی به حساب بیاید. پلاسما جت بینی در یک تعریف ساده به عنوان یک روش غیر تهاجمی شناخته می‌ شود و بدون عمل جراحی برای فرم دادن به بینی مورد استفاده قرار می ‌گیرد. استفاده کردن از پلاسما جت در ناحیه بینی بسیار آسان است و مراجعه‌ کنندگان می ‌توانند فارغ از دردسرهایی که برای آن‌ها در فرم دادن بینی با استفاده از عمل جراحی وجود دارد، به آسانی بینی خود را به فرم دلخواه دربیاورند.

 

کاندیدای پلاسما جت بینی

همانطور که اشاره شد کاربرد این روش بیشتر برای کسانی است که دارای بینی گوشتی هستند و می ‌خواهند با به ‌کارگیری یک روش ساده، فرم بینی خود را به حالت دلخواه دربیاورند. اما این بدین معنی نیست که دیگر اشخاص نمی ‌توانند از روش ذکر شده بهره ببرند. افرادی که بینی‌ گوشتی ندارند نیز می توانند از پلاسما جت بینی استفاده کرده و از مزایای آن برخوردار گردند.

 

"کاندیدای

 

مکانیزم پلاسما جت بینی

پلاسما که گازی یونیزه شده و همچنین رسانا می‌ باشد، توسط دستگاهی به شکل قلم به سطح پوست تابانیده شده و نقاطی بسیار ریز و با فاصله بسیار اندک از یکدیگر را می ‌سوزاند. مکانیزم پلاسما جت بینی بدین صورت است که دستگاه پلاسما جت با ایجاد حرارتی با شدت بالا، باعث می ‌شود سلول‌ هایی که در غشای پوست وجود دارند تحریک شوند. در این زمان لایه سطحی پوست را از حالت جامد به حالت گاز مبدل می‌ سازد. در این حالت با جمع کردن بافت، موجب کشیدگی و فرم دادن به ناحیه مورد نظر می ‌شود.

پلاسما در واقع فیبروبلاست ها را هدف قرار داده و تحریک می کند. می توان گفت سر قلم مانند این دستگاه هیچ ‌گونه برخوردی با پوست ندارد بلکه با قرارگیری در فاصله ای بسیار اندک از پوست، پلاسما را در یک نقطه کوچک تخلیه می ‌کند. بدین ترتیب زخم ‌ها و سوراخ‌ های بسیار ریزی در پوست بینی ایجاد می شود و در نهایت می‌ توان گفت این فرآیند اثرات زیر را با خود به همراه دارد:

 • انقباض پوست بینی
 • تحریک فعالیت فیبروبلاست‌های پوست بینی
 • تقویت و احیای پوست بینی

به همین جهت توصیه ما به شما این است که قبل از اقدام برای پلاسما جت بینی اطلاعات خود را در این زمینه افزایش دهید. همینطور حتما این کار را تحت نظر متخصص با تجربه انجام دهید.

 

روند انجام پلاسما جت بر روی بینی

پلاسما جت بینی روشی جدید و پیشرفته در زمینه زیبایی است. به همین علت بهتر است کسانی که نسبت به انجام پلاسما جت بینی اقدام می ‌کنند در این زمینه آگاهی لازم را داشته باشند. دقت داشته باشید علاوه بر اثرات پلاسما جت می ‌بایست راجع به روند اجرا و همچنین مراقبت‌ های مورد نیاز آن اطلاعات کافی داشته باشید.

 

"روند

 

اقدامات لازم برای پلاسما جت

اولین قدم برای انجام این متد بر روی بینی فرد، مشخص کردن نوع بینی فرد است. پزشک متخصص معمولا این قدم را در جلسه اول بر می ‌دارد. پس از مشخص شدن نوع بینی و فرم آن، پزشک باید تشخیص دهد که آیا پلاسما جت برای تغییر فرم بینی فرد مناسب است یا خیر؟! در صورتی که پاسخ پزشک منفی باشد شاید بهتر باشد به دنبال راهکار دیگری بگردید. اما در صورتی که پزشک، شما را مورد مناسبی برای پلاسما جت بینی در نظر بگیرد می توانید اقدام به انجام این عمل کنید.

در وهله اول پزشک متخصص، بینی فرد را به صورت موضعی بی‌ حس میکند. پس از گذشت مدت زمانی کوتاه، شروع به پیاده‌ سازی روش فوق خواهد کرد. در ابتدا پزشک با نزدیک کردن ابزارهای مورد نیاز به بینی برای انجام پلاسما جت و با رعایت نکات اولیه، کار را آغاز می‌ کند. با ایجاد پلاسما به صورت نقطه به نقطه و با یک نظم دقیق و مشخص، روند درمانی را طی خواهد کرد.

این نقطه ‌های پلاسما دارای آرایشی کاملا حساب شده و همچنین ظریف می ‌باشند. این پلاسماها به بافت ‌های چربی موجود در زیر پوست برخورد می ‌کنند. معمولا بعد از انجام پلاسما جت بینی فرد نقطه ‌های بسیار کوچکی را بر روی بینی خود مشاهده میکند. البته لازم به ذکر است که کلیه این نقطه ها موقتی بوده و به زودی از بین خواهند رفت و تنها پس از عمل قابل مشاهده هستند.

 

مراقبت های پس از پلاسما جت بینی

مراقبت ‌های پس از انجام پلاسما جت بینی بسیار مهم هستند. مراجعین می ‌بایست در رعایت آن ها تمامی تلاش خود را به کار گیرند. این مراقبت ‌ها معمولا توسط پزشک متخصص برای مراجعین ارائه خواهد شد. به این ترتیب می‌ توانند دوره نقاهت آسانی را برای خود رقم زده و در نهایت پس از سپری شدن این دوره، از زیبایی ‌های حاصل از این روش لذت ببرند.

نکات مهم پس از آن

اولین نکته که مهم‌ترین آن نیز هست، این است که شخصی که پلاسما جت انجام داده تا 24 ساعت پس از انجام این متد، به هیچ‌ وجه نباید از مواد آرایشی مخصوصا بر روی بینی خود استفاده کند. در صورت نادیده گرفتن این موضوع ممکن است دچار مشکلاتی شوید.

 • پس از اتمام کار و خارج شدن فرد از کلینیک، بینی فرد و خصوصا زخم ‌های نقطه ‌ای، به تدریج شروع به بزرگ شدن می کنند و می توان گفت کمی پف می ‌کنند. این نقطه ها را به اصطلاح دلمه می ‌نامند. افراد مراجعه کننده باید بدانند که پس از خروج از کلینیک نباید این دلمه ‌ها دچار هیچ گونه فشاری شوند. هرگونه دستکاری این نواحی در هفته ابتدایی پس از پلاسما جت ممنوع است زیرا ممکن است سبب به وجود آمدن مشکلاتی برای شما شود.
 • حداقل تا چند روز سر خود را خم نکنید و در زمان خواب، سر را بالاتر قرار دهید تا ورم بینی زودتر از بین برود.
 • ممکن است برای بعد از پلاسما جت بینی نسخه‌ دارویی نیاز باشد. از جمله دارو‌هایی که پزشک در جهت مصرف و استفاده در دوره نقاهت تجویز خواهد کرد، کرم‌های استروئیدی می‌باشند. که معمولاً تأکید دکتر بر مصرف به موقع آن ‌ها است.
 • قرار نگرفتن در معرض نور خورشید هم از آن نکاتی است که نباید از آن غافل شد. باید حتماً از وسایل مراقبتی از جمله عینک و همچنین کلاه‌ های نقاب‌دار استفاده کنید.
 • به مدت ۲ هفته نباید دوش آب گرم گرفت. همچنین نباید از سونا استفاده کرد.
 • از رانندگی کردن تا زمان بهبودی خودداری کنید. دلیل این ممنوعیت، حواس‌ پرتی فرد به دلیل ورم و زخم ‌های ناشی از انجام این روش می ‌باشد.

 

"مراقبت

 

مزایای پلاسما جت بینی

همانطور که پیش‌ تر گفته شد پلاسما جت از جمله روش‌ های غیر تهاجمی در زمینه زیبایی می‌ باشد. به همین علت است که می ‌توان آن را با روش ‌های تهاجمی و نیز عمل‌ های زیبایی مقایسه کرد:

از جمله مزایای پلاسما جت بینی آن است که هیچ کدام از خطرات جراحی زیبایی بینی را ندارد.

 • همچنین هیچ نیازی به بیهوشی نیست.
 • پلاسما جت بینی روشی است که بدون خونریزی انجام می ‌گردد.
 • در جراحی بینی امکان نازک شدن پوست وجود دارد. در صورتی که در پلاسما جت چنین امکانی وجود ندارد.
 • از جمله مزیت ‌های دیگر این روش آن است که موجب کلاژن ‌سازی پوست می‌ شود.
 • هزینه این روش در مقایسه با هزینه‌ های جراحی بینی بسیار اندک است.
 • نتایج پلاسما جت بینی کاملاً طبیعی می ‌باشد. همچنین می ‌توان نتایج اولیه را در همان زمان مشاهده کرد.

 

"مزایای

 

عوارض احتمالی پلاسما جت بینی

از جمله دلایل محبوبیت و معروفیت پلاسما جت بینی داشتن حداقل عوارض است. شاید بتوان تورم، التهاب و قرمزی ناحیه تحت درمان را از عوارض جانبی پلاسما جت دانست که ممکن است این علائم دو تا سه روز طول بکشد. معمولاً پلاسما جت بینی نسبت به پلاسما جت پلک عوارض کوتاه ‌تری خواهد داشت. پوسته پوسته شدن محل درمان ممکن است به مدت یک هفته تا ۱۰ روز نیز ادامه داشته باشد.

نکته مهم

نکته ‌ای که در اینجا بسیار حائز اهمیت است آن است که پوسته‌ ها را به هیچ‌ وجه خراش ندهید. به آن‌ ها فرصت دهید تا بدون کوچکترین دخالتی از بین بروند. حداقل تا ۲۴ ساعت بعد از درمان می بایست هیچ‌ گونه آرایشی نکنید تا پوست تحریک نشده و با سرعت بیشتری بازسازی شود.

 

سخن آخر

در این مقاله سعی شد به ‌طور کامل شما را با روش انجام پلاسما جت بینی از جمله مدت ‌زمان ماندگاری پلاسمای بینی آشنا کنیم. شما می‌توانید با مشاوره گرفتن از مشاوران متخصص ما، بهترین روش ممکن را انتخاب کنید. و همچنین اگر تجربه این کار را داشته اید در قسمت نظرات با ما و دیگران به اشتراک بگذارید.

هنوز امتیازی ثبت نشده

چقدر این مقاله برای شما مفید بود؟

مشاهده بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا