مقالات مرتبط با لیزر موهای زائد

عوارض احتمالی لیزر موهای زائد!

عوارض جانبی که بعد از لیزر موهای زائد ممکن است پیش بیاید...

به روز رسانی شده در تاریخ  1401/08/27 – 2022/11/19

لیرز مو های زائد گزینه ایست که می تواند جایگزینی بسیار عالی برای اپیلاسیون و از بین بردن مو های زائد به روش های قدیمی باشد. این راه، یکی از متداول‌ ترین و پرطرفدار ترین روش ‌های از بین بردن مو های زائد است که در سراسر دنیا انجام می‌ شود و در بین افرادی که خواهان راه حلی دائمی و موثر تر از روش های دیگر برای رفع مو های زائد هستند، بسیار محبوب است.

استفاده از لیزر برای از بین بردن مو ها با جلوگیری از رشد فولیکول ‌های مو عمل می ‌کند.
با این حال، قبل از شروع درمان، افراد باید خود را از برخی عوارض جانبی لیزر مو های زائد و همچنین برخی از شایعاتی که این فرآیند را احاطه کرده ‌اند، آگاه کنند. برای اکثر افراد، لیرز مو های زائد روشی مطمئن برای از بین بردن موی زائد در مکان های ناخواسته به طور دائم یا برای مدت طولانی است.

در طول لیزر موهای زائد چه چیزی انتظار می رود؟

درست قبل از لیزر، مو های شما که مورد هدف لیزر قرار می گیرند، تا چند میلی متر بالاتر از سطح پوست، کوتاه می شوند.

معمولاً 20 تا 30 دقیقه قبل از لیزر از دارو های بی حس کننده موضعی استفاده می شود تا به درمان نیش پالس های لیزر کمک کنند. تجهیزات لیزر بر اساس رنگ، ضخامت و محل مو ها و همچنین رنگ پوست شما تنظیم می شود.

بسته به لیزر یا منبع نوری که استفاده می شود، شما و تکنسین باید از چشم های خود محافظت مناسبی داشته باشید. همچنین لازم است لایه های بیرونی پوست خود را با ژل سرد یا دستگاه خنک کننده مخصوص محافظت کنید. این کار به نفوذ نور لیزر به پوست کمک زیادی می کند.

روند از بین رفتن موهای زائد
روند از بین رفتن موهای زائد

در مرحله بعد، تکنسین یک پالس نور به ناحیه مورد نظر می‌ دهد و برای چند دقیقه آن ناحیه را بررسی می‌ کند تا مطمئن شود که بهترین تنظیمات استفاده شده است و واکنش‌ های بد را بررسی می‌ کند.

هنگامی که این روش کامل شد، ممکن است به شما کمپرس یخ، کرم یا لوسیون ضد التهاب یا آب سرد داده شود تا هر گونه ناراحتی را کاهش دهد. ممکن است جلسه بعدی شما را چهار تا شش هفته بعد برنامه ریزی کنند. تا زمانی که رشد مو متوقف شود، باید به این فرآیند ادامه داد. هفته بعد برنامه ریزی کنند. تا زمانی که رشد مو متوقف شود، باید به این فرآیند ادامه داد.

مراقبت های بعد از لیرز موهای زائد

برای یک یا دو روز پس از آن، ناحیه مورد نظر پوست شما شبیه آفتاب سوختگی به نظر می رسد.در جهت مراقبت های بعد از لیزر موهای زائد، کمپرس‌ های خنک و مرطوب ‌کننده‌ ها می‌ توانند کمک زیادی به بهبود این موضوع کنند. اگر صورت شما تحت لیزر قرار گرفت، می توانید روز بعد آرایش کنید مگر اینکه پوست شما تاول زده باشد.
در طول ماه آینده، موهای زائد شما شروع به ریزش می کنند. برای کمک به جلوگیری از تغییرات موقت در رنگ پوست ، در ماه بعد از کرم ضد آفتاب می توانید استفاده کنید.
تاول‌ زدن، مورد بسیار نادری است. اما در افرادی که رنگ ‌پوست تیره ‌تری دارند بیشتر دیده می‌ شود.

سایر عوارض جانبی احتمالی عبارتند از: تورم، قرمزی و جای زخم. ایجاد زخم دائمی یا تغییر رنگ پوست هم مورد نادری است.

مراقبت های بعد از لیزر موهای زائد
مراقبت های بعد از لیزر موهای زائد

آیا لیرز مو های زائد عوارض جانبی به همراه دارد؟

عوارض لیزر موهای زائد، برای همه افراد به وجود نمی آید. پس از این کار ممکن است چند عارضه جانبی مختلف ظاهر شود. اغلب عوارض جانبی جزئی و موقتی هستند. هر کسی که عوارض جانبی ماندگاری را تجربه می ‌کند باید با متخصص پوست خود مشورت کند و تحت درمان قرار بگیرد.

قرمزی و سوزش

یکی از عوارض لیزر موهای زائد، قرمزی و سوزش پوست است. لیرز موهای زائد، سبب تضعیف فولیکول مو می شود. بدن به این امر واکنش نشان می دهد و بسیاری از افراد در نواحی آسیب دیده قرمزی و سوزش را تجربه می کنند. پوست ممکن است حساس شده و حتی ممکن است به نظر برسد که کمی متورم شده است.
این علائم معمولاً کوتاه مدت است. ناحیه آسیب دیده ممکن است شبیه به پوستی باشد که به تازگی اپیلاسیون شده یا کنده شده است. برخی از متخصصان پوست از یک بی حس کننده موضعی استفاده می کنند تا میزان واکنش پوست فرد به این فرایند را کاهش دهند.
تحریک باید پس از واکنش اولیه، معمولاً در عرض چند ساعت پس از درمان، کاهش یابد. تورم و قرمزی ممکن است به بسته های یخ یا حمام خنک پاسخ خوبی بدهد.

پوسته شدن پوست

برخی از افراد ممکن است در ناحیه آسیب دیده، پوسته پوسته شدن پوست را تجربه کنند. این معمولاً یک مشکل جزئی است، اما می تواند در عین حال ناراحت کننده باشد.
پوسته پوسته شدن گاهی اوقات می تواند منجر به پوسته پوسته شدن یا زخم شود. با مراقبت از ناحیه تحت درمان پس از حذف لیزر، مانند استفاده از مرطوب کننده، فرد ممکن است از بروز هر گونه مشکل ماندگار در این درمان جلوگیری کند.

آسیب دیدن پوست بعد از لیزر
آسیب دیدن پوست بعد از لیزر

تغییر رنگ پوست

برخی افراد ممکن است متوجه تغییرات جزئی رنگ در ناحیه تحت درمان پوست شوند. ممکن است به دنبال لیزر مو های زائد کمی تیره یا روشن تر شود.
افرادی که پوست روشن تری دارند ممکن است بیشتر دچار تغییرات رنگدانه تیره تر شوند. افرادی که رنگ پوست تیره ‌تری دارند، ممکن است بیشتر مستعد تغییرات رنگ دانه‌ های روشن ‌تر باشند. این تغییرات به مرور زمان محو می شوند و پوست به حالت طبیعی باز می گردد.

آسیب رسیدن به چشم ها

روش از بین بردن مو های زائد شامل استفاده از لیزر های قدرتمند است. این بدان معنا است که خطر آسیب بالقوه جدی به چشم وجود دارد، به خصوص زمانی که یک پزشک روی صورت یک فرد کار می کند. هم فردی که تحت درمان قرار می گیرد و هم پزشک باید از تجهیزات محافظ چشم استفاده کنند تا در حین انجام این روش از آسیب جلوگیری شود.

خطر عفونت پوستی

مانند سایر روش‌ های زیبایی حذف موهای زائد، آسیب رساندن به فولیکول ‌های مو با لیزر می‌ تواند خطر عفونت ایجاد کند. ناحیه آسیب دیده باید در حین بهبودی به عنوان یک زخم در نظر گرفته شود. افراد باید هرگونه علائم عفونت را به متخصص پوست گزارش دهند. در نهایت، در صورت بروز عفونت، نباید کرم ‌های آنتی‌ بیوتیک بدون نسخه (OTC) را روی نواحی وسیعی از پوست بمالند.

خطر عفونت در نواحی لیزر شده
خطر عفونت در نواحی لیزر شده

عوارضی که به ندرت ایجاد می شوند

عوارض لیزر موهای زائد که تنها در موارد خاص پیش می آید عبارتند از:

سوختگی ها و تاول ها

در صورت عدم انجام صحیح لیزر مو های زائد، خطر سوختگی و تاول وجود دارد. با این حال، زمانی که یک پزشک واجد شرایط این فرآیند را انجام می ‌دهد، ایجاد سوختگی و تاول بسیار نادر است.
لیزری که استفاده می شود، از لیزر هایی با گرمای بالا استفاده می کند.
یک پزشک ممکن است درست قبل از استفاده از لیزر، یک دستگاه خنک کننده را روی پوست شخص قرار دهد. این کار به جلوگیری از سوزاندن پوست توسط لیزر کمک زیادی می کند.

جای زخم

زخم، معمولاً یک عارضه جانبی لیرز مو های زائد نیست. با این حال، اگر پزشک مرتکب خطایی شود، ممکن است جای زخم ایجاد شود. این موضوع نباید در مورد اکثر پزشکان واجد شرایط باشد.
در صورتی که افراد پس از آن به درستی از ناحیه تحت درمان مراقبت نکنند، ممکن است جای زخم نیز ایجاد شود. افراد باید با پوست آسیب دیده به گونه ای رفتار کنند که گویی آفتاب سوخته شده است تا از آسیب بیشتر جلوگیری شود. این بدان معنی است که آن را مرطوب نگه دارند، از تابش نور مستقیم به آن محافظت کنید و به طور منظم برای علائم عفونت بررسی کنند.

عوارض جدی تر لیزر موهای زائد
عوارض جدی تر لیزر موهای زائد

عوارض لیزر موهای زائد صورت

عوارض جانبی شدید یا عوارض ناشی از لیزر برای صورت هم بسیار نادر است. عوارض جانبی معمولاً به خودی خود بر طرف می شوند و ممکن است شامل موارد زیر باشد:

  • قرمزی
  • تورم
  • سوزش پوست

در موارد نادر، عوارض جدی ‌تر لیرز موهای زائد عبارتند از:

  • عفونت
  • تغییرات دائمی در رنگ یا رنگ پوست
  • تاول
  • سوزش
  • زخم

سخن آخر

لیزر مو های زائد زمانی که به درستی انجام شود برای اکثر افراد بی خطر و موثر است. ممکن است برای از بین بردن کامل مو های زائد چندین درمان لازم باشد و حذف دائمی مو های زائد همیشه تضمین نمی شود.

برخی از افراد ممکن است پس از درمان عوارض جانبی جزئی مانند قرمزی، تورم و سوزش را تجربه کنند و معمولاً می‌ توانند این عوارض را در خانه درمان کنند. هر فردی که متوجه علائم عفونت پوستی می شود باید به پزشک مراجعه کند.

مشاهده بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا