مقالات مرتبط با زیبایی پوست

چگونه پوست شفاف و شاداب داشته باشیم؟ روتین مراقبتی پوست

پاکسازی پوست، یکی از بهترین راه ها برای شادابی و شفافیت پوست می باشد که به سلامت پوست ‌تان کمک خواهد ‌کرد. انتخاب مرطوب کننده‌ با کیفیت، بر اساس نوع و مراقبت‌ های مورد نیاز پوست ‌تان، از آسیب‌ های خارجی مانند پرتو نور خورشید، سرما، گرما و آلودگی جلوگیری می ‌کند. انتخاب برنامه کامل مراقبت روزانه پوست صورت، اصلی‌ ترین عامل تاثیرگذار بر سلامتی و جلوه‌ زیبای پوست‌ تان است و زیبایی و سلامتی آن را تضمین می ‌کند.

برنامه مراقبت روزانه پوست صورت

یک برنامه خوب و استاندارد مراقبت پوست شامل ۴ مرحله است

  • پاکسازی پوست Cleanse
  • مقاوم‌ سازی پوست Toning
  • مراقبت و درمان Care
  • محافظت Protect

پاک سازی روزانه پوست
برنامه روزانه برای مراقبت از پوست

پاکسازی پوست

پاک‌ سازی کامل پوست، اولین قدم در یک برنامه مراقبت پوست موثر است. پاک‌ سازی به معنی حذف آلودگی، عرق، سبوم و مواد آرایشی است. پس از پاک ‌سازی، پوست آماده‌ پذیرش هرگونه محصولات مراقبتی می ‌شود. پوست پاک ‌سازی شده، توانایی بالایی در جذب عناصر فعال موجود در محصولات مراقبت از پوست دارد.

مقاوم‌ سازی پوست

بسیاری از افراد استفاده از تونرها را بیهوده می‌ دانند.

اما تونر چیست و چه می‌کند؟ پس از استفاده از پاک‌کننده‌ها، PH پوست از حالت طبیعی خارج می‌شود. وظیفه‌ تونر این است که با تنظیم PH پوست، آن را به میزان طبیعی باز گردانده و ردپای شوینده‌ ها را از بین ببرد.

مراقبت و درمان

پس از تونر، نوبت به استفاده از محصولات مراقبتی و درمانی می‌رسد. این محصولات موجب احیای پوست شده و گاها برای درمان یک مشکل پوستی نیز استفاده می‌ شوند.

مراقبت روزانه پوست

ممکن است با خود فکر کنید که برای استفاده از آبرسان‌ ها و مرطوب کننده‌ ها بسیار جوان هستید یا پوست چربی دارید اما استفاده از مرطوب‌ کننده حداقل یک بار در روز برای تمامی انواع پوست توصیه می‌ شود. پس از شستشو و زمانی که پوست‌ تان هنوز اندکی مرطوب است، از مرطوب‌ کننده استفاده کنید. اگر پوست چربی دارید، مرطوب‌ کننده‌ های سبک و فاقد چربی که موجب بسته شدن منافذ پوست نمی‌ شوند، بهترین انتخاب هستند.

محافظت

استفاده از کرم ضد آفتاب در تمامی روزهای سال ( نه فقط روزهای آفتابی ) و تمدید هر ۲ ساعت یک ‌بار آن بسیار  اهمیت دارد.

امروزه کرم‌ ها و محصولات آرایشی زیادی حاوی SPF هستند. اما پس از مرطوب کننده، ترجیحا از یک کرم ضد آفتاب با حداقل SPF30 استفاده نمایید. محافظت از پوست در برابر پرتوهای مضر فرابنفش UV خورشید ( که عامل اصلی ایجاد چروک پوستی هستند )، وظیفه‌ اصلی SPF است. اما اینکه SPF چیست و چه میزان از آن ضروری است را در ادامه مطلب بخوانید :

بهترین برنامه مراقبت روزانه پوست صورت، در دو مرحله در هر روز پیاده می‌ شود : صبح و عصر. اما جزئیات یک برنامه‌ منحصر به فرد برای پوست شما، به نوع و مشکلات پوست‌ تان بستگی دارد.

پاک سازی پوست و محافظت
محافظت و پاک سازی پوست

برنامه روزانه مراقبت پوست

صبح

پاک ‌سازی : پوست‌ تان در طول شب برای احیای خود، سبوم تولید می کند، برای حذف سبوم‌ ها و آماده‌ سازی پوستتان برای مراقبت ‌های روزانه، باید از یک پاک کننده‌ ملایم استفاده کنید.

مقاوم ‌سازی : برای خنثی سازی PH غیرطبیعی پاک کننده‌ ها، تونر را فراموش نکنید!

مراقبت و درمان خاص : حالا نوبت محصولات خاصی است که برای درمان مشکلاتی مانند چروک، آکنه یا … باید استفاده کنید. این محصولات حاوی چگالی بالایی از عناصر فعال هستند که باید مستقیما روی پوست تمیز اعمال شوند.

اگر از محصول درمانی خاصی استفاده نمی‌ کنید، این مرحله برای شما ضرورتی ندارد.

مراقبت روزانه بر اساس نوع پوست : محصولات مراقبتی که بر اساس نوع پوست‌ تان که به صورت روزانه استفاده می‌ کنید، در این مرحله جای می‌ گیرند.

محافظت در برابر آفتاب : برای جلوگیری از ایجاد چروک‌ های پوستی، این مرحله را جدی بگیرید!

علاوه بر برخی از کرم ‌های روزانه که حاوی SPF15 هستند، در موقعیت ‌هایی که بیش‌ تر در معرض آفتاب قرار دارید، از کرم ‌های ضد آفتاب استفاده کنید که میزان SPF بیش تری دارند.

عصر

پاک ‌سازی : پاکسازی پوست در هنگام عصر، تمامی آلودگی، عرق، سبوم و آرایش را از روی پوست پاک کرده و آن را برای جذب حداکثری محصولات درمانی شبانه، آماده می‌ کند. برای پاک‌ سازی آرایش چشم، حتما از پاک‌ کننده‌ های اختصاصی این کار استفاده نمایید.

مقاوم‌ سازی : برای خنثی سازی PH غیر طبیعی پاک کننده‌ ها، تونر را فراموش نکنید!

مراقبت و درمان خاص : حالا نوبت محصولات خاصی است که برای درمان مشکلاتی مانند چروک، آکنه یا … استفاده می ‌کنید. این محصولات حاوی چگالی بالایی از عناصر فعال هستند که باید مستقیما روی پوست تمیز اعمال شوند.

اگر از محصول درمانی خاصی استفاده نمی‌ کنید، از این مرحله عبور کنید.

مراقبت شبانه : از یک مرطوب‌ کننده‌ شب و یک کرم دور چشم برای تغذیه‌ پوست ‌تان استفاده کنید. این کار به احیای پوست در طول شب کمک خواهد ‌کرد.

پاک‌ سازی صورت و انتخاب پاک‌کننده ‌ها و تونرها

موثرترین برنامه مراقبت روزانه پوست، با پاکسازی پوست به صورت کامل و در عین حال ملایم آغاز می‌ شود. اما چرا باید پوست را پاک ‌سازی کنیم؟

اهمیت این موضوع به دو دلیل است

  • حذف آلودگی، عرق، سبوم و آرایش از پوست و کمک به روند بازسازی پوست، بدون خشک شدن آن.
  • آماده‌ سازی پوست برای جذب محصولات درمانی و مراقبتی. چرا که عناصر فعال و ارزشمند موجود در محصولات مراقبت از پوست، روی پوست تمیز موثر واقع خواهند‌ شد.

چگونگی پاک سازی و مقاوم سازی پوست

دو قدم اساسی در پاکسازی پوست صورت، استفاده از شیر‌ پاک کن یا ژل شستشوی صورت است که در قدم بعدی با یک تونر کامل می ‌شود. در مواردی که آرایش چشم دارید، مرحله‌ سومی تحت عنوان پاک کننده‌ آرایش چشم به آن اضافه خواهد ‌شد.

مرحله اول پاکسازی پوست صورت : پاک‌ کننده‌ آرایش چشم

یکی از بهترین راه ها برای پاک‌ سازی ملایم آرایش از چشم، استفاده از یک پد پنبه‌ ای آغشته به پاک‌ کننده‌ آرایش چشم است و باید به آرامی روی نواحی مذکور کشیده شود

مرحله دوم پاکسازی پوست صورت : شیر پاک‌ کن یا ژل شستشوی صورت

توجه داشه باشید که پاک‌ کننده‌ ای که مناسب نوع پوست ‌تان باشد را انتخاب کنید. شیر پاک‌ کن‌ ها بهترین گزینه برای پوست‌ های خشک هستند. اما برای پوست‌ های معمولی، مختلط و چرب، ژل شستشوی صورت پیشنهاد می‌ شود.

مرحله سوم پاکسازی پوست صورت : تونر

وظیفه‌ تونر، حذف ردپای باقی‌ مانده از پاک کننده‌ ها است. تونر نیز مانند پاک ‌کننده‌ چشم باید با یک پد پنبه ‌ای و به آرامی روی پوست صورت کشیده‌ شود. ژل شستشوی صورت باید به خوبی به وسیله‌ آب ولرم شستشو شود. از شستشو با آب داغ خودداری کنید چرا که ممکن است موجب بروز تحریکات و حساسیت‌ های پوستی شود.

شیر پاک‌ کن‌ را به وسیله‌ یک پد پنبه ‌ای روی پوست بکشید. اگر چه شیر پاک ‌کن‌ ها به شستشو با آب نیازی ندارند، اما در صورت تمایل می ‌توانید آن را با آب ولرم از روی پوست بشویید.

انتخاب پاک‌ کننده

پاک‌ کننده‌ ای را انتخاب کنید که

  • ملایم باشد و باعث خشکی پوست نشود
  • متناسب با نوع پوست‌ تان باشد
  • برای سازگاری با حساسیت ‌های پوستی طراحی شده باشد

پاک سازی پوست و انتخاب پاک کننده
انتخابب پاک کننده مناسب برای پاک سازی پوست

انتخاب تونر

پیشنهاد متخصصان پوست در اکثر موارد، استفاده از یک تونر بدون الکل است. تونر های حاوی الکل، دارای تاثیر خنک کنندگی لذت‌ بخشی هستند اما چربی طبیعی پوست را هم از بین می برند. در برخی موارد، پوست برای جبران چربی از دست رفته، چربی بیش ‌تری تولید می‌ کند. بنابر این الکل می‌ تواند خشکی پوست‌ های خشک را تشدید کند.

اما برای افرادی که پوست چرب و مختلط دارند، تونرهای حاوی الکل می‌ تواند به تنظیم چربی مفرط پوست کمک کند.

همه چیز در مورد مراقبت از پوست

چرا باید از پوستمان مراقبت کنیم؟

محصولات مراقبت از پوست به آب رسانی و بازسازی پوست کمک زیادی می‌ کنند. اساسی ترین محصولات مراقبت از پوست مرطوب‌ کننده‌ ها هستند. این محصولات نه تنها میزان آب موجود در پوست را افزایش می‌ دهند، بلکه با نظم بخشیدن به فرآیند تجدید پوست، از آن محافظت هم می ‌کنند.

لطافت، نرمی و شادابی پوست نتیجه‌ لذت بخش استفاده از مرطوب کننده ها است. بسیاری از محصولات مراقبتی دیگر، برای درمان و رفع مشکلات خاص دیگر مانند چین و چروک، آکنه و … طراحی شده ‌اند.

پاک سازی و مراقبت از پوست
برنامه روزانه برای مراقبت از پوست

مراقبت ‌های پوستی در چند دسته‌ کلی قرار می‌ گیرند

مراقبت ‌های خاص پوستی

به دلیل چگالی بالای عناصر درمانی خاص در این محصولات، باید بلافاصله بر روی پوست تمیز و قبل از هرگونه کرم یا مواد دیگر اعمال شوند. کرم‌ های ضد چروک، ضد آکنه و جوش صورت در این دسته قرار دارند.

نکته : توجه داشته باشید که پیش از اعمال مواد دیگر، زمان لازم برای جذب این محصولات را به پوست خود بدهید.

مراقبت ‌های روزانه و شبانه

یک کرم مرطوب کننده روز یا شب، اساسی‌ ترین بخش برنامه‌ روزانه مراقبت از پوست است. همان‌ گونه که گفته شد، این محصولات به آبرسانی و بازسازی پوست کمک می‌ کنند.

مراقبت ناحیه‌ دور چشم

پوستی در اطراف ناحیه‌ چشم قرار دارد، بسیار نازک ‌تر و ظریف ‌تر از دیگر بخش‌ های صورت است. محصولات و کرم ‌های دور چشم، در کنار محصولات مراقبتی شب و روز، باید به آرامی در ناحیه‌ حساس دور چشم استفاده شوند.

محافظت از پوست در برابر آفتاب

کرم‌ های مرطوب کننده‌ زیادی وجود دارند که حاوی SPF15 هستند. اما برای حفاظت بیش ‌تر و بهتر از پوست، از یک کرم ضد آفتاب به صورت مستقل در انتهای برنامه‌ مراقبت از پوست خود استفاده کنید.

چرا محافظت در برابر آفتاب؟

محافظت موثر و مداوم در برابر آفتاب، جزء جدانشدنی مراقبت از سلامت پوست است. این مساله زمانی اهمیت بالای پیدا می کند که با پوست‌ های آسیب‌ پذیرتری چون پوست حساس و مستعد آکنه مواجه باشیم.

درحالی که قرار گرفتن در معرض آفتاب به مدت چند دقیقه در روز ، کمک بسیاری به تولید ویتامین D می‌ کند، پوست صورت به مدت چندین ساعت در روز در معرض اشعه فرابنفش خورشید قرار می‌ گیرد. با توجه به این که UV یا فرابنفش، عامل اصلی پیری زودرس پوست شناخته شده است، کرم‌ های ضد آفتاب برای محافظت استفاده می‌ شوند.

پاک سازی پوست و محافظت
پاک ساری و محافظت پوست در برابر آفتاب

سخن آخر

محصولات مراقبت از پوست را باید بر اساس نوع پوست‌ تان انتخاب کنید. محصولاتی که به صورت خاص برای مشکلات پوستی شما طراحی شده ‌باشند.گاهی انتخاب محصولات مراقبت پوست حتی می‌ تواند بر اساس نوع فصل نیز متفاوت باشد. مثلا بسیاری از افراد مرطوب‌ کننده‌ های سبک‌ تر را برای فصول گرم ترجیح می‌ دهند و از انواع سنگین تر آن در فصول سرد استفاده می‌ کنند.

هنوز امتیازی ثبت نشده

چقدر این مقاله برای شما مفید بود؟

مشاهده بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا