سابسیژن

سابسیژن

صورتی زیبا با سابسیژن

سابسیژن چیست؟

سابسیژن، یکی از روش های درمان جای زخم و آکنه است. در این شیوه درمانی، پزشک با استفاده از یک وسیله تیز و برنده، قسمت آسیب دیده را که موجب از بین بردن و آسیب دیدن بافتهای سالم کناری هم می شود برمیدارد. با انجام این کار، تولید کلاژن در منطقه مورد نظر چندین برابر افزایش یافته و جای زخم به مرور زمان بهبود پیدا می کند.

عمل سابسیژن چگونه انجام می شود؟

آماده سازی

قبل از انجام این عمل پوست باید به طور کامل پاک شده و جای زخم های مورد نظر، با استفاده از یک قلم به صورت دقیق، مشخص شود. بعد از آن بی حسی موضعی برای بی حس کردن پوست شما تزریق می شود.

انتخاب دستگاه سابسیژن

برای هر پوست و زخمی باید از سوزن های مخصوص استفاده کرد. در صورتی که سوزن اشتباهی برای وارد شدن به عمق پوست انتخاب شود؛ احتمال آسیب دیدن بافت سالم پوست بسیار زیاد می شود!

داتشن صورتی زیبا با سابسیژن

سوزنهای تیز: سوزن هایپودرم 18-23G

سوزن Nokor یک سوزن tribevelledاست که به طور خاص برای انجام سابسیژن طراحی شده است.
میکرو کانولای بلانت: با استفاده از این سوزن، خونریزی و تورم بعد از عمل، نسبت به سوزن های تیز، کمتر است.

انجام عمل

سوزن انتخاب شده به آرامی وارد لایه های عمیق پوست می شود تا اتصال بین بافت های آسیب دیده و سالم قطع شود. در این مرحله احساس سوزش در منطقه تحت درمان تا اندازه ای طبیعی است.

تمیز کردن جای زخم

برای جلوگیری از خونریزی و تورم، پزشک باید از طریق فشار دادن جای زخم، خون باقی مانده را از زیر پوست خارج کند. بعد از آن جای زخم تمیز شده و برای جلوگیری از عفونی شدن آن، یک کرم آنتی بیوتیک تجویز می شود.

بهترین کاندیدا برای عمل سابسیژن چه کسانی هستند؟

 • اشخاص دارای جوشگاه های عمیق آکنه
 • افراد مبتلا به اسکار ناشی از آبله مرغان
 • اشخاص مبتلا به خط خنده عمیق
 • افرادی با چین و چروک های عمیق
کاندیدای مناسب برای سابسیژن

انواع روش های سباسیژن

سابسیژن با تکنیک تزریق خونی (autologous blood)

در این متد، مقداری خون به جای زخم مورد نظر تزریق شده تا مانع از برقراری ارتباط بین بافت آسیب دیده و سالم شود. البته این روش خالی از عیب نیست. چرا که احتمال شکل گیری لخته های خونی زیر پوست، وجود دارد.

سابسیژن با پیوند پوست

در این روش، ابتدا با استفاده از سابسیژن، یک شکاف کوچک روی منطقه مورد نظر، ایجاد می شود. در این مرحله، ارتباط بین بافت سالم و آسیب دیده، از بین می رود. سپس با استفاده از لیزCO2، پیوند پوست از ناحیه پشت گوش به ناحیه تحت درمان انجام می شود.
انجام این روش حتماً باید توسط یک پزشک متخصص در حوزه پیوند پوست و ساب سیژن انجام شود. چرا که در برخی موارد، احتمال شکل گیری زخم التهابی روی پوست وجود دارد. در صورتی که بعد از انجام عمل چنین زخمی مشاهده شود، مجدداً جای زخم باید باز شده و تزریق داروهای ضد التهاب به آن انجام شود.

عمل سابسیژن یا پیوند پوست

سابسیژن با PRP

در این روش که تا اندازه ای مشابه با روش تزریق خونی است، تزریق پلاسمای غنی از پلاکت که از خون خود فرد حاصل شده است، به ناحیه تحت درمان بعد از ایجاد زخم، انجام می شود. این روش دارای عوارض بسیار کمتری است چرا که پلاکت غنی شده حاوی مقدار زیادی فاکتورهای رشد و بازسازی پوست است.

سابسیژن با پر کننده یا فیلر

با توجه به این که در این روش از پر کننده یا فیلر استفاده می شود، می توان آن را بهترین گزینه برای درمان جای عمیق زخم ها در نظر گرفت. پرکننده ها به تنهایی برای از بین بردن جای زخم مورد استفاده قرار نمی گیرند. در این شیوه با استفاده از سابسیژن زخم مختصری ایجاد شده و بعد از شکستن پیوند بافت آسیب دیده با بافت سالم، فیلر به مقدار نیاز تزریق می شود.

سابسیژن یا پر کننده فیلر

کاربردهای سابسیژن

از سابسیژن برای درمان جای آکنه، درمان جای جوش و از بین بردن اسکارهای صورت استفاده می‌ کند. این روش از بازده مناسبی برخوردار است و می ‌توان از آن برای رفع ضایعاتی که از عمق بیشتری برخوردار هستند استفاده کرد.

عوارض سابسیژن چیست؟

سابسیژن برخلاف برخی دیگر از تکنیک‌ های زیبایی عوارض جانبی ناچیزی را ایجاد خواهد کرد و بیشتر این عوارض نیز پس از گذشت 1 هفته تا 10 روز بطور کامل از بین می‌ روند. کبودی و تورم ناچیز پوست جزو معدود عوارض جانبی این تکنیک می ‌باشند و شما در صورت انجام توصیه‌ های پزشک معالج خود با عوارض دیگری در این زمینه مواجه نخواهید شد.

مراقبت های قبل و بعد از سابسیژن

قبل از سابسیژن

 1. شب قبل از سابسیژن حمام نمایید.
 2. اگر جزء بیماران دیالیزی، پیوندی و یا بیماران مبتالا به بیماری های خاص می باشید به پزشک معالج اطلاع دهید.
 3. در صورت مصرف هر گونه دارو و یا داشتن اعتیاد به مواد مخدر یا الکل به پزشک معالج اطلاع دهید.
 4. قبل از سابسیژن، صورت را با آب و صابون شستشو داده و چربی، دارو و یا مواد آرایشی را پاک نمایید.
 5. در صورت مصرف وارفارین، هپارین وآسپرین، از ۳ روز قبل دارو را پس از مشورت با پزشک معالج قطع نمائید.
 6. در صورت ابتالا به دیابت، فشار خون، بیماری های خاص یا مزمن داروهای خود را پس از مشورت با پزشک معالج، طبق روال قبل مصرف نمایید.
 7. در بیماران با سابقه تبخال، قرص آسیکلوویر به صورت پیشگیرانه تجویز می شود و مصرف قرص آسیکلوویر تا بهبود ضایعات ادامه می یابد.
 8. در صورت ابتلا به بیماری های عفونی مانند هپاتیت، ایدز و … به پزشک معالج اطلاع دهید.
 9. در صورت بارداری و یا شیردهی به پزشک اطلاع دهید.
 10. بیماران مبتلا به آکنه فعال (جوش ) نیاز به درمان موفق آکنه قبل از انجام ساب سیژن دارند.
سابسیژن و مراقبت های قبل ئ بعد از آن

بعد از سابسیژن

 • بعد از ساب سیژن بیمار باید به مدت ۲۴ تا ۴۸ ساعت از تماس ۲ سوراخ ایجاد شده در طرفین صورت با آب جلوگیری کند.
 • روی آن ها پماد آنتی بیوتیک بزند.
 • کبودی بعد از عمل طبیعی است که در مدت ۸ الی ۱۰ روز بهبود می یابد.
 • گاهی بعد از انجام جراحی سابسیژن بازهم اسکارها دیده می شوند و آن هم به دلیل نیاز به ۲ الی ۳ جلسه در این دوره درمان جای جوش است.

هزینه سابسیژن

این فرآیند زیبایی از قیمت مناسبی نسبت به سایر تکنیک ‌ها برخوردار است و با استفاده از این روش می ‌توان با صرف هزینه‌ ای ناچیز مشکلات زیبایی را بطور کلی از بین برد. با این حال، عوامل مختلفی بر هزینه سابسیژن تاثیرگذار هستند و مواردی همچون: نوع اسکار، شدت ضایعه، محل ضایعه، تعداد جلسات درمانی مورد نیاز و میزان اعتبار کلینیک زیبایی می ‌‌توانند هزینه‌ های کلی این روش را تغییر دهند.

مزایای سابسیژن

 • احتمال تغییر رنگ رنگدانه های پوستی، بعد از انجام عمل وجود ندارد. (خطری که کلیه روش های درمان با لیزر به دلیل عدم تخصص کافی اپراتور و نامناسب نبودن شیوه درمان برای فرد، وجود دارد)
 • نتیجه مثبت این شیوه از درمان، در مقایسه با سایر روش ها نظیر لیزر؛ خیلی سریع قابل مشاهده است.
 • از این متد برای درمان طیف وسیعی از انواع جای زخم می توان استفاده کرد.

سوالات متداول

سابسیژن در چند مرحله انجام می شود؟

پاسخ به این سؤال بسته به نوع پوست و زخم متفاوت است. اما به طور کلی بین ۲ الی ۴ جلسه، با اختلاف زمانی ۴ هفته، برای درمان کامل مناسب خواهد بود.

قیمت سابسیژن چقدر است؟

با توجه به اینکه این روش، از ارزان ترین روش ها نسبت به بقیه متدها است، ولی میزان قیمت آن بستگی به نوع پوست، تعداد جلسات درمان و عوامل مخالف دیگری دارد.

آیا عمل سابسیژن درد دارد؟

همانطور که گفته شد، برای انجام این عمل، از بی حسی موضعی استفاده می شود. با این وجود احساس کمی سوزش در حین انجام عمل، طبیعی بوده و قابل تحمل است.

دوران نقاهت سابسیژن چه مدتی است؟

دوره‌ی نقاهت این تکنیک بسیار کوتاه می‌ باشد و قسمت عمده ‌ای از قرمزی و کبودی پوست پس از گذشت 1 هفته از بین خواهند رفت و شما می‌ توانید با خیالی آسوده به زندگی عادی خود بازگردید.

4/5 - (1 امتیاز)
دکمه بازگشت به بالا