مراقبت های بعد از عمل

نحوه صحیح خوابیدن بعد از بوتاکس

اصولی و درست خوابیدن بعد بوتاکس یک روش کاملا ساده، بدون خرج و بسیار موثر است که در عین سادگی، ایده ای بسیار خوب برای دور ماندن از عوارض ناشی از پخش شدن ناخواسته سم بوتولینوم در صورت و بدن می ‌باشد و فرد را از برخی خطرات احتمالی دور می‌ کند. هدف ما از این مقاله، بررسی طرز صحیح، زمان و عوارض خوابیدن بعد از تزریق بوتاکس در روزهای اولیه است.

 

نحوه صحیح خوابیدن بعد بوتاکس
نحوه صحیح خوابیدن بعد از بوتاکس

خوابیدن بلافاصله بعد از بوتاکس

یکی از پر تکرارترین سوالات متقاضیان بوتاکس، این است که آیا می ‌توان بلافاصله بعد از تزریق بوتاکس خوابید؟ این موضوع طبیعی است که هر فردی بعد از تزریق بوتاکس تمایل به استراحت کردن داشته باشد اما نکته مهمی در مورد زمان انجام آن وجود دارد! بسته به نظر پزشکان، حداقل 4 الی 6 ساعت بعد از تزریق بوتاکس نباید دراز کشید، خم و راست شد و یا اخم کرد. خوابیدن و استراحت بلافاصله پس از تزریق بوتاکس می ‌تواند موجب ایجاد مشکلاتی جدی برای افراد شود.

به همین دلیل بسیار اهمیت دارد که نکات مرتبط با مراقبت‌ های مورد نیاز در مورد استراحت و خوابیدن پس از عمل تزریق بوتاکس توسط پزشک یا کادر پزشکی وی به فرد توضیح داده شود تا با رعایت  آن ‌ها بتوان از بروز عوارض و خطرات  احتمالی جلوگیری نمود. در حالت کلی، بزرگ ‌ترین خطر ناشی از خوابیدن یا دراز کشیدن بلافاصله بعد از تزریق بوتاکس یا اعمال گرما یا فشار به محل ‌های تزریق، مهاجرت و پخش شدن بوتاکس در نقاط دیگر صورت است.

به عبارتی در صورت بروز این اتفاق بوتاکس به اجبار از ناحیه تحت تزریق دور شده و به طور بالقوه می‌ تواند منجر به تورم بیش از حد شود و دیگر پوست شما صاف به نظر نخواهد رسید. پس به منظور حفظ نتایج دلخواه مورد نظرتان حدود 4 الی 6 ساعت صبر کنید و بعد با رعایت نکات مرتبط با نحوه خوابیدن بعد بوتاکس استراحت کنید.

 

نکته های خوابیدن بعد از بوتاکس

همان طور که در بالاتر نیز اشاره شد، طرز خوابیدن بعد از بوتاکس بسیار مهم است و اگر می ‌خواهید این دوره را به نحو احسن و بدون مشکل به پایان برسانید، به نکاتی که در زیر آورده ایم عمل کنید:

 

نکته های خوابیدن بعد از بوتاکس
نکته های خوابیدن بعد از بوتاکس

 

چند ساعت بعد از بوتاکس نباید خوابید؟

به دلیل افزایش خطر ابتلا به عوارض جانبی (به عنوان مثال مهاجرت بوتاکس به عضلات دیگر و به دنبال آن فلجی موقت یا آسیب به بافت‌ های مجاور) معمولاً توصیه می‌ شود که حداقل 4 الی 6 ساعت از خوابیدن بعد از بوتاکس خودداری کنید! پس از آن باید چند شب اول به پشت خوابیده (طاق باز) تا از توزیع ناهموار بوتاکس جلوگیری شود.

یکی دیگر از نکاتی که باید در مورد مراقبت ‌های بعد از تزریق بدانید این است که برخی از افراد وجود دارند که بر این عقیده اند که دراز کشیدن یا خوابیدن بعد از بوتاکس هیچ تاثیری در انتشار سم باکتری بوتولینوم ندارد؛ از آنجا که ویژگی عضلانی هر فرد متفاوت و منحصر به فرد است، واکنش او نیز در برابر تزریق بوتاکس متفاوت خواهد بود. بنابراین توصیه ‌ها را به عنوان یک اقدام پیشگیرانه برای جلوگیری از عوارض در نظر بگیرید و بدانید که بعد از تزریق بوتاکس تا چند ساعت نباید بخوابید.

 

به پهلو خوابیدن بعد از بوتاکس

سوال رایج دیگر این است که، تا چند روز بعد از بوتاکس نباید به پهلو خوابید؟ جواب این مورد نیز بنا به تشخیص پزشک شما و ویژگی‌ های عضلات صورتتان متفاوت خواهد بود. همان طور که احتمالا می‌ دانید، خواب آلودگی یکی از اصلی‌ ترین عوارض تزریق بوتاکس است و متخصصان مطمئن نیستند که این امر ناشی از سمیت این دارو است یا دلایل دیگر.

اگر می‌ خواهید بهترین نتیجه را از انجام روش جوانسازی خود داشته باشید، مهم است که از خوابیدن به پهلو تا 24 الی 48 ساعت خودداری کنید؛ در برخی افراد ممکن است این زمان کم ‌تر یا بیشتر باشد، بنابراین بهتر است نظر پزشکتان را جویا شوید.

 

نشسته خوابیدن بعد از بوتاکس

از بهترین انواع خوابیدن بعد از بوتاکس، می ‌توان به نشسته خوابیدن اشاره کرد. که کمترین میزان فشار را به صورت وارد کرده و در عین حال سر را به سمت بالا نگه می ‌دارد. اگر تزریق خود را حوالی غروب یا شب انجام داده ‌اید و خواب آلود هستید، توصیه ما این است که با استفاده از چند بالش، یک تکیه گاه برای خود ایجاد کنید و شب را استثنا به صورت نشسته بخوابید.

رعایت این نکته مهم است که به هیچ وجه سرتان نباید خم شود (به ویژه در ساعات ابتدایی خواب)، به این منظور می‌ توانید از بالش ‌های گردنی برای حفظ ایستایی ناحیه گردن و جلوگیری از انحراف آن در هنگام خواب استفاده کنید.

 

نشسته خوابیدن بعد بوتاکس
نشسته خوابیدن بعد از بوتاکس

 

چرا بلافاصله بعد بوتاکس نباید خوابید؟

در این قسمت به توضیح دقیق این موضوع خواهیم پرداخت که چرا باید به هر قیمتی از خوابیدن بعد از بوتاکس اجتناب کنید. خوابیدن تنها در شرایط اضطراری مجاز است. به عوارض زیر توجه کنید:

 

نوروتوکسین از مکان مورد تزریق مهاجرت می‌ کند

نوروتوکسین ‌هایی که به عضلات خاصی تزریق می ‌شوند زمان زیادی لازم دارند تا به طور موثر در آن عضلات نفوذ کنند. دراز کشیدن، می‌ تواند باعث پخش سم در عضلات اطراف شود که می ‌تواند نتایج مورد انتظار شما را تحت تأثیر قرار دهد. همچنین عضلاتی که نوروتوکسین ‌های مهاجر را جذب کرده ‌اند، در امان نخواهند بود و مستعد عوارض جانبی می‌ شوند که می ‌تواند باعث جوش، تحریک و کبودی گردد.

 

افزایش تورم

مشاهده درجات خفیفی از تورم در ناحیه درمان بعد از تزریق بوتاکس طبیعی است. با این حال، زود خوابیدن بعد از بوتاکس می‌ تواند تورم را بدتر کرده و عوارض جانبی دیگر مانند قرمزی و تحریک را باعث شود. در این مواقع تورم ممکن است به حدی شدید شود که فرد دیگر نتواند به محل کار خود برود. از این گذشته، احتمال دارد که اعتماد به نفس او را به شدت کاهش داده و باعث هجوم موجی از استرس به ذهنش شود.

 

نکات الزامی هنگام خوابیدن پس از تزریق بوتاکس

پس از تزریق بوتاکس و گذشت حداقل 4 تا 6 ساعت فرد می ‎‌تواند استراحت کند و یا بخوابید. درست در چنین دقایقی نیز نکاتی وجود دارند که باید رعایت شوند. یکی از سوالاتی که در مورد خوابیدن پس از تزریق بوتاکس مطرح می ‌شود این است که آیا باید در موقعیت خاصی استراحت کرد؟ به عنوان مثال می شود به پشت یا پهلو خوابید؟

در پاسخ به این سوال می‌ توان به راحتی گفت که پس از تزریق بوتاکس در صورتی که شما 4 تا 6 ساعت صبر کنید هیچ محدودیتی در نوع استراحت شما وجود نخواهد داشت. زیرا سم بوتولونیم در عضلات جذب خواهد شد و احتمال انتقال آن نزدیک به صفر خواهد بود. سوال دیگری که گاها مطرح می ‌شود این است که آیا می ‌توان بلافاصله پس از تزریق بوتاکس دراز کشید؟

پاسخ این سوال هم منفیست! به طور کلی، نکاتی وجود دارد که باید آن‌ ها را در نظر گرفت و پس از انجام تزریق بوتاکس آن ‌ها را رعایت کرد. به عنوان مثال، دراز کشیدن و پایین آوردن سر در ساعات ابتدایی پس از تزریق بوتاکس ممنوع است و فرد نباید سر خود را پایین بگیرد.

نکات الزامی هنگام خوابیدن پس از بوتاکس
نکات الزامی هنگام خوابیدن پس از تزریق بوتاکس

 

سخن آخر

در این مقاله سعی کردیم شما را با نحوه خوابیدن صحیح بعد از بوتاکس آشنا کنیم. امیدواریم که تمامی سوالات شما را پاسخ داده باشیم.

مشاهده بیشتر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا