مقالات مرتبط با جراحی زیبایی

تناسب اندام و کاهش وزن با آمپول لاغری

معرفی آمپول لاغری برای کاهش وزن و رسیدن به وزن ایده آل

تناسب اندام و داشتن بدنی خوش فورم، همواره جزو دغدغه های اصلی افراد محسوب می شود. در همین راستا فعالیت های بسیاری در جهت کاهش وزن صورت می گیرد که استفاده از قرص و آمپول لاغری دو نمونه از کارهایی است که در جهت کاهش وزن و چربی سوزی، بسیاری از افراد به آن روی آورده اند. آمپول لاغری شیوه درمانی ای است که در کنار رژیم غذایی و برنامه ورزشی از آن برای کاهش وزن استفاده می شود.

آمپول ویکتوزا و ساکسندا دو نمونه از آمپول هایی هستند که از آن ها برای کاهش وزن استفاده می شود. در ادامه شما را با این دو نمونه از آمپول های لاغری و اهمیت تناسب اندام بیشتر آشنا می کنیم، بنابراین تا پایان همراه ما باشید.

اهمیت تناسب اندام و کاهش وزن

امروزه داشتن تناسب اندام و وزنی متعادل، نقش موثری در کاهش بسیاری از بیماری های حاصل از چاقی دارد. چاقی یا داشتن اضافه وزن باعث ایجاد یک پاندمی خاموش می شود که آمار کشته هایی که با این معضل روبرو هستند، بسیار بیشتر از سایر بیماری ها است.

تلفات بیماری های واگیردار به صورت متراکم است و قابل مشاهده هستند اما از آن جایی که در عوارض چاقی تلفات آن به صورت متراکم نیست، توجه چندانی به آن نمی شود. برای مثال یکی از بیماری هایی که چاقی و اضافه وزن سبب آن می شود، فشارخون است. ممکن است شما مدت ها به این بیماری مبتلا باشید، اما تنها زمانی به این بیماری پی می برید که یکی از اعضای بدن شما مانند: قلب دچار آسیب شده باشد. به همین دلیل است که به این بیماری قاتل خاموش نیز گفته می شود.

داشتن اعتماد به نفس یکی از مزیت هایی است که کسانی که از تناسب اندام بهره مند هستند، می توانند از آن استفاده کنند و بالعکس، کسانی که دارای اضافه وزن و چاقی می باشند از زیبایی آن ها کاسته شده و نمی توانند در جامعه حضور مستمر داشته باشند. در طولانی مدت این افراد که به علت اضافه وزن، اعتماد به نفس خود را از دست داده اند دچار بیماری های روان شناختی مانند ترس از حضور در جامعه می شوند.

این دلایل است که باعث شده تناسب اندام و کاهش وزن به یکی از مهم ترین موضوعات پزشکی تبدیل شود.

نحوه محاسبه وزن یا BMI

از روی ظاهر کسی نمی توان قضاوت کرد به صورت دقیق چاق است یا اصلا اضافه وزن دارد یا خیر، از این رو برای محاسبه وزن افراد، باید یک معیار برای مقایسه و تحلیل داده های وزنی وجود داشته باشد. کارشناسان تغذیه برای محاسبه وزن افراد، از شاخص توده وزنی یا BMI استفاده می کنند که برای محاسبه آن باید وزن خود را بر مجذور قد تقسیم کنید، عدد به دست آمده در 4 دسته طبقه بندی می شود که به شرح زیر می باشد:

 • فرد لاغر: عدد شاخص پایین تر از 18.5
 • وزن طبیعی: عدد شاخص بین 18.5 تا 24.9
 • اضافه وزن: عدد شاخص بین 25 تا 29.9
 • فرد چاق: عدد شاخص بالاتر از 30
کاهش وزن از طریق ورزش و آمپول لاغری
کاهش وزن از طریق ورزش و آمپول لاغری

روش های لاغری

به طور کلی روش های لاغری به دو دسته تقسیم می شوند که به شرح ذیل می باشند:

روش های طبیعی:

در این روش که اصولا بر پایه رژیم غذایی و ورزش کردن است، فرد باید مدت زیادی را برای کاهش وزن خود صرف کند. با اینکه این روش مدت زمان بیشتری نسبت به سایر روش ها دارد اما غیر تهاجمی می باشد و همچنین به علت رژیم غذایی سالمی که پیش گرفته می شود، باعث به وجود آمدن عادات غذایی سالم نیز خواهد شد. این روش برای افرادی که اضافه وزن دارند بسیار مناسب است و این روش برای افراد چاق زمان بر،خسته کننده و بعضا بدون نتیجه خواهد بود.

داروهای شیمیایی و روش های جراحی

این دسته از روش کاهش وزن برای افرادی که از چاقی مفرط رنج می برند مناسب است که بیشترین علت به وجود آمدن این نوع چاقی زمینه ارثی و بیماری هایی مانند دیابت نوع 2 می باشد. در این روش افراد برای تسریع در روند کاهش وزن خود می توانند از روش های مختلفی مانند: اسلیو معده، بای پس معده و همچنین داروهای شیمیایی کم خطری مانند آمپول لاغری استفاده کنند.

کسانی که دچار بیماری دیابت نوع 2 هستند قبل از انجام هر روشی برای کاهش وزن خود، باید تحت درمان قرار بگیرند و بیماری را کنترل کرده سپس شروع به کاهش وزن طبق روش های گفته شده کنند.

آمپول لاغری ساکسندا (SAXENDA)

آمپول لاغری ساکسندا، ترکیبی شیمیایی با استفاده از ساختار هورمونی می باشد. این دارو در سال 2012 توسط سازمان غذا و دارو ایالات متحده آمریکا (FAD) به عنوان دارویی برای درمان دیابت و در سال 2014 تحت عنوان دارویی برای کاهش وزن معرفی شد. این دارو با نام ژنریک لیراگلوتاید و نام تجاری SAXENDA در بازارهای جهانی دیده می شود.

آمپول لاغری ساکسندا به عنوان کم خطر ترین داروی لاغری نسبت به سایر دارو های شیمیایی برای کاهش وزن شناخته می شود و از عوارض جانبی کمتری نسبت به سایر داروهای شیمیایی برخوردار است.

کاهش وزن با آمپول لاغری ساکسندا (SAXENDA)
کاهش وزن با آمپول لاغری ساکسندا (SAXENDA)

آمپول لاغری ویکتوزا (VICTOZA)

آمپول لاغری ویکتوزا همان ساکسندا می باشد که با این نام در بازار جهانی شناخته می شود با این تفاوت که از مشتقات غیر انسولینی این آمپول برای درمان برخی از بیماری ها مانند دیابت نوع 2 استفاده می شود. با انجام برخی فعالیت های پیچیده توسط این آمپول در بدن باعث کاهش قند خون می شود. در واقع آمپول لاغری ساکسندا نوعی دیگر از آمپول ویکتوزا می باشد که با دوز کمتر برای لاغری و کاهش وزن استفاده می شود.

تفاوت ویکتوزا و ساکسندا در چیست؟

هر دوی این آمپول ها از دارویی به نام لیراگلوتاید ساخته می شود اما با دوز های مختلف که برای کنترل قند خون و همچنین کاهش وزن و درمان چاقی استفاده می شوند. به دلیل اینکه این دارو ها توسط شرکت های مختلفی تولید می شوند، اسامی تجاری مختلفی نیز دارند. برای کاهش وزن از آمپول ساکسندا استفاده می شود و از ویکتوزا برای کنترل قند خون در بیماران مبتلا به دیابت نوع 2 استفاده می شود.

بعضا در مراحل اولیه درمان چاقی می توان از ویکتوزا به جای ساکسندا استفاده کرد، زیرا با استفاده از قلم ویکتوزا مقدار کمتری از دارو قابل تزریق است.

آمپول لاغری ویکتوزا (VICTOZA)
کاهش وزن با آمپول لاغری ویکتوزا (VICTOZA)

آمپول لاغری چگونه باعث کاهش وزن می شود؟

محتویات داخل این آمپول ها از 2 طریق باعث کاهش وزن می شوند که به صورت زیر می باشد:

 1.  کاهش اشتها
 2. تاخیر در تخیله معده

در بیماران مبتلا به دیابت نوع 2 این دارو باعث کاهش و کنترل قند خون می شود همچنین، این دارو باعث کاهش اشتها و میل به غذا خوردن نیز می شود. علاوه بر این حرکت غذا از معده به سمت روده کوچک را کند می کند و به تاخیر می اندازد که در نتیجه آن فرد سریع تر سیر می شود و تا مدت طولانی تری احساس گرسنگی نخواهد کرد، به همین دلیل غذای کمتری نیز مصرف خواهد کرد.

عوارض آمپول لاغری ساکسندا و ویکتوزا

طبیعتا هر داروی شیمیایی علاوه بر مزایایی که دارد، دارای عوارضی نیز می باشد که این آمپول نیز از آن مستثنا نیست. اما بیشترین عوارض در افرادی دیده می شود که بدون تجویز پزشک اقدام به خرید و استفاده از این آمپول می کنند. اگر استفاده از این دارو تحت نظر پزشک متخصص صورت گیرد در بیشتر موارد عوارضی به وجود نخواهد آمد و یا کنترل شده خواهند بود.
از عوارضی که طی مصرف این دارو ممکن است ایجاد شود، می توان به موارد ذیل اشاره کرد:

 • تهوع و بی اشتهایی
 • اسهال
 • افت قند خون
 • سردرد
 • تپش قلب
 • التهاب لوز المعده یا پانکراتیت که جزو عارضه های نادر می باشد.

تمام این عارضه ها با کاهش مصرف دارو یا قطع آن از بین خواهند رفت.

لاغری به واسطه استفاده از آمپول لاغری
لاغری به واسطه استفاده از آمپول لاغری

میزان کاهش وزن با استفاده از آمپول لاغری چقدر است؟

میزان اثر گذاری این دارو در افراد مختلف، متفاوت است و در یک دوره 12-6 ماهه کاهش وزن 5 الی 10 درصدی میزان قابل قبول و مطلوبی می باشد. در برخی افراد ممکن است کاهش وزنی حدود 20-15 کیلوگرم و در برخی کمتر از این حد یعنی چیزی حدود 5-2 کیلوگرم کاهش وزن ایجاد کند.

هزینه آمپول لاغری

قبل از انجام هر کاری در جهت لاغری و کاهش وزن، بهترین راهکار کسب مشاوره از پزشک متخصص است تا در سریع ترین زمان ممکن و کمترین عوارض جانبی به تناسب اندام برسید. برای کسب مشاوره و اطلاع از قیمت روش های مختلف لاغری به خصوص دارو های شیمیایی مانند آمپول های لاغری، می توانید به کلینیک دکتر خلیلی مراجعه کنید.

کلینیک دکتر خلیلی با دارا بودن از کادر مجرب همواره آماده خدمت رسانی به مردم عزیز می باشد. مشاوران کلینیک دکتر خلیلی آماده ارائه مشاوره رایگان به مراجعه کنندگان محترم می باشند و با بهترین متد روز دنیا اقدام به رفع مشکلات و زیبایی هرچه بیشتر شما می کنند.

مشاهده بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا