سلول های بنیادی، روشی جدید برای کاشت مو
کاشت مو به روش سلول های بنیادی

کاشت مو به روش سلول های بنیادی چیست؟

کاشت مو به روش سلول های بنیادی یا prp یکی از جدیدترین و مدرن ترین روش های کاشت مو در دنیا محسوب می شود. با ظهور این روش کاشت مو، تمامی افرادی که شرایط لازم برای کاشت مو نداشتند، امیدی دوباره به بهبود خود پیدا کردند.
این روش، همان طور که از اسمش پیداست، با استفاده از سلول های بنیادی فرد انجام می شود. این روش کاشت مو تحت عنوان کاشت مو بدون استفاده از بانک مو نیز مشهور است. چرا که در این روش از بانک موی فرد برای کاشت استفاده نمی شود، بلکه سلول های بنیادی فرد مورد استفاده قرار می گیرد.
قسمت های مختلف فولیکول های مو، دارای سلول های بنیادی بسیار زیادی هستند. سلول های بنیادی در خون انسان وجود دارد، این سلول ها به عنوان نوعی محرک برای فولیکول های سر به شمار می روند.
در واقع سلول های بنیادی نقش ترمیم کننده را ایفا می کنند و به ترمیم و بازسازی فولیکول ها و بانک موها می پردازند و همچنین سلول های بنیادی به رشد مجدد فولیکول ها کمک می کند. تمامی افرادی که کاملاً طاس هستند، می توانند از این روش استفاده کنند.

کاشت مو به روش سلول های بنیادی چیست؟

کاشت مو با استفاده از سلول های بنیادی چگونه انجام می شود؟

ترمیم سلول های بنیادی رویش می تواند از طریق ترکیبی از درمان سلول های بنیادی و درمان پلاسمای غنی از پلاکت، مو را دوباره رشد دهد. در لایه چربی درست زیر پوست شما (معروف به بافت چربی) مقدار زیادی سلول بنیادی وجود دارد که به آن ها ADSCسلول های بنیادی مشتق شده از چربی گفته می شود.
در طی درمان طاسی سر با سلول های بنیادی، مقدار کمی چربی اضافی با استفاده از لیپوساکشن از بدن خارج می شود. سپس کانول های کوچکی از طریق برش های ریزی در زیر پوست وارد می شوند و چربی غنی از سلول های بنیادی برداشت می گردد.
این سلول های بنیادی غلیظ شده و از طریق سانتریفیوژ می چرخند تا نمونه تصفیه شود. بعد از آن، سلول های بنیادی خالص شده شما با پلاسمای غنی از پلاکت موجود در خون ترکیب می شوند. این مخلوط از سلول های بنیادی و PRP به پوست سر تزریق شده و شروع به تعامل با فولیکول های موی موجود می کند، آن ها را ترمیم نموده و رشد مو را تحریک خواهد کرد. این مخلوط همچنین سلول های بنیادی موجود در پوست سر شما را فعال می کند تا موهای کم پشت را دوباره بازیابی کند.

مناسب ترین کاندیدای کاشت مو به روش سلول های بنیادین چه کسانی هستند؟

اگرچه کاشت مو شیوه ای موثر در رفع طاسی است، اما نمی توان از آن برای همه افراد استفاده کرد. این روش برای افرادی که به دلیل تغذیه نامناسب یا کمبود مواد مغذی دچار ریزش مو یا کم پشت شدن موها شده اند، روش مناسبی محسوب نمی شود. کاشت موی طبیعی برای افرادی مناسب است که به دلایل ژنتیکی دچار طاسی شده اند یا موهای آن ها کم پشت و نازک شده است.

کاندیدا مناسب کاشت مو به روش سلول های بنیادی

عوارض کاشت مو به روش FCI چیست؟

محققان همواره در تلاشند که این روش را به گونی ای تغییر دهند تا معایب و عوارض قبلی در آن نباشد و همچنین محدودیت ها را به حداقل برسانند اما باز هم نمی توان گفت که هیچ روش و خدماتی بدون هچ عیب و ایراد مشکلی است.

البته باید گفت که این روش هنوز وارد مرحله تست بر روی انسان نشده است و به همین علت نمی توان به طور قطعی در مورد این روش توضیح داد. یکی از معایب این روش این است که بر عکس روش های دیگر که فولیکول ها استخراج می شوند و بلافاصله کاشته می شوند، این روش مرحله ای هم برای نگهداری و تکثیر فولیکول ها دارد که زمان عمل را طولانی تر می کند.

همین طولانی بودن یعنی اینکه امکان دارد این عمل در چند جلسه انجام شود و تعداد و زمان جلسات هم روی قیمت تاثیر گذارند و امکان زیاد شدن هزینه هم می شود.

مزایای کاشت مو به روش FCI

 • استفاده از این روش کاشت مو نسبت به سایر روش ها مانند کاشت مو به روش SUT دارای مزیت های بیشتری است و روش های دیگر دارای اشکالاتی هستند اما این روش به دلیل اینکه جدید ترین و پیشرفته تر است، تمامی ایرادات روش های قبلی را حل کرده است و قابل اطمینان تر است.
 • دیگر نیازی نیست گرفت های مورد نیاز را از محل بانک موی فرد برداشت کنیم.
 • در این تکنیک می توان تغییراتی محسوس در خواب مو، مدل و قطر مو ایجاد کرد.
 • در این تکنیک دیگر نباید نگران پرت شدن گرفت ها و بانک مو بود زیرا به اندازه کافی بانک مو می توان تهیه کرد.
 • می توان از بانک موی فرد دیگری هم بعنوان بانک مو استفاده کرد.
 • در این تکنیک حتی نازک بودن موها و همچنین رنگ دانه های مو اهمیتی ندارد زیرا می توان تا حدودی تغییراتی پیرامون آن ایجاد کرد.
 • با توجه به اینکه اساس کار این روش، استفاده از سلول های بنیادی فرد است، رشد موها در آن دائمی خواهد بود. در صورتی که در روش های دارویی این گونه نیست.
 • در این روش امکان ایجاد تراکم های زیاد وجود دارد و حجم موهای کاشته شده بسیار بیشتر از فولیکول های برداشت شده است.
 • مشکل افرادی که بانک موی ضعیفی دارند را نیز حل کرده است؛ در روش های دیگر کاشت مو، فولیکول های استخراج شده، مستقیما در سر کاشته می شوند؛ اما این روش، تعداد کمی فولیکول برداشت و پس از پرورش و تکثیر در محیط آزمایشگاهی، در سر کاشته می شوند.
 • تعداد فولیکول های کمی در این روش از سر استخراج می شود. این موضوع از دو نظر دارای اهمیت است. اولا برای استخراج تعداد کم فولیکول ها. زمان کمی صرف می شود. ثانیا، دردی که بیمار تحمل می کند در این شرایط بسیار کمتر از زمانی است که تعداد فولیکول های زیادی برداشت می شود.
 • باقی نماندن جای زخم و اسکار
 • با توجه به اینکه در این روش، فولیکول ها در محیطی سرشار از مواد مغذی قرار داده می شوند، کیفیت و رشد موها بهتر می شود.
 • این روش ظاهر بهتر و زیبایی را به بیمار ارائه می دهد؛ زیرا متقاضی می تواند به تراکم بالایی از مو برسد.
 • در روش FCI پزشک معالج نیازی ندارد تا از بانک موی اهداکننده فرد گرافت های مناسب و مورد نیاز را برداشت کند.
 • در کاشت مو با این روش، نهایتاً به صد الی هزار فولیکول برای استخراج نیاز خواهد بود و با این تعداد به راحتی پیوند مو برای افرادی که شرایط کافی برای استفاده از سایر روش ها را نداشته اند، انجام خواهد شد.
 • در این روش از کاشت مو می توان به راحتی مدل و جهت خواب مو را تغییر داد.
 • در این شیوه درمانی کاشت مو، موهای جدید مانند بقیه موهای شخص، به طور طبیعی رشد و ریزش خواهند داشت.
 • متقاضی کاشت مو، در این روش می تواند موهای خود را درست مانند موهای طبیعی بشوید و شانه بزند.
 • در این مدل از کاشت مو، نازکی و رنگدانه های مو، موجود در بانک مو حائز اهمیت نیستند؛ زیرا در این روش می توان با اعمال تغییرات در قطر مو به نتیجه مطلوب بیمار رسید.
 • از دیگر مزایای این روش از کاشت مو می توان به غیرتهاجمی، بدون درد و خونریزی بودن آن اشاره کرد.زیرا این شیوه درمان کاملا سرپایی بوده و به راحتی با بی حسی موضعی در کلینیک پزشک فوق تخصص پوست و زیبایی شما قابل اجرا است.
 • اندک بودن حجم فولیکول های برداشته شده از مو باعث شده است این امر نه تنها به صرف زمان کمتری برای بیرون آوردن مو نیاز باشد بلکه بیمار دوران نقاهت بسیار اندکی را تجربه کند.
 • به سبب اینکه در این روش فولیکول های مو تقویت می شوند، کیفیت و میزان رشد موها افزایش می یابد؛ به بیان ساده تر، عناصر و مواد مغذی به این سلول ها که نقش سلول های بنیادی را ایفا می کنند، داده می شود تا آنها رشد بهتر و سریع تری داشته باشند.
 • محدودیت کاشت مو در این روش وجود ندارد و می توان برای کسانی که بانک موی بسیار ضعیف دارند نیز انجام گیرد.
 • کاشت مو پرپشت و با تراکم بالا را می تون با روش fci ایجاد کرد و در کسانی که ریزش موی شدید دارند گزینه ی مناسبی محسوب می شود.
 • در این تکنیک می توان از موهای بخش های دیگر بدن مانند زیر بغل، ریش، سینه، پشت و … هم استفاده کرد و در ناحیه سر کشت را صورت داد. البته باید در نظر داشت که موهای بدن چندان برای کاشت مورد توجه نیستند و ترجیحاً باید از موی ناحیه سر استفاده کرد.
 • دیگر نیازی نیست گرفت های مورد نیازمو را از محل بانک موی فرد برداشت کنیم.
 • در این روش می توان تغییرات محسوسی در خواب مو، مدل و حتی قطر مو ایجاد کرد.
 • در این روش دیگر نباید نگران از بین رفت تعدادی از گرفت ها و بانک مو بود زیرامیتوان به اندازه کافی بانک مو تهیه نمود.
 • در این تکنیک نازک بودن موها و حتی متفاوت بودن رنگ دانه های مو اهمیت چندانی ندارد زیرا می توان تا حدودی تغییراتی دراین موارد ایجاد کرد.
 • کاشت مو پرپشت و با تراکم بالا را می تون با روش FCI ایجاد کرد بنابراین این روش در کسانی که ریزش موی شدید دارند گزینه ی مناسبی محسوب می شود.
 • در این روش می توان از موهای بخش های دیگر بدن مانند زیر بغل، ریش، سینه، پشت و … هم استفاده کرد و در ناحیه سر کشت را صورت داد. البته باید بدانیم که موهای بدن چندان برای کاشت مطلوب نیستند و ترجیحاً باید از موی ناحیه سر استفاده کرد.
مزایا کاشت مو به روش سلول های بنیادی

معایب کاشت مو به روش های سلول های بنیادی

 • کاشت مو به روش prp برای کسانی که مدت هاست دچار طاسی شده اند مناسب نیست.
 • در این روش نیاز به تکرار دفعات تزریق پلاسما وجود دارد.
 • معمولا پس از انجام PRP پوست سر کمی ملتهب می شود.
 • برای انجام PRP به چند جلسه نیاز است. (حدود ۵ مرتبه به صورت هر ۳ تا ۴ هفته یک بار)
 • ممکن است انجام برخی از کارها مثل خون گرفتن و یا تزریق محلول برای بیمار زمان بر و خسته کننده باشد.
 • PRP بیشتر برای برطرف کردن ریزش موی سر و یا برای تقویت و رشد ابروها به کار می رود و برای رشد ریش و سبیل کاربردی ندارد.
 • زمان نتیجه گیری از PRP نسبتاً طولانی است و ممکن است ۸ الی ۹ ماه بعد نیاز باشد که یک دوره دیگر از این عمل انجام شود.
 • در موارد بسیار نادری ممکن است بیمار بعد از عمل دچار ورم خفیف و یا شوک ریزش مو شود که این یک پدیده روانی است و برای درمان آن باید مجدداً به پزشک مراجعه شود.

مراقبت های کاشت مو با استفاده از سلول های بنیادی

پس از انجام فرآیند کاشت مو به روش سلول های بنیادی، بسته به دستور پزشک، بیمار می بایست برای ویزیت و معاینه به تعداد دفعات مشخص شده، به مرکز کاشت مو مراجعه کند. تا روند بهبود فرد و کارآمد بودن کاشت مو مورد بررسی و ارزیابی قرار گیرد. همچنین بیمار می بایست به طور منظم و مرتب پانسمان های روی محل کاشت را تعویض کند.
به علاوه فرد بیمار می‌ بایست تا حدود یک هفته از حمل بار سنگین اجتناب کند. همچنین انجام ورزش های سنگین می تواند باعث ایجاد خونریزی های خفیف شود. به همین علت فرد می بایست تا حدود یک هفته تا ۱۰ روز پس از انجام عمل کاشت مو، از انجام ورزش های سنگین دوری کند.
افرادی که کاشت مو به روش سلول های بنیادی انجام داده اند، می بایست برای مدتی که پزشک مربوطه تعیین کرده است، از تابش نور مستقیم بر روی پوست سر و عرق کردن محل مربوطه جلوگیری کنند.
از دیگر نکات حائز اهمیت پس از کاشت مو می توان به عدم مصرف نوشیدنی‌ های الکلی و استعمال سیگار و دخانیات اشاره کرد. چرا که در صورت عدم رعایت نکات فوق، فرد بیمار ممکن است دچار مشکلات حاد و جدی شود.
همچنین بیمار می بایست به مدت دو هفته از استحمام، استخر، سونا و دیگر فرآیندهایی که باعث ایجاد رطوبت بر روی سر می شود پرهیز کند.

مراقبت کاشت مو به روش سلول های بنیادی

هزینه کاشت مو با استفاده از سلول های بنیادی

هزینه کاشت مو به روش سلول های بنیادی تفاوت بسیار زیادی با سایر روش های کاشت مو دارد. در واقع هزینه کاشت مو به روش های جدید، هزینه برتر از روش‌ های گذشته می ‌باشد. چرا که نیاز به تجهیزات خاص و جدید دارد. این تجهیزات شامل دستگاه های سانتریفیوژ، دستگاه های مناسب و استریل برای نگهداری از سوپانسیون های گرفته شده می شود.
این روش کاشت مو، جدیدترین به روزترین روش کاشت مو در سراسر دنیا محسوب می ‌شود که قیمت آن بیشتر از سایر روش ها است. انجام این روش کاشت مو، نیازمند مهارت و تخصص پزشک مربوطه می باشد.

نتایج کاشت مو به روش سلول های بنیادی در سال 2021

نتایج کاشت مو به روش سلول های بنیادی
نحوه کاشت مو سلول های بنیادی

آیا امکان کاشت مو به روش سلول های بنیادی وجود دارد؟

اگر کسی همه موهای سر خود را از دست داده و دچار طاسی کامل شده باشد یا بانک موی او آنقدر ضعیف باشد که نتوان از گرافت‌ های آن برداشت کرد، آیا باید به‌طور کامل کاشت مو را فراموش کند؟ خوشبختانه جواب این سوال منفی است؛ افراد بدون بانک مو یا با بانک بسیار ضعیف می ‌توانند از سلول ‌های بنیادی نجات بخشی استفاده کنند که درمانگر بسیاری از بیماری ‌ها و البته ریزش مو می باشد.

سؤالات متداول

دوره نقاهت کاشت مو به روش FCI چقدر است؟

دوران نقاهت پس از هرگونه عمل زیبایی و جراحی وجود دارد که بسته به نوع عمل، دوره نقاهت متفاوت است. دوران نقاهت به زمانی گفته می شود که توسط پزشک مربوطه تعیین می شود. در این مدت زمان به بیمار و عمل وی زمان می‌ دهیم تا روند بهبود را به خوبی طی کنند. مدت زمانی که برای نقاهت مورد نیاز است، با توجه به چگونگی فرایند عمل، شرایط جسمی بیمار، کیفیت عمل جراحی و… توسط پزشک متخصص تعیین می شود. کاشت مو به روش سلول های بنیادی عموماً دوران ‌نقاهت کوتاهی دارد و افرادی که به این روش کاشت مو انجام داده اند، پس از از گذشت مدت زمان کوتاهی سلامت خود را کسب کرده و می توانند به فعالیت های طبیعی روزانه خود بپردازند. در دوران نقاهت، بیمار ممکن است خونریزی های بسیار خفیف و دردهای ضعیفی را تجربه کند. اما این امر کاملاً طبیعی بوده و جای هیچ گونه نگرانی نمی باشد.

قیمت کاشت مو با استفاده از سلول های بنیادی چقدر است؟

کاشت مو به کمک سلول‌ های بنیادی همچنان در مراحل تحقیقاتی است و بعید است که در آینده ای نزدیک نتایج تحقیقات به ثمر بنشیند. بنابر این اگر در مورد هزینه‌ های این تکنیک زیبایی کنجکاو هستید، باید گفت که هیچ اطلاعاتی موثقی در دسترس نیست.

شایع ترین عوارض کاشت مو به روش سلول های بنیادی چیست؟

از عوارض احتمالی پس از انجام کاشت مو بدون نیاز به بانک مو می توان به زخم های کوچک، خونریزی های سطحی و کبودی های خفیف در ناحیه برداشت سلول های بنیادی و ناحیه کاشت اشاره کرد‌.