مقالات مرتبط با جراحی زیبایی

سابسیژن چیست؟ کاربرد سابسیژن برای درمان جای آکنه و اسکار

شکستن بافت های همبند فیبری که جای زخم را به لایه های عمیق تر پوست متصل می کند.

اکثر ما ممکن است در دوره‌های مختلف زندگی با مشکلات پوستی درگیر شویم و به دنبال راه درمانی برای برطرف کردن این مشکلات باشیم. برخی از مشکلات پوستی با روش‌های پیشگیرانه و یا درمان‌های ساده قابل حل هستند اما برخی دیگر مانند اسکارهای کهنه، جای جوش، آبله مرغان و بخیه نیاز به درمان تخصصی دارند. سابسیژن یک روش تخصصی برای درمان این مشکلات است. به کمک این روش لایه‌های به هم چسبیده پوست از یکدیگر جدا می‌شوند و نواحی فرو رفته با دیگر قسمت‌های پوست هم سطح شده و اسکار درمان می‌شود.

سابسیژن چیست؟

در صورتی که بهبود التهابات، جراحت‌ها و زخم‌ها طول بکشد بافت ناحیه آسیب دیده به بافت‌های زیرین چسبیده و فیبروز می‌شود. فیبروز پوست را پایین می‌کشد و حالت ناهمواری و فرورفتگی به پوست می‌دهد. سابسیژن می‌تواند این مشکل را در پوست حل کند. در واقع این عمل، یکی از روش های درمان جای زخم و آکنه است. در این شیوه درمانی، پزشک با استفاده از یک وسیله تیز و برنده، قسمت آسیب دیده را که موجب از بین بردن و آسیب دیدن بافتهای سالم کناری هم می شود برمیدارد. با انجام این کار، تولید کلاژن در منطقه مورد نظر چندین برابر افزایش یافته و جای زخم به مرور زمان بهبود پیدا می کند.

سابسیژن چیست؟
سابسیژن چیست؟

عمل سابسیژن چگونه انجام می شود؟

آماده سازی

قبل از انجام این عمل پوست باید به طور کامل پاک شده و جای زخم های مورد نظر، با استفاده از یک قلم به صورت دقیق، مشخص شود. بعد از آن بی حسی موضعی برای بی حس کردن پوست شما تزریق می شود.

انتخاب دستگاه سابسیژن

برای هر پوست و زخمی باید از سوزن های مخصوص استفاده کرد. در صورتی که سوزن اشتباهی برای وارد شدن به عمق پوست انتخاب شود؛ احتمال آسیب دیدن بافت سالم پوست بسیار زیاد می شود!

سوزنهای تیز: سوزن هایپودرم 18-23G

سوزن Nokor یک سوزن tribevelled است که به طور خاص برای انجام سابسیژن طراحی شده است.
میکرو کانولای بلانت: با استفاده از این سوزن، خونریزی و تورم بعد از عمل، نسبت به سوزن های تیز، کمتر است.

عمل سابسیژن
عمل سابسیژن

انجام عمل

سوزن انتخاب شده به آرامی وارد لایه های عمیق پوست می شود تا اتصال بین بافت های آسیب دیده و سالم قطع شود. در این مرحله احساس سوزش در منطقه تحت درمان تا اندازه ای طبیعی است.

تمیز کردن جای زخم

برای جلوگیری از خونریزی و تورم، پزشک باید از طریق فشار دادن جای زخم، خون باقی مانده را از زیر پوست خارج کند. بعد از آن جای زخم تمیز شده و برای جلوگیری از عفونی شدن آن، یک کرم آنتی بیوتیک تجویز می شود.

بهترین کاندیدا عمل سابسیژن چه کسانی هستند؟

افرادی که دارای مشکلات پوستی زیر هستند بهترین کاندیدا برای عمل سابسیژن می‌باشند.

 • افرادی که جوش‌های عمیق و آکنه دارند.
 • افرادی که خط خنده عمیق دارند.
 • افراد مسنی که پوست آن‌ها دارای چین و چروک‌های واضح و آسیب‌های ناشی از آفتاب است.
 • افرادی که پوست آن‌ها دارای اسکارهای وسیع فرورفته است.
کاندید های عمل سابسیژن
کاندید های عمل سابسیژن

چه کسانی نباید سابسیژن انجام دهند؟

برای استفاده از این روش درمانی ابتدا باید با پزشک متخصص مشورت کرد، پزشک در جلسه مشاوره توضیحات مربوط به این عمل را برای بیمار توضیح می‌دهد و در صورتی که فرد منعی برای استفاده از این روش داشته باشد حتما در جریان قرار می‌گیرد. اما به طور کلی می‌توان گفت افرادی که دارای شرایط زیر هستند نباید سابسیژن انجام دهند.

 • وجود زخم(هرچند کوچک) در پوست: وجود زخم در پوست احتمال عفونت را بعد از عمل افزایش می‌دهد.
 • مستعد بودن پوست برای ایجاد زخم‌های پرتروفیک و کلوئید
 • غلظت خون پایین: در صورت ایجاد زخمی کوچک در سطح پوست، غلظت خون باعث خونریزی شدید می‌شود.

بیشتر بدانید: برای داشتن چهره ای جوان و شاداب استفاده از خدمات جوانسازی پوست بهترین راهکار می باشد.

انواع روش های سباسیژن

سابسیژن با تکنیک تزریق خونی (autologous blood)

در این متد، مقداری خون به جای زخم مورد نظر تزریق شده تا مانع از برقراری ارتباط بین بافت آسیب دیده و سالم شود. البته این روش خالی از عیب نیست. چرا که احتمال شکل گیری لخته های خونی زیر پوست، وجود دارد.

سابسیژن با پیوند پوست

در این روش، ابتدا با استفاده از سابسیژن، یک شکاف کوچک روی منطقه مورد نظر، ایجاد می شود. در این مرحله، ارتباط بین بافت سالم و آسیب دیده، از بین می رود. سپس با استفاده از لیزCO2، پیوند پوست از ناحیه پشت گوش به ناحیه تحت درمان انجام می شود.
انجام این روش حتماً باید توسط یک پزشک متخصص در حوزه پیوند پوست و ساب سیژن انجام شود. چرا که در برخی موارد، احتمال شکل گیری زخم التهابی روی پوست وجود دارد. در صورتی که بعد از انجام عمل چنین زخمی مشاهده شود، مجدداً جای زخم باید باز شده و تزریق داروهای ضد التهاب به آن انجام شود.

سابسیژن با پیوند پوست
سابسیژن با پیوند پوست

سابسیژن با PRP

در این روش که تا اندازه ای مشابه با روش تزریق خونی است، تزریق پلاسمای غنی از پلاکت که از خون خود فرد حاصل شده است، به ناحیه تحت درمان بعد از ایجاد زخم، انجام می شود. این روش دارای عوارض بسیار کمتری است چرا که پلاکت غنی شده حاوی مقدار زیادی فاکتورهای رشد و بازسازی پوست است.

بیشتر بخوانید: یکی از خواص تزریق ژل یا فیلر به صورت، دادن حس شادابی و نشاط بیشتر می باشد که باعث جوان تر شدن پوست میشود.

سابسیژن با پر کننده یا فیلر

با توجه به این که در این روش از پر کننده یا فیلر استفاده می شود، می توان آن را بهترین گزینه برای درمان جای عمیق زخم ها در نظر گرفت. پرکننده ها به تنهایی برای از بین بردن جای زخم مورد استفاده قرار نمی گیرند. در این شیوه با استفاده از سابسیژن زخم مختصری ایجاد شده و بعد از شکستن پیوند بافت آسیب دیده با بافت سالم، فیلر به مقدار نیاز تزریق می شود.

سابسیژن با تزریق فیلر
سابسیژن با تزریق فیلر

کاربردهای سابسیژن

از سابسیژن برای درمان جای آکنه، درمان جای جوش و از بین بردن اسکارهای صورت استفاده می‌ کند. این روش از بازده مناسبی برخوردار است و می ‌توان از آن برای رفع ضایعاتی که از عمق بیشتری برخوردار هستند استفاده کرد.

عوارض سابسیژن چیست؟

سابسیژن برخلاف برخی دیگر از تکنیک‌ های زیبایی عوارض جانبی ناچیزی را ایجاد خواهد کرد و بیشتر این عوارض نیز پس از گذشت 1 هفته تا 10 روز بطور کامل از بین می‌ روند. کبودی و تورم ناچیز پوست جزو معدود عوارض جانبی این تکنیک می ‌باشند و شما در صورت انجام توصیه‌ های پزشک معالج خود با عوارض دیگری در این زمینه مواجه نخواهید شد.

مراقبت های قبل و بعد از سابسیژن

قبل از سابسیژن

 1. شب قبل از سابسیژن حمام نمایید.
 2. اگر جزء بیماران دیالیزی، پیوندی و یا بیماران مبتالا به بیماری های خاص می باشید به پزشک معالج اطلاع دهید.
 3. در صورت مصرف هر گونه دارو و یا داشتن اعتیاد به مواد مخدر یا الکل به پزشک معالج اطلاع دهید.
 4. قبل از سابسیژن، صورت را با آب و صابون شستشو داده و چربی، دارو و یا مواد آرایشی را پاک نمایید.
 5. در صورت مصرف وارفارین، هپارین وآسپرین، از ۳ روز قبل دارو را پس از مشورت با پزشک معالج قطع نمائید.
 6. در صورت ابتالا به دیابت، فشار خون، بیماری های خاص یا مزمن داروهای خود را پس از مشورت با پزشک معالج، طبق روال قبل مصرف نمایید.
 7. در بیماران با سابقه تبخال، قرص آسیکلوویر به صورت پیشگیرانه تجویز می شود و مصرف قرص آسیکلوویر تا بهبود ضایعات ادامه می یابد.
 8. در صورت ابتلا به بیماری های عفونی مانند هپاتیت، ایدز و … به پزشک معالج اطلاع دهید.
 9. در صورت بارداری و یا شیردهی به پزشک اطلاع دهید.
 10. بیماران مبتلا به آکنه فعال (جوش ) نیاز به درمان موفق آکنه قبل از انجام ساب سیژن دارند.
مراقبت های قبل و بعد از سابسیژن
مراقبت های قبل و بعد از سابسیژن

بعد از سابسیژن

 • بعد از ساب سیژن بیمار باید به مدت ۲۴ تا ۴۸ ساعت از تماس ۲ سوراخ ایجاد شده در طرفین صورت با آب جلوگیری کند.
 • روی آن ها پماد آنتی بیوتیک بزند.
 • کبودی بعد از عمل طبیعی است که در مدت ۸ الی ۱۰ روز بهبود می یابد.
 • گاهی بعد از انجام جراحی سابسیژن بازهم اسکارها دیده می شوند و آن هم به دلیل نیاز به ۲ الی ۳ جلسه در این دوره درمان جای جوش است.

مزایای سابسیژن

 • احتمال تغییر رنگ رنگدانه های پوستی، بعد از انجام عمل وجود ندارد. (خطری که کلیه روش های درمان با لیزر به دلیل عدم تخصص کافی اپراتور و نامناسب نبودن شیوه درمان برای فرد، وجود دارد)
 • نتیجه مثبت این شیوه از درمان، در مقایسه با سایر روش ها نظیر لیزر؛ خیلی سریع قابل مشاهده است.
 • از این متد برای درمان طیف وسیعی از انواع جای زخم می توان استفاده کرد.

مزایای سابسیژنهزینه سابسیژن

این فرآیند زیبایی از قیمت مناسبی نسبت به سایر تکنیک ‌ها برخوردار است و با استفاده از این روش می ‌توان با صرف هزینه‌ ای ناچیز مشکلات زیبایی را بطور کلی از بین برد. با این حال، عوامل مختلفی بر هزینه سابسیژن تاثیرگذار هستند و مواردی همچون: نوع اسکار، شدت ضایعه، محل ضایعه، تعداد جلسات درمانی مورد نیاز و میزان اعتبار کلینیک زیبایی می ‌‌توانند هزینه‌ های کلی این روش را تغییر دهند.

جمع بندی

سابسیژن روشی موثر برای از بین بردن اسکارهای ناشی از عوامل مختلف و حتی سلولیت است. این روش شما را از شر مشکلات پوستی رها کرده و پوستی یکدست و صاف را برایتان به ارمغان می‌آورد. اما نکته مهم در این روش درمانی مراجعه به کلینیک معتبر و پزشک متخصص کاربلد است. کلینیک زیبایی دکتر سمانه خلیلی یکی از بهترین و معتبرترین مراکز زیبایی است که شما می‌توانید عمل سابسیژن یا دیگر خدمات زیبایی را در این محل انجام دهید.

سوالات متداول

سابسیژن در چند مرحله انجام می شود؟

پاسخ به این سؤال بسته به نوع پوست و زخم متفاوت است. اما به طور کلی بین ۲ الی ۴ جلسه، با اختلاف زمانی ۴ هفته، برای درمان کامل مناسب خواهد بود.

قیمت سابسیژن چقدر است؟

با توجه به اینکه این روش، از ارزان ترین روش ها نسبت به بقیه متدها است، ولی میزان قیمت آن بستگی به نوع پوست، تعداد جلسات درمان و عوامل مخالف دیگری دارد.

آیا عمل سابسیژن درد دارد؟

همانطور که گفته شد، برای انجام این عمل، از بی حسی موضعی استفاده می شود. با این وجود احساس کمی سوزش در حین انجام عمل، طبیعی بوده و قابل تحمل است.
هنوز امتیازی ثبت نشده

چقدر این مقاله برای شما مفید بود؟

مشاهده بیشتر

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا