مقالات مرتبط با لیفت

لیفت شقیقه با بهترین روش و متد سال 2023 + هزینه

افتادگی پوست در ناحیه شقیقه تقریباً می‌تواند چشم‌ها را پنهان کند، اما لیفت ابرو شقیقه می‌تواند افتادگی ناحیه چشم را از بین ببرد و ظاهری جوان‌تر و چشم‌های درشت‌تر به‌دست آورد.

به روز رسانی شده در تاریخ  1401/12/14- 2023/03/05

به مرور زمان و با بالا رفتن سن یکی از شایع ترین علائمی که در افراد دیده می شود، افتادگی ابرو، پلک ها و همچنین، چین و چروک ها یا به اصطلاح خطوط پنجه کلاغی است که در اطراف چشم به وجود آمده اند. چین و چروک های ظاهر شده یک فرآیند طبیعی محسوب می شوند که به طبع کاهش تولید کلاژن در پوست ایجاد شده و حس ناخوشایندی را به فرد می دهند؛ همچنین باعث کاهش اعتماد به نفس افراد نیز می گردند.
برای درمان این مشکلات پوستی و خلاص شدن از شر آن ها، روش های مختلفی وجود دارد که به راحتی می توانید به واسطه آن ها پوستی شاداب و جوان را برای خود به ارمغان بیاورید. لیفت شقیقه یکی از رایج ترین عمل هایی است که در زمینه رفع چین و چروک ناحیه دوره چشم و همچنین فرم دهی به منظور کشیده تر شدن ابرو ها و چشم ها صورت می گیرد که باعث جذابیت هرچه بیشتر و هدیه دادن حس جوانی به شما خواهد شد.

لیفت شقیقه چیست؟

لیفت شقیقه یا (temporal lift) یا تمپوروپلاستی یکی از متد های زیبایی محسوب می شود که در جهت رفع چین و چروک اطراف چشم، کشیدن گوشه ابرو، سفت تر شدن پوست اطراف شقیقه و همچنین بزرگتر دیده شدن چشم ها صورت می گیرد.
به طور کلی، فرآیند لیفت شقیقه برای کسانی که می خواهند فرم ابرو و چشمان کشیده ای داشته باشند و در عین حال از شر چین و چروک ناحیه دور چشم خود خلاص شوند، بهترین گزینه محسوب می شود.
در نتیجه این عمل زیبایی فقط مختص جوانان نیست و افرادی که با بالارفتن سن می خواهند چین و چروک هایی را که در ناحیه اطراف چشم هایشان ایجاد شده را برطرف کنند و لیفت شقیقه راه حل مناسبی برای آن ها محسوب می شود.

لیفتینگ شقیقه
لیفت شقیقه

روش های انجام لیفتینگ شقیقه

فرآیند عمل لیفت شقیقه به دو شکل انجام می شود که به صورت روش جراحی و بدون جراحی است. ماندگاری مناسب و نتایج رضایت بخش عمل لیفت شقیقه، سبب شده تا این فرآیند در میان مردم از محبوبیت بیشتری برخوردار باشد.
در روش های غیر جراحی مزیتی که وجود دارد این است که شما بلافاصله بعد از انجام فرآیند لیفت شقیقه می توانید به فعالیت های روزانه خود بپردازید که آن به این معنی است که نیاز به استراحت طولانی و دوره نقاهت بالایی ندارد. همچنین با استفاده از این روش نتایج عمل بلافاصله بعد از اتمام کار مشخص می شوند.
این نکته را باید در نظر داشته باشید که در هر دو شکل لیفت شقیقه یعنی، چه روش جراحی و چه روش بدون جراحی، لازم است شما مدت زمانی را صبر کنید تا عوارض ناشی از لیفت به صورت کامل برطرف شوند. بعد از برطرف شدن عوارض می توانید از صورت زیبا و نتایج شگفت انگیز حاصل از لیفت لذت ببرید.
در ادامه روش های مختلف لیفت شقیقه را برای شما شرح می دهیم:

 • لیفت شقیقه با پلکسر
 • لیفت شقیقه با نخ
 • لیفت شقیقه با جراحی
 • لیفت پوست شقیقه
 • لیفت شقیقه با کشیدن لایه میانی زیر پوست (SMAS)
 • لیفت شقیقه با کشیدن لایه عمیق زیر پوست (MACS)
روش های انجام تمپوروپلاستی
روش های انجام تمپوروپلاستی

لیفت شقیقه با پلکسر

لیفت شقیقه با پلکسر یکی از شیوه های جراحی زیبایی محسوب می شود که برای انجام آن از دستگاه پلاسما جت استفاده می شود. در این روش حرارت مشخصی به بافت پوست داده می شود که در این حالت، پوست از حالت جامد به گاز تبدیل می شود.
با استفاده از دستگاه پلاسما جت، نقاط ریزی روی پوست ایجاد می شود و لایه سطحی بافت پوست سوزانده می شود که سبب بالا رفتن و کشیده شدن پوست به سمت بالا شده که در این حالت چین و چروک صورت برطرف می شود.
در نگاه اول اینگونه به نظر می رسد که این روش (سوزاندن پوست) دردناک است و جای زخم بر روی پوست شما باقی خواهد ماند! اما آنقدر که فکر می کنید، لیفت شقیقه با پلکسر دردناک نیست و نتایج لیفت شقیقه بعد از حدود 1 هفته بعد از عمل لیفت مشخص می شود.
در لیفت شقیقه با پلکسر، بسته به میزان افتادگی پوست و نوع آن، بیمار نیاز به 3 تا 4 جلسه درمانی برای اثر گذاری هرچه بیشتر و بهتر لیفت نیاز دارد که تحت نظر پزشک متخصص تجویز می شود. فاصله بین جلسات درمانی چیزی حدود 1 تا 2 ماه است و ماندگاری آن حدود 5 سال می باشد.
اما باید ذکر کنیم که بسته به نوع پوست، سن افراد، و نوع زندگی آن ها، میزان ماندگاری لیفت شقیقه در افراد مختلف گوناگون است.

لیفت شقیقه با نخ

لیفت شقیقه با نخ یکی از شیوه های غیر جراحی لیفت صورت محسوب می شود که برای زیبا سازی پوست می باشد و استفاده از نخ های PDO که همان نخ های بخیه قابل جذب هستند صورت می گیرد. قبل از انجام عمل و در زمانی که بیمار برای جلسات مشاوره مراجعه می کند، پزشک مناطقی را که برای ورود خروج نخ ها استفاده می شوند را مشخص می کنند. بعد از مشخص کردن مناطق مورد نظر، در روز عمل آن نواحی را توسط کرم های بی حسی موضعی به طور کامل بی حس می کند.
بعد از انجام بی حسی، پزشک متخصص نخ های لیف را توسط سوزن های طریف و باریکی وارد پوست شما می کند و به آرامی به سمت بالا می کشد. پس از اینکه کشیدگی مناسب ایجاد شد، سوزن ها از محل هایی که قبلا مشخص شده خارج می شوند.
تا چند روز بعد از انجام لیفت صورت با نخ، معمولا جای زخم ها باقی می مانند؛ بنابراین بهتر است 1 یا 2 روز بعد از عمل را در خانه سپری کنید تا زخم های به طور کامل بهبود یابند. اما این نکته را باید بدانید که در صورت تمایل بلافاصله بعد از انجام عمل لیفت با نخ شما می توانید سر کار بروید و برای شما مشکلی ایجاد نمی کند.

لیفتینگ شقیقه با نخ
لیفت شقیقه با نخ

لیفت با جراحی

در ابتدا و پیش از انجام هر کاری، پزشک متخصص شما را معاینه می کند تا از میزان سلامت، مقدار لیفت مورد نظر و شیوه لیفت مناسب برای شما آگاهی کسب کند و مناسب ترین شیوه لیفت را برای شما تشخیص دهد. بعد از اعلام زمان جراحی، شما باید در روز و زمانی دقیقی که تعیین شده با رعایت موارد ذکر شده در جلسات مشاوره و به همراه داشتن وسایل مورد نیاز در محل تعیین شده (بیمارستان) حاضر شوید.
زمان تقریبی عمل لیفت شقیقه با جراحی، چیزی حدود 1 تا 2 ساعت است و معمولا با بی حسی موضعی محل مورد نظر یا بعضا بیهوشی عمومی همراه است. دوره نقاهت این عمل کم است و شما می توانید بعد از عمل به منزل تشریف ببرید. (نیاز به بستری شدن بعد از عمل ندارد)
ماندگاری لیفت شقیقه با جراحی بسیار طولانی است و تقریبا می توان گفت که به صورت دائمی می باشد. البته باید ذکر کنیم که مدت زمان دوام لیفت به عوامل بسیاری بستگی دارد که اگر شما آن ها را رعایت نکنید ماندگاری طولانی برای لیفت شقیقه صورت نمی گیرد.
عوامل بسیاری بر میزان دوام و مدت زمان اثر گذاری لیفت تاثیر دارند که از جمله آن ها می توان به رژیم غذایی مناسب، مراقبت درست از پوست، عدم مصرف دخانیات و به طور کلی داشتن سبک زندگی صحیح اشاره کرد. در صورت رعایت این موارد، نتایج لیفت تا مدت زمان زیادی برای شما ماندگار می شوند؛ همچنین در صورت عدم رعایت این موارد نتایج لیفت شقیقه در مدت زمان کوتاه تری از بین می روند که در این صورت شما به ترمیم نیاز خواهید داشت.
با رعایت موارد ذکر شده شما می توانید تا مدت زمان طولانی ای از داشتن چهره زیبا لذت ببرید. لیفت شقیقه با جراحی به 3 روش انجام می شود که در ادامه به توضیح آن ها می پردازیم.

دانستنی: لیفت صورت با نخ یکی دیگر از روش هایی است که به شما کمک می کند صورتی شاداب و جوان تر داشته باشید.

لیفت پوست شقیقه

این روش برای رفع چین و چروک هایی استفاده می شود که از عمق زیادی برخوردار نیستند و در واقع چین و چروک سطحی محسوب می شوند ( چین و چروک های ریز). با ایجاد برش های سطحی روی پوست، چین و چروک های ریز و افتادگی جزئی در کناره های ابرو و چشم تنها با کشیدن برطرف می شوند.
در تمام روش های لیفت شقیقه با جراحی از دستگاه آندوسکوپ استفاده می شود که به واسطه آن، این دستگاه وارد محل های برش شده و به آرامی پوست و یا لایه های زیرین آن را به سمت بالا می کشد. با کشیده شدن چشم و ابرو ها به سمت بالا، آن ها در محل مناسب خود قرار می گیرند و چین و چروک ها نیز برطرف می شود.

بالا کشیدن پوست شقیقه
بالا کشیدن پوست شقیقه

لیفتینگ شقیقه با کشیدن لایه میانی زیر پوست (SMAS)

قبل از هرچیزی این نکته را در نظر داشته باشید که برای داشتن لیفتی با درصد عوارض بسیار پایین، همچنین داشتن رضایت بالا از عمل، شما باید به یک پزشک ماهر و متخصص در این زمینه مراجعه کنید. فراموش نکنید که کشیدن لایه زیرین پوست برای لیفت و قرینه شدن دو طرف صورت، کاری کاملا تخصصی بوده، به همین دلیل نیازمند داشتن مهارت و تخصص بالا است.
در این روش لیفت شقیقه با جراحی، در دو طرف قسمت شقیقه ها برش های کوچکی ایجاد می شود و سپس عضله سطحی پوست به سمت بالا کشیده می شود. عمل کشیدگی تا زمانی که ابروها و چشم در حالت مناسبی قرار بگیرند و چین و چروک ها برطرف شوند، ادامه می یابد.
این کشیدگی در لایه سطحی عضله پوست انجام می شود بنابر این بابت آسیب دیدگی بافت های اصلی عضله نگران نباشید.

لیفت شقیقه با کشیدن لایه عمیق زیر پوست (MACS)

در این روش نیز مانند روش قبلی، برش هایی در ناحیه شقیقه ایجاد می شود. تنها تفاوت روش های SMAS و MACS این است که در این روش لایه های عمیق تر پوست (ساب پریوستئال) کشیده می شوند. بنابر این با استفاده از روش MACS می توان چین و چروک های عمیق تر را برطرف کرد و علاوه بر آن نتایج این عمل ماندگار تر خواهد بود.
بنا بر کشیدگی لایه عمیق پوست، ممکن است برش ها در این روش کمی عمیق تر باشند. اما نگران نباشید؛ زیرا برش ها به قدری ریز و ظریف هستند که پس از سپری شدن مدتی از جراحی، تشخیص آن حتی از نزدیک، بسیار مشکل است.

لیفت شقیقه با کشیدن لایه عمیق زیر پوست
کشیدن لایه عمیق زیر پوست

مزایا و معایب لیفتینگ شقیقه

مزایا:

یکی از معضلاتی که با بالا رفتن سن افراد دچار آن می شوند، ایجاد چین و چروک هایی است که روی صورت به وجود می آیند. مهم ترین مزیتی که لیفت شقیقه برای شما به همراه دارد، زیبایی هرچه بیشتر و جوانسازی چهره شما است. این عمل یعنی جوان سازی پوست و رفع چین و چروک با لیفت شقیقه انجام می شود و سبب ایجاد تقارن در حالت چشم و ابرو های شما شده که به طبع آن شما چهره شاداب و زیباتری خواهید داشت.
شما از این طریق می توانید حالت مورد نظر خود را بر روی چشم و ابرو هایتان ایجاد کنید (درشت تر دیده شدن چشم ها) که این عمل از طریق بالا کشیدن ابرو ها و چشم ها امکان پذیر است.

معایب:

یکی از شایع ترین عوارضی که در هر عمل وجود دارد، التهاب و تورم، کبودی و قرمزی است که فرآیندیی طبیعی بعد از هر عمل محسوب می شود. اما شدت و مدت زمان بهبودی این علائم، با مراجعه به پزشک متخصص و متبهر تا حد بسیار زیادی کاهش می یابد.
بابت علائم ایجاد شده اصلا جای نگرانی نیست و این علائم مدت کوتاهی پس از عمل لیفت شقیقه برطرف می شوند. در عمل لیفت شقیقه طولانی ترین مدت زمان بهبودی علائم پس از عمل، زمانی حدود 2 هفته است و اگر شما بیش از این مقدار علائم را مشاهده کردید، حتما به پزشک متخصص مراجعه کنید. البته این نکته را در نظر داشته باشید که در برخی مواقع کبودی های جزئی ای تا 2 ماه پس از عمل نیز در برخی افراد مشاهده شده است.
علاوه بر آن، بی حسی موضعی را ممکن است چند ساعت و یا بعضا تا یکی دو روز بعد از عمل در قسمت شقیقه های خود احساس کنید، اما جای نگرانی نیست و با برطرف شدن اثر داروی بی حسی، مشکل شما نیز از بین خواهد رفت.
چنانچه در قسمت برش جراحی یا محل ورود و خروج نخ ها احساس خارش کردید که در بیش تر اوقات قابل تحمل است، اگر از حد تحمل شما فراتر رفت حتما برای تجویز پماد ضد خارش به پزشک خود مراجعه کنید.
سرگیجه و سردرد جرو شدید ترین عوارض لیفت شقیقه محسوب می شوند که در صورت مشاهده آن ها، در اسرع وقت به پزشک مراجعه کنید.

مزایا و معایب لیفت شقیقه
مزایا و معایب لیفت شقیقه

توصیه و مراقبت های قبل و بعد از لیفت

قبل از لیفت:

 • قبل از عمل و در جلسات مشاوره هر آنچه که از پزشک و عمل لیفت می خواهید را با پزشک خود در میان بگذارید.
 • اگر بیماری خاصی دارید و یا داروهای خاصی را مصرف می کنید، حتما با پزشک خود در میان بگذارید.
 • از مصرف داروها و مواد غذایی مانند: آسپیرین، ویتامین E، وارفارین و … را که باعث رقیق شدن خون شما می شوند، خودداری کنید.
 • تا 2 هفته قبل از انجام لیفت شقیقه از مصرف سیگار و قلیان خودداری کنید.

بعد از لیفت:

 • تمام داروهایی را که توسط پزشک برای شما تجویز شده است، سره موقع مصرف کنید.
 • از خوابیدن بر روی صورت تا چند روز بعد از عمل خودداری کنید و سعی کنید در این مدت سر خود را بالا تر از حد معمول قرار دهید.
 • در صورت استفاده از روش جراحی لیفت شقیقه، 10 روز بعد از عمل برای کشیدن بخیه ها به پزشک مراجعه کنید.
 • تا جایی که امکان دارد سعی کنید در معرض تابش مستقیم نور خورشید قرار نگیرید و از کرم ضد آفتاب استفاده کنید.
 • در صورت مشاهده کبودی، تورم و قرمزی بعد از سپری شدن 2 هفته از عمل، حتما به پزشک خود اطلاع دهید.
 • جهت کاهش عوارض می توانید از کمپرس یخ استفاده کنید، اما یخ را به صورت مستقیم بر روی محل لیفت قرار ندهید.
 • از انجام فعالیت های سنگین و ورزش تا چند روز بعد از عمل خودداری کنید.
 • تا یک الی دو روز بعد از لیفت به حمام نروید. همچنین از برخورد آب با فشار به قسمت عمل شده، ماساژ دادن آن نواحی و قرار گرفتن در زیر آب گرم خودداری کنید.
 • تا زمانی که پزشک صلاح بداند از رفتن به استخر، سونا و جکوزی پرهیز کنید.
مراقبت های قبل و بعد از بیفت شقیقه
مراقبت های قبل و بعد از بیفت شقیقه

هزینه لیفتینگ شقیقه

هزینه لیفت شقیقه بسته به پارامترهای گوناگونی، متفاوت است. میزان افتادگی پوست، سن بیمار و نوع عمل در میزان قیمت گذاری عمل تاثیر گذار هستند. روش لیفت شقیقه با جراحی و نخ از بالاترین قیمت در میان عمل های لیف برخوردارند و شما باید این نکته را در نظر داشته باشید که این عمل بسیار تخصصی بوده و نیاز به مهارت بالایی دارد. در نتیجه به قیمت ارزان بعضی از کلینیک ها توجه نکنید و حتما قبل از عمل تحقیقات فراوانی در زمینه کلینیک انجام دهید.

سوالات متداول

لیفت موقت چه کاری انجام می دهد؟

لیفت گیجگاهی ابرو که به عنوان لیفت ابرو نیز شناخته می‌شود، شامل فرآیند ایجاد تغییرات در ناحیه پیشانی در حین بالا کشیدن ابروها می‌شود . برای اصلاح وضعیت یک سوم بیرونی ابرو در حالی که ظاهری بسیار جذاب به چشم می دهد استفاده می شود.

لیفت موقت چقدر طول می کشد؟

نتایج به طور متوسط ​​بین 10 تا 12 سال با لیفت ابرو تریکوفیتیک و 5 تا 10 سال برای لیفت آندوسکوپی ابرو و 3 تا 5 سال با لیفت موقت ابرو باقی می‌ماند که برخی از بیماران از نتایج طولانی‌تری برخوردار هستند.

آیا لیفت ابرو همان لیفت گیجگاهی است؟

لیفت جانبی ابرو که به آن لیفت زمانی ابرو نیز گفته می شود، به جای کل ابرو، فقط یک سوم بیرونی ابرو را هدف قرار می دهد. با استفاده از این روش جراحی، جراح پلاستیک می تواند شکل ابرو را به شکلی که جوان تر و جذاب تر است تغییر دهد.

آیا لیفت شقیقه با لیفت ابرو یا پیشانی متفاوت است؟

بله، در لیفت شقیقه قسمت بیرونی پیشانی شما درگیر می شود و شما برای از بین بردن چین و چروک پیشانی خود نمی توانید از این روش استفاده کنید. همچنین لیفت شقیقه قسمت بیرونی ابروهای شما را درگیر می کند و به بالا می کشد، در حالی که در لیفت ابرو تمام ابرو درگیر شده و به بالا کشیده می شود. باید ذکر کرد که ترکیب این لیفت ها یعنی، لیفت ابرو، چشم و شقیقه با هم نتایج مثبتی را به همراه دارد.

آیا جای زخم و بخیه های ایجاد شده در روش لیفت شقیقه با جراحی، مشخص است؟

همانگونه که اعلام شد، برش هایی که بر روی شقیقه ایجاد می شود به قدری ریز و ظریف هستند که پس از مدتی که از عمل می گذرد، به راحتی قابل تشخیص نیستند. اما برای اطمینان خاطر از مشخص نبودن جای بخیه ها، پزشک برش ها را در قسمت هایی که رویش مو اتفاق می افتد می زند که در این صورت جای برش ها اصلا قابل مشاهده نخواهد بود.

چه زمانی بهترین زمان برای انجام لیفت شقیقه است؟

بهترین زمان برای انجام لیفت شقیقه زمانی است که شما دچار افتادگی کناره های ابرو و چشم و همچنین چین و چروک اطراف آن شده باشید که به دلایل مختلفی از جمله افزیش سن رخ می دهد. اگر در دوران جوانی و به هر دلیل از جمله مشکلات ارثی این مشکلات برای شما به وجود آمده، برای تشخیص بهترین شیوه لیفت به پزشک متخصص مراجعه کنید. در نتیجه بهترین زمان برای انجام عمل لیفت، هنگامی است که شما این مشکلات را داشته باشید.
هنوز امتیازی ثبت نشده

چقدر این مقاله برای شما مفید بود؟

مشاهده بیشتر
دکمه بازگشت به بالا