مقالات مرتبط با خدمات مو و ابرو

بهترین روش های کاشت مو در 2022!

آشنایی با بروزترین و جدیدترین متد های دنیا در زمینه کاشت مو

به روز رسانی شده در تاریخ  1401/08/21- 2022/11/12

برای هر فرد ممکن است یکی از بهترین روش های کاشت مو نتیجه بهتری داشته باشد. همچنین اگر پزشک خاصی را انتخاب کرده باشید ممکن است تنها در یک یا دو روش مهارت و تخصص کافی داشته باشد. بنابراین، برای انتخاب مناسب ترین روش های کاشت مو، بهتر است با پزشکان ما تماس بگیرید و یک جلسه مشاوره داشته باشید. میزان گسترش طاسی و یا سن متقاضی می تواند در انتخاب روش مورد نظر تأثیرگذار باشد. اما به طور کلی، بهترین نتیجه بستگی به مهارت و دانش پزشک جراح دارد و می توان گفت اولویت با انتخاب تیم پزشکی مناسب است.

بهترین روش های کاشت مو
بهترین روش های کاشت مو

ریزش مو و روش های کاشت موی طبیعی

به طور کلی در افراد بالغ، روزانه به طور متوسط حدود 100 تار مو از دست می رود که این یک روند طبیعی محسوب می شود و در ازای موهایی که می ریزند، موهای جدید جایگزین آنها می شوند. این روند طبیعی باعث ایجاد یک تعادل در میزان موها شده و حجم موهای فرد در مجموع ثابت می ماند. اما گاهی بر اثر عوامل مختلفی همچون؛ ژنتیک، استرس و یا کاهش شدید برخی مواد مغذی بدن، تعادل موجود برهم می خورد و ریزش موهای روزانه بیشتر از موهای جایگزین شده خواهد شد.

در بیشتر موارد، دلیل ریزش مو ارثی است که پیش از تولد می تواند از هر کدام از والدین به ارث برسد و پس از سن بلوغ و رشد کامل، در فرد ظاهر شود. علاوه بر این، کمبود برخی ویتامین ها و  استرس شدید می تواند باعث ریزش مو شده و یا حتی ریزش موی ارثی را هم تقویت کند. بنابراین، نمی توان شستشوی زیاد موها و یا گذاشتن کلاه و روسری را مهمترین دلیل در ریزش مو قلمداد کرد.

راه حل درمانی و زیبایی کاشت مو

با توجه به اینکه طاسی و ریزش مو اغلب در بخش جلو و فرق سر اتفاق می افتد و این دو ناحیه بسیار در زیبایی و تغییر ظاهر فرد مؤثر می باشد، خیلی از افراد به دنبال راه حل و رفع این مشکل هستند. روش پیوند موی طبیعی، یکی از روش های زیبایی و درمانی برای رویش مجدد موها در ناحیه طاسی است. از آنجایی که موهای بخش پشت سر و همچنین کناره های سر در همه افراد کمتر تحت تأثیر ریزش قرار می گیرند، از این رو کاندید مناسبی برای برداشت فولیکول های مناسب جهت کاشت مو هستند و می توان حدود 5 هزار گرافت از این ناحیه برداشت کرده و بخش جلو یا فرق سر پیوند کرد.

از این رو، در بیشتر افراد، حتی کسانی که دچار طاسی شده اند، بخش پشت سر گزینه مناسبی برای بانک موی عمل پیوند می باشد، چرا که در آینده نیز تحت تأثیر هورمون ها و استرس و … دچار ریزش نمی شود.

انتخاب بهترین روش کاشت مو

همان طور که گفته شد، هر فرد ممکن است نسبت به یکی از روش های کاشت مو پاسخ بهتری بدهد و برای همین باید به دقت روش های کاشت مو توسط پزشک متخصص با دقت بررسی شود. در ادامه، شما را با روند کار و جزئیات چند مورد از انواع روش های جراحی و کاشت مو آشنا می کنیم؛

روش های کاشت مو و انتخاب بهترین روش
روش های کاشت مو و انتخاب بهترین روش

بهترین روش کاشت مو

کاشت مو به روش نوار FUT

در روش FUT، پس از بی حسی موضعی، یک نوار باریک حاوی فولیکول های مو از قسمت پشت سر فرد برداشته می شود، سپس گرافت هایی با 1 تا 4 مو از این نوار برش داده می شوند و برای پیوند به بخش های مورد نظر (جلوی سر، فرق سر و …) منتقل شده و جایگزین می گردند. این عمل جراحی تقریباً 8 ساعت به طول می انجامد و قابل ذکر است که در صورت عدم مهارت کافی جراح، ممکن است در محل برداشت موها خط باریکی باقی بماند. دوره نقاهت یک تا دو هفته، بسته به شرایط بیمار، مورد نیاز خواهد بود.

روش های کاشت مو FUT
روش FUT برای کاشت مو

کاشت مو به روش FIT

در این روش، نوع برداشت گرافت ها متفاوت است. در روش کاشت مو FIT، روند پیوند مو طولانی تر است و گرافت های برداشت شده باید در زمان کمتر از 4 ساعت پیوند شوند، از این رو احتمال از بین رفتن فولیکول های مو به صفر می رسد. یکی از معایب این روش، سرعت عمل پایین آن است. چند روز زمان لازم دارد تا تمامی گرافت ها برداشته و پیوند مو به طور کامل انجام گیرد. احتمال بروز تورم و قرمزی در این روش و نیز روش FUT، وجود دارد اما در این روش نیازی به بیهوشی نبوده و به صورت بی حسی موضعی و عمل سرپایی انجام می شود. این روش توانسته در کاشت ابرو نیز به محبوبیت زیادی دست یابد.

روش های کاشت مو FIT
روش FIT برای کاشت مو

کاشت مو به روش SUT

این روش، یکی از پیشرفته ترین و محبوب ترین روش های کاشت مو در سال های اخیر، به ویژه در کشورمان می باشد که این عمل عمدتاً توسط دستگاه های پیشرفته خاصی انجام می شود و موجب می گردد تا درصد موفقیت عمل پیوند به حداکثر میزان خود برسد. در این روش، استفاده از دستگاه های مذکور موجب می شود تا انتخاب و برداشت گرافت ها با دقت بسیار بالایی انجام شود و در نتیجه، احتمال آسیب دیدن و از دست رفتن سلول های پیوندی به حداقل ممکن می رسد و تقریباً از نهایت ظرفیت و تراکم بانک مو استفاده خواهد شد که در طی یک جلسه می توان حدود 14 هزار تار مو از منطقه دهنده برداشت کرد و به بخش طاس منتقل نمود.

روش استاندارد کاشت مو SUT، تا حد زیادی توانسته عوارض معمول ناشی از کاشت مو را به صفر برساند و متقاضی می تواند پس از یک تا دو روز بعد از عمل پیوند مو به فعالیت های روزانه (به جز فعالیت های سنگین) خود برگردد. این روش علاوه بر کاشت موی سر، توانسته در کاشت ریش و سبیل نیز موفق عمل کرده و به محبوبیت زیادی دست یابد.

روش های کاشت مو SUT
روش SUT برای کاشت مو

پیوند مو به روش HRT

روش HRT، یک تکنیک غیر جراحی ترمیم مو است و نباید آن را روش درمانی کاشت مو در نظر گرفت. گاهی متقاضی کاشت مو شرایط لازم برای انجام پیوند مو را ندارد، در چنین مواقعی روش های ترمیمی مانند HRT، می تواند برای ایشان توصیه شود. در این روش، نیازی به برداشت فولیکول های مو از خود فرد نیست. موهای هم رنگ و هم جنس موی بیمار توسط پزشک انتخاب و جایگزین می شوند. گرافت های پیوندی مو، از یک ترکیب پلیمری به صورت غشای بسیار نازک تشکیل شده اند که حاوی تارهای مو هستند و به بخش مورد نظر سر پیوند زده می شوند.

روش های کاشت مو HRT
روش HRT برای کاشت مو

کاشت مو به روش HRP

روش ترمیمHRP، درد و ناراحتی بیشتری نسبت به دیگر روش های ترمیم مو دارد و احتمال دارد که محل برداشت فولیکول های موی پیوندی، به صورت اسکار باقی بماند. در این روش نیز، عمل جداسازی و جایگزینی فولیکول های مو کاملاً توسط دستگاه های پیشرفته و با سرعت بالا انجام می شود و می تواند تا حدود 14 هزار تار مو را انتقال دهد، اما بانک مو در این تکنیک از خود فرد تهیه نمی شود ولی از موهای طبیعی مشابه با ویژگی های ظاهری موی فرد استفاده خواهد شد. از دیگر مزایای این روش، خط رویش طبیعی آن و نیز عدم نیاز به جراحی می باشد. همچنین، موهای پیوندی بین 2 تا 5 سال عمر مفید دارند که می توان آنها را رنگ کرده و قابلیت سشوار کردن و … نیز وجود دارد.

استفاده از موهای بخش های مختلف بدن برای پیوند به سر

موفقیت در چنین عملی به فاکتورهای مختلفی بستگی دارد، که پیش بینی نتیجه آن را کمی پیچیده می کند. و دلیل این است که هماهنگی و سازگاری مشخصات هورمونی و موراد دیگر بین دو ناحیه بدن نیاز به بررسی بیشتری دارد. در این تکنیک می توان تا 5 هزار گرافت منتقل و جایگزین نمود. با توجه به همخوانی موهای نواحی مختلف بدن با سر، می توان گفت؛ ریش ها و قفسه سینه به ترتیب مناسب ترین و بدترین گزینه برای بانک موی پیوندی سر هستند. این روش کاشت مو برای افراد کمی، نتیجه مثبت دارد و بنابراین معمولاً آخرین انتخاب در جبران کم مویی محسوب می شود.

سخن آخر

در این مقاله سعی شد تا شما را با بهترین روش های کاشت مو آشنا کنیم. ولی به یاد داشته باشید که هر کدام از این روش ها برای هر فرد می تواند نتایج متفاوتی به همراه داشته باشد. پس برای مشخص شدن بهترین روش برای خود، حتما با مشاوران و پزشکان ما تماس بگیرید.

هنوز امتیازی ثبت نشده

چقدر این مقاله برای شما مفید بود؟

مشاهده بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا