مقالات مرتبط با زیبایی ناخن

علت سفیدی روی ناخن ها ( لوکونیشیا )

لوکونیشیا یا سفیدی روی ناخن به حالتی است که خطوط یا لکه های سفید روی ناخن انگشتان دست یا پا نمایان می ‌شوند. این حالت بسیار رایج بوده که البته برای سلامت بدن کاملا بدون خطر است. حتی گاهی ‌اوقات بسیاری از افراد سالم هم در بزرگسالی این مورد را تجربه می‌ کنند. در این مقاله، علت لکه سفیدی روی ناخن و درمان آن را برای شما توضیح خواهیم داد.

ایجاد سفیدی روی ناخن

علل ایجاد سفیدی روی ناخن

پس، سفید شدن ناخن نشان از مشکل پزشکی خاصی نیست. در بعضی افراد لکه سفید روی ناخن به‌ شکل لکه هایی بسیار کوچک در میان ناخن مشاهده می شود. در بعضی دیگر نیز ممکن است لکه سفید بزرگ ‌تر باشد و در تمام سطح ناخن پخش شود. لکه ها می‌ توانند روی یک یا چند ناخن پراکنده و ظاهر بشوند. رایج‌ ترین علت ایجاد لوکونیشیا، آسیب ‌دیدگی بستر و جایگاه ناخن است. این آسیب ‌دیدگی‌ ها ممکن است در خلال ضربه زدن به ناخن یا حتی کارهایی مانند پانچ و فرنچ و… که با هدف زیبایی روی ناخن انجام می‌ شود، اتفاق بیفتد. مانیکور، پدیکور، استفاده از ژل‌ ها یا آکریلیک برای ناخن هم می ‌تواند باعث آسیب ‌دیدگی شود. عوامل متعدد دیگری نیز  باعث ایجاد آسیب و ایجاد لکه سفید روی ناخن می شوند.

 

علت ایجاد سفیدی روی ناخن

همان‌ طور که گفته شد، وجود لکه سفید روی ناخن بسیار متداول است و دلایل متعددی دارد. برای مثال:

 • واکنش آلرژیک
 • عفونت قارچی
 • زخم و آسیب دیدگی ناخن
 • کمبود مواد معدنی

واکنش آلرژیک

حساسیت به لاک ناخن، براق‌ کننده ناخن (برق ناخن)، مواد محکم‌ کننده مانند مواد کاشت آن و لاک ‌پاک‌ کن‌ ها می ‌توانند موجب تشکیل لکه سفید روی ناخن بشوند. استفاده از ژل ‌ها و مواد آکریلیک روی ناخن نیز امکان ایجاد سفیدی روی ناخن می شوند.

قارچ

اونیکومایکوزیس سطحی سفید، نام قارچ رایجی است که روی ناخن انگشتان پا ایجاد می‌شود. علائم اولیه این عفونت به‌ شکل لکه‌های سفید کوچک روی ناخن بروز می‌یابد. این عفونت می‌ تواند رشد کند و تمام بستر و سطح ناخن را بپوشاند. با وجود این مشکل ممکن است، ناخن‌ ها در ابتدا ورقه‌ ورقه شوند و سپس به حالت خشک و شکننده درآیند.

آسیب‌ دیدگی و زخم ناخن ‌ها

زخم و آسیب در قسمت پایینی ناخن می‌ تواند در خلال رشد ناخن، باعث ایجاد لکه سفید یا نقطه‌ هایی روی آن بشود. اما از آنجایی که رشد ناخن‌ ها کمی زمان می‌ برد ممکن است زخم را فراموش کنید و متوجه آن نشوید. برخی از زخم‌ ها نیز تا ۴ هفته یا حتی بیشتر نمود بیرونی پیدا نمی‌ کنند.

از جمله زخم‌ ها و آسیب‌ های متداول ناخن می‌ توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • ماندن انگشتان بین در
 • اصابت ضربه‌ چکش به انگشت
 • برخورد ناخن با سطح میز یا پیشخوان یا ایجاد اصطکاک از تماس و کشیده شدن ناخن بر سطح میز
 • مانیکور پی‌درپی ناخن‌ها نیز امکان بروز لکه سفید روی ناخن را افزایش می‌دهد زیرا فشاری که از سوی ناخن‌کار به دست شما وارد می‌شود، موجب آسیب‌دیدگی بستر ناخن خواهد شد.
آسیب ها و زخم ها علت سفیدی روی ناخن
آسیب‌ دیدگی و زخم ناخن ‌ها

 

کمبود مواد معدنی

کمبود برخی از ویتامین ‌ها و مواد معدنی در بدن نیز باعث به وجود آمدن سفیدی روی ناخن می ‌شوند. برای نمونه کمبود روی (زینک) و کلسیم در بدن چنین مشکلاتی را در پی خواهد داشت.

سایر دلایل

این دلایل نیز با احتمال کمتر باعث ایجاد لکه روی ناخن ‌ها می‌ شوند:

 • بیماری‌ های قلبی
 • وضع نامناسب سلامت
 • نارسایی‌ های کلیوی
 • پسوریازیس (صدفک) یا اگزما
 • سینه پهلو
 • مسمومیت با آرسنیک

لکه سفید ناخن ممکن است بر اثر این موارد ایجاد شود اما امکان آن بسیار ضعیف است. پزشکان نیز قبل از توجه به این موارد جدی، معمولا علت ‌ها و دلایل دیگر را برای تشخیص عامل لکه ‌های روی ناخن بررسی می ‌کنند.

 

نشانه های سفیدی روی ناخن چیست؟

لکه ‌های سفید می ‌توانند به شکل‌ های گوناگونی ظاهر شوند. به عنوان مثال:

 • نقطه سفید روی ناخن: در اندازه بسیار کوچک مانند نقطه ‌ای که با مداد گذاشته می‌ شود
 • خط سفید روی ناخن: خطوط بزرگ ‌تر در میان ناخن
 • نقاط سفید بزرگ تر روی ناخن: نقاط بزرگ ‌تر پراکنده در سطح ناخن

دلایل سفیدی ناخن می ‌تواند در شکل بروز و ظاهر شدن آن اثرگذار باشد. بنا به دلیل وجود چنین لکه ‌هایی، ممکن است علائم و نشانه ‌های جانبی دیگری را هم ببینید. برای مثال، وجود زخم در ناخن ها می‌ تواند باعث ایجاد لکه سفید و بزرگی در وسط ناخن شود یا واکنش‌ های آلرژيک لکه های متعدد بر سطح ناخن ایجاد کنند. ظاهر نقاط و خطوط سفید روی هر ناخن می‌ تواند متفاوت باشد.

 

نشانه های سفیدی روی ناخن
نشانه های سفیدی روی ناخن چیست؟

 

تشخیص لکه سفید روی ناخن

اگر گاهی لکه های سفید روی ناخن‌ تان همیشگی و متداول نیستند و فکر می ‌کنید که علت ظهورشان، زخم بوده است، نیازی به مراجعه به پزشک نیست. فقط باید حواستان باشد که از آسیب دیدن و زخم شدن ناخن‌ ها جلوگیری کنید یا رفتاری را که باعث ایجاد زخم و آسیب می ‌شود کنترل کنید. اما اگر احساس می ‌کنید که لکه ‌ها به‌ شکل متداوم روی ناخن‌ تان حضور دارند و در حال بدتر شدن هستند، شاید لازم است به پزشک مراجعه کنید. بیشتر مواردی که موجب تشکیل لکه ها می ‌شوند، بعد از تشخیص به ‌سادگی قابل درمان هستند.

در ملاقاتی که با پزشک دارید، احتمالا ناخن ها، دست ‌ها یا پاهای شما را معاینه خواهد کرد. پزشک نیز بر اساس مشاهدات خود دست به تشخیص و تجویز خواهد زد. برای کنار گذاشتن دلایل مختلف و رسیدن به تشخیص درست آزمایش ‌های متعددی نیز انجام می ‌شود. در صورتی‌ که پزشک احساس کند علت لکه سفید ناشی از کمبود ویتامین‌ ها و مواد معدنی است، این آزمایش‌ ها بیشتر اهمیت پیدا می‌ کنند.

 

ازبین بردن لکه های سفید روی ناخن

با توجه به علت شکل ‌گیری لکه ها، شیوه درمان متفاوت است.

واکنش آلرژيک

اگر فکر می‌ کنید به لاک‌ های ناخن، برق ناخن ‌ها یا سایر محصولات آرایشی ناخن حساسیت دارید، استفاده از آن ها را کنار بگذارید. اما اگر با استفاده نکردن از این مواد و محصولات همچنان مشکل‌ تان رفع نشد، حتما باید به پزشک مراجعه کنید.

قارچ

برای درمان لکه ناخن ناشی از قارچ‌ ها معمولا از داروهای ضد قارچ خوردنی مانند قرص‌ ها استفاده می ‌شود. درمان‌ های موضعی نیز معمول هستند. متوسط زمان درمان ۳ ماه است و باید حتما درمان را در طول مدت تجویز شده پیگیری کنید. در غیر این صورت کاملا بهبودی حاصل نخواهد شد.

آسیب و زخم در ناخن ‌ها

بیشتر لکه ‌های سفید با گذشت زمان بهبود پیدا می‌ کنند. با رشد ناخن‌ ها زخم و آسیب ‌دیدگی نیز از بستر ناخن خارج می ‌شود؛ به همین‌ خاطر لکه ‌های سفید نیز از بین خواهند رفت.

سفیدی روی ناخن

سفیدی روی ناخن و عوامل ایجاد آن

درمان ‌های آرایشی

اگر تغییر رنگ ناخن ‌ها برای‌ تان مشکل‌ ساز شده است و به‌ طور موقتی می‌ خواهید آن ها را بپوشانید باید از لاک ناخن کمک بگیرید. استفاده از لاک ‌هایی با رنگ طبیعی، راه‌ حل خوبی است که می ‌تواند لکه ‌ها را پنهان کند. رنگ ‌های دیگر و البته طیف ‌های شاد نیز جالب هستند و جذابیت و گیرایی خاص خودشان را دارند.

 

سخن آخر

برای بیشتر افراد، لکه سفید روی ناخن چیزی نیست جز اشکالی آزاردهنده روی ناخن ها که وجودشان احساس ناخوشایندی به ظاهر دست ‌ها می ‌دهد. این لکه ‌ها به‌ ندرت ناشی از مشکلات جدی هستند و بیشتر آنها بدون درمان، خودبه‌خود بهبود می ‌یابند. اگر روی ناخن‌ هایتان لکه سفید ایجاد شده و عصبی و ناراحت هستید، اصلا نگران نباشید. با مراجعه مشاوران ما، مشکل‌تان تشخیص داده شده و پاسخ تمام پرسش ‌هایتان را در این باره دریافت می‌ کنید.

مشاهده بیشتر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا